Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2010., 13:09   #1
Promjena lanca na biciklu

Danas sam kupio novi lanac za bicikli i išao zamijeniti stari. Stari lanac ima već 3400km pod sobom i dosta se razvukao.
I tako ja pogledam, stari lanac 116 karika, novi isto tako, namontiram, sve sjelo super, samo što mi sad novi lanac preskače. Kao da je za jednu kariku predug.
Jel treba nekaj namještati na brzinama ili sam ja to krivo stavio?
Lanac je Shimano, mijenjač je Shimano Deore. Iza imam kazetu s 8 brzina.

Prvi put sam mijenjao lanac tako da nisam osoba s iskustvom.

Hvala
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:15   #2
kad se promjeni lanac..promjeni se i kazeta.

novi lanac+'stara' kazeta=uzrokuje preskakanje lanca.
sto prije promjeni kazetu.. tako da se ne shebes novi lanac.

bolje skini novi lanac i vrati stari.. pa dok traje-traje. kad pukne..kupis novu kazetu i stavis taj novi lanac.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:27   #3
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
kad se promjeni lanac..promjeni se i kazeta.

novi lanac+'stara' kazeta=uzrokuje preskakanje lanca.
sto prije promjeni kazetu.. tako da se ne shebes novi lanac.

bolje skini novi lanac i vrati stari.. pa dok traje-traje. kad pukne..kupis novu kazetu i stavis taj novi lanac.
Istina, ali da sada čovjek ne baca novce bespotrebno, neka vozi na istoj kazeti, lanac će se s vremenom prestati preskakati!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:28   #4
Ok, znači to kad se lanac razradi bude sjelo.

Čitao sam tu na forumu da je preporuka bila 2 promjene lanca 1 promjene kazete.

Hvala
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:29   #5
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Ok, znači to kad se lanac razradi bude sjelo.

Čitao sam tu na forumu da je preporuka bila 2 promjene lanca 1 promjene kazete.

Hvala
Svakako, daj mu malo vremena, samo redovito podmazuj i vozi!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:39   #6
razradit ce se..ali to nece biti to. opet ce ti znati tu i tamo preskakati pri velikom opterecenju.

tako je slucaj kod mene.

sad kad sam isao na sljeme po kisi..kisa mi sprala mast s lanca.. znalo je iritantko škripati..
(škripi kad nema ulja, a preskace pri velikom opterecenju)

da sam na tvom mjestu vratio bih stari lanac.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:43   #7
lanac se ne mijenja
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 15:32   #8
meni je majstor rekao da kada zamjena kazete automatski podrazumjeva i promjenu lanca.
piknja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:02   #9
Ako si mijenjao lanac, pa je novi poceo preskakati, mijenjaj i kazetu ako zelis normalno voziti. Ove price sa "razradivanjem" lanca ne prolaze - tebi je stara kazeta, kao i stari lanac, potrosen preko mjere kod koje se to mijenja. Kako si predugo cekao sa zamjenom lanca, sada imas novi lanac pravilnog razmaka karika na staroj kazeti koja je vjerojatno toliko poglodana da vise lanac ne moze sjesti u nju. Jedino sto ti se moze dogoditi ako nastavis voziti ovako je da poderes i novi lanac u roku par tjedana voznje, do iste mjere gdje je i stari bio, i tako da sa zamjenom nisi napravio nista osim bacio novce. Lanac se ne moze "razraditi", nego se na staroj kazeti moze samo deseterostruko brze potrositi nego sto treba. Jer krivi razmak izmedu zubi na kazeti rasteze lanac i ubrzano ga trosi.

Imas dvije opcije, ili ne vozi vise tako uopce dok ne zamijenis i kazetu da je nova, i da sve pase, ili vrati stari lanac dok traje, pa kad dode vrijeme stavi ovaj novi zajedno sa novom kazetom. Treceg nema.
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:15   #10
vrati stari lanac i vozi dok se ne raspadne , a potom stavi novu kazetu i taj novi lanac što si kupio , očekuj i promjenu srednjeg lančanika prednjeg pogona
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:18   #11
Quote:
piknja kaže: Pogledaj post
meni je majstor rekao da kada zamjena kazete automatski podrazumjeva i promjenu lanca.
Jedino ako si dozvolio da lanac pojede kazetu, odnosno nisi promijenio lanac kada ga je trebalo promijeniti. Ukoliko paziš na lanac i znaš kada ga treba promijeniti kazeta može nadživjeti i 5 lanaca.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:44   #12
kazeta

10 lanaca -3 kazete -1 pogon +- 20 % na naćin vožnje i podmazivanja lanca
kissas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 16:55   #13
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Jedino ako si dozvolio da lanac pojede kazetu, odnosno nisi promijenio lanac kada ga je trebalo promijeniti. Ukoliko paziš na lanac i znaš kada ga treba promijeniti kazeta može nadživjeti i 5 lanaca.

slažem se.
ali moja kazeta i lanac se troše dok se ne istroše, pa onda još mali milion km.
piknja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 17:02   #14
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Jedino ako si dozvolio da lanac pojede kazetu, odnosno nisi promijenio lanac kada ga je trebalo promijeniti. Ukoliko paziš na lanac i znaš kada ga treba promijeniti kazeta može nadživjeti i 5 lanaca.
Kako znati kada je vrijeme da se lanac promijeni? Evo ja kupio novi bicikl pa me zanimaju takve stvari.
I jos nesto. Podmazuje se lanac a ne i kazeta? I sto koristiti za to? WD40 ili bas ulje tipa onog kakvog sam vidio u InterSportu.
darioklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 19:40   #15
frend je za sada presao oko 7000 kilometara na MTB.. s tim da konstantno svaki dan napravi 50km(posao-doma) i neštedi ga.. s tim da ne vodi brigu o lancu..a nekad ga zna podmazati sa zvijezdinim uljem.. lanac i dalje dura.
tako da mi nije jasno zasto je autor teme promjenio lanac nakon ''samo'' 3400km?

Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Kad prestane raditi kak spada.
mozes malo detaljnije opisati?
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 20:01   #16
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
tako da mi nije jasno zasto je autor teme promjenio lanac nakon ''samo'' 3400km?
pa valjda jer mu se nakon toliko km rastegao preko preporucene vrijednosti, a to je sigurno tako jer mu je poglodalo i kazetu.. ako se promijeni lanac na vrijeme može kazeta izdržat i 2 lanca.. ja sam na mtb-u morao mijenjati nakon oko 2000km, 80% tih km bilo sljeme.. ako vozis vise cestu po ravnome trajat ce puno više km lanac..tako da je najsigurnija metoda mjeriti potrošenost lanca, jer netko može potrošit lanac nakon 1500km, netko nakon 5000, sve ovisno koliko se vozi, koliko se brinuo o lancu itd..
kada sam promijenio lanac nisam morao mijenjati kazetu, lanac mi je na onom mjeraču kaj se može kupiti na ebayu skoro pa upadao u drugu mjerku..

naravno, možeš voziti sve dok se ne raspadne (lanac, kazeta, prednji zupcanici), a možeš i mijenjati kada određeni dio dotraje..


Evo jedan dosta detaljan tekst
http://pardo.net/bike/pic/fail-004/000.html

ili s haerbe-a

* Mjeri se 13 linkova
* Ukoliko je izmjerena vrijednost do 331,8 mm, lanac je još dovoljno dobar
* Ukoliko je izmjerena vrijednost između 331,8 i 333,4 mm, potrebno je zamijeniti lanac
* Ukoliko je izmjerena vrijednost veća od 333,4 mm, potrebno je zamijeniti i kazetu i lanac
nvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 20:21   #17
Eto to je tocan i detaljan odgovor. A sto se tice podmazivanja, iskljucivo i samo ulja za lanac, mokra ili tzv nova "suha" ulja. WD-40 sluzi samo za ciscenje i otapanje prljavstine, on nije namijenjen za podmazivanje, jer lako ulje koje je u njemu ishlapi brzo nakon spricanja.
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 00:24   #18
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
mozes malo detaljnije opisati?
Pa vozi dok se ne raspadne, kaj se tu ima detaljno opisivati. Možeš ga povremeno rastaviti i podmazati, sigurno se neće buniti
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 09:40   #19
lonac

frend je za sada presao oko 7000 kilometara na MTB.. s tim da konstantno svaki dan napravi 50km(posao-doma) i neštedi ga.. s tim da ne vodi brigu o lancu..a nekad ga zna podmazati sa zvijezdinim uljem.. lanac i dalje dura.
tako da mi nije jasno zasto je autor teme promjenio lanac nakon ''samo'' 3400km?
moj deda je vozio rogov bicikl 32 godine bez promjene lanca i bez brzinomjera ,
nije znao da treba mijenjati lanac jer nije bio na forumu , onda njie bilo interneta ,a nije bilo ni dučana di bi kupio lanac
kissas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:22   #20
Prvo pogledaj zupćanike pogona. Ako na oko vidiš, da se zupćanici na šajbni razlikuju radi istrošenosti jednoga zupćanika od drugoga , onda moraš menjati pogon .Ako ne vidiš razlike , stavi stari lanac i ustanovi u kom položaju pogona preskaće.Preskače li samo na jednom, a na drugom il trečem ne , znaći , da ti je otišao pogon i ta šajbna. .Ako preskače na sva tri onda ti je kaseta otišla.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.