Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2006., 10:21   #1
Motokultivator

Kupio bih neki manji motokultivator za obrađivanje vrta. Trebaju mi savjeti što se isplati kupiti i za koje novce, jer nemam pojma o tome. Napominjem da je to vrt za osobne potrebe površine cca 60 m2. Ne očekujem da kopa tvrdu neobrađenu zemlju. Ja bih prvo sve preštihao a onda s tim pofrezao.
Kad se obrađuje zemlja s motokultivatorom, mogu li se one "lopatice" potopiti potpuno u zemlju, do blatobrana?

Ima neki u Bauhausu za cca 1300 kn / 4KS. Pretpostavljam da je to dno ponude ali mi se sviđa zbog cijene. Već bih ga kupio kad bi znao da će ići s njim...
Imate kakve savjete?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 23:58   #2
za tih 60 kvadrata ti je dovoljno.malo prakse i ide to.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 09:42   #3
Quote:
keš kaže:
za tih 60 kvadrata ti je dovoljno.malo prakse i ide to.
kupio sam mali motokultivator (4 KS / 36cm širine / 1300 kn - Bauhaus) i bio sam gotov za 1 sat s 80 m2 vrta.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:51   #4
Hmmm... mozda sam ja bedast ali fakat ne kuzim sto ce ti kultivator na tak smijesnoj povrsini vrta ? Pa to prestihas za jedan dan plus malo motika i grablje i gotovo. Ionako ce ti gredice uglavnom biti slobodne za obradu gredica po gredica gdje se ne isplati ni paliti kultivator.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:56   #5
Quote:
Juraj2 kaže:
Hmmm... mozda sam ja bedast ali fakat ne kuzim sto ce ti kultivator na tak smijesnoj povrsini vrta ? Pa to prestihas za jedan dan plus malo motika i grablje i gotovo. Ionako ce ti gredice uglavnom biti slobodne za obradu gredica po gredica gdje se ne isplati ni paliti kultivator.
pa istina da nije velika površina ali mi se fakat neda ručno usitnjavati a cijenu kultivatora ću preživjeti. Po novim "izmjerama" vrt mi je 78 m2. Mali vrt - mali kultivator.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 21:32   #6
Freza

... za potrebe kopanja vrta. Nesto za kucnu uporabu, vrt od cca 400m2. Gdje kupiti, na sto obratiti paznju kod odabira? Koje marke su za preporuku? Koliko to sve kosta? Danke!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 22:59   #7
Ja sam kupio mio-standard f620 i super sam zadovoljan.
Freza je klasični jugo šlamperaj, crijeva za zrak i gorivo popucala za 6 mjeseci, šarafi koji drže sjedalo za prikolicu popadali drugi tjedan, poluga za gas klimava i sl. ali kad to čovjek poštela dobije super stroj koji dobro radi i što je bitno malo troši. Prikolicom sam prevezao dosad 100 čuda (rođak je s takvom frezom dovezao drva za cijelu zimu, sve malo po malo). Alati se mogu naći povoljno u oglasniku (je kupio tegove za točkove za 100 kn koji niače koštaju 800).
Platio sam je na popustu 10k i još dobio motike za frezanje. Mislim da sada košta oko 12k.
Usvakom slučaju je mogu mirne duše preporučiti
DjuroRadisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 00:48   #8
Kupi rabljeni Labinprogres Mondial, poznatiji kao mali Goldoni. Ima ti motor od 8ks i dobru frezu od 70cm.
Ili Gorenje Muta Kosor/Maestral. Goldoni ti je bolji za frezu, dok je Muta bolja za košnju i transport.
Ak te kaj posebno zanima, pitaj. Imal/m sam oba, uvijek kupljeni rabljeni.
Za 10k kn već možeš naći i dizela. Ovo opisano su ti motokultivatori (MTK).

Ono kaj ti je Djuro opisal, ti je motorna kopačica. I ova MIO Standard Honda je solidan izbor.
Nemoj samo kupovati one jeftine u Bauhausu ili Pevecu (koji imaju samo kuplung, na kojima motor ima okomitu osovinu kao na kosilici, jer ti puž bude delal jednu sezonu a iduću peš po novoga). Valjda si nekaj naučil s flaksericom

Još nekaj: ako je kopačica, onda min 5ks, ako je MTK onda minimalno 8ks.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 07:35   #9
Ja imam Labinprogres - Goldoni, odlična stvar za vrt, jer zemlju jako dobro usitni i odmah poravna s poklopcima na kopačici. Praktički iza njega ostaje gredica na vrtu.

Nedostatak starijeg modela agregata je u tome da nema "cin-špulu", pa ima prilično slabu iskru, i dosta otežano paljenje kod hladnog starta. Novi model mašine ima taj problem riješen, i pali bez problema, ljeti i zimi. Ja sam novu mašinu kupio prošle godine, jer koristim MTK u vinogradu, stara je već dala svoje.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 09:10   #10
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Nemoj samo kupovati one jeftine u Bauhausu ili Pevecu (koji imaju samo kuplung, na kojima motor ima okomitu osovinu kao na kosilici, jer ti puž bude delal jednu sezonu a iduću peš po novoga).
e kaj mi nisi to rekao prije. Ja sam jedan od nadobudnih koji može potvrditi da je ovo potpuno točno! Kupio sam u Bauhausu onaj kineski jeftikaner za cca 1300 kn i radio je malo manje od 1 godine. Ovog proljeća kad je trebalo sve pofrezati, radim ja tako otprilike pola sata u vrtu (vrt je oko 80 m2!!!) i ode pužni prijenos. Motor sam skinuo a ostalo šiknuo.
BTW koja je razlika imeđu motokultivatora i motokopačice? I imate li kaj za preporučiti luzeru kakav sam ja? Dakle vrt je 80 m2 i neda mi se štihat ručno (nožno)?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 09:31   #11
Motokultivator ti ima pogonske kotače ispred freze. Brzinom vožnje reguliraš finoću obrade, jer je brzina freze uvijek ista.

Motorna kopačica ti nema kotače, nego umjesto kotača se stavljaju motike. Ovaj ti je poznat i kao skakavac.

MTK ti je bolji za međurednu obradu, i manje je naporan za raditi, bolje usitnjava zemlju i ide plitko (do 10-tak cm). Za okretanje trebaš malo više mjesta.

Kopačica ti ostavi malo više gruda, površina nije ravna, malo te više strese, no može dublje kopati (do 20-tak cm). Treba joj manje mjesta za okrenuti, kažu da je bolja za vinograd (nisam ju nikad imal, no zato dva MTK).

Umjesto štihanja možeš koristiti kopačicu, a za finu obradu gredice vrta ti je MTK.

Quote:
I imate li kaj za preporučiti luzeru kakav sam ja? Dakle vrt je 80 m2 i neda mi se štihat ručno (nožno)?
Kupi Mio Hondu 450, 520, 620 (rabljenu) od kopačica. To ti je slično onom kaj si kupil prije, samo bude puno dulje trajalo.
Ili već spomenuti Labinprogres Mondial, MTK s frezom.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 09:54   #12
Evo mojih iskustva iz vinograda, i obrade dosta teške i zahtjevne ilovaste zemlje: MTK svaki puta ide malo dublje, jer noževi osim gornjeg rahlog sloja zemlje zahvate i smelju i nekoliko cm tvrdog i zagaženog tla u dubljim slojevima.

S kopačicom je lakše raditi prvi puta na proljeće, ako je teren ostao zagažen od jeseni. Ona nešto lakše načne taj sloj, dok ga MTK odmah želi "samljeti" na fino, pa zato s MTK prvi puta ne treba frezati duboko.

Ali s MTK se puno brže prolazi kroz red, pa se može proći i dva tri puta po istome mjestu.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 10:06   #13
Quote:
Kupi Mio Hondu 450, 520, 620 (rabljenu) od kopačica. To ti je slično onom kaj si kupil prije, samo bude puno dulje trajalo.
Ili već spomenuti Labinprogres Mondial, MTK s frezom.
mislim da je ok preporuka da kupim rabljeni, ali kako da znam da već nije "dao svoje"? I koliko sam vidio to je zapravo MTK (ima kotače). Kolika je ok cijena rabljenog modela 450 sa kopačicom?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 10:25   #14
Da, ima kotače, koji se zamjenjuju motikama. Je MTK ak ima vučnu frezu, no na MIO Hondi ti ju ne preporučujem.
Ak motor zapali na 2-3 poteza, a ne dimi plavo, kupi.
Cijena? 1/3 do 3/4 novog.
Vidi ovdje
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 01:21   #15
Mio standard F620 ima kardan i na nju se mogu priključiti dodatni alati, vučna freza, kosilica i slično, ima i plug za oranje i ogrtanje, kultivator i sl., po tome bi i ona mogla ići u klasu MTK
DjuroRadisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 08:23   #16
Quote:
DjuroRadisha kaže: Pogledaj post
Mio standard F620 ima kardan i na nju se mogu priključiti dodatni alati, vučna freza, kosilica i slično, ima i plug za oranje i ogrtanje, kultivator i sl., po tome bi i ona mogla ići u klasu MTK
Ma svejedno kak se zvala.
No rekoh već prije, ne preporučujem vučnu frezu. Ionak je pogonjena remenom.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 13:35   #17
za tako ooooooogromne površine najbolje je kupiti štijaču i motiku
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 05:30   #18
Mozes naruciti

to kao i ostalu fitness opremu mozes naruciti na sajtu www.hyperfitness.co.yu


pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 16:51   #19
Motorna kopačica

Kakvu preporučate motornu kopačicu za obradu vrta cca. 90 m2? Da li kupovati novu ili rabljenu? Hvala!
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 06:34   #20
E isto pitanje i mene zanima, zasad obrađivam nekih 300m2 vrta a u dogledno vrijeme proširit ću ga do 800m2.
Da li netko ima od MTD T/380 5.5KS koja dođe nekih 3800kn i isplati li se uzeti ili uzeti nešto drugo.
vicko22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.