Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2024., 21:57   #781
Molim Vas informacije, moja situacija sa seljenjem u drugu drzavu je drukcija od svih koje sam ovdje procitala, pa me zanima šro ja moram napraviti u HR, a sto u Poljskoj.
Vjenčat ću se u Poljskoj ali me zanima kako izgleda duplo državljanstvo,šta gubim kao hrvatski stanovnik a što kao Poljski?

Da li imam 2 Osobne ili samo jednu i koju?

Od odjava: HZZ,HZZO,Policija prebivalište(da li će traziti kod koga idem i nekakvu verifikaciju?), Banka-da ili ne? U vezi porezne pojma nemam ništa.

Od papira koje tamo moram imati(nadopunite me ako propustim): domovnica,rodni list,izvadak iz matice rođenih,potvrda o slobodnom bračnom statusu.

Ne znam odakle da krenem? Imam čak i glupa pitanja da li se ja smijem normalno vratiti u HR neograničeno, isto tako i suprug,da li on smije u HR neograniceno, tj. moje pitanje je da li nakon skapanja braka imamo jednaka prava u obje drzave?
__________________
Sleeping....
It's like being dead without commitment.
An open relationship with death. Death with benefits.
Deathwing is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2024., 09:38   #782
Quote:
Deathwing kaže: Pogledaj post

Ne znam odakle da krenem? Imam čak i glupa pitanja da li se ja smijem normalno vratiti u HR neograničeno, isto tako i suprug,da li on smije u HR neograniceno, tj. moje pitanje je da li nakon skapanja braka imamo jednaka prava u obje drzave?
a da nazoveš POL veleposlanstvo u HR?
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2024., 15:43   #783
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a da nazoveš POL veleposlanstvo u HR?
Nisam znala za to,hvala.
__________________
Sleeping....
It's like being dead without commitment.
An open relationship with death. Death with benefits.
Deathwing is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 17:48   #784
Quote:
Deathwing kaže: Pogledaj post
Molim Vas informacije, moja situacija sa seljenjem u drugu drzavu je drukcija od svih koje sam ovdje procitala, pa me zanima šro ja moram napraviti u HR, a sto u Poljskoj.
Vjenčat ću se u Poljskoj ali me zanima kako izgleda duplo državljanstvo,šta gubim kao hrvatski stanovnik a što kao Poljski?

Da li imam 2 Osobne ili samo jednu i koju?

Od odjava: HZZ,HZZO,Policija prebivalište(da li će traziti kod koga idem i nekakvu verifikaciju?), Banka-da ili ne? U vezi porezne pojma nemam ništa.

Od papira koje tamo moram imati(nadopunite me ako propustim): domovnica,rodni list,izvadak iz matice rođenih,potvrda o slobodnom bračnom statusu.

Ne znam odakle da krenem? Imam čak i glupa pitanja da li se ja smijem normalno vratiti u HR neograničeno, isto tako i suprug,da li on smije u HR neograniceno, tj. moje pitanje je da li nakon skapanja braka imamo jednaka prava u obje drzave?
Post otvaranja vise pitanja nego sto daje informacija. No probajmo redom:
  1. Drzavljanstvo i "stanovnik" su dva nevezana pojma. Drzavljanstvo u konacnici uvijek omogucuje (neograniceni) boravak u nekoj drzavi i to je otprilike to. Ali osoba ne mora biti drzavljanin da bi negdje boravila.
  2. Duplo drzavljanstvo izgleda skoro isto kao i samo jedno drzavljanstvo pod uvjetom da ga obadvije drzave dozvoljavaju. Postoje neke dodatne stvari, npr. muska osoba moze regulirati svoj vojni status u jednoj drzavi tako da ga je regulirala u drugoj, ali vecinom nema nikakve razlike izuzev ocitih (mogucnost imat dvije putovnice i sl.). S tim da koliko na brzinu vidim, Poljska ne daje samim vjenjcanjem drzavljanstvo, nego je tu i uvijet boravka. A ako je boravak u Poljskoj vas slucaj, onda su se te stvari vezano za prebivaliste/boraviste/poreznu rezidenciju i sl. trebale vec prije regulirati, drzavljanstvo (skoro) nista ne mijenja.
  3. Drzavljanstvom se generalno ne gubi nista (osim prethodno drzavljanstvo ako jedna od drzava ne dozvoljava visestruko ), a "stanovanjem" se gubi sve ono sto je vezano za boravak u drzavi u kojoj ne boravite. Dakle ako ste u Poljskoj, onda ocito necete moci crpit npr. socijalnu pomoc u Hrvatskoj.
  4. Hrvatska osobna se moze uvijek imati nevezano za boravak/prebivaliste u Hrvatskoj. Jedini uvijet je biti drzavljanin, ali ako ne zivite u Hrvatskoj, osobna nije obavezna. Sto Poljska strana trazi ne znam. Ali ako ste drzavljanin tamo i tamo zivite, za ocekivat je da cete htjeti imati poljsku osobnu.
  5. Od odjave u Hrvatskoj je bitno svakako porezna ako si ne zelite dodatno zagorcavat zivot, a manje bitno ali svejedno bitno je HZZO i prebivaliste/boraviste na MUP-u. Zatvarat racun u banci je stvar osobnog izbora, samo racunajte da hrvatska porezna uprava prilikom zahtjeva za nerezidentnoscu gleda "veze s Hrvatskom" gdje izmedu ostalog gleda i postojanje bankovnog racuna. To nije presudan kriterij, ali u svakom slucaju je kriterij koji vam onda ne ide u korist. Dakle ako nemate poseban razlog imati racun u Hrvatskoj, najbolje zatvorit.
  6. Ako ste hrvatski drzavljanin, u Hrvatsku se uvijek mozete vratit. Suprug ako nema hrvatsko drzavljanstvo, onda smije u Hrvatsku po pravilima za strance. Ako je EU gradjanin, prva tri mjeseca moze svakako boravit. Nakon toga vec treba imati neku osnovu (radi ili ima dovoljno vlastitih sredstava i sl.). Ili pak moze regulirat boravak kao vas bracni partner. Generalno brak vam daje osnovu preko koje mozete dalje regulirati prava, kao vec spomenuti boravak ako je potrebno.

selim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2024., 23:51   #785
U procesu mijenjanja hrvatskog prebivalista na lokaciju u stranoj zemlji, da li je potrebno imati dokaz za tu novu adresu? Da li ovo netko iz policije uopce ima sposobnost da provjeri?
MrBananko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 03:41   #786
Moraš imati dokaz o prijavi na tu adresu u tom gradu. Nju dobiješ prilikom prijave. A4 format s pečatom grada. To ti treba i kod zapošljavanja
verano azul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 07:43   #787
Realno, kaj se desi ljudima koji se ne odjave s adrese u HR? I/ili koji ne prijave privremeni boravak u inozemstvu?
Baš ništa.
(Osim ako nije bit ganjanje odjave I sa porezne).

Sent from my REA-NX9 using Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 20:06   #788
Quote:
verano azul kaže: Pogledaj post
Moraš imati dokaz o prijavi na tu adresu u tom gradu. Nju dobiješ prilikom prijave. A4 format s pečatom grada. To ti treba i kod zapošljavanja
samo da zavrsim ovu temu za ostale sto rade ovo...Imao sam stranu osobnu (bez adrese) i to je bilo dovoljno da private sto god sam napisao kao prebivaliste. Mozda je procedura drugacija za mene jer ja se tek sada prijavljujem u HR (boraviste) nakon dugo vremena izvan drzave (imam strano drzavljanstvo ali sam davno imao prebivaliste u HR)...
MrBananko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.