Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2006., 17:40   #21
Quote:
nosorog kaže:
jer bas ko sto si reko, doprinosi su kikiriki (ak se ne varam, prijava je na minimalac) i ocito je drzavi jeftinije "zaposlit" svake godine novog volontera nego otvorit novo radno mjesto...(al to je valjda druga prica)
Država obično svoje plaća, razne ustanove se "snalaze"...

Quote:
nosorog kaže:
s druge strane, nema smisla da se npr.socijalni radnik godinu dana besplatno bavi fotokopiranjem (u fotokopiraoni bi za taj rad dobio/la barem 2000kn), polozi strucni ispit, a jednom nakon sto godina kad izadje neki natjecaj, posao dobi netko tko je (ne)strucan po nekim drugim karakteristikama...
Osnovna stvar kod volontiranja bi trebala biti maksimalno naučiti - npr. raditi na sudu, a ne kod odvjetnika koji traži besplatnu radnu snagu (srećom, toga je sve manje, u ZG koliko čitam pretežno plaćaju).

Usput, javni natječaji ti ni za ustanove često više zakonski nisu ni potrebni, može se na dosta mjesta izravno zapošljavati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 11:01   #22
Quote:
homehunter kaže:
Je li bio tko možda pripravnik u T-mobileu? Jel znate kakvisu tmao uvjeti? Pozvan sam na razgovor.
Nisam tamo nikad radio, ali sam prošao sve razgovore. Čini mi se da uvjeti za pripravnike nisu baš sjajni, čak bi rekao - nepovoljni. Al tako je u večini firmi. Svi bi htjeli nać nekog koga će dugo izrabljivat, a to je najlakše ostvarit s pripravnicima. Po tom pitanju - T-mobile baš i nije najsretnije mjesto za pripravnike...
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 14:08   #23
Ne znam kako u drugim strukama, no što se prosvjete tiče nema više volontiranja, može se biti samo pripravnik, a to znači da se ima i primanja (500,00 kn niža dok se ne položi državni ispit). Kolika su ta primanja ovisi o satnici.
Volontiranje je (hvala bogu) ukinuto jer su po novom zakonu oni sa i bez državnog ispita izjednačeni kada je u pitanju zaposlenje.

Inače, dok nisu to napravili oni jadnici što su volontirali su još plaćali školama da ih prime, morali sami uplaćivati mirovinsko i naravno sami su morali platiti troškove polaganje državnog - 800,00 kn, što se inače plaća jedino ako se državni padne, a prvi put se ide na trošak Ministarstva.
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 10:51   #24
Quote:
SaveAss kaže:
Ne znam kako u drugim strukama, no što se prosvjete tiče nema više volontiranja, može se biti samo pripravnik, a to znači da se ima i primanja (500,00 kn niža dok se ne položi državni ispit). Kolika su ta primanja ovisi o satnici.
Volontiranje je (hvala bogu) ukinuto jer su po novom zakonu oni sa i bez državnog ispita izjednačeni kada je u pitanju zaposlenje.

Inače, dok nisu to napravili oni jadnici što su volontirali su još plaćali školama da ih prime, morali sami uplaćivati mirovinsko i naravno sami su morali platiti troškove polaganje državnog - 800,00 kn, što se inače plaća jedino ako se državni padne, a prvi put se ide na trošak Ministarstva.
bok,
govoriš li ovo i za učitelje razredne nastave?
ne radiš besplatno prvu godinu?

imaš neki link?
JoshuaDU is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 11:23   #25
Quote:
Vojky kaže:
To je već zabranjeno.
ne bih se slozila... neki su platili, a vidim i neke koji tek imaju 'namjeru'...
Quote:
Vojky kaže:
Država obično svoje plaća, razne ustanove se "snalaze"...
skole bi spadale toj 'drzavi', ali u njima nije bilo placeno.
Quote:
JoshuaDU kaže:
govoriš li ovo i za učitelje razredne nastave?
ne radiš besplatno prvu godinu?

imaš neki link?
ucitelji razredne nastave, isto kao i svi ostali u osnovnim skolama - nekoliko je godina postojala mogucnost volontiranja i odradivanja pripravnickog staza uz to da si sam placas sve 'doprinose', ali tada nisi bio zaposlen (u smislu da si imao punu satnicu ili razred; radni staz je 'isao'), nego samo prisustvovao i odradivao sate kod mentora. zatim je negdje polovicom 2005. doslo do promjene - i volontiranje su izbacili iz zakona o osnovnom skolstvu (ali je ostalo u zakonu u radu); istovremeno strucni ispit prestao je biti nesto sto daje prednost pri zaposljavanju.

dakle, kad se zaposlis imas status pripravnika, pripravnicku placu (nitko ne radi besplatno prvu godinu, nisu ni volonteri radili) i polazes nakon godinu dana strucni ispit.

ipak, postoji na stranicama agencije za odgoj i obrazovanje (bivsi: zavod za skolstvo) nesto po cemu bi se moglo jos uvijek volontirati (ako se ide tumaciti zakon o radu), ali mi bas nije jasno tko bi i zasto imao potrebu to napraviti. evo link na to: http://zavod.skolstvo.htnet.hr/defau...1&sid=&jezik=1
valnea is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 18:50   #26
Quote:
valnea kaže:
ne bih se slozila... neki su platili, a vidim i neke koji tek imaju 'namjeru'...
To je zabranjeno. Ne postoji u Zakonu o radu, niti u drugim propisima, dakle - posao za inspecijski nadzor.

Quote:
valnea kaže:
skole bi spadale toj 'drzavi', ali u njima nije bilo placeno.
Ne, škole nisu država, već javna služba. Zaposleni u školama nisu državni službenici, a niti su škole pod izravnom kontrolom države. Spadaju u ustanove.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 20:46   #27
Quote:
Vojky kaže:
To je zabranjeno. Ne postoji u Zakonu o radu, niti u drugim propisima, dakle - posao za inspecijski nadzor.
zanimljivo... u pravilniku o polaganju strucnog ispita ucitelja (ako nekome treba: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/1135.htm) pise da 'volonteri sami snose i troskove staziranja i troskove polaganja strucnog ispita' sto god to zapravo znacilo...
Quote:
Vojky kaže:
Ne, škole nisu država, već javna služba. Zaposleni u školama nisu državni službenici, a niti su škole pod izravnom kontrolom države. Spadaju u ustanove.
hvala, nisam znala da se to tako dijeli.
valnea is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 20:51   #28
Quote:
valnea kaže:
zanimljivo... u pravilniku o polaganju strucnog ispita ucitelja (ako nekome treba: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/1135.htm) pise da 'volonteri sami snose i troskove staziranja i troskove polaganja strucnog ispita' sto god to zapravo znacilo...
Nejasno je, Zakon o radu kaže:

Volonterski rad

Članak 37.

(1) Ako je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno zakonom ili drugim propisom kao uvjet za obavljanje poslova određenoga zanimanja, poslodavac može osobu koja je završila školovanje za takvo zanimanje primiti na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa (volonterski rad).

(2) Razdoblje volonterskoga rada iz stavka 1. ovoga članka ubraja se u pripravnički staž i radno iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju.

(3) Volonterski rad iz stavka 1. ovoga članka može trajati najduže koliko traje pripravnički staž.

(4) Ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije propisano, na volontera se primjenjuju odredbe o radnim odnosima ovog i drugih zakona, osim odredbi o sklapanju ugovora o radu, plaći i naknadi plaće te prestanku ugovora o radu.

(5) Ugovor o volonterskom radu mora se sklopiti u pisanom obliku.


Dakle, može raditi bez plaće, ali to je jedino dozvoljeno odstupanje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 20:58   #29
Quote:
Vojky kaže:
(4) Ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije propisano, na volontera se primjenjuju odredbe o radnim odnosima ovog i drugih zakona, osim odredbi o sklapanju ugovora o radu, plaći i naknadi plaće te prestanku ugovora o radu.
a valjda su skole kombinacijom ovoga i one recenice iz pravilnika mogle traziti da si volonter sam placa sva 'davanja' jer one naravno nemaju od cega

mozda je zato sve to neko vrijeme bilo ukinuto, iako su sada ljudi opet isli traziti 'rupe' u zakonima i zele platiti, i zele volontirati jer zele na bilo koji nacin 'uci' u skolu.
valnea is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 21:25   #30
Quote:
valnea kaže:
a valjda su skole kombinacijom ovoga i one recenice iz pravilnika mogle traziti da si volonter sam placa sva 'davanja' jer one naravno nemaju od cega
Valjda lakše nego uvečer u školi predavat jezike, radit stručno usavršavanje i još 100 stvari na kojima se može novac zaraditi, od obrazovanja se može jako dobra lova pokupiti, a škola koja već postoji gotovo i nema fiksne troškove za razliku od privatnih (ima učionice, labose, obično se stalno grije, ne plaća najam...).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:39   #31
trebam nekog da mi objasni...naime, diplomirala sam ekonomiju prije tri mjeseca, poslala hrpu otvorenih molbi i zvali me na razgovor u jednu osiguravajuću kuću, ponudili mi posao zastupnika u osiguranju, znaći ideš od kuće do kuće i ljudima prodaješ životno osiguranje, i bla bla, plaća 2100, probni rok od tri mjeseca za vrijeme kojeg je potrebno naći 300 obitelji koje će kupiti to osiguranje, i sad nakon svega tog što su mi ispričali ja ih pitam ako prihvatim posao jel to odrađivanje pripravničkog? jer koliko mi je poznato poslije faksa se to treba odradit! kaže meni taj lik pa neće al to me ne treba zabrinjavati jer ako radim kod njih neko vrijeme ide mi radni staž i za godinu dana ako i budem negdje dalje tražila posao nitko me neće pitat jesam odradila pripravnički ili ne kad imam radno iskustvo u knjižici! sad mene zanima šta on priča, od kad se to ne treba pripravnički nakon završenog faksa? čini mi se da lik mulja...uglavnom ja sam odbila posao...jel mi to bilo pametno u ovo doba neam pojma
PlasticniTanjur is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 09:15   #32
Quote:
PlasticniTanjur kaže: Pogledaj post
trebam nekog da mi objasni...naime, diplomirala sam ekonomiju prije tri mjeseca, poslala hrpu otvorenih molbi i zvali me na razgovor u jednu osiguravajuću kuću, ponudili mi posao zastupnika u osiguranju, znaći ideš od kuće do kuće i ljudima prodaješ životno osiguranje, i bla bla, plaća 2100, probni rok od tri mjeseca za vrijeme kojeg je potrebno naći 300 obitelji koje će kupiti to osiguranje, i sad nakon svega tog što su mi ispričali ja ih pitam ako prihvatim posao jel to odrađivanje pripravničkog? jer koliko mi je poznato poslije faksa se to treba odradit! kaže meni taj lik pa neće al to me ne treba zabrinjavati jer ako radim kod njih neko vrijeme ide mi radni staž i za godinu dana ako i budem negdje dalje tražila posao nitko me neće pitat jesam odradila pripravnički ili ne kad imam radno iskustvo u knjižici! sad mene zanima šta on priča, od kad se to ne treba pripravnički nakon završenog faksa? čini mi se da lik mulja...uglavnom ja sam odbila posao...jel mi to bilo pametno u ovo doba neam pojma

Pripravnički staž ne treba odraditi poslije faksa niti on ne postoji kao takav. Pripravnički staž je samo izgovor, povod da se nekome tko tek počinje raditi da manja plaća dok kao ne nauči raditi. Opravdano naravno.

druga stvar je da to ljudi brkaju sa stažiranjem u nekim strukama.

U građevini isto nema pripravničkog, ali ljudi to brkaju sa stažom koji moraš odraditi da bi dobio pravo polaganja stručnog ispita. No svaki tko se zaposli novi s faksa reći će mu da mora odraditi pripravnički. Poanta je, a i sa razlogom da dok ne naučiš barem nešto ne možeš dobiti punu plaću.


Ako nađeš 300 obitelji koje će kupiti životni osiguranje, ako ti daju manje od 15 000 mjesečno budale su.
AustinPowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:54   #33
Recite mi jeli se plaća pripravnički za primalju igdje u Hrvatskoj?
LENA LOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 10:56   #34
Mislim da je TDR nedavno tražio hrpu pripravnika, što je baš pohvalno od njih,
i to je posao s finim plaćama.
http://www.facebook.com/TDR.Rovinj?sk=app_4949752878

Za razvitak ovog društva sve jače firme bi trebale uzimati mlade pod svoje okrilje i bar im dati šansu da se dokažu, da isprobaju posao i onda polako traže svoje pravo mjesto.
Hrpa firmi daje "pripravništvo" bez da plate i kune, kao da smo im mi dužni pokloniti svoje znanje i vrijeme, i takve bi se trebalo kažnjavati.
forumas4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 18:12   #35
Dali se kao stručni prvostupnik Elektrotehnike može stažirati u osnovnim ili srednjim školama ?
Procesor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 18:21   #36
Quote:
Procesor kaže: Pogledaj post
Dali se kao stručni prvostupnik Elektrotehnike može stažirati u osnovnim ili srednjim školama ?
Kao što? Kao nastavnik, ne.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.