Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2014., 10:30   #3941
Quote:
pebbles kaže: Pogledaj post
rekao je da je to mali limfni čvor promjera oko 6-7 mm koji njega uopće ne zabrinjava, jer on misli da je to već otkad tu, ali ja mu tvrdim kako toga nije bilo do prije dva tjedna, te da ja osjetim da se to povećalo-i tako ja jedno, a on drugo.
Kao što sam već i pisao, limfni čvorovi na vratu su normalno do 1 cm u promjeru pa prema tome limfni čvorić od oko 6-7 mm nije razlog za zabrinutost, pogotovo zato jer ste pregledani i UZV-om, i to u nekoliko navrata. Imati nekoliko malih limfnih čvorića na vratu je sasvim normalno. Veliki broj zdravih ljudi ima na vratu limfne čvorove koji se mogu opipati, ali im je promjer manji od 1 cm i to nije zabrinjavajuće. Također, nakon upale katkada mogu zaostati manji limfni čvorići, često i trajno.

Razloga za zabrinutost bi trebalo biti tek kada dolazi do progresivnog povećanja limfnog čvora iznad 1-1,5 cm koje se ne može objasniti nekim upalnim zbivanjem.
Quote:
Treba li me zabrinjavati ona limfocitopenija iz prošlog posta?
Ta limfocitopenija je samo relativna jer je apsolutni broj limfocita uredan, dakle, nema prave limfocitopenije.

Inače, u tom nalazu su blago povišeni nesegmentirani granulociti, što može ukazivati na trag kakve infekcije u povlačenju.
Quote:
Jako se bojim malignih bolesti i ne mogu se otarasiti straha od limfoma zbog ovog limfnog čvora koji raste protekla 3 tjedna. Doktor kaže da on na UZV izgleda potpuno normalno i da bi se na istom vidjelo ukoliko je maligno promjenjen, ali ja sam još uvijek neutješna. Želim se napokon riješiti ove zabrinutosti i otkloniti sve sumnje. Možete li mi reći koji pregled mi može 100% otkloniti sumnju na limfom...
Mislim da trenutno nemate razloga za zabrinutost. Dijagnoza limfoma se inače može postaviti nakon patohistološke analize. Međutim, limfnih čvorova nema samo na vratu, u pazuhu ili preponi, već i na drugim mjestima u tijelu i nisu svi dostupni pregledu, tako da ne možete imati pod kontrolom sve limfne čvorove koji postoje. Zato je opterećivati se time možete li 100% biti sigurni da nemate limfom besmisleno.

Jednako tako postoji relativno mnogo mjesta u tijelu koja su "skrivena" a iz kojih, teorijski, može nastati zloćudna bolest koja će se manifestirati tek u kasnijem stadiju. Na to ne možemo utjecati i zato ne možemo govoriti o tome da netko 100% u određenom trenutku nema nikakvu zloćudnu bolest.

Noćno znojenje može imati mnogo različitih uzroka te se ne treba fiksirati samo na limfom. Dapače, drugi su uzroci mnogo češći, npr. hormonski ili psihički. Bilo bi svakako važno utvrditi točan uzrok!

Po pitanju kašlja, ako duže vrijeme kašljete, potrebna je obrada, slažem se.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 09:56   #3942
Pozdrav,

Imam dva upita, a ovo je sažetak nalaza:
- Imam 18 godina, normalne tjelesne težine
-IgA imunodeficijencija dijagnosticirana dok sam bio mlađi, onda prije 5 godina i sad u rujnu 2013. opet
-EBV mononukleoza dijagnosticirana u rujnu 2013.g. (vjerojatno sam je imao od lipnja kada sam 2 puta pio antibiotik uz poboljšanje)
-hepatogram od nalaza u rujnu ALP 103 (ref. 67-264), AST 64 (ref. 11-38), ALT 127 (ref. 10-33), GGT 37 (ref. 10-27) poboljšanje do nalaza početkom studenog ALP 91 (ref. 67-264), AST 30 (ref. 11-38), ALT 34 (ref. 10-33), GGT 18 (ref. 10-27) sve vrijednosti su u U/L
- u rujnu EBV Panel pretraga EBV VCA IgG pozitivno, EBV VCA IgM - slabo pozitivno (EBV IgM:0.16, EBV IgG: 1.19 ne pišu jedinice ni ref. vrijednosti)
-CMV Panel pretraga CMV IgG i CMV IgM negativno
-početkom prosinca opet počela grlobolja, pred novu godinu dobio sam cefalin bez poboljšanja
-krajem siječnja na moju vlastitu inicijativu radim hepatogram ALP 106 (ref. 67-264), AST 44 (ref. 11-38), ALT 64 (ref. 10-33), GGT 24 (ref. 10-27)
-serologija EBV VCA IgG pozitivno 70 AU/ml metoda EIA (ref. poz >=20) EBNA IgG pozitivno 30 AU/ml metoda EIA (ref. poz >=20)
-EBV VCA IgM, EBV EA IgG, CMV IgM, CMV IgG negativno
-početak ožujka ALP 89 (ref. 67-264), AST 22 (ref. 11-38), ALT 29 (ref. 10-33), GGT 21 (ref. 10-27)
-krajem ožujka serologija EBV VCA IgG pozitivno 74 AU/ml metoda EIA (ref. poz >=20) EBNA IgG pozitivno 41 AU/ml metoda EIA (ref. poz >=20)
-EBV VCA IgM, EBV EA IgG, CMV IgM, CMV IgG negativno
-početkom travnja ALP 82 (ref. 67-264), AST 30 (ref. 11-38), ALT 45 (ref. 10-33), GGT 21 (ref. 10-27)
-nalazi od prekjučer ALP 84 (ref. 67-264), AST 26 (ref. 11-38), ALT 37 (ref. 10-33), GGT 18 (ref. 10-27)
-Kroz cijeli taj period ultrazvuci abdomena su bili normalni, nisam osjećao nikakav poseban umor, samo me grlo bolilo.
-Bio sam pošteđen od fizičkih napora

Školska doktorica mi je rekla da ona ne zna što mi je, objašnjavala mi je da po serologiji nije bilo nove infekcije, a po hepatogramu da je čudno što mi je GGT normalnih vrijednosti, a kao trebao bi biti povišen. I da dođem kod nje kad mi završi škoal. Znate li vi nešto više možda?

A drugi upit je radi HEMOGLOBINA, HEMATOKRITA i MCV-a koji su mi konstantno povišeni (obično kada radim hepatogram naprave mi i KKS i DKS) i to za "neznatno", HEMOGLOBIN mi varira oko 170 g/L (ref. 129-166), HEMATOKRIT oko 0.521 L/L (ref.0.390-0.487) a MCV oko 93.4 fL (ref. 76.5-92.1), nisam pušač i u zadnje vrijeme pijem malo više vode upravo radi toga. Je li to vezano uz mononukelozu ili nešto drugo?

Hvala
Luka Luka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 15:20   #3943
moze li mi netko reci kada se vadi krv za provjeru ritma kortizola i koliko se otprilike cekaju rezultati?
__________________
Smijeh je lijek,stoga :)!
TheMallaAnna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 11:15   #3944
Quote:
TheMallaAnna kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci kada se vadi krv za provjeru ritma kortizola i koliko se otprilike cekaju rezultati?
Poštovana,

za određivanje ritma kortizola krv se obično vadi u dva navrata - ujutro i kasno poslijepodne, npr. u 8h i u 16h, ali to ovisi o laboratoriju (npr. negdje određuju u 17h) pa Vam nije moguće točno odgovoriti na pitanje, već trebate kontaktirati laboratorij za informacije. Koliko se čeka, to isto ovisi od laboratorija do laboratorija.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 16:09   #3945
Pozdrav! Molim misljenje ovog krvnog nalaza!

(P)PV 1.11 ,(>0.70)
(P)INR 0.96 (2.0-3.5) preporuka za pracenje OAT
(P)APTV 19.2 L ,jedinica s, (22-33)
(P)APTV omjer 0.66 L (0.8-1.2)

(S)Ukupni proteini 73, ref.interval (66-81)
(S)Iga 1.04 ,(0.4-3.5)
(S)Igm 1.88 ,(0.50-3.00)
(S)Igg 11.16 ,(6.5-16.0) ,R.I. za odraslu dob
(S)Feritin 14 , (13-150)
(S)Elektroforeza proteina -

Hvala!
survive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 08:46   #3946
Pozdrav! evo mene ponovno... ponovila sam nalaz pa bih Vas molila za vaš komentar...

Stari nalaz 16.4.2014. :
sedimentacija erc 2
k-eritrociti, k-hemoglobin, k-hematokrit, mcv, mch, mchc, rdw, k-leukociti u granicama normalne
trombociti u granicama normalne
mokraća: bistra, žuta, kisela, proteini:1, gukoza: 0, ketonski spojevi: 0, bilirubin: 0, urobilinogen normal., krv-erc: 0, krv-hb: 0, leukociti: 1, nitriti: neg.,
sediment urina: eritrocit: pokoji, leukociti: 5-6, stanice ploč. epit nešto, bakterija nešto
metaboliti i supstrati: glukoza, s-keratinin, s-mokraćna kis. u granicama normalne, s-urea2.7
enzimi: s-ast u granicama normalne, s-alt 54
elementi u tragovima: s-željezo 31.4, s-uibc: 22.3, s-tibc: 53.7
lipidi: kolesterol i trigliceridi u granicama normalne

nakon toga pila sam antibiotike zbog bakterije u mokraći i evo novog nalaza 2.5.2014.
sedimentacija erc 2
k-eritrociti, k-hemoglobin, k-hematokrit, mcv, mch, mchc, rdw, k-leukociti u granicama normalne
trombociti u granicama normalne
mokraća: bistra, žuta, kisela, proteini:0, gukoza: 0, ketonski spojevi: 0, bilirubin: 0, urobilinogen normal., krv-erc: 0, krv-hb: 0, leukociti: 0, nitriti: neg.,
sediment urina: eritrocit: pokoji, leukociti: 2-4, stanice ploč. epit nešto, bakterija nešto
metaboliti i supstrati: glukoza, s-keratinin, s-mokraćna kis. u granicama normalne, s-urea2.6
enzimi: s-ast i s-alt u granicama normalne
elementi u tragovima: s-željezo, s-uibc, s-tibc u granicama normale
lipidi: kolesterol i trigliceridi u granicama normalne

Hvala na vremenu i molila bih Vas za mišljenje nalaza..pozdrav
Blam Blam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 18:21   #3947
Quote:
Luka Luka kaže: Pogledaj post
Školska doktorica mi je rekla da ona ne zna što mi je, objašnjavala mi je da po serologiji nije bilo nove infekcije, a po hepatogramu da je čudno što mi je GGT normalnih vrijednosti, a kao trebao bi biti povišen. I da dođem kod nje kad mi završi škoal. Znate li vi nešto više možda?
Poštovani Luka,

kako Vam je liječnica i rekla, kod infekcijske mononukleoze moguće je da dođe do povišenja jetrenih proba.

Uobičajeno je da se njihove vrijednosti normaliziraju unutar nekih 3 mjeseca. Kod Vas je ta normalizacija dosta dugo trajala, svakako duže nego što je uobičajeno.

Nadalje, prema nalazima serologije se uistinu vidi da nije došlo do reaktivacije EBV infekcije (kako Vam je liječnica protumačila) niti se zarazili s CMV-om, koji također može dati sliku sindroma infekcijske mononukleoze.

Stoga nije vjerojatno da su tegobe s grlom koje navodite povezane s mononukleozom pa uzrok istima treba potražiti negdje drugdje.

U cijeloj toj priči dobro je što su se jetrene probe napokon normalizirale. Ako su i tegobe s grlom nestale, onda je to odlično.
Quote:
A drugi upit je radi HEMOGLOBINA, HEMATOKRITA i MCV-a koji su mi konstantno povišeni (obično kada radim hepatogram naprave mi i KKS i DKS) i to za "neznatno", HEMOGLOBIN mi varira oko 170 g/L (ref. 129-166), HEMATOKRIT oko 0.521 L/L (ref.0.390-0.487) a MCV oko 93.4 fL (ref. 76.5-92.1), nisam pušač i u zadnje vrijeme pijem malo više vode upravo radi toga. Je li to vezano uz mononukelozu ili nešto drugo?

Hvala
Nije vezano uz mononukleozu. Vrijednost hemoglobina može se smatrati normalnom kao i vrijednost MCV.

Za vrijednost hematokrita se vidi da je nešto povišena pa bilo dobro vidjeti kakva je ta vrijednost bila na prethodnim nalazima.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 18:32   #3948
Quote:
survive kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Molim misljenje ovog krvnog nalaza!

(P)PV 1.11 ,(>0.70)
(P)INR 0.96 (2.0-3.5) preporuka za pracenje OAT
(P)APTV 19.2 L ,jedinica s, (22-33)
(P)APTV omjer 0.66 L (0.8-1.2)

(S)Ukupni proteini 73, ref.interval (66-81)
(S)Iga 1.04 ,(0.4-3.5)
(S)Igm 1.88 ,(0.50-3.00)
(S)Igg 11.16 ,(6.5-16.0) ,R.I. za odraslu dob
(S)Feritin 14 , (13-150)
(S)Elektroforeza proteina -

Hvala!
Poštovana,

ne navodite koji je razlog da su zatražene ove pretrage!

Iz nalaza se vidi nešto skraćen APTV. Smatra se da se nalaz skraćenog APTV-a može naći u sklopu tzv. odgovora akutne faze (radi se o reakciji krvi na upalu ili ozljedu) i tada je obično prolazne prirode, tj. razrješavanjem čimbenika koji je doveo do reakcije akutne faze, vrijednosti APTV-a se normaliziraju. Također se navodi mogućnost lošeg uzimanja uzorka krvi kao potencijalni uzrok ovakvoga nalaza.

Vrijednost feritina (koji odražava zalihu željeza u organizmu) na donjoj je granici normale...

Quote:
Blam Blam kaže: Pogledaj post
Hvala na vremenu i molila bih Vas za mišljenje nalaza..pozdrav
Poštovana,

smatram da nije trebalo ponavljati sve nalaze, npr. trigliceride i kolesterol (nema nikakvog smisla za nekoliko tjedana ponavljati ih) nego samo ono što je odstupalo od normale. Koliko vidim, jetrene probe su se normalizirale, a i nalaz u mokraći je praktički uredan, tako da mislim da bi sada sve trebalo biti u redu.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 19:27   #3949
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

ne navodite koji je razlog da su zatražene ove pretrage!

Iz nalaza se vidi nešto skraćen APTV. Smatra se da se nalaz skraćenog APTV-a može naći u sklopu tzv. odgovora akutne faze (radi se o reakciji krvi na upalu ili ozljedu) i tada je obično prolazne prirode, tj. razrješavanjem čimbenika koji je doveo do reakcije akutne faze, vrijednosti APTV-a se normaliziraju. Također se navodi mogućnost lošeg uzimanja uzorka krvi kao potencijalni uzrok ovakvoga nalaza.

Vrijednost feritina (koji odražava zalihu željeza u organizmu) na donjoj je granici normale...


U ranim sam 20,imam 40 kg(sto je premalo za moju dob),doktorica sumnja da sam alergicna na neku hranu stoga mi je rekla da obavim ove pretrage...
Hvala.!

Zadnje uređivanje body halleck : 06.05.2014. at 20:33. Reason: q
survive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 20:39   #3950
Quote:
survive kaže: Pogledaj post
U ranim sam 20,imam 40 kg(sto je premalo za moju dob),doktorica sumnja da sam alergicna na neku hranu stoga mi je rekla da obavim ove pretrage...
Hvala.!
Hormoni štitnjače su uredni?
Željezo?
KKS/DKS?

Možda je netko spominjao glutensku enteropatiju/celijakiju?
Radi li se o stalnoj tjelesnoj masi, ili je došlo do nekakvog (postupnog, naglog) mršavljenja?
Apetit?
Stolica uredna?
Tjelesna aktivnost?
Tjelesna masa, tj. BMI najbližih krvnih srodnika (majka, otac, braća, sestre...)?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 21:01   #3951
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Hormoni štitnjače su uredni?
Željezo?
KKS/DKS?

Možda je netko spominjao glutensku enteropatiju/celijakiju?
Radi li se o stalnoj tjelesnoj masi, ili je došlo do nekakvog (postupnog, naglog) mršavljenja?
Apetit?
Stolica uredna?
Tjelesna aktivnost?
Tjelesna masa, tj. BMI najbližih krvnih srodnika (majka, otac, braća, sestre...)?
Stitnjaca uredu,kks/dks(znacenje? )
Doktorica zatrazila nalaze zbog moguce celijakije(te cestog osipa na kozi)
Stalna niska tjelesna masa otkad znam za sebe
Apetit odlican
Stolica neredovna,trebam poslat uzorak
Tjelesna aktivnost,bavila se sportom,sada svaki dan secem po bar sat vremena(ako je to uredu)
Bmi? Majka isto niske tjelesne mase,ali ne oduvijek
survive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 21:39   #3952
Quote:
survive kaže: Pogledaj post
Stitnjaca uredu,kks/dks(znacenje? )
Doktorica zatrazila nalaze zbog moguce celijakije(te cestog osipa na kozi)
Stalna niska tjelesna masa otkad znam za sebe
Apetit odlican
Stolica neredovna,trebam poslat uzorak
Tjelesna aktivnost,bavila se sportom,sada svaki dan secem po bar sat vremena(ako je to uredu)
Bmi? Majka isto niske tjelesne mase,ali ne oduvijek
KKS- kompletna krvna slika
DKS-diferencijalna KS
- Neke vrste anemije (pučki "slabokrvnosti") prate celijakiju, zato se, među ostalim pretragama rade i KKS/DKS.

BMI- body mass index

Majka isto može biti kandidat za obradu zbog sumnje na celijakiju.

Kad odradiš "rutinu", vjerojatno će te poslati gastroenterologu/internisti na daljnju obradu - preporuka za određivanje protutijela koja ukazuju na celijakiju npr.endomizijska, antiglijadinska, protutijala na tkivnu transglutaminazu etc., vjerojatno i endoskopsku obradu GIT-a posebice kolonoskopiju, možda i biopsiju sluznice crijeva- nije strašno, sam postupak je u pravilu bezbolan.

Dojavi nam kako se stvari odvijaju
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 10:12   #3953
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
KKS- kompletna krvna slika
DKS-diferencijalna KS
- Neke vrste anemije (pučki "slabokrvnosti") prate celijakiju, zato se, među ostalim pretragama rade i KKS/DKS.

BMI- body mass index

Majka isto može biti kandidat za obradu zbog sumnje na celijakiju.

Kad odradiš "rutinu", vjerojatno će te poslati gastroenterologu/internisti na daljnju obradu - preporuka za određivanje protutijela koja ukazuju na celijakiju npr.endomizijska, antiglijadinska, protutijala na tkivnu transglutaminazu etc., vjerojatno i endoskopsku obradu GIT-a posebice kolonoskopiju, možda i biopsiju sluznice crijeva- nije strašno, sam postupak je u pravilu bezbolan.

Dojavi nam kako se stvari odvijaju
Pa da..Moram obavit sve preglede,prvo sam krv vadila iz 3 bocice,jedan nalaz je dosao,druge jos cekam..Majka isto tako..Sada trebam na ultrazvuk trbuha,stolica,a kolonoskopija mi jos nije preporucena..Vidjet cu sto bude nakon svih nalaza,pa se javim
Hvala!
survive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 20:25   #3954
pozdrav! ovako, trudnica, 17 tjedana trudnoće, 37 godina, radila redovne krvne pretrage, pretrage mokraće i urinokulturu s abgom. inače sam PAI-1 heterozigot ( trombofilia hereditaria). nalazi slijedeći:
urin bakteriološki aerobno - nalaz mikrobiološke pretrage: fiziološka flora 10 na 2 CFU/ml
laboratorijska hematologija:
eritrociti 3,98 ref.int. 3,86-5,08
hemoglobin 117 ref.int. 119-157
hematokrit 0,340 rev.int. 0,356-0,470
MCV 85,6 ref.int. 83,8-97,2
MCH 29,4 ref.int.27,4-33,9
MCHC 343 ref.int.320-345
RDW 13,3 ref.int. 9-15
trombociti 225 ref.int. 158-424
MPV 8,2 ref.int. 6,8-10,4
leukociti 7,9 ref.int 3,4-9,7
diferencijalna krvna slika:
eozinofilni granulociti 0,8 jedinica rel % ref.int. 0-7
bazofilni granulociti 0,4 jedinica rel % ref.int. 0-1
neutrofilni granulociti 67,5 jedinica rel % ref.int.44-72
limfociti 27,2 jedinica rel % ref.int. 20-46
monociti 4,1 jedinica rel % ref.int. 2-12

eozinofilni granulociti 0,06 jedinica x10 na 9/l ref.int. 0,00-0,43
bazofilni granulociti 0,03 jedinica x10 na 9/l ref.int. 0,00-0,06
neutrofilni granulociti 5,33 jedinica x10 na 9/l ref.int. 2,06-6,49
limfociti 2,15 jedinica x10 na 9/l ref.int. 1,19-3,35
monociti 0,32 jedinica x10 na 9/l ref.int. 0,12-0,84
laboratorijska koagulacija:
protrombinsko vrijeme ( udjel) 1,17 ref.int. >0,70
klinička biokemija:
ureja 2,4 ref.int. 2,5-8,3
kreatinin 49 ref.int. 49-90
bilirubin, ukupni 7 ref.int. 3-20
alanin-aminotransferaza (ALT) 8 ref.int. 10-36
aspartat-aminotransferaza 15 ref.int. 8-30
GGT 7 ref.int. 9-35
ALP 44 ref.int. 54-119
fizikalno kemijski pregled mokraće:
izgled ramućen ref.int. bistar
boja svijetlo žut ref.int. svijetlo žuta
pH 8 ref.int. 5,0-9,0
relativna volumna masa 1,005 ref.int. 1,002-1,030
glukoza <0,6 ref.int. <0,8
bilirubin 0 ref.int. 0
ketoni <0,5 ref.int. <0,5
eritrociti/ hemoglobin <10 ref.int. <10
proteini <0,2 ref.int. <0,2
urobilinogen <17 ref.int. <17
nitriti 0 ref.int. 0
leukocitna esteraza 100 ref.int. <10
mikroskopski pregled sedimenta mokraće:
leukociti 12-14 ref.int. 0-2
stanice pločastog epitela 15-20 ref.int. 0-1
bakterije nešto ref.int. 0

samo da napomenem da je urinokultura učinjena isto jutro kad sam dala uzorak mokraće u labosu, znači prvi jutarnji urin tog jutra je dan na analizu u mikrobiološki i nakon toga sam išla na vađenje krvi i dala još jednom urin u labosu...
da li je ovaj nalaz uredan ili se moram oko nečega zabrinuti? kontrolu s nalazima imam tek za dva i pol tjedna pa da si ne razbijam glavu tako dugo s pitanjima jel sve u redu ili nije, prosim odgovor
srdačan pozdrav!!!
__________________
I' m whishing on a star...

Zadnje uređivanje Floridita : 08.05.2014. at 20:33.
Floridita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 12:35   #3955
U 9 sam jesecu trudnoce i jucer mi doktorica rece da imam bakteriju klamidiju ali na nalazu od prije 4 mjeseca pise : Chlamydia trachom. DNA- negativ
Kako sad da je pozitivno??
MirelaEmma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 18:53   #3956
Pozdrav svima!
Pitao bih nešto vezano za moj krvni nalaz.
Naime cjelokupna krvna slika mi je kao što se vidi ok, ali su povišeni leukociti.
Inače ne osjećam da me išta boli niti ikakve smetnje tipa upala i sl.
Barem ne znam za njih.
Dakle apsolutno se ok osjećam.
Jedino što sam prije tjedan dana završio sa terapijom za jednu kožnu infekciju koja je bila tretirana kortikosteroidima, ali ništa oralno. Samo sam mazao kremom.
Pa ne znam je li to šta znači ili ne.
Evo tu se može pogledati nalaz:

LINK

PUNO hvala !
sarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:14   #3957
Nalaz krvi:

GGT 1050
AST 220
ALT 120

hemoglobin 130
bilirubin 60

Ostale vrijednosti krvnog nalaza su unutar referentnog intevala. 50 godina, muškarac, ne pije, ne puši i ne drogira se
(google izbacuje da su ovakvi nalazi posljedica takvih stvari).
student_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 18:56   #3958
Diletantsko čitanje krvne slike

Zanima me što bi se okvirno moglo vidjeti iz krvne slike u kojoj prevladava natprosječno visoko željezo (ili na rubu gornje granice referentnih vrijednosti),
jednako tako natprosječni visoki eritrociti i limfociti,
neutrofili na minimumu minimuma i leukociti izrazito jako sniženi ispod donje granice referntnih vrijednosti
???
I uz sve to jako visoka tjelesna temperatura.
Krvna slika nije moja, ali me zanima na što bi to globalno moglo upućivati?
Hvala
bandijera rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 00:34   #3959
OČITANJE VEP NALAZA I MOGUĆA DIJAGNOZA

Pozdrav svima!

Može li mi netko pomoći sa "očitanjem" VEP nalaza, što bi on zapravo trebao značiti, da li je u redu ili ima nekih poteškoća?

Stimulirali smo svako oko cijelim vidnim poljem strukturiranim svijetlosnim podražajem šah pločom.
Odgovore smo detektirali nad primarnom vidnom regijom.
Registriraju se uredni evocirani odgovori nad svim nivoima lijevo, a desno je amplitude uredna uz granične latence.
Nalaz je graničan desno...

Upućena sam na Vep snimanje nakon izrazito lošeg vidnog polja, a ostalo oftamološki sve u redu bilo na pregledu.
Liječena sam i Resochinom i Aravom zbog RA i sad je Resochin ukinut prije nekih dva mjeseca, otkada je vidno polje na oba oka, a naročito desno pokazalo veliki retinalni i nazalni pad osjetljivosti.
Poslana sam hitno u neurologa, a on je dijagnosticirao ataksiju i nekoordiniranost pokreta rukama u hvatanju i zanošenje i jače osciliranje u Romergu tj.hodu zatvorenim očima.
Napravljeni MR glave je pronašao subratetorijalno 6 manjih lijevo lezija i 3 veće i 3 manje i desno, sa tzv. UBO lezijama, ostalo nalaz uredan, osim upale sinusa i kostiju iza uha.
MR kralježnice nije pokazao nikakve lezije u smislu demijelinizacije ( pošto su prvo sumnjali na tumor mozga ili MS, a ovo prvo se isključilo, drugo još ne.)
Ali je pokazao izravnatu lordozu, spondilozu, osteoartritis i početnu osteoporozu i niz pritisaka, hemangiona, na živčane završetke, napuknuća rebra dva prva ( ukoliko treba sve ću prepisati detaljno,jer je preopširan nalaz) u svakom dijelu kralježnice.

Inače, imam 41 godinu, smetnje sa vidom u smislu povremenog zamućenja i smanjenja oštrine, skupljanja vidokruga, tj. sužavanja slike, pritiska na oči i glavu, gubitak percepcije dubine i visine pritom i ograničenje pogleda,uz gubitak ravnoteže kao da ću pasti, to je trajalo neko vrijeme, zatim sam dobila Medrol i nakon još jednog ponavljanja se to zasada smirilo.
Isključen je vaskulitis i moždani udar od strane neurologa, sumnja najviše na optički neuritis koji bi opet bio uvod u MS.
Bolove u zglobovima, otek i gubitak osjeta u rukama, ili snage u nogama i rukama stalno i često su prisutni.
Posljednje vrijeme jače trnce kao da me struja udari kratko prostruji kroz prste i dlanove ruku ili odrvene donji dio stopala i trnu mi noge, koji put malo usna ili lijeva strana donjeg dijela lica....
Tako me i moja reumatologinja uputila u neurologa za MS, jer smatra da svi ovi problemi otprije su zapravo prirode neurološke, a moja dr.opće prakse tvrdi da nalazi MR-a nisu po ovome baš vezani za multiplu sklerozu, ali sa VEPOM će se se iskristalizirati.

Kako je moja dr. odsutna, a ja nestrpljiva čekati tek u 7.mjesec termin kad sam upisana kod neurologa, molim nekog ovdje da mi protumači nalaz VEP, moram li biti zabrinuta zbog ovog opisa, i da li su potrebne tablice sa označenim brojevima po kojima je očito izvučen onakav zaključak?

Molim Vas što prije za odgovor, i oprostite ako nije dovoljno napisano, jer sam mislila da sam najosnovnije napisala.

Eh, da, a krvna slika je u redu, osim jetrenih proba koje češće poskoče, crp je u posljednje vrijeme snižen tj.miruje, jedino sam radila ukupne proteine i oni su sniženi, a sva antitijela moguća su negativna...
Albumini i neke alfa i IgG su sniženi isto.

Nadam se da će ovo biti dovoljno za objašnjenje VEP koji bi se ukomponirao u sve ostalo navedeno...

Unaprijed hvala...
Reuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 19:46   #3960
Quote:
Floridita kaže: Pogledaj post
nalazi slijedeći:
urin bakteriološki aerobno - nalaz mikrobiološke pretrage: fiziološka flora 10 na 2 CFU/ml
(...)
leukocitna esteraza 100 ref.int. <10
mikroskopski pregled sedimenta mokraće:
leukociti 12-14 ref.int. 0-2
stanice pločastog epitela 15-20 ref.int. 0-1
bakterije nešto ref.int. 0

samo da napomenem da je urinokultura učinjena isto jutro kad sam dala uzorak mokraće u labosu, znači prvi jutarnji urin tog jutra je dan na analizu u mikrobiološki i nakon toga sam išla na vađenje krvi i dala još jednom urin u labosu...
da li je ovaj nalaz uredan ili se moram oko nečega zabrinuti? kontrolu s nalazima imam tek za dva i pol tjedna pa da si ne razbijam glavu tako dugo s pitanjima jel sve u redu ili nije, prosim odgovor
srdačan pozdrav!!!
Poštovana,

nalaz urinokulture može se smatrati urednim. Pronađene jesu, doduše, bakterije koje čine fiziološku floru završnog dijela mokraćne cijevi i kože. Postavlja se pitanje jeste li dali srednji mlaz urina, a ne prvi mlaz jer se upravo u tom prvom mlazu i nalaze ove bakterije pa je nalaz takav.

U sedimentu urina se nalaze leukociti (upalne stanice) pa je očekivano i test na leukocitnu esterazu pozitivan. Pozitivan nalaz upućuje, dakle, na prisutnost leukocita u mokraći, a oni mogu biti povezani s infekcijom, ali se mogu naći i iz drugih razloga. U trudnoći se znaju naći u urinu kada, prilikom davanja mokraće, dođe do miješanja mokraće i sekreta iz rodnice pa se zapravo radi o leukocitima iz rodnice, a ne iz mokraćnog sustava.

Vaš ginekolog će Vas uputiti u daljnju proceduru. Bilo bi dobro da se sediment urina i testiranje trakicom ponove, ali da pazite kako dajete uzorak (toaleta, srednji mlaz, oprez da se urin ne pomiješa sa sekretom iz rodnice, da ne dodirne kožu). Mislim da razloga za paniku nemate.

Lijep pozdrav.
Quote:
MirelaEmma kaže: Pogledaj post
U 9 sam jesecu trudnoce i jucer mi doktorica rece da imam bakteriju klamidiju ali na nalazu od prije 4 mjeseca pise : Chlamydia trachom. DNA- negativ
Kako sad da je pozitivno??
Poštovana,

moguće je da je prije test bio lažno negativan (imali ste klamidiju, ali je nalaz bio negativan) ili ste se možda naknadno inficirali.

Pozitivan test upućuje na veliku vjerojatnost da je osoba inficirana klamidijom dok negativan test ne isključuje infekciju.

U vrlo rijetkim slučajevima susreće se lažno pozitivan nalaz.

Lijep pozdrav.
Quote:
sarko kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Pitao bih nešto vezano za moj krvni nalaz.
Naime cjelokupna krvna slika mi je kao što se vidi ok, ali su povišeni leukociti.
Inače ne osjećam da me išta boli niti ikakve smetnje tipa upala i sl.
Barem ne znam za njih.
Dakle apsolutno se ok osjećam.
Jedino što sam prije tjedan dana završio sa terapijom za jednu kožnu infekciju koja je bila tretirana kortikosteroidima, ali ništa oralno. Samo sam mazao kremom.
Pa ne znam je li to šta znači ili ne.
Evo tu se može pogledati nalaz:

LINK

PUNO hvala !
Teško je reći od čega su leukociti povišeni. Nije vjerojatno da je uzrok promjena na koži, a niti kortikosteroidna krema. Doduše, kod topičke primjene kortikosteroida u visokim dozama i jako dugo vrijeme iznimno su u djece opisani sistemski učinci, a jedan od njih je i povišenje broja leukocita.

Kod ovakvih, neočekivanih nalaza, treba ponoviti određivanje leukocita za 2 do 4 tjedna kako bi se pratila njihova dinamika. Vjerojatno će novi nalaz biti potpuno uredan.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.