Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2018., 21:59   #21
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Sole proprietorship je kod nas obrtnik....zato te traži taxpayer number, to je porezni broj obrta odnosno kod nas oib.
Kao student nemaš baš neke solucije osim kao fizička osoba, ali tu te oderu s doprinosima i porezima tako da platiš državi cca 50% od onog što ti zaradiš.
Meni je na svim stranicama na kojima prodajem (nisu igrice, ali digitalno je) označeno individual/sole proprietor a nemam obrt. Ako traži porezni broj (ne PDV broj) samo upišem oib.
annalise is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 22:40   #22
Quote:
annalise kaže: Pogledaj post
A ništa onda kad su posrednici tako loši. Pa što nigdje baš na Steamu ti ne nudi da izabereš "individual" ili "sole proprietorship"? Čudno mi je da baš hoće da imaš firmu.
Steam i nudi Sole Proprietorship, zanima me kako to ja mogu ovdje najlakše realizirati...

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Sole proprietorship je kod nas obrtnik....zato te traži taxpayer number, to je porezni broj obrta odnosno kod nas oib.
Kao student nemaš baš neke solucije osim kao fizička osoba, ali tu te oderu s doprinosima i porezima tako da platiš državi cca 50% od onog što ti zaradiš.
Kad sam bio u Poreznoj i kod bilježnika, svi su rekli "ili obrt, ili DOO/JDOO", makar sam im spomenuo "kao fizička osoba". Pretpostavljam da je njihov posao forsirati nas na otvaranje firme?

Koje su mi onda mogućnosti? Prodavati kao fizička osoba (ne toliko isplativo), čekati da se stanje popravi (?), ili završiti faks, iseliti se i prodavati negdje vani?
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 23:35   #23
Quote:
Karlo Koscal kaže: Pogledaj post
Steam i nudi Sole Proprietorship, zanima me kako to ja mogu ovdje najlakše realizirati...
Pa onda možeš kao fizička osoba. Izabereš sole proprietorship, ako pita za tax number daš im oib, a PDV broj ti ne treba ako nisi firma (barem mene nijedna američka firma to nije tražila kad sam označila sole proprietorship). E sad ovisi koliku zaradu očekuješ. Kod otvaranja firme/obrta isto ima troškova, i moraš plaćati doprinose iako ne zaradiš ništa, a možeš izgubiti i studentska prava. Ali ako baš očekuješ veće prihode u startu, onda bi ti se više isplatilo otvoriti nešto. Ako prijaviš kao drugi dohodak možda ti prođe kao autorsko djelo (trebalo bi provjeriti što se sve priznaje) i onda bi ti se priznalo 30% izdatka, što umanji poreznu osnovicu, a i onda nemaš rizika da plaćaš doprinose i svašta ako zarade nema ili je mala (i moguće je da ne gubiš studentska prava).

Najbolje da razmotriš sve opcije i po očekivanoj zaradi zaključiš koja opcija ti ostavi najviše na kraju. A i možeš se i predomisliti, pa prvo počneš kao fizička osoba, pa ako krene, otvoriš firmu. Za drugi dohodak ili autorski imaš onih kalkulatora prihoda po netu, pa si možeš jednostavno izračunati što ti ostaje, a vjerujem da ima i tablica za obrte i firme koliki su doprinosi i porezi i ostalo.
annalise is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 09:42   #24
sole proprietorship = obrt
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 15:22   #25
Quote:
annalise kaže: Pogledaj post
Pa onda možeš kao fizička osoba. Izabereš sole proprietorship, ako pita za tax number daš im oib, a PDV broj ti ne treba ako nisi firma
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
sole proprietorship = obrt
Proturiječite.

Sviđa mi se ideja od annalise, no sve me je strah učiniti nešto mimo zakona, najviše da ne izgubim pravo redovnog studenta koje mi je prioritet. Htio bih da mi je ovo više kao hobi od kojem malko zaradim sa strane, a ne da budem businessman. A ako se dogodi da zarada bude malo veća, mogu mi roditelji otvoriti nešto u njihovo ime pa preko toga prodavati...

Ako ništa, strpit ću se dok mi ne završi fakultet (još samo 3.5 godina ) pa tek onda razmatrati više opcija. A možda se stanje do tada poboljša.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:47   #26
Quote:
Karlo Koscal kaže: Pogledaj post
Proturiječite.
Zapravo ne. Ekvivalent sole proprietorshipa u Hrvatskoj bi definitivno bio obrt, ali to nema veze jer Amerikanci nemaju pojma što je obrt niti ih zanima. Nije ovo prevođenje, nego je bitno što Steamu znači taj termin. Meni čak posvuda i piše dodatno objašnjenje da ako si "individual" i imaš sva autorska prava da treba izabrati "sole propietor" jer znaju da u drugim državama to nije tako ili ne postoji, i normalno da ne traže nikakve dokumente obrta i ne znam šta jer bit svega je da nisi firma, da prihod ide samo tebi a ne nekim trećim osobama, i da si ti ogovoran za plaćanje poreza u svojoj državi na taj prihod, a da oni naplaćuju PDV kupcu i uzimaju ti tax witholding na zaradu iz SAD-a. Zato se na svim stranicama na kojima prodajem, a čak i na tax withholding papirima izjednačava taj individual i sole propietor, da bude svima lakše, a ne da kompliciraju.

Pročitaj si dobro terms&conditions Steama i spremi si to da imaš jer to ti je ugovor. Vjerojatno ti točno piše što im je bitno kod tog "sole propietorship" i da li oni izjednačavaju to kao i ovi moji pa ne traže nikakve papire. Po meni, na Steamu ti je bitno da zadovoljiš što oni traže, a kad primiš lovu, onda sređuješ Hrvatsku.

Najbolje još da me netko prisili da otvaram obrt zato što sam negdje na nekoj stranici na netu u drugoj državi označila nešto (baš me zanima kak bi uopće doznali tu što sam ja označila i zašto bi ih bilo briga), a u terms&conditions lijepo piše o čemu se radi i što sam potpisala i da uvijet nije imati obrt. Pa tako nešto i je više ugovor kad zapravo ne prodajemo mi nego ta stranica, i svaki račun izdan Steamu ili sličnom bi bio zapravo fejk jer isporuke ni usluge ni čega već nema, samo ustupanje prava. Ali dobro. Raspitaj se ti još, ali ako Steam ne traži ništa dodatno i pojašnjava što njima znači "sole propietor," onda ti to tamo možeš odabrati bez problema i nema to veze s Hrvatskom. Kad ti sjedne lova, prijaviš drugi dohodak i svi zadovoljni. Ne vidim gdje bi tu bio problem.
annalise is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 18:48   #27
Quote:
Karlo Koscal kaže: Pogledaj post
Razmišljao sam i o toj opciji, no nisam ljubitelj distributera, tj. publishera, najviše jer su mnogi nepovjerljivi i nepouzdani. Tako čujem od drugih game developera iz cijelog svijeta, imaju dosta problema s publisherima jer ih neki prevare, neki ne naprave onako kako je autor htio, itd. Također mi je san imati svoj website, logo, eventualno firmu ako ju već moram otvoriti.

Naravno, tu je i bijeda dobita.
Steam uzima svoj dio (30%).
Nakon toga SAD uzima svoj dio (30% jer nemamo ugovor o 2x oporezivanju s njima).
Onda publisher uzima svoj dio (obično 30%).
RH uzme svoj dio (20% ili koliko već).
Banka uzme svoj dio za konverziju valute (?%).
I onda s preostalom sićom platim PDV pri kupnji (25%).
Za softver ti je najvjerojatnije slijedeće, jer se inače nikome ne bi isplatilo raditi i prodavati softver:
1) Startaš sa 100% prodajne cijene,
2) 30% uzme prodavač (Steam, Appstore, ...),
3) preostalih 70% ti sjedne na račun minus bankarska naknada,
4) na malo manje od 70% platiš poreze Hrvatskoj,
5) ostane ti otprilike 45% do 50% iz točke 1) i to je tvoje čista zarada.

Kao što je bilo napisano, ako nemaš zarade, za početak prodaj kao fizička osoba.

Ako počneš zarađivati veće iznose, isplati se otvoriti firmu, jer knjigovođa zna kako pametnije upravljati iznosom iz točke 4), pa ti možda ostane i 55% i više čiste zarade.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 20:22   #28
ma izmisli broj. stavi hr svoj oib. pola njih ovdje ne zna o cemu ti pricas niti ih je briga kako ces ti zaradivat novce. oni samo vide novce (bas ce steam slat nasoj poreznoj tvoje frakture)

kad budes imao brand i neku sumu novaca, onda otvori firmu i dobit ces taj porezni broj. (ako zaradujes manje od 300 000kn godisnje ti si nista)

kod nas je kriva perspektiva vrijednosti. covjek misli da mora imat faks da bi nasao posao, a drzava potice pocetnike individualiste (koji su u stanju zaradivat bez drzave) da krenu s troskom a nista od poticaja ili kapitala nemaju? takav zasluzuje medalju
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 23:08   #29
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Za softver ti je najvjerojatnije slijedeće, jer se inače nikome ne bi isplatilo raditi i prodavati softver:
1) Startaš sa 100% prodajne cijene,
2) 30% uzme prodavač (Steam, Appstore, ...),
3) preostalih 70% ti sjedne na račun minus bankarska naknada,
4) na malo manje od 70% platiš poreze Hrvatskoj,
5) ostane ti otprilike 45% do 50% iz točke 1) i to je tvoje čista zarada.

Kao što je bilo napisano, ako nemaš zarade, za početak prodaj kao fizička osoba.

Ako počneš zarađivati veće iznose, isplati se otvoriti firmu, jer knjigovođa zna kako pametnije upravljati iznosom iz točke 4), pa ti možda ostane i 55% i više čiste zarade.
Na stranicama Steama piše da se plaća porez i SAD-u, i to nekih 30%, jer s njima nemamo "tax treaty".

S obzirom na većinu odgovora, definitivno ciljam krenuti kao fizička osoba i unijeti "fake" podatke, pa ako zarada bude značajna, razmatrati o otvaranju firme/obrta.

Hvala svima na savjetima. Još ću se savjetovati s knjigovođom da ne bude zabune.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 17:28   #30
Mali update.

Čuo sam se s knjigovođom i potvrdila je ovo što je većina rekla.

Prvo i najbitnije je vidjeti što Steam od mene traži. Ako ima opcija "Sole Proprietor", a to može značiti i individualac, bez potrebe otvaranja firme/obrta, onda je to to. Bitno je potpisati valjan ugovor s njima, pa prihode rješavati s hrvatskom tek kasnije.

Jedna stvar što se tiče TIN broja, tj. PDV-ID kod nas, je da on mora biti legalan. Taj se broj može nabaviti u PU, no tim postupkom me upisuju u neki njihov popis, ali rekla je da to nije toliko bitno.

Plan mi je za sada doraditi igru da bude kvalitetnija pa se tek onda zabaviti prodajom, vrlo vjerojatno početkom ljeta.

U slučaju da nađem još korisnih informacija, napisat ću ih ovdje, a ako uspješno stavim igru na prodaju, definitivno ću napisati neki vodič ovdje na forumima.
Karlo Koscal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 12:33   #31
zanima me nastavak ove priče
johnden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2019., 09:06   #32
S pravne strane, uvijek je pametno izbjegavati oblike udruživanja, neovisno o tome koji oblik traži pružatelj usluga - redom ortaštvo, obrt, JTD i komanditno društvo jer to znači da ćete odgovarati vlastitom imovinom u slučaju mogućih dugova. Zato su d.o.o. i d.d. dobri jer kod društava kapitala toga nema.

Vezano uz to, ako ima koji informatičar da je vičan izradi aplikacija za mobilne uređaje, volio bih s nekim popričati o, bar meni, jednostavnoj ideji i poslovnom sustavu koji se na temelju toga može stvoriti
ocelot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:21.