Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2015., 18:20   #381
Gorivo u visini stvarnih izdataka.
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 07:55   #382
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Gorivo u visini stvarnih izdataka.
već sam ti odgovorila ovdje pogledaj
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 16:06   #383
Blagajnica sam u nogometnom klubu, zna li itko na koji način se isplaćuju suci, trošak prijevoza isplaćujemo gotovinom na licu mjesta, no trošak suđenja preko ž.r. Po novom zakonu na trošak suđenja obračunava se porez i prirez, gdje se uplaćuje taj porez i prirez u drž. proračun ili proračun jedinica lokalne i područne samouprave, da li je potrebno iskazati porez u nekom obrascu i sklopiti ugovore o djelu sa sucima?
garnier15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 23:46   #384
E jesi me sad dobro nasmijala, taj novi zakon ti je star najmanje deset godina! Ali kako sam vidjela podosta nazovimo 'poslovnih knjiga' nogometnih klubova sve mi je jasno.

Na sudačke naknade ide porez i prirez, to je tzv. drugi dohodak, ne ide mirovinsko u većini slučajeva. A ako sucima plaćate trošak prijevoza (putni nalog, obračun loko vožnje i sl.) i to ti je oporezivo kao i ona naknada.

Da, podnose se izvještaji, glavni je JOPPD, ali ima još.

Moj savjet ti je - nadjite knjigovođu ili odite u vaš sportski savez da se posavjetujete, možda možete preko njih.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 10:58   #385
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
E jesi me sad dobro nasmijala, taj novi zakon ti je star najmanje deset godina! Ali kako sam vidjela podosta nazovimo 'poslovnih knjiga' nogometnih klubova sve mi je jasno.

Na sudačke naknade ide porez i prirez, to je tzv. drugi dohodak, ne ide mirovinsko u većini slučajeva. A ako sucima plaćate trošak prijevoza (putni nalog, obračun loko vožnje i sl.) i to ti je oporezivo kao i ona naknada.

Da, podnose se izvještaji, glavni je JOPPD, ali ima još.

Moj savjet ti je - nadjite knjigovođu ili odite u vaš sportski savez da se posavjetujete, možda možete preko njih.
Ma mi smo seoski amaterski klub, toga nije ni bilo do ove godine
garnier15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 18:55   #386
Neprofitna organizacija koja nema zaposlenih sudjelovala je na sportskim igrama, smještaj je podmirila neprof.organizacija.
Da li moram podnositi JOPPD za sve osobe kojima je plaćen smještaj?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 09:40   #387
Do kad je rok za predaju polugodišnjeg izvještaja za neprofitne?!
Morticia6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 12:05   #388
Quote:
Morticia6 kaže: Pogledaj post
Do kad je rok za predaju polugodišnjeg izvještaja za neprofitne?!
30.07.2015.
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 08:50   #389
Sori ako postavljam glupo pitanje ali čitam kontradiktorne informacije pa sam zbunjena. Znači, ako udruga organizira seminare, konzultacije i prodaje knjige i druge medije iz vlastitog izdanja, da li se to svrstava pod gospodarsku djelatnost? Iz dosadašnjeg čitanja stekla sam dojam da seminari i konzultacije ne spadaju nužno u tu kategoriju, ali knjige da. Molim ispravite me ako nije tako.

Također koliko sam shvatila za takve stvari nije potrebno imati rješenje o tehničkim uvjetima (s obzirom da se ne radi o hrani ili nečem drugom gdje je bitno osigurati higijenu), a u registar poreznih obveznika se ne trebamo upisivati ako porezna uprava ne donese takvo rješenje?

Ako vodimo jednostavno računovostvo tj. ne prelazimo 100 000 kn godišnje, onda prihod od knjiga i seminara ide normalno u KPR i knjigu blagajne, ili je potrebno još nešto osim toga?

Hvala na odgovorima!
mmarinam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 11:17   #390
jel moze netko mozda poslat primjerak racuna za udrugu koja nije u usutavu pdv-a?unaprijed hvala
pele100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 14:15   #391
Imam jedan malo veći problem za koji trebam najbezbolnije rješenje... uglavnom izdali smo građ.sit. u 02/2015 koja je za radove prosinca 2014.god. Prihod po situaciji je uključen u 2014.godinu, no situacija nije prošla kroz pdv obrazac u 2015. Što napraviti? Da li obračunati kamate, na koji iznos obračunati budući da je situacija sa prijenosom por.obveze?
tina29c is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 17:12   #392
Moze li se izvjestaj za prvih 6mj predati jos u ponedjeljak?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 00:33   #393
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Moze li se izvjestaj za prvih 6mj predati jos u ponedjeljak?
Može.
rexi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 15:54   #394
Bok svima.
Zanima je kako riješiti sljedeći „problem“:
Udruga nije obveznik fiskalizacije ali planira svojim članovima u sklopu i prostoru udruge posluživati bezalkoholne napitke. Iste bi naplaćivali po nekoj X cijeni, a lova bi se koristila za daljnje unaprjeđenje udruge.

Zanima me izdavanje računa za te napitke – da li takve račune treba pisati ručno (na ovim blokovima za račune) ili treba nabaviti (kupiti) neku vrstu digitalne blagajne (kao u kafićima)? Što ako će tih računa biti više – da li je bolje odmah uložiti u takvu nekakvu kasu ili uvjetno rečeno gubiti vrijeme sa ručnim ispisivanjem računa? Ili je bolja neka treća solucija?

Hvala unaprijed.
cokoladnibicikl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 02:00   #395
pozdrav,

zanima me dali udruge dobivaju od grada neki prostor na koristenje?
ili dali udruge dobivaju neku financijsku pomoc?
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 20:40   #396
Quote:
Cydia kaže: Pogledaj post
pozdrav,

zanima me dali udruge dobivaju od grada neki prostor na koristenje?
ili dali udruge dobivaju neku financijsku pomoc?
Ako se prijave na kakav natječaj i/ili poziv i budu odabrane, onda da
Po defaultu nitko ništa ne dobije.

A i za ovo prvo je bitno kakva udruga i čime se bavi?

Surađujem s nekima i čak ni one "turbo" humanitarne udruge ne dobivaju ništa bez dobrog lobiranja i dobre pisane prijave.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 12:10   #397
Pozdrav, moje pitanje je vezano uz polog članarine koja je uplaćena u gotovini.

Dakle, kao predsjednik i računovođa udruge odlazim na banku (PBZ) da uplatim članarinu drugih članova. Gospođice na šalteru blago rečeno nemaju pojma što da rade.

Jednom prilikom su uplatili članarinu na račun udruge na način kao da ja plaćam članarinu za sebe i naplatili naknadu od 8 kuna (uvjeravale su me da se to tako radi). Drugom prilikom kao da sam ja donositelj i tog je puta prošlo bez naknade.

Ima li tko iskustva sa ovim? Koji je način ispravan. Što bi trebao naglasiti prilikom pologa članarine drugih članova?

Hvala!
perspectives is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 11:38   #398
PDV za udruge

Pokrenuh udrugu prije 15 dana u Osijeku. Prijavih u registar Poslovnih subjekata i sada razmišljam - trebam li se upisati i u registar pdv-a? Prema ovome što sam pročitala o PDV-u za udruge, to je samo za one koje obavljaju gospodarske djelatnosti... Ima li netko iskustva? Hvala
ninasimonne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 12:43   #399
Quote:
ninasimonne kaže: Pogledaj post
Pokrenuh udrugu prije 15 dana u Osijeku. Prijavih u registar Poslovnih subjekata i sada razmišljam - trebam li se upisati i u registar pdv-a? Prema ovome što sam pročitala o PDV-u za udruge, to je samo za one koje obavljaju gospodarske djelatnosti... Ima li netko iskustva? Hvala
ne trebaš
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 14:11   #400
Quote:
perspectives kaže: Pogledaj post
Pozdrav, moje pitanje je vezano uz polog članarine koja je uplaćena u gotovini.

Dakle, kao predsjednik i računovođa udruge odlazim na banku (PBZ) da uplatim članarinu drugih članova. Gospođice na šalteru blago rečeno nemaju pojma što da rade.

Jednom prilikom su uplatili članarinu na račun udruge na način kao da ja plaćam članarinu za sebe i naplatili naknadu od 8 kuna (uvjeravale su me da se to tako radi). Drugom prilikom kao da sam ja donositelj i tog je puta prošlo bez naknade.

Ima li tko iskustva sa ovim? Koji je način ispravan. Što bi trebao naglasiti prilikom pologa članarine drugih članova?

Hvala!
Trebate napraviti uplatnicu gdje cete u polju Platitelj ( Gornji dio ) ispuniti naziv udruge ili jednostavno lupiti pecat. Isto tako na polju primatelj upisati Ime udruge, a desno IBAN.
Odite poloziti novac u banku gdje imate otvoren racun.
U tom slucaju naknadu za uplatu ne placate u gotovini, nego se ona ukljucuje u mjesecnu fakturu.
Ako pisete uplatioc ime i prezime, platne institucije naplacuju proviziju jer ste vi fizicka osoba, a ne ugovorni subjekt, kao sto je to udruga.
Ovako ja radim, i uvijek je ok.
Sretno.
nevera10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.