Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2009., 13:04   #201
čovjek nije musliman po rođenju već po opredjeljenju. ako je odabrao Islam, po Islamu je to vrijednije nego da je rođen u čisto muslimanskoj porodici i da je musliman po navici, što bi se reklo. u pravu je ovaj član koji je pomenuo sunećenje, ako to nije obavio treba to sada uraditi, ne mora naživo ko nas što su nekad sunetili berberi. oca svakako mora i treba da poštuje, uključujući i njegove vjerske običaje i blagdane, koje treba čestitati ali ne treba prakticirati. naravno, posjećivaće ga za te blagdane, ali neće konzumirati alkohol i sv. meso, i trudiće se da ocu ne bude neugodno.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 13:12   #202
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
čovjek nije musliman po rođenju već po opredjeljenju. ako je odabrao Islam, po Islamu je to vrijednije nego da je rođen u čisto muslimanskoj porodici i da je musliman po navici, što bi se reklo. u pravu je ovaj član koji je pomenuo sunećenje, ako to nije obavio treba to sada uraditi, ne mora naživo ko nas što su nekad sunetili berberi. oca svakako mora i treba da poštuje, uključujući i njegove vjerske običaje i blagdane, koje treba čestitati ali ne treba prakticirati. naravno, posjećivaće ga za te blagdane, ali neće konzumirati alkohol i sv. meso, i trudiće se da ocu ne bude neugodno.
Cijeniti moze svakoga, a oca mora priznavati. Prelaskom na Islam on izdaje svoga oca, a onaj tko uvrijedi svoje roditelje ne prolazi dobro na onomu svijetu. E sad ako postoje drugi, nama nepoznati svjetovi, nek mu je Bog na pomoci.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 16:19   #203
Selam.

Meni je drago da te to interesuje odnosno da ti je stalo do naše vjere.Jer žena muslimanka koja se uda za drugu vjeru IZLAZI iz imana.Međutim ja za tebe imam odgovor.Tebi nije grijeh da se udaš za njeg jer je on izgovorio Šehadet.Znači da je prihvatio islam bez obzira ko su njegovi roditelji.Bio to miješani brak ili ne .Sretno!


Quote:
zbunjena23 kaže: Pogledaj post
Selam svima! Imam jedno pitanje i voljela bih da mi osobe koje se razumiju u vjeru daju neke odgovore u vezi sa sledecom situacijom....Ja sam muslimanka i zarucila sam se za momka iz mijesanog braka, otac mu je katolik a mama muslimanka, on je prihvatio maminu vjeru tj Islam i zivi u skladu s tim....e sad me zanima da li je meni po Islamu dozvoljeno se udati za njega i da li tu postoji kakav grijeh?? Unaprijed hvala...
merjema.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 16:29   #204
neznam za tvoj slučaj,ali imam prijateljicu muslimanku koja je od malih nogu govorila da se nikada neće udati za muslimana.i nije.
i svi su joj zamjerili,brat ni nepriča sa njom,a žena presretna u braku.
vjera stvarno nebi trebala biti razlog za sreću ili nesreću u braku.
veći bi grijeh bio udati se za nekog iste vjere i mrziti ga i pustiti mozak da odluta prema nekom drugom partneru,nego se u startu udati ili oženiti za osobu druge vjere.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 16:33   #205
Nije bas jednostavno kada je mijesani brak u pitanju...ja ne bih mogao ozeniti nekoga islamske ili bilo koga iz neke druge vjeroispovijesti...to veliki problem postane...znam neke mijesanog braka...i ne znaju kako se s time nositi, mislil isu da ljubav ne poznaje granice, narodnosti i vjere..ali ipak poznaje...koliko se obitelji raspalo pocetkom devedeetih...ako je muz bio pravoslavac a zena katolkinja...on je kada je dosao rat, uzeo djecu i odveo ih u Srbiju...i to sigurno nije jedina prica...Ukoliko oboje zele prakticirati svoju vjeru, to je problem, ukoliko samo jedno zeli prakticirati isto je problem...problema jedino nema, ako su ateisti, i ako odluce ne prakticirati svoju izvornu vjeru..

Ne poznajem ni ja islamsko pravo, ali cim pitas nas tu na forumu, to je ocito problem...
Smatram da nije dobro napustati svoju vjeru i prihvatiti drugu...potrebno je zadrzati svoju vjeru..jer ona je dio stoljetnog naslijeda najcesce...znam jednu zenu, koja je katolkinja, udala se za osobu, ciji je otac katolik, a mama pravoslavka...i kada su god negdje u drustvu, bude im neugodno, on nema identiteta, kada igraju Hrvatska i Srbija, on psuje Srbe, pokazujuci se kao lojalan, iako mu je majka Srpkinja, i to nije samo kod utakmica...tu je i odgoj djeteta, dijete obnasa katolicke elemente, a o pravoslavnima joj nisu nista ni rekli, jer se boje, da mala nekom ne bi pricala da ima srpske korijene...

Osobno mislim, da ljubav nije iznad svega kako se prica...

Zadnje uređivanje ACAPULCO : 22.01.2009. at 16:39.
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 18:14   #206
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
Nije bas jednostavno kada je mijesani brak u pitanju...ja ne bih mogao ozeniti nekoga islamske ili bilo koga iz neke druge vjeroispovijesti...to veliki problem postane...znam neke mijesanog braka...i ne znaju kako se s time nositi, mislil isu da ljubav ne poznaje granice, narodnosti i vjere..ali ipak poznaje...koliko se obitelji raspalo pocetkom devedeetih...ako je muz bio pravoslavac a zena katolkinja...on je kada je dosao rat, uzeo djecu i odveo ih u Srbiju...i to sigurno nije jedina prica...Ukoliko oboje zele prakticirati svoju vjeru, to je problem, ukoliko samo jedno zeli prakticirati isto je problem...problema jedino nema, ako su ateisti, i ako odluce ne prakticirati svoju izvornu vjeru..

Ne poznajem ni ja islamsko pravo, ali cim pitas nas tu na forumu, to je ocito problem...
Smatram da nije dobro napustati svoju vjeru i prihvatiti drugu...potrebno je zadrzati svoju vjeru..jer ona je dio stoljetnog naslijeda najcesce...znam jednu zenu, koja je katolkinja, udala se za osobu, ciji je otac katolik, a mama pravoslavka...i kada su god negdje u drustvu, bude im neugodno, on nema identiteta, kada igraju Hrvatska i Srbija, on psuje Srbe, pokazujuci se kao lojalan, iako mu je majka Srpkinja, i to nije samo kod utakmica...tu je i odgoj djeteta, dijete obnasa katolicke elemente, a o pravoslavnima joj nisu nista ni rekli, jer se boje, da mala nekom ne bi pricala da ima srpske korijene...

Osobno mislim, da ljubav nije iznad svega kako se prica...
Njegov otac nije neki katolik i nikada mu nije zabranjivao ili naredjivao nesto..i on i njegova sestra su uzeli maminu vjeru tj prihvatili Islam a to njihovom ocu ne smeta, oboje imaju muslimanska imena i to je to ....
zbunjena23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 18:16   #207
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
čovjek nije musliman po rođenju već po opredjeljenju. ako je odabrao Islam, po Islamu je to vrijednije nego da je rođen u čisto muslimanskoj porodici i da je musliman po navici, što bi se reklo. u pravu je ovaj član koji je pomenuo sunećenje, ako to nije obavio treba to sada uraditi, ne mora naživo ko nas što su nekad sunetili berberi. oca svakako mora i treba da poštuje, uključujući i njegove vjerske običaje i blagdane, koje treba čestitati ali ne treba prakticirati. naravno, posjećivaće ga za te blagdane, ali neće konzumirati alkohol i sv. meso, i trudiće se da ocu ne bude neugodno.
Pa slazem se s tobom a osunecen jeste a i on i sestra su prihvatili Islam i vec sam rekla imaju muslimanska imena i zive u skladu s tom vjerom dok njihov otac nema nista protiv toga....ocevo postuju i on je zadovoljan s tim...
zbunjena23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 18:19   #208
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
ne dolazi u obzir.
pa otac mu je katolik to je neoprostiv grijeh u islamu.

kako ti uopće može pasti na pamet da imaš išta s takvim čovjekom , a kamoli da se tek vjenčate???
Dobro si rekao, otac mu je katolik a ne on....mama, sestra i on su muslimani i tako i zive a otac njegov mu nista ne zamjeri niti namece....
zbunjena23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 20:55   #209
Quote:
zbunjena23 kaže: Pogledaj post
Selam svima! Imam jedno pitanje i voljela bih da mi osobe koje se razumiju u vjeru daju neke odgovore u vezi sa sledecom situacijom....Ja sam muslimanka i zarucila sam se za momka iz mijesanog braka, otac mu je katolik a mama muslimanka, on je prihvatio maminu vjeru tj Islam i zivi u skladu s tim....e sad me zanima da li je meni po Islamu dozvoljeno se udati za njega i da li tu postoji kakav grijeh?? Unaprijed hvala...
Pozdrav
Bilo bi najbolje otići kod svećenika porazgovarati o tome, zaprekama i slično.
Ali ja mislim da to nebi bio grijeh.
Neka vas Dragi Bog blagoslovi i neka vas ljubav i sreća prate!
gold_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 21:24   #210
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
Smatram da nije dobro napustati svoju vjeru i prihvatiti drugu...potrebno je zadrzati svoju vjeru..jer ona je dio stoljetnog naslijeda najcesce...

Osobno mislim, da ljubav nije iznad svega kako se prica...
Nažalost, nije, samo u petparačkim ljubićima.

Čovjeka tuga uhvati kad vidi što još sve dodatno pojedincu zagorčava ovo materijalno postojanje, što ga dodatno kapacitira, takve bizarnosti, kao da samo po sebi materijalno postojanje nije i preteško :-(

Inače, u ovom konkretnom slučaju tzv. stoljetna vjera su momku i islam i katolicizam. Da je Židov, bilo bi "jednostavnije", jer tamo automatski bivaš Židov po majci, pa se i nemaš što misliti.

Ali eto, čovjek se ovdje opredijelio.

P.S. Inače, to ni u ludilu ne može biti grijeh, što god itko rekao, no ako se već igra ovakva apsurdna igra, treba pitati nadležnu osobu za grijehove u vjerskoj ustanovi.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 21:48   #211
Quote:
zbunjena23 kaže: Pogledaj post
Selam svima! Imam jedno pitanje i voljela bih da mi osobe koje se razumiju u vjeru daju neke odgovore u vezi sa sledecom situacijom....Ja sam muslimanka i zarucila sam se za momka iz mijesanog braka, otac mu je katolik a mama muslimanka, on je prihvatio maminu vjeru tj Islam i zivi u skladu s tim....e sad me zanima da li je meni po Islamu dozvoljeno se udati za njega i da li tu postoji kakav grijeh?? Unaprijed hvala...
Radi ko i svi normalni ljudi - pitaj svecenika tj. hodzu. Kakav ces odgovor dobiti zavisi od toga dal' je hodzi zena dala prosle noci ili ne.
__________________
"we are fucking terrorists.....uh....hmmm...i mean holly warriors"
Svitac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 21:49   #212
to definitivno nije grijeh,sta imaju veze njegovi korijeni,ako je uzeo islam??na tome ste obadvoje i to se gleda...
a uostalom,mislim da malo izvodis...
prva stvar-to mozes znat i sama ako imas bar malo mozga i ikakve veze sa svojom vjerom...
druga stvar-jel se sramis otic do hodže i jednostavno pitat,nego ovde izmisljas neku toplu vodu...
oprosti,ali..pitas gluposti......
__________________
bloodshot eyes-metal skin
serpents tongue-dagger claws
dragon wings-crooked horns....K.I.N.G.
crippled angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 22:52   #213
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Cijeniti moze svakoga, a oca mora priznavati. Prelaskom na Islam on izdaje svoga oca, a onaj tko uvrijedi svoje roditelje ne prolazi dobro na onomu svijetu. E sad ako postoje drugi, nama nepoznati svjetovi, nek mu je Bog na pomoci.
A sta kazes na zidova koji primi krscanstvo? Jel i on uvrijedio svoje roditelje? A po tvojoj ideji on ce sada biti od onih koji su spaseni... Eh, vidi nam roditelje koji su bili komunisti. Jer se treba bojati uvrijediti ih necime, kao postati religiozan?

Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
neznam za tvoj slučaj,ali imam prijateljicu muslimanku koja je od malih nogu govorila da se nikada neće udati za muslimana.i nije.
i svi su joj zamjerili,brat ni nepriča sa njom,a žena presretna u braku.
vjera stvarno nebi trebala biti razlog za sreću ili nesreću u braku.
veći bi grijeh bio udati se za nekog iste vjere i mrziti ga i pustiti mozak da odluta prema nekom drugom partneru,nego se u startu udati ili oženiti za osobu druge vjere.
E to je jedna perspektiva osobe koja nije religiozna. Jel istina?
A molim te reci mi koje su vjere spomenuti par?

Quote:
crippled angel kaže: Pogledaj post
to definitivno nije grijeh,sta imaju veze njegovi korijeni,ako je uzeo islam??na tome ste obadvoje i to se gleda...
a uostalom,mislim da malo izvodis...
prva stvar-to mozes znat i sama ako imas bar malo mozga i ikakve veze sa svojom vjerom...
druga stvar-jel se sramis otic do hodže i jednostavno pitat,nego ovde izmisljas neku toplu vodu...
oprosti,ali..pitas gluposti......
Ma ja... Tu po hr forumu traziti odgovore... Vidis sta vec ima gore prije odgovoreno... Nikako ti ne preporucam, sestro..
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 23:16   #214
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Ne kužim se u Islamsko pravo, pa ti ne mogu pomoći korisnim savjetom, ali IMHO jadna je religija (bilo koja religija, ne nužno Islam) koja iskrenu ljubav dvoje ljudi zove grijehom
Bene od 16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 23:20   #215
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Grijeh je sto razvrstavas ljude po religiji.
Rekao bih da te odlike imaju i druge konfesije s tim sto je to kod islama najizrazenije.

To je za gnusanje u biti.
Bene od 16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 23:26   #216
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Cijeniti moze svakoga, a oca mora priznavati. Prelaskom na Islam on izdaje svoga oca, a onaj tko uvrijedi svoje roditelje ne prolazi dobro na onomu svijetu. E sad ako postoje drugi, nama nepoznati svjetovi, nek mu je Bog na pomoci.
To su gluposti.Ne izdaje on nikoga prelaskom na islam,to je njegovo individualno pravo koje danasnji stupanj civilizacije omogucava svakom od nas ako vec u ranija doba to nije bilo moguce.Njegov otac je imao svoja uvjerenja i vjerovanja i to je bila njegova stvar ali nema nikakva razloga da se to slijepo slijedi.A sta ako je tvoj otac npr. bio ateist? Trebas li ga slijediti?
Bene od 16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 23:54   #217
Quote:
zbunjena23 kaže: Pogledaj post
Selam svima! Imam jedno pitanje i voljela bih da mi osobe koje se razumiju u vjeru daju neke odgovore u vezi sa sledecom situacijom....Ja sam muslimanka i zarucila sam se za momka iz mijesanog braka, otac mu je katolik a mama muslimanka, on je prihvatio maminu vjeru tj Islam i zivi u skladu s tim....e sad me zanima da li je meni po Islamu dozvoljeno se udati za njega i da li tu postoji kakav grijeh?? Unaprijed hvala...
I ti tražiš savjet,ovdje na Forumu?
Naravno,ako ovo nije samo provokacija!
Ako si muslimanka,imaš hodžu pa razgovaraj s njim!
Mislim da će ti on dati ispravan savjet temeljen na vašoj vjeri.
No,ako tebi osobno pada na um da bi to mogao biti grijeh,po bilo kojoj osnovi,
onda to i nije prava i iskrena ljubav.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 00:09   #218
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Cijeniti moze svakoga, a oca mora priznavati. Prelaskom na Islam on izdaje svoga oca, a onaj tko uvrijedi svoje roditelje ne prolazi dobro na onomu svijetu. E sad ako postoje drugi, nama nepoznati svjetovi, nek mu je Bog na pomoci.
Je, a majku ne treba priznavati?Nju bi mogao bez grijeha izdati?Tebi poštovanje roditelja očito ima samo jedan spol.
Dečko je već izabrao.Musliman je,a otac ga u tome očito nije sprečavao.
Pa da i je,ako bilo tko iz vlastitog uvjerenja prihvati Islam,te ga stvarno poštuje i slijedi,nije izdao ni povrijedio nikoga.A ne zaboravi Koko,Bog je jedan jedini.Allah je samo druga riječ za Boga!
Ja sam kršćanka iz uvjerenja i nikada neću prelaziti ni u jednu drugu vjeru.No kada bi jedan (ili svi)od mojih sinova iz istinskog uvjerenja i spoznaje,izabrao Islam,te ga stvarno prihvatio i dušom i srcem,smatrala bih svojim osobnim grijehom da ga u tome pokušam spriječiti.Njegovim grijehom bih smatrala,kada bi na mene vršio pritisak da i ja to učinim.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 03:01   #219
Quote:
zbunjena23 kaže: Pogledaj post
Selam svima! Imam jedno pitanje i voljela bih da mi osobe koje se razumiju u vjeru daju neke odgovore u vezi sa sledecom situacijom....Ja sam muslimanka i zarucila sam se za momka iz mijesanog braka, otac mu je katolik a mama muslimanka, on je prihvatio maminu vjeru tj Islam i zivi u skladu s tim....e sad me zanima da li je meni po Islamu dozvoljeno se udati za njega i da li tu postoji kakav grijeh?? Unaprijed hvala...
Je grijeh je ...teški grijeh
Pa zar želiš raskinuti zaruke? Kao da je važno što mu je otac ako se on ne osjeća tako.Ono si kako se osjećaš...Iz kojeg stoljeća ti stižeš?
DEWEY,the is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 08:35   #220
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Je, a majku ne treba priznavati?Nju bi mogao bez grijeha izdati?Tebi poštovanje roditelja očito ima samo jedan spol.
Dečko je već izabrao.Musliman je,a otac ga u tome očito nije sprečavao.
Pa da i je,ako bilo tko iz vlastitog uvjerenja prihvati Islam,te ga stvarno poštuje i slijedi,nije izdao ni povrijedio nikoga.A ne zaboravi Koko,Bog je jedan jedini.Allah je samo druga riječ za Boga!
Ja sam kršćanka iz uvjerenja i nikada neću prelaziti ni u jednu drugu vjeru.No kada bi jedan (ili svi)od mojih sinova iz istinskog uvjerenja i spoznaje,izabrao Islam,te ga stvarno prihvatio i dušom i srcem,smatrala bih svojim osobnim grijehom da ga u tome pokušam spriječiti.Njegovim grijehom bih smatrala,kada bi na mene vršio pritisak da i ja to učinim.
Oprosti sto nisam i majku spomenuo, a mislio sam da vazi za oboje, roditelje.
Kazes da je Alah drugi naziv za Boga, slazem se, al sto onda vjernika muslimana sljeduje smrtna kazna ako predje u drugu vjeru?
Kod nas nema te kazne, ovozemaljske, a sta ga sljeduje "gore", to ce on da iskusi.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.