Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2015., 01:54   #261
Pozdrav, molim nekog dobre volje da mi pošalje navedenu skriptu [email protected]

Hvala!
Shebica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 11:08   #262
pozdrav,
ako ima netko skriptu molim da može nek je pošalje.
mail na pp
sidi1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 13:32   #263
ako ima netko skriptu, bila bih zahvalna da mi posalje na [email protected]

Hvala <3
supereta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 15:06   #264
Ide li netko na rok 25.1 ?nek se javi u inbox
Još kad bi netko javio postoji li skripta za učenje jer je knjiga
jelena1402 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 09:41   #265
Pred Ispit
Da li ste radili u struci (nekretnine) ili ne ovisi i duljina trajanja pripreme ispita. Svakako krenite ranije s učenjem kako bi se materija slegla u protivnom ako je "tri dana prije" može se desit da u glavi bude kaos (pogotovo onima koji se susreću prvi put s ovom temom).
Područje ispita je jako široko, a to se može vidjeti po sadržaju HGK knjige. Preporučam svakako da je nabavite i koristite.
Skripta je ok, ali cca 20% u njoj je krivo, tako da bi bilo idealno, da prema pitanjima sa HGK stranice sami krenete u pripremu odgovora i tko ima vremena to je idealna kombinacija.

Pismeni Ispit
Pismeni ispit je (pa mogu slobodno reći) formalnost. Tko je pročitao HGK knjigu i skriptu prolazi. Ima 42 pitanja, na zaokruživanje, za prolaz je potrebno točno odgovoriti na 60%.

Usmeni Ispit
Usmeni ispit se polaže pred "profesorima" isti dan popodne. Ulazi se unutra, dobiva se svoj dosje i ide se od jednog do drugog profesora. Svaki od pet profesora predstavlja jedno područje i nakon što svaki u dosje upiše "zadovoljio", vračate ga tajnici na ulazu u dvoranu i to je to. Svaki pita cca 3-5 pitanja, i nije strašno, ako se razumiješ u nekretnine i općenito malo o businessu, ako si naučio prolaz je siguran.

Ako padneš jedan ili dva područja, ideš opet idući rok samo na usmeni, ako padneš tri i/ili više ponovno se ide na pismeni.
Mislim da ruše samo one koji baš ne kuže ili im je ovo prvi susret s nekretninama pa im je sve novo i pomiješa im se.
Meni je najgore / smješnije bilo pred usmeni ispred dvorane komentari ponavljanja paničarenje jer sam se vratio i prisjetio fakultetskih dana.
pero-v is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 11:07   #266
Quote:
pero-v kaže: Pogledaj post
Pred Ispit
Da li ste radili u struci (nekretnine) ili ne ovisi...
Knjiga je onaj njihov priručnik koji se može kupiti za 250kn, jel?
Jel unutra zapravo na jednom mjestu sve ono što treba znati po zakonima i pravilnicima ili sadrži i neke dodatne informacije kojih nema drugdje?
firta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 17:27   #267
Ja zivim u Kanadi od kako sam malo dijete. Ovjde u Kanadi imam bachelors i magisterij i poslao sam email na [email protected] da pitam jeli to vrijedi za "srednja škola" uvjet za pisati ispit? Niko se nije javio.

Zadnjih 6 godina radim u Kanadi ko agent za nekretinine i prodjam oko $50-$60 CND milijuna godisnje ali bi tio malo doci u hrvatsku prodavati za dobiti neka nova iskustva, ne finacije.

Jeli treba proci ispit za poceti raditi za agenciju?
MarkoCnd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 12:56   #268
Pozdrav!
Jel ide možda tko na ispit sada 30.5.? Kako se pripremate? Vidim da je stara tema..
kako je bilo onima koji su isli ove godine nakon svih silnih promjena zakona?
Dagmar1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 12:32   #269
Ja sam bila jučer i prošla pa da napišem par stvari, meni bi puno pomoglo da je netko napisao nešto novije na ovu temu.. pa možda nekome pomogne..
Jer puno znaci kada imate gdje procitati što vas očekuje..

Odmah da kazem da se treba pripremati! Nije teško ako se razumije i potrudi to savladati.. Najbolje je procitati jednom HGK prirucnik i tada odgovarati prema onim pitanjima na webu (oko 400 pitanja, iako mnoga pitanja zaista nisu bitna i previše su detaljna ako se potrudite odgovoriti na sve njih pomaze da dobijete širu sliku i lakše vam je)

Prvo je pismeni ispit, 42 pitanja.. 26 tocnih za prolaz
Imate 2 sata za pisati ali ako znate gotovi ste za 1 sat max i to ako se pažljivo čita
Sve je na zaokruživanje, nema baš ništa za nadopisati..
Pitanja su OK, ali treba pažljivo čitati jer se često radi o tome da namjerno neku riječ izostave u odgovoru ili dodaju
U vecini slucajeva je točan odgovor bio onaj najopširnije napisan te ujedno i najpotpuniji od svih ponuđenih..
Pitanja su baš sva bila iz onih pitanja koje možete dobiti na HGK stranicama (onih 400)
npr: (Građenje je: ; Društva kapitala jesu: ; Opći uvjeti ugovora

Prolaznost na pismenom velika! preko 90% na ovom roku

Usmeni je kasnije popodne za one koji su prosli.
Uzimate svoj fajl u kojem je vaš ispit i idete od ispitivača do ispitivača.. ima ih 5, svaki postavi par pitanja..vecinom 3 pitanja. Znaci ne izvlacite pitanja nego ih oni postavljaju, i vecinom vrte ista pitanja pa ako čekate na red unutra možete cuti sto vas očekuje čak se i na brzinu konzultirati sa ostalima koji čekaju unutra svoj red kod nekog ispitivača)
Pošto predajete svakom ispitivaču svoj fajl gdje je i vaš ispit koji ste pisali, neki od njih gledaju što ste krivo napisali u njihovom dijelu pa vas pitaju kako bi sada na to odgovorili, prolistajte svoj test svakako.
S njima razgovarate i oni su zaista prijateljski raspoloženi i skroz fer ako vide da ste učili i da kužite pa makar i ne znali u potpunosti točan odgovor možete se nekako izvuci
neka pitanja kojih se sjecam: porezi (optiranje), koliko vrijedi građ.dozvola, lokacijska, u koji dio se upisuje hipoteka u ZK, nabroji prostorne planove, ugovor o najmu/zakupu
Prolaznost oko 70%
Možete pasti neki dio, ne znam koliko točno dijelova ako padnete morate opet i na pismeni (mislim da 3 ali nisam sigurna)

Sretno!
Dagmar1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 21:46   #270
hvala ti puno na ovim informacijama, ja idem na polaganje 05.07.

molim te ako se možeš sjetiti još nekih pitanja napiši ih, ja imam užasno veliku tremu
solter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:22   #271
samo da se pohvalim : položila
solter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:39   #272
Pozdrav ekipa!

Solter čestitam! Ja se isto moram pohvaliti da sam prošla na zadnjem roku!

Da se mora učiti, mora se. Morate definitivno zagrijati stolicu, savladati gradivo s razumijevanjem koliko god se to činilo nemogućim pri prvom pogledu na knjigu! Nemojte računati da ćete proći ako jednom pročitate knjigu i to je to.

Dakle evo pitanja kojih se sjećam da su me pitali iz pojedinih predmeta na usmenom dijelu ispita, sigurna sam da će vam pomoći barem malo:

Gradnja

- Rješenje za obavljanje djelatnosti može se donijeti na temelju kojeg dokumenta?: Uporabna dozvola
- Legalizacija
- Novi Zakono legalizaciji - koja godina?: 2011.
- Na koji način se može vršiti legalizacija?: Snimkom iz zraka
- Koji objekti se mogu legalizirati?: svi osim objekata u nac. parkovima, parkovima prirode itd.
- Tko donosi Odluku o legalizaciji?
- Koji su sudionici u gradnji?
- Za koje građevine nije potreban Energetski certifikat?

Trgovačka društva i ugovori

- Sudionici ugovora o posredovanju
- Sadržaj ugovora o posredovanju?
- Opći uvjeti ugovora o posredovanju?
- Obveze nalogodavca?
- Posrednička naknada - dospjelost?

Porezi, financijsko poslovanje i marketing

- Podliježe li usluga obavljanja najma i zakupa nekretnina oporezivanju i ako da, u kojim slučajevima i kojim porezom?
- Po kojoj stopi se plaća porez na dodanu vrijednost kada poduzetnik obavlja uslugu najma stambenog prostora?
- Što je predmet oporezivanja porezom na promet nekretnina?
- Koja je razlika između Ugovora o doživotnom uzdržavanju i Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju?
- Postoji li kakva porezna olakšica kod tih ugovora, ako da u kojem slučaju?
- Plaća li se porez na promet nekretnina kod stjecanja nekretnina nasljeđivanjem? Ako da, kada se plaća, a kada ne?
- Kojem proračunu pripada odnosno čiji je prihod porez na promet nekretnina?
- Što je predmet oporezivanja porezom na promet nekretnina?
- Može li se prenositi dobit koju nerezident ostvari izravnim ulaganjem u inozemstvo i pod kojim uvjetima?

(ova teta je bila malo detaljnija i pitala malo više od 5 pitanja )

Stvarna prava na nekretninama i zemljišne knjige


- Koja stvarna prava postoje u RH?
- Založno pravo?
- Založno pravo na nekretnini i kako teče postupak od strane vjerovnika? (Ovrha...)
- Što je posjed
- Vrste posjeda
- Što su služnosti?
- Vrste služnosti (poljska služnost - prolazak i kućna - prolazak cijevi u gradu kroz vaš teren itd.)

Prostorno uređenje

Tog se više ni ne sjećam što me pitala, ali me gospođa nije previše maltretirala jer je vidjela da sam u testu njezin dio u potpunosti točno riješila.

Inače da znate da se koncentriraju uglavnom na pitanja koja ste krivo odgovorili u pismenom dijelu, ali imaju i posebno sastavljena pitanja sa strane po kojima ispituju.

I još jedan hint: Pazite na promjenu Zakona koji je stupio na snagu s 01.01.2017. gdje stopa poreza na promet nekretnina nije 5% nego je smanjena na 4% - za sve one koje možda koriste stare skripte, a nisu u toku s promjenom. To je bilo jedno od trik pitanja u pismenom dijelu.

Eto, nadam se da će nekome pomoći!
Sretno ljudi!

Zadnje uređivanje archerette : 07.07.2017. at 11:05.
archerette is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:07   #273
Pozdrav

Ima ko tu knjigu od HGK?
mkova45 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:18   #274
Jedno pitanjce za sve vas koji polažete ispit... Da li vi već radite u nekoj agenciji za nekretnine i da li je radno iskustvo preduvjet za polaganje ispita? Ili ste prvo išli polagati pa tek sada krećete u potragu za poslom?
Mišell is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 15:02   #275
Ispit

Ima li netko pitanja i odgovore za ispit?
Leo Nessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 16:38   #276
Pozdrav svima!

Planiram prijaviti ispit za slijedeći rok (29.5.). Koliko vidim, nije baš pretjerano težak ispit (em što sam učio i učit ću do roka), no interesira me slijedeće; koliko često (ili rijetko) se ispiti održavaju? Vidim da je prošli rok bio u 3. mjesecu, tako da pretpostavljam da će rok nakon ovog biti 7.-8.-9. mjesec (barem gledajući okvirno koliko je prošlo od zadnjeg ispita i ravnajući se po rokovima na fakultetima (ukoliko to ima ikakve veze). Isto tako, znam da postoje popravni ispiti u slučaju da jedan ili dva ispita nisu položeni, pa me interesira koji je minimalni/maksimalni rok u kojem se ti popravni ispiti moraju prijaviti i pisati?

Također, postoji li neka tema o iskustvima licenciranih agenata koji rade kraće/duže vrijeme na forumu?
markofree is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 11:43   #277
Pozdrav!

Molila bih neku dobru dušu da mi pošalje skriptu na [email protected]

Bit ću Vam jakooooo zahvalna!

Također, da li u RH ima nekakva edukacija za posredovanje nekretninama? Googlam, ali ništa konkretno ne pronalazim.

Hvala!

:klap:
tamar.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 18:18   #278
Pozdrav,
Molio bi nekoga da bude tako dobar i pošalje mi odgovore na pitanja (skriptu) na mail: [email protected]
Puno hvala!
29Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2018., 13:51   #279
Dobar dan,
može li mi molim vas netko poslati skriptu i priručnik za polaganje ispita?
[email protected]

Unaprijed zahvaljujem!
dibalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 12:20   #280
Hello, bila bih jako zahvalna ako netko ima skriptu da mi je proslijedi, mail ću poslati u inbox ako se netko javi.

Hvala!
__________________
...iza svake prepotencije stoji neka impotencija.........
tastatura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:09.