Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2010., 19:21   #21
Eto to je tocan i detaljan odgovor. A sto se tice podmazivanja, iskljucivo i samo ulja za lanac, mokra ili tzv nova "suha" ulja. WD-40 sluzi samo za ciscenje i otapanje prljavstine, on nije namijenjen za podmazivanje, jer lako ulje koje je u njemu ishlapi brzo nakon spricanja.
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 23:24   #22
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
mozes malo detaljnije opisati?
Pa vozi dok se ne raspadne, kaj se tu ima detaljno opisivati. Možeš ga povremeno rastaviti i podmazati, sigurno se neće buniti
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 08:40   #23
lonac

frend je za sada presao oko 7000 kilometara na MTB.. s tim da konstantno svaki dan napravi 50km(posao-doma) i neštedi ga.. s tim da ne vodi brigu o lancu..a nekad ga zna podmazati sa zvijezdinim uljem.. lanac i dalje dura.
tako da mi nije jasno zasto je autor teme promjenio lanac nakon ''samo'' 3400km?
moj deda je vozio rogov bicikl 32 godine bez promjene lanca i bez brzinomjera ,
nije znao da treba mijenjati lanac jer nije bio na forumu , onda njie bilo interneta ,a nije bilo ni dučana di bi kupio lanac
kissas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 11:31   #24
lonac

moj deda je vozio rogov bicikl 32 godine bez promjene lanca i bez brzinomjera ,
nije znao da treba mijenjati lanac jer nije bio na forumu , onda njie bilo interneta ,a nije bilo ni dučana di bi kupio lanac
kissas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 13:12   #25
Quote:
kissas kaže: Pogledaj post
moj deda je ...
djed nije imao brzinca , lanac je bio puno deblji i teži , trošio se jednako kao što su se trošili lančanici , brzina je bila puno manja i takve lančine su jednostavno trajale , sadašnji lanci su tanki , lagani , pri više brzina imaju bočna opterećenja , trpe puno veća opterećenja i mjenjaju se radi rastegnutosti karika , okoliko se ne promjeni na vrijeme počne preskakati preko lančanika
preventivno se mjenja na deklariranoj rastegnutosti iz razloga da se sačuva kazeta i pogonski lančanik , ukoliko se rastegne preko deklarirane dimenzije tada obično biva kasno i sama zamjena lanca uzrokuje preskakanje istog i zahtjeva i zamjenu kazete
koliko će tko preći s jednim lancem ovisi o kvaliteti samog lanca , o načinu vožnje i snazi potiska noge vozača te i o samom redovnom održavanju lanca
nekom ode prije nekom kasnije , neko ima kvalitetniji , a neko manje kvalitetan lanac , netko vodi , a netko ne vodi brigu o održavanju lanca itd...
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:04   #26
A što ako se lanac rastegne i ja ga ne promijenim?
CroRipke is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 15:40   #27
Quote:
CroRipke kaže: Pogledaj post
A što ako se lanac rastegne i ja ga ne promijenim?
Pojest će ti zupce na kazeti, tako da jednog dana kad se odlučiš promijeniti lanac onda će ti novi lanac preskakati (jer zupci više nisu kakvi bi trebali biti). Zato ako predugo imaš isti lanac desi ti se da moraš promijeniti sve - lanac, kazetu i pogon.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 15:46   #28
Quote:
CroRipke kaže: Pogledaj post
A što ako se lanac rastegne i ja ga ne promijenim?
ništa , voziš i ajmo reći ne znaš da se lanac rastegao , jednog dana ćeš samo pri ubacivanju u neku brzinu i to obično onu koju naj više koristiš samo čuti vrrrrrrr i lanac će preskakati , prebacit ćeš u slijedeću i nastavit vozit , sve ćeš uzimati u obzir , samo nećeš prihvatiti činjenicu da se lanac potrošio i da preskače , to vrrrrrr će se pojavljivati sve češće i češće i na drugim brzinama i tad ćeš biti prisiljen otvorit temu '' bicikl mi čini vrrrrrr , što da radim''e , tad je već kasno , dobit ćeš odgovor da se lanac rastegao i preskače , te da je potrebno promjeniti lanac , ali sad i kazetu , i kad to promjeniš vozit ćeš i u nekim manjim brzinama , obično na teškom usponu , osjetit ćeš kao da ti pedale , odnosno kurble imaju ''lufta'' i to na srednjem pogonu , ee , tad ćeš vjerovatno morat mjenjat i lančanik srednjeg pogona jer se on obično naj prije istroši, mislim na srednji lančanik prednjeg pogona
oš' još
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 21:40   #29
ne teba više... hvala na odg
CroRipke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 11:00   #30
da li je rizicno voziti se uzbrdo na najvecoj ili predzadnjoj brzini? da li lanac moze puknuti?
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 13:49   #31
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
da li je rizicno voziti se uzbrdo na najvecoj ili predzadnjoj brzini? da li lanac moze puknuti?
kvalitetan i ne potrošen lanac ljudska snaga nožnog potiska ne može puknuti , pogotovo ako naprezanja nisu udarna već konstantna, druga stvar je da čisto sumnjam da možeš vozit u naj većoj brzini i to još uz brdo , il je to brdo jedva da je brdo il ti stvarno imaš nad prosječne nožne mišiće, deri kako znaš al lanac puknut nećeš
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 14:36   #32
htio sam malo bildati noge ..bilo neko malo brdašce.. imao sam feeling da ce puknuti lanac..kao da se bicikl muci..pa sam stao na pol brda i promjenio u nižu brzinu.
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 15:18   #33
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
htio sam malo bildati noge ..bilo neko malo brdašce.. imao sam feeling da ce puknuti lanac..kao da se bicikl muci..pa sam stao na pol brda i promjenio u nižu brzinu.
aha , kao bilo ti ža bicikla što se muči , a kao moga si ti i tvoje noge bez beda dalje
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 17:33   #34
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
aha , kao bilo ti ža bicikla što se muči , a kao moga si ti i tvoje noge bez beda dalje
a i to šta kazes..ali taj put sam stao zato što mi je bilo zao bicikla..
_________
u vezi ciscenja lanca:

koje sredstvo preporucate za ciscenje lanca?

lanac sam mazao lidlskim suncokretovim uljem ..sad se nakupilo svega i svacega na njemu... s kojim sredstvom mogu skinuti prljavštinju s lanca i lančanika? jel dobar wb40?
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 18:16   #35
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post

lanac sam mazao lidlskim suncokretovim uljem ..sad se nakupilo svega i svacega na njemu... s kojim sredstvom mogu skinuti prljavštinju s lanca i lančanika? jel dobar wb40?
ispričat ću ti priču

seljak je išao u polje kopat krumpire ''na motiku''
polje je bilo podaleko od sela , na nogama je imao vunene čarape i gumene čizme
kako je kod kopanja upadalo grumenje zemlje , izuo je čizme i kopao u čarapama
stare čarape probio palac i izvirio van , onako sve zmazano , od palca je mislio da je krumpir i poduvatio ga jec motikom
dobrano ga razrezao i prokrvario , do kuće daleko , a krumpira još podosta i što će seljak , već popišat se na palac , jer tako su mu govorili njegovi stari
u jutro se palac zagnojio i natekao , seljak k doktoru
što napravi s palcem pobogu , čudio se doktor
pa , posjekao sam ga i onda popišao
popišao?? sad se moš na njega i posrat

a , na tvoj lanac , sad se moš ..........
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 18:29   #36
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
ispričat ću ti priču

seljak je išao u polje kopat krumpire ''na motiku''
polje je bilo podaleko od sela , na nogama je imao vunene čarape i gumene čizme
kako je kod kopanja upadalo grumenje zemlje , izuo je čizme i kopao u čarapama
stare čarape probio palac i izvirio van , onako sve zmazano , od palca je mislio da je krumpir i poduvatio ga jec motikom
dobrano ga razrezao i prokrvario , do kuće daleko , a krumpira još podosta i što će seljak , već popišat se na palac , jer tako su mu govorili njegovi stari
u jutro se palac zagnojio i natekao , seljak k doktoru
što napravi s palcem pobogu , čudio se doktor
pa , posjekao sam ga i onda popišao
popišao?? sad se moš na njega i posrat

a , na tvoj lanac , sad se moš ..........
Alo mazgov, uljepšo si mi dan ovom poučnom pričicom , svaka ti dala.
vicko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 21:26   #37
Činjenice:

- 17 mjeseci star bicikl(haro escape, koristim ga za FR i DH, hardtail)

-prešao oko 17000km,(40 km cestovne voznje od doma do sljemena + sljeme jednom do dva puta tjedno,povremene ture kroz grad)

-jednom promijenio lanac(prije dva mjeseca,puknuo je prilikom spusta i nisam ga više našao),kazeta i pogon originalni

-prije svake vožnje lanac šprican sintetičkim uljem(DSG,cca. 40kn),nakon svake pete-šeste lanac skidan i čišćen u benzinu.

-svi lageri originalni i nikad dodatno podmazivani.


Drugi bajk je još bolji:

-trek 4300,star 5 god. Lanac nikad mijenjan,kazeta i pogon isto. Sad su zreli za promjenu, isto i nabe.

-bicikl prešao preko 60000 km, isključivo cestovne vožnje.

Oba bicikla vožena tijekom cijele godine(uključujući i sljeme pod pola metra snijega).



Bicikl je za vožnju, nije bicikl žena il dijete da ga se treba mazit i pazit. Povremeno ga nauljiš i možeš obić cijelu zemaljsku kuglu s njim.
Ali ako patite na stalno prčkanje oko bicikla znajte samo da kad ga jednom rastavite dosta gubi na kvaliteti zbog vašeg nestručnog održavanja. Jedina dobra stvar u svemu tome je da kad rastavite pet bajkova - šesti i svaki idući će vam biti poslastica za popraviti.
__________________
Ljubav je za mlade.
flečer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 00:53   #38
... neko mi je rekao da se trajnost lanca produljuje ako se ovaj jednom obrne (skine, okrene, postavi) nakon nekog vremena, ali ja tu ne vidim logiku... ima li u tome istine ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 09:46   #39
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... neko mi je rekao da se trajnost lanca produljuje ako se ovaj jednom obrne (skine, okrene, postavi) nakon nekog vremena, ali ja tu ne vidim logiku... ima li u tome istine ?
nema mi tu logike. tako bi ga jos vise rashebao..
LO1969VE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 10:08   #40
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
nema mi tu logike. tako bi ga jos vise rashebao..
isto je , rasteže se isto i isto se troši
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.