Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2006., 10:36   #1
Fraktura kralješka

Prije tri tjedna imala sam nezgodu i završila s frakturom dva kralješka (C6 i T10).
Nosim hiperesktenzijsku ortozu i ovratnik (onaj plasticni). Doktor mi rekao mirovati, no nisam baš. Jučer sam bila na kontroli, stanje se nije bitno poboljšalo pa me naručio da u petak moram doći na gipsanje - stavit će me u nekakvo gipsano korito ili minerva gips. Ima li tko ideju što je to, kak' izgleda, kolko dugo se nosi? Pronašla sam samo jednu fotku od koje sam se užasnula. Pa ne bude me valjda tako zagipsal??? Ima li koji medicinar?
vanjazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 13:55   #2
Upravo tako. Nema ti druge, nego u korito ako ne želiš da dođe do dodatnih sranja.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:38   #3
Da, to mi jasno da ću završiti u gipsu. Ali imaš kakvo iskustvo kak' je to? Mislim, budem se mogla kretati? Koliko sam shvatila gips ide od pojasa do tjemena.
vanjazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:47   #4
Ja sam imala gipsani steznik u trupu...samo s tom razlikom, da sam ga naveče skinula. najprije mi je bilo grozno, jer sam to nosila u avgustu...a dobro mi je bilo to, što me nije bolilo. U svakom primjeru, sve što te sputava nije baš dobro, al morat češ izdržati ako želiš sebi dobro, jer mogu ti ostati dugotrajne posljedice. Sretno...
MalaMala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 22:04   #5
Mislim da postoji alternativa sadrenom gipsu u tvom slučaju. Vjerojatno se mora štogod platiti. ali probaj se raspitati kod neurokirurga/ortopeda ili u nekoj firmi koja se baviu ortopedskim pomagalima.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 18:42   #6
Da, to je ovo što sada nosim (ortoza + ovratnik). Ali zahvaljujući mojoj nedisciplini čini se da ću isprobati dobri, stari gips...
vanjazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 02:06   #7
Fraktura prvog vratnog kralješka (atlas)

Ovako, nedavno sam imao prometnu nesrecu u kojoj sam se dosta slomio. Između ostalog i prvi vratni kralježak. Pošto sam, kao laik došao u bolnicu nisma imao pojma sto to znaci i vise sam se brinuo za slomljenu bedrenu kost i desnu šaku negoli za vratnu kralježnicu jer tu bol uopce nisam osjećao. Kazu da nije bilo dislokacije kralješka i zato sam morao ležati mjesec i pol samo ravno, na leđima uz Shantzov ovratnik.. Tek kasnije mi je fizioterapeutkinja objasnila moje stanje i da sam zapravo mogao ostati invalid.. 43. dan u bolnici sam smio skinuti Shantz ali i imati ga tijekom spavanja. Nakon 50 dana su me pustili doma i rekli mi da Shantz moram koristiti tijekom spavanja i hoda po stepenicama..i za 4 tj. moram na kontrolu..
Bas sam jucer bio na kontroli i kaze mi doktor nakon sto sam napravio RTG da mogu skinuti ovratnik...
E sad mene zanima koliko treba vratnom kralješku ili općenito kostima da počnu zaraščivati i da li mozda netko ima slična iskustva kao sto je u mojem slucaju jer sad ni sam ne znam sto smijem sto ne smijem.Doktor me praktički istjerao iz ordinacije jer je bio nadrkan a inace znam da je takav..di bas na njega naletim..
Dakle, je li moguce da kad vratni kralježak zaraste da bude onda kao da se nije nista dogodilo? Nesto slicno kao i sa rukom, ipak je i to kost .
Hvala Vam unaprijed!
Matthew_zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 01:32   #8
Question Fraktura gornje plohe 12th kralješka

prije tri mjeseca sam imao "nezgodu" gdje se desila gore navedena dijagnoza... nosim onu ortozu, kod svake kontrole običnim rtg snimanjem kraljeznice se ne pokazuju dislokacije, ali bolovi su strasni i konstantni, kirurg mi samo govori da ce zarast i da posto sam mlad da "samo" 6 mj moram nosit tu ortozu... dakle zanima me pojedinost same dijagnoze i koje su komplikacije i da li bi trebao raditi nekakve vježbe jer nitko ne spominje nikakvu fizikalnu terapiju a po mom mišljenju mislim da bi trebala... pa ako ima ko slična iskustva ili zna nesto konkretno o toj dijagnozi s.22 molim objašnjenje i savjete, unaprijed hvala....
tsolomu1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 18:59   #9
Morale bi se vidjeti slike i tocno o kakvoj se frakturi radi. Inace, vertebroplastika ili kifoplastika mogu uspjesno rijesiti problem i ukloniti (ublaziti) bol.
Mislim da se radi jedino u Traumi (unutar HZZO sustava). Privatno radi dr. Drazen Kvesic.

Pozdrav!
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 20:03   #10
kompresivna fraktura 12 kralješka pomoć

u drugumo mj ove godine sam imao jeda pad, završio u bolnici i tamo su mi u šturo rekli da se radi o kompresivnoj frakturi 12 torakalnoj kralježnici, nosio ortozu 12 mj i sad imam velike probeme (bol u ljevoj nozi- trnci) nakon toga sam išao na obični rtg i evo nalaza : na rtg snimkama torakolumbalnog prijelaza anteklinasto je formiran trup th 12 kralješka sa suženjem i.v. prostorom u segmentu th11\12 i početnom subhondralnom sklerozacijom porkrovnih poha priležečih kralježaka, gdje se gornja pokrovna ploha th12 kralješka u anteriornom dijelu neravno konturianom.


prošao sam sve terapije i fizikalne i sve... ali užasno boli lijeva noga i utrnuće od 12th kralješa pa do trtice iamam "blokadu" živaca taj dio mi utrne i nemogu nikamo i ništa, pa molim ako ima ko iskustva ili pomoć šta da radim, mislim 26 godina imam, pa neću to trpit cijeli život... p.s. u bolnici su me gledali preko pol ku..., niko ništa, kako bi se reklo je.. se njima, hvala
tsolomu1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 14:25   #11
sport nakon frakture kralješka

Imala sam prometnu prije 2 mj. i pri tome mi je slomljen T12. Operirana sam i nakon toga mi je bilo određeno mirovanje uz nošenje ortoze (korzeta). Trenutno sam u toplicama i polagano mičem ortozu (rekli su mi da svaki dan budem par min bez nje i postupno povećavam to vrijeme).
S obzirom da mi je doktor dao vrlo malo informacija što smijem i što ne smijem skroz sam zbunjena pa se svega bojim. Posebno me zanima što je sa sportom jer bi željela vratiti se nekom obliku treniranja.
Ako je netko imao slično iskustvo ili zna više o tome javite se
ina7777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:36   #12
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Morale bi se vidjeti slike i tocno o kakvoj se frakturi radi. Inace, vertebroplastika ili kifoplastika mogu uspjesno rijesiti problem i ukloniti (ublaziti) bol.
Mislim da se radi jedino u Traumi (unutar HZZO sustava). Privatno radi dr. Drazen Kvesic.

Pozdrav!
Vračam se u 2011 kad je to napisano:meni se preporučuje vertebroplastika L1 i L3.Danas se radi i u Puli pa me zanima dali je ko to napravio i dali još uvijek bude u sustavu HZZO.....to jest preko dopunskog ili se to plača
pozdrav
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 23:57   #13
Dali je tko imao iskustva s slomljenim c7 kraljeskom,kako je isao oporavak ?prije 3mj sam u sudaru slomio c7,od samog pocetka je čudno išlo...u jednoj bolnici su rekli da nije pukao, u drugoj da je,pa poslije par mj da je samo neki nastavak pukao, pa je fizijatar rekao da je malo nagnjecio neki zivac..ugl ni sam ne znam sto je a ovako nesto mi se prvi put dogodilo pa nit ne znam kako bi se trebao osjecat kad pukne kraljezak ili nesto...kad bi mogao radit,kad bi mogao u teretanu,kako se trebam ponasat u normalnom zivotu...poslije sudara me ni nije bolio vrat nego desno rame,opcenito desna ruka i prst mi je utrnuo,sad me vise ne boli i prst je normalan,nosio sam ovratnik 2mj pa su u tom vremenu i misici vrata i leđa oslabili i sad je ajmo rec "ugodno bole" kad radim vjezbe na terapiji...
__________________
::--::
xoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2020., 22:57   #14
Napuknuće kralješka - pitanje.

Dakle, imao sam napuknuće 3. kralješka 2013 godine. Do sada sam provodio mnoge terapije, strujne, fizikalne, tablete protiv bolova pio, i dan danas popijem nekad kad me zaboli. E sad moje pitanje je koliko je dobro da idem u teretanu i bavim se tim nazovimoto sportom? Ne smijem naravno raditi sve vježbe, i ne radim i ponekad kada šetam duže vremena me leđa znaju bolit pa bih molio nekoga stručnoga da mi da neki savjet i preusmjeri me šta bi trebao napraviti.
-.Toni.- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 23:16   #15
Quote:
-.Toni.- kaže: Pogledaj post
Dakle, imao sam napuknuće 3. kralješka 2013 godine. Do sada sam provodio mnoge terapije, strujne, fizikalne, tablete protiv bolova pio, i dan danas popijem nekad kad me zaboli. E sad moje pitanje je koliko je dobro da idem u teretanu i bavim se tim nazovimoto sportom? Ne smijem naravno raditi sve vježbe, i ne radim i ponekad kada šetam duže vremena me leđa znaju bolit pa bih molio nekoga stručnoga da mi da neki savjet i preusmjeri me šta bi trebao napraviti.
Napraviti sa fizioterapeutom program vjezbanja, a ne ici u teretanu.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 00:17   #16
Obaviti kontrolu fizijatra potom otići kod fizioterapeuta koji će te uputiti u vježbanje. Tvoj kralješak je pretpostavljam pretrpjeo kompresivni prijelom tako da bi dizanje tereta bilo vrlo opasno.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 23:04   #17
Hvala na odgovorima, savjetima.

Naručio sam se kod fizijatra, za par mjeseci je kontrola pa ću onda vidjeti šta ću i kak ću.
-.Toni.- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2020., 12:32   #18
fraktura kralježnjaka l4

Pozdrav svima ,prije 3 tjedna sam dozivio saobracajnu nesrecu i zadobio povredu kraljeznjaka.Trenutno sam u gipsanom koritu i cekam ortozu...Ako neko strucan ima da pogleda dijagnozu jer ja se ne razumijem....hvala
Link slike sa dijagnozom https://ibb.co/87Gr2Mq
lovroboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2020., 23:41   #19
Quote:
lovroboy kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ,prije 3 tjedna sam dozivio saobracajnu nesrecu i zadobio povredu kraljeznjaka.Trenutno sam u gipsanom koritu i cekam ortozu...Ako neko strucan ima da pogleda dijagnozu jer ja se ne razumijem....hvala
Link slike sa dijagnozom https://ibb.co/87Gr2Mq
Pogledala sam! Ortozu kada dobiješ, nositi ćeš ju oko 12 tjedana. Koliko dugo si već u sadrenom koritu?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2020., 09:47   #20
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Pogledala sam! Ortozu kada dobiješ, nositi ćeš ju oko 12 tjedana. Koliko dugo si već u sadrenom koritu?
Vise od 3tjedna...Kada mogu ocekivati da mi doktor odobri kretanje jer strogo mirujem da ne bi doslo do komplikacija ...
lovroboy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.