Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2011., 01:53   #2721
Quote:
gattuso07 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Vidim da je bilo prezime Lesko ali nitko nije odgovorio...bilo kakva informacija je dobrodošla.
Broćanski Leske su prema maticama krštenih samo ogranak roda Bulića iz Čitluka. Prema nepotvrđenoj usmenoj tradiciji, Bulići su ogranak srednjovjekovnog broćanskog roda Aračinovića. Aračinoviće spominje Kačić-Miošić u Razgovoru ugodnome, ali inače nema puno podataka o njima u suvremenim izvorima.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 14:49   #2722
Prezime Raštegorac

Pozdrav svima!
Uglavnom da ne duljim, istražujem prezime Žulj i Raštegorac sa Kupresa.
Do sada su obrađeni Raštegorci iz Malovana nadimak im je Nikić, Bilog Potoka nadimak im je kako gdje negdje piše Ćaleta, a negdje Jandrić. Dalje iz Osmanlija imamo jednu osobu zapisanu kao Mato Raštegorac-Ćaleta rođ. 1830. umro 15.2.1895. u Osmanlijama nadimak Ćaleta (za njih dalje nemam ništa), te isto jedna osoba iz Osmanlija zapisana kao Jerko Raštegorac nadimak Jerkić. Za Raštegorce iz Zlosela imamo podatke da im je bio nadimak Musa ili Musić. Jerkić itd... podaci za Zlosela nisu sortirani jer ih ima mnogo, stoga vjerojatno ima još koji nadimak. Uglavnom fale nam neki podaci tko je s kime vjenčan broj djece, gdje su se selili, živjeli tko je s kime u rodu itd...

Ako je netko voljan pomoći sa podacima neka mi pošalje poruku na private.
Pozdrav!
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 10:34   #2723
zanima me ako tko zna porijeklo i značenje prezimena turi
putujuća ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 00:06   #2724
Da li netko zna za porijeklo prezimena Tipić? Znam da ih ima na otoku Visu,ali me interesuje ima li ih jos negde i odakle su prispeli na Vis?

Zadnje uređivanje Sparki86 : 06.12.2011. at 00:48. Reason: gramaticka pogrijeska
Sparki86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 10:30   #2725
pa nitko mi ništa ne odgovori
Nutella2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 11:11   #2726
Prezime Ćosić

Zamolio bih sve koji se prezivaju Ćosić i znaju da su im korijeni sa Kupresa, te ako su zainteresirani da pomognu u istraživanju.

Uglavnom najdalje u starinu sam otišao oko 1845.god. gdje sam zabilježio rođenje Pere Brstile-Ćosića (koji je i moj predak), žena mu bila Mara Barišić.

Pero je imao još petero braće imenom Stipan rođen oko 1843. sa ženom Marom Tokić, Niko rođen oko 1854. sa ženom Matia Pavić, Ilija rođen 16.9.1856. umro 12.3.1924. sa ženom Ružom Raštegorac-Jerkić, Marko rođen oko 1858. umro 3.2.1928. sa ženom Doma Raštegorac. Svi navedeni živjeli su u selu Zlosela na Kupresu.

Također sam pronašao Ćosiće porijeklo/koljeno iz sela Olovo isto sa Kupresa. Marko Ćosić rođen 1864. umro 2.11.1919. sa Ženom Angja Brzica/Brezica (prezime joj nečitko). Marko i Angja su imali sina Franu koji je vjenčan sa Marom Raštegorac (vjenčani 16.11.1872.), a Marko i Mara su imali sina Franu Ćosića rođenog 1.2.1924. u selu Olovo na kućnom broju 12.

Za gore spomenutog Marka sa Angjom iz sela Olovo nisam siguran da li je možda brat od Pere, Ilije, Stipana, Nike i Marka koji se odselio iz obiteljske zadruge pa otišao za Olovo, ili je možda čak jedno koljeno nazad pa bi im možda bio bratić.

Za gore spomenutu braću imam istražene njihove potomke do 1900.-1930. Istraženi podaci broje otprilike nekoliko stotina potomaka.

Uglavnom ako imate bilo kakve podatke o porijeklu slobodno me kontaktirajte na ovom forumu ili preko moje stranice kako bi još dalje istražili starinulink

Hvala!
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 13:34   #2727
ja bi pitala odakle su istvanici. fala )
nela2910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 03:35   #2728
Može li mi tko reći ako zna bilo što o prezimenu Tonković?

Hvala
No5f3r4t is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 19:32   #2729
Quote:
Tonkovići su najčešće Hrvati, najvećim dijelom iz Otočca, a vrlo su rijetko i Srbi. Razmjerno najviše Tonkovića u proteklih sto godina rođeno je u Sincu kraj Otočca, gdje se svaki sedmi stanovnik prezivao Tonković. U Hrvatskoj danas živi oko dvije tisuće Tonkovića u više od petstopedeset domaćinstava (305. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno tisuću, pa se njihov broj do danas samo neznatno povećao.
Quote:
Migracije
Glavni migracijski pravci Tonkovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Otočca u Zagreb, iz Skradina u Vinodolsku općinu te iz Imotskog u Split.
Quote:
Raspostranjenost

Tonkovići su prisutni u gotovo svim hrvatskim županijama, u ukupno 103 općine i 177 naselja, pretežito u urbanim sredinama (61%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (250), Ličkom Lešću kraj Otočca (80), Karlovcu (60), Splitu (60) i u Bribiru kraj Novog Vinodolskog (60).
Evo ...
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 00:48   #2730
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Evo ...
Hvala puno na info.

No5f3r4t is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 02:34   #2731
Na ovoj temi bi bilo puno više odgovora kad bi se ljudi potrudili napisati ono što već znaju o svojim prezimenima. Bar mjesto odakle su, jer recimo Tonkovići iz Imotskog nemaju nikakve veze s Tonkovićima iz Like ili Tonkovićima iz Dubrovnika. Teško je pisati o porijeklu prezimena kad upitivači ne ostavljaju nikakve druge podatke.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 15:07   #2732
Thumbs up

Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Na ovoj temi bi bilo puno više odgovora kad bi se ljudi potrudili napisati ono što već znaju o svojim prezimenima. Bar mjesto odakle su, jer recimo Tonkovići iz Imotskog nemaju nikakve veze s Tonkovićima iz Like ili Tonkovićima iz Dubrovnika. Teško je pisati o porijeklu prezimena kad upitivači ne ostavljaju nikakve druge podatke.
Slažem se
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 17:00   #2733
Quote:
putujuća ja kaže: Pogledaj post
zanima me ako tko zna porijeklo i značenje prezimena turi
Mislim da mađarsko prezime.

Turi / Túri / Tury / Túry / Thury su mađarska prezimena. Vrlo su česta.

Turi/Túri/Thury/Tury/Túry = Túr + i

Túr je čest toponim u Mađarskoj/Erdelju (rijeka, potok, gradovi, sela). Turi znači osoba iz sela/grada Túr-... odnosno ...-túr (npr. Mezőtúr, Túrkeve itd.).

Najpoznatiji Thury je György Thury, legendarni kapetan grada Kaniže u XVI. st.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 22:47   #2734
pozdrav, dakle razgovaram ja s bakom nest o svojim precima i sad ona meni prica i kaze da su se moji preci prije prezivali Mitrović, bjezali su navodno iz Crne Gore pred Turcima tamo negdje prva polovica 15 st valjda, tad pretpostavljam je Boka dosla pod Osmansku vlast i pobjegli i naselili se na Zumberku i fino zivili oni tako i odluce oni promjenit prezime, eto samo tako, i promjene ga u prezime koje ja sada imam i sad bih ja zamolio nekog pametnog ko bi mogo znat o tim Mitrovićima koji su bjezali iz CG po Hrvatkoj, znm da je Mitrović srpsko ili cg prezime dns, pa vas pitam jesu ti moji Mitrovići bas nuzno bili cg ili je stanovnistvo boke kotorske tada bilo u nekom vecem postotku hrvatsko...

eto, neko je reko da kad trazis vise informacija o svojim precima i prezimenu da trebas dat i nesto informacija, izvolite

hvala
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 10:39   #2735
dobru ti baka memoriju ima... do XV stoljeća, svaka čast!
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:03   #2736
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
dobru ti baka memoriju ima... do XV stoljeća, svaka čast!
hahah
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 22:35   #2737
S dužnim poštovanjem prema svim našim bakama, ja sam davno naučio da im nije uvijek vjerovati.

Usmena tradicija unatrag 100-150 godina je najčešće relativno pouzdana. Nakon toga se sve svodi na lovačke priče.

No, Mitrovića ima na Žumberku, u selu Kupčina Žumberačka. Oni su rimokatolici. Imam negdje par popisa žumberačkih uskoka u XVI stoljeću, pa ću pogledati spominje li se prezime Mitrović.

No, pošto bake nisu uvijek pouzdane, smije li se znati koje je danas prezime? U slučaju da se prezime nije mijenjalo, da ga potražim na tim popisima. I ako nije previše osobno pitanje, govorimo li o rimokatolicima ili grkokatolicima?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 22:48   #2738
jednog popisa iz Žumberka

http://www.mojzumberak.com/Povijest_...a_u_75_se.html
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 01:55   #2739
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Super, hvala. Da ne pretražujem sad Lopašić i Aleksu Ivića.

I vidi, vidi. Tri uskoka s prezimenom Dimitrović.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 17:35   #2740
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
S dužnim poštovanjem prema svim našim bakama, ja sam davno naučio da im nije uvijek vjerovati.

Usmena tradicija unatrag 100-150 godina je najčešće relativno pouzdana. Nakon toga se sve svodi na lovačke priče.

No, Mitrovića ima na Žumberku, u selu Kupčina Žumberačka. Oni su rimokatolici. Imam negdje par popisa žumberačkih uskoka u XVI stoljeću, pa ću pogledati spominje li se prezime Mitrović.

No, pošto bake nisu uvijek pouzdane, smije li se znati koje je danas prezime? U slučaju da se prezime nije mijenjalo, da ga potražim na tim popisima. I ako nije previše osobno pitanje, govorimo li o rimokatolicima ili grkokatolicima?
ma nema problema ni ja isto ne drzim baku za rijec, ali ona je rekla da su prije ti mitrovici zivjeli u selu Humjan(i), (tako se ja dns prezivam), ali da im je presusio izvor pa da su otisli, to pak kaze da je bilo prije 400 god cca, ti procjeni kolko je to vjerodostojno, e al kad su se preseljavali jedni su otisli u Kupcinu i ti nisu mjenjali svoje prezime, dakle ostali su mitrovic, a jedni su otisli u Sosice i ti su promjenili prezime u Humjan, i mi smo rimokatolici...
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.