Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 09:42   #161
Quote:
filipovicf kaže: Pogledaj post
možeš recimo otvorit obrt i onda imaš samo troškove obrta bez plaćanja doprinosa i zdravstvenog i slično.... samo uvjet je da moraš biti već negdje zaposlen... pa ti je taj obrt čisto kao dodatni posao. točnije druga djelatnost, nećeš za par poslića otvarat obrt. ne isplati se i totalno je nepraktično jer ako nigdje ne radiš moraš si automatski plaćati plaću i vodit se kao zaposlenog. to se napravi ugovor o djelu i gotovo... ugovoriš posao u bruto iznosu, naručitelj ti uplati doprinose tebi da na ruke tvoje i to je to.

/svasta-nesto/
vidim da si se na kraju i ispravio, ali neznam za sto tocno, pa cu za svaki slucaj napomenut da ja nisam pricao o obrtu nego o RPO-u.
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 09:59   #162
Quote:
dnohla vopi kaže: Pogledaj post
vidim da si se na kraju i ispravio, ali neznam za sto tocno, pa cu za svaki slucaj napomenut da ja nisam pricao o obrtu nego o RPO-u.
da, ti si pričao neke fore da se mora do siječnja prijavit tamo jer kao neće moći obavljat djelatnost koju želi... što je potpuno netočno. može početi kad god želi tijekom godine.

Vi brkate babe i žabe. ako želiš nastupati kao pravna osoba moraš biti neki od organizacijskih oblika, bilo obrt bilo d.o.o ili netšo treće ili moraš sklapati ugovor o djelu, to je kao slobodno zanimanje.... a registar poreznih obveznika je obična prijava poreza na kraju obračunskog razdoblja to s datumima ima veze jedino za prijavu poreza i traženje povrata poreza.

Prijava se podnosi u roku od osam dana od dana početka obavljanja djelatnosti, od dana dostavljanja pisanog zahtjeva za prelazak na utvrđivanje paušalnog dohotka ili prelaska na oporezivanje po odbitku, odnosno početka ostvarivanja primitaka.

P.S.
i ono dolje napisano /svašta-nešto/ nije svašta nešto.... već konkretan odgovor čovjeku na pitanje. Malo manje arogancije a više kompetencije

Zadnje uređivanje filipovicf : 23.09.2010. at 10:22.
filipovicf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 10:52   #163
svasta-nesto je tamo zato sto mi se ne quota pet odlomaka odgovora.

http://www.poslovniforum.hr/porezna-...djelatnost.asp

pa guglaj dalje sto je slobodna djelatnost, sto je upis u rpo, i koja je razlika izmedu tog dvoje i obrta
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:15   #164
Quote:
dnohla vopi kaže: Pogledaj post
svasta-nesto je tamo zato sto mi se ne quota pet odlomaka odgovora.

http://www.poslovniforum.hr/porezna-...djelatnost.asp

pa guglaj dalje sto je slobodna djelatnost, sto je upis u rpo, i koja je razlika izmedu tog dvoje i obrta
diplomirao sam na ekonomiji pa mi za te stvari ne treba google, jako ih dobro razumijem. samo naglašavam upis u RPO nije uvjetovan nikakvim datumom, čisto za informaciju onima koji šire dezinformacije. Prijava se podnosi u roku od osam dana od dana početka obavljanja djelatnosti... kratko i jednostavno. to je ono što ide tebe i famozni rpo a dio o obrtima tebe svedno ne ide pa ti nemam što obrazlagati.

zapravo sad bi mogao odgovorit u tvom arogantnom stilu... hahaha mislim da i hoću... dakle ovako.


Vidno je da si sad uhvaćen u bulšitu pa mi kao odgovor šalješ link gdje je napisano što je RPO, obrt i slično a sam istovremeno u gornjim postovima dijeliš poluinformacije i nagađanja.... taj link ti uzmi sebi pa si pročitaj i malo se educiraj po tom pitanju. a ne kenjarat priče kako moraš čekat do siječnja da bi mogao početi obavljat neku djelatnost.... kakva nebuloza.

Zadnje uređivanje filipovicf : 23.09.2010. at 11:32.
filipovicf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:54   #165
sve ok, ti si diplomirao ekonomiju, ti znas najbolje
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 18:16   #166
Fotograf kao posao?

Mozda je vec bilo pitanje, ali ne znam sto da trazim... uglavnom zanima me kad bi me netko trazio da mu pravim fotografije za novac, kako legalno to mogu uciniti ? Da li moram imati skolu za to, da li moram imat registiran obrt, firmu ili nesto trece?

Hvala!
Poggiali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 19:33   #167
Ako te traži pravna osoba dovoljno je sklopiti autorski ugovor s njima, naplatit netto iznos a oni nek se pobrinu za davanja. Što se tiče sklapanja takvog ugovora između dvije fizičke osobe tu nisam upućen skroz, većina veli da se ne može ali neki su spominjali da se čak i može...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 20:24   #168
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Ako te traži pravna osoba dovoljno je sklopiti autorski ugovor s njima, naplatit netto iznos a oni nek se pobrinu za davanja. Što se tiče sklapanja takvog ugovora između dvije fizičke osobe tu nisam upućen skroz, većina veli da se ne može ali neki su spominjali da se čak i može...
Ako je riječ o suradnji dvije fizičke osobe, onda se uzme keš bez ikakvog ugovora, dok direktorica Porezne uprave plače, ali koga briga.
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 14:32   #169
Kako do zanimanja "fotograf"?

Pozdrav, bavim se amaterski fotografijom već neko vrijeme i htio bih se početi baviti time profesionalno. Budući da planiram otvoriti obrt, interesira me na koji način mogu (po mogućnosti čim brže i jednostavnije) doći do potvrde o osposobljenosti odnosno upisa zanimanja fotograf u radnu knjižicu.
pitpos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 14:51   #170
Quote:
pitpos kaže: Pogledaj post
Pozdrav, bavim se amaterski fotografijom već neko vrijeme i htio bih se početi baviti time profesionalno. Budući da planiram otvoriti obrt, interesira me na koji način mogu (po mogućnosti čim brže i jednostavnije) doći do potvrde o osposobljenosti odnosno upisa zanimanja fotograf u radnu knjižicu.
Koliko sam čitao po foto forumima u nas sumnjam da ćeš otvoriti obrt s nekim masno plaćenim tečajem bez obzira na upis u radnu. Naime, da bi otvorio obrt moraš dobiti odobrenje od Obrtničke komore, a da bi to dobio moraš njima dostaviti ne samo "upis u radnu" koju daju ti tečajci nego prije svega dokaz o "majstorskom ispitu", kao što je slučaj sa većinom obrta. E sad, kako kod nas majstorski ispit daju jedino trogodišnje srednje fotografske škole ne znam drugi način na koji bih ga netko dobio. Doduše, možda postoji neki oblik prekvalifikacije s polaganjem razlikovnih ispita u dotičnim školama, no to moraš vidjeti sam kod njih.

Mislim da je to i logično, jer tko bi čamio tri godine u srednjoj i onda imao isto zvanje kao i netko s pol godine tečaja. Pa nisu ni oni glupi, sve ima svoje.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 15:26   #171
Quote:
pitpos kaže: Pogledaj post
Pozdrav, bavim se amaterski fotografijom već neko vrijeme i htio bih se početi baviti time profesionalno. Budući da planiram otvoriti obrt, interesira me na koji način mogu (po mogućnosti čim brže i jednostavnije) doći do potvrde o osposobljenosti odnosno upisa zanimanja fotograf u radnu knjižicu.
Tu su ti tečajevi koji se upisuju u knjižicu, ako ti je baš stalo do knjižice.
http://www.pou.hr/hr/
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 14:15   #172
Quote:
Emperor Julian kaže: Pogledaj post
Tu su ti tečajevi koji se upisuju u knjižicu, ako ti je baš stalo do knjižice.
http://www.pou.hr/hr/
Kako to misliš ako mu je baš stalo? Niakakv obrt ne možeš otvoriti ako nemaš majstorski ispit koji se, pretpostavljam, upisuje u knjižicu.

Najtočnije pitanje ovog threada bi trebalo glasiti: koji tečajevi izdaju certifikate koje obrtnička komora odobri i prihvati prilikom registriranja fotografskih djelatnosti?

Ja čak imam slučaj gdje je kolega imao registriranu djelatnost (nevezano uz fotografiju) i uspio je, bez obzira što nema verficirani tečaj niti završenu fotografsku školu, doregistrirati fotografske djelatnosti. Ne znam točno koje su.

Čak je žena u gospodarstvu zvala i provjeravala i svi smo shvatili da je to protuzakonito ali se svejedno prešlo preko toga kao da nikada nisam ništa pitala.
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 09:30   #173
evo mojeg iskustva kad sam to krenuo istraživati prije cca godinu dana:
- jedino "pravo" rješenje je prekvalifikacija u Obrtničkoj školi za osobne usluge (za Zagreb), za tečajeve sa upisom u radnu knjižicu je potrebno provjeriti za svaki posebno, jer ako imate upisan u radnu knjižicu to vam je dodatna kvalifikacija, ali ne znači da ste stekli to ZVANJE te da možete samostalno voditi obrt
- odgovor koji sam dobio od njih,uz predavanja itd, što je ok, suludih 2500 radnih sati prakse/valjda volontiranja što naravno nitko tko već ima posao i želi se prekvalificirati (ili mogu reći i nitko pri zdravom razumu) ne može odraditi, ovo pretpostavljam služi samo da bi ekipa "licenciranih obrtnika s ugovorom o naukovanju" imala besplatnu radnu snagu (koja pritom može naučiti skoknuti do dućana po gablec i cigarete, jer ako previše nauče, mogli bi istima biti ljuta konkurencija), bravo... :klap::klap:

citiram:

Poštovani
za upis potrebno je priložiti razredne svjedodžbe i završnu kako bi se
mogli odrediti razlikovni ispiti.Predavanja u školi završavaju u 6. mjesecu, a praktična nastava u radnom procesu( ugovor o naukovanju sklopljen s licenciranim obrtnikom)traje dok se ne odradi 2500 radnih sati. Prema zakonu o radu dnevno se može raditi po 8 sati i taj dio traje najduže.
Od kartica primamo Diners, American i Master Zagrebačke banke 6800,00
kn može se podijeliti na 6 rata.
eric.cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 10:37   #174
pa otvori j.d.o.o, zakaj treba bit obrt....
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 09:31   #175
Vjerujem da je paušalni obrt nekima zanimljiviji od j.d.o.o.
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 21:06   #176
moras naletjet na prave modele https://www.jutarnji.hr/kultura/art/...ajkom/6896748/
Zlatco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 11:39   #177
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post

Mislim da je to i logično, jer tko bi čamio tri godine u srednjoj i onda imao isto zvanje kao i netko s pol godine tečaja. Pa nisu ni oni glupi, sve ima svoje.
Ma daj...i što bih trebala ići u 3 srednje škole ako jednom odlučim raditi nešto treće, otvoriti obrt, a ne ovo za što sam završila.....gluposti....u drugim državama ima mogućnosti za sve jedino ovdje jebu...
__________________
Create a sensual feeling about everything...
Latiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2019., 07:05   #178
Ovo i mene zanima ali je varijacija.

Imam posao koji nema veze sa fotografijom ali tu i tamo bi volio prodati koju fotografiju na netu ili print.

Treba li mi obrt/firma ili mogu kao fizicka osoba prijavljivati profit i placati porez jer mi mirovinsko i zdravstveno osiguranje svakako ne treba (to imam jer sam zaposlen drugdje)?

Ove price o otvaranju obrta i mogucnoscu bavljenja fotografijom iskljucivo ako imam srednju ili sta ja znam su mi nevjerojatne ko zona sumraka. Kao sto je Latiosa rekla, 3-4 razlicite srednje skole bi u tom slucaju bile rjesenje za prosjecnog hrvatskog gradanina.
__________________
Ucite dico.
Surround is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.