Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2017., 16:59   #361
Kako ide u joppdu za inozemni dohodak:

na dan?
oznaka izvješća?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:21   #362
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
na dan?
Primitka uplate.

Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
oznaka izvješća?
Taj dan = http://joppd.isplate.info/joppd-obra...tifikator.aspx.
Harry Lime is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 19:23   #363
Tu nešto piše:

a pod oznakom izvješća (pod I. Oznaka izvješća) na stranici A Obrasca JOPPD oznaka dana kada se predaje izvješće – osmi (8) dan od dana kada je primitak ostvaren.

http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/...iz-inozemstva/

Više ni sam ne znam šta je točno...
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 18:34   #364
Da li se moze na autorske honorare primjeniti i osobni odbitak (ako se vec primjenjuje i izdatak od 30%) i kako onda izgleda kalkulator?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:18   #365
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Da li se moze na autorske honorare primjeniti i osobni odbitak (ako se vec primjenjuje i izdatak od 30%) i kako onda izgleda kalkulator?
Koliko znam, osobni odbitak se primjenjuje tek u godišnjem obračunu poreza.
Pri primitku honorara i obračunu poreza nakon toga imaš pravo samo na umanjenje za izdatke, a onda kad ide godišnji obračun koji radi porezna automatski ti računaju osobne odbitke prema podacima koje imaju u sustavu (porezna kartica).
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:27   #366
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Koliko znam, osobni odbitak se primjenjuje tek u godišnjem obračunu poreza.
Pri primitku honorara i obračunu poreza nakon toga imaš pravo samo na umanjenje za izdatke, a onda kad ide godišnji obračun koji radi porezna automatski ti računaju osobne odbitke prema podacima koje imaju u sustavu (porezna kartica).
Kako ti racunaju osobne odbitke? Tko uopće ima pravno na osnovni osobni odbitak?

Koliko sam shvatio, ako ne predas DOH i sam naznačis osnovni osobni odbitak nece ti to zaracunati i vratiti natrag.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 14:18   #367
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Kako ti racunaju osobne odbitke? Tko uopće ima pravno na osnovni osobni odbitak?

Koliko sam shvatio, ako ne predas DOH i sam naznačis osnovni osobni odbitak nece ti to zaracunati i vratiti natrag.
Pa nemam pojma tko ima pravo, ali logično bi mi bilo da svatko tko radi i plaća porez ima pravo pri obračunu na osobni odbitak. Dakle, ako imaš PK karticu izvađenu, imaš i pravo na osobni odbitak. Ako na PK kartici imaš uzdržavane članove, uvećaju ti u obračunu i za to.
Građani u većem dijelu više nisu dužni predavati DOH jer je obračun automatski. Mislim da postoje iznimke, ali ne znam koje su. Ja sam recimo predala dopunu za DOH (ZPP-DOH) da bi mi u obračunu pod odbitak uračunali i donacije koje sam lani uplatila inim udrugama.

Ako imaš PK karticu, radiš, obračunavaš porez, predaješ JOPPD i uplaćuješ sva ta davanja, porezna sve podatke već ima u sustavu i obračun je automatski. Pišem sa svoje pozicije honorarca s HR i ino-autorskim prihodima. Ne znam koja si ti kategorija.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 19:59   #368
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Pa nemam pojma tko ima pravo, ali logično bi mi bilo da svatko tko radi i plaća porez ima pravo pri obračunu na osobni odbitak. Dakle, ako imaš PK karticu izvađenu, imaš i pravo na osobni odbitak. Ako na PK kartici imaš uzdržavane članove, uvećaju ti u obračunu i za to.
Građani u većem dijelu više nisu dužni predavati DOH jer je obračun automatski. Mislim da postoje iznimke, ali ne znam koje su. Ja sam recimo predala dopunu za DOH (ZPP-DOH) da bi mi u obračunu pod odbitak uračunali i donacije koje sam lani uplatila inim udrugama.

Ako imaš PK karticu, radiš, obračunavaš porez, predaješ JOPPD i uplaćuješ sva ta davanja, porezna sve podatke već ima u sustavu i obračun je automatski. Pišem sa svoje pozicije honorarca s HR i ino-autorskim prihodima. Ne znam koja si ti kategorija.
Da, isto honorar iz inozemstva. Dosada sam primao nekoliko uplata ( odnosno joppd-ova) godišnje, ali sad cu ili to promjeniti na mjesecnu bazu ili na paypal, ali za paypal nemam blage kako prijavljivati.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 22:59   #369
Molim za pomoć. Sve sam pročitala, ali mi još nešto nije jasno.
Radim kao slobodna prevoditeljica i primam honorare iz inozemstva. Dosad sam porez prijavljivala godišnje, a sad moram nakon svake uplate ispunjavati JOPPD. Sama si uplaćujem mirovinu, I. i II. stup. Davno sam bila u stalnom radnom odnosu, pa sam si nakon toga nastavila sama uplaćivati. Mislim da imam minimum od 15 g. staža (morala bih točno provjeriti).
Zanima me sljedeće. Kad počnem preko JOPPD-a uplaćivati MIO I. i MIO II., onda prestajem uplaćivati ovo što sad uplaćujem? Ili kako? Kako da to otkažem, a da nemam prekid u tim uplatama? Ili to nema veze jedno s drugime?
daria9372 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:52   #370
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Da, isto honorar iz inozemstva. Dosada sam primao nekoliko uplata ( odnosno joppd-ova) godišnje, ali sad cu ili to promjeniti na mjesecnu bazu ili na paypal, ali za paypal nemam blage kako prijavljivati.
Ja PayPal prijavljujem kao i žirac. Na datum kad sjedne uplata sve obračunam, predam JOPPD u roku od 8 dana i uplatim davanja u roku od 30 nakon toga. Vidjet ćemo dal će biti problema jer mi je ovo prva godina da imam uplate preko PayPala, ali fakat nisam imala živaca pokušavati odgonetnuti u poreznoj ima li kakvih posebnih pravila za PayPal kad ni za žirce nisam dobivala pouzdane informacije.
Neki ga obračunavaju s datumom povlačenja love na bankovni račun, ali ja za sad sve držim na PayPalu jer je suma mala, a PayPalove naknade za prebacivanje velike, pa sam obračunala tako da se ne natežem poslije s poreznom.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:57   #371
Quote:
daria9372 kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć. Sve sam pročitala, ali mi još nešto nije jasno.
Radim kao slobodna prevoditeljica i primam honorare iz inozemstva. Dosad sam porez prijavljivala godišnje, a sad moram nakon svake uplate ispunjavati JOPPD. Sama si uplaćujem mirovinu, I. i II. stup. Davno sam bila u stalnom radnom odnosu, pa sam si nakon toga nastavila sama uplaćivati. Mislim da imam minimum od 15 g. staža (morala bih točno provjeriti).
Zanima me sljedeće. Kad počnem preko JOPPD-a uplaćivati MIO I. i MIO II., onda prestajem uplaćivati ovo što sad uplaćujem? Ili kako? Kako da to otkažem, a da nemam prekid u tim uplatama? Ili to nema veze jedno s drugime?
U istoj sam situaciji. Ja i dalje uplaćujem to produženo mirovinsko jer imam premale honorare da bi se skupilo nešto konkretno na mjesečnoj bazi. Netko mi je u poreznoj rekao da se ovi iznosi koje uplaćujemo za honorare kao samo pridodaju tima za produženo mirovinsko koje si sami uplaćujemo, pa će nam mirovina biti veća. Slatko sam se nasmijala jer ne vjerujem da ćemo uopće dobiti ikakvu mirovinu kako sada stvari idu s tim mirovinskim stupovima.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 21:59   #372
Ma nema sanse da predajem joppd i sve ostalo svaki put kad mi na paypal sjedne 20$. Mora postojati neka bolja solucija, idealno godišnja prijava.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 09:49   #373
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
U istoj sam situaciji. Ja i dalje uplaćujem to produženo mirovinsko jer imam premale honorare da bi se skupilo nešto konkretno na mjesečnoj bazi. Netko mi je u poreznoj rekao da se ovi iznosi koje uplaćujemo za honorare kao samo pridodaju tima za produženo mirovinsko koje si sami uplaćujemo, pa će nam mirovina biti veća. Slatko sam se nasmijala jer ne vjerujem da ćemo uopće dobiti ikakvu mirovinu kako sada stvari idu s tim mirovinskim stupovima.
Hvala na odgovoru!
Budući da se ni ja ne nadam ikakvoj mirovini s obzirom na to kako se situacija razvija, mislim da ću prestati uplaćivati produženo, a ove doprinose ionako moram plaćati pa će se tu nešto skupiti. Doduše, neznatno, ali to plaćanje ne mogu izbjeći.
daria9372 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 14:06   #374
Quote:
daria9372 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
Budući da se ni ja ne nadam ikakvoj mirovini s obzirom na to kako se situacija razvija, mislim da ću prestati uplaćivati produženo, a ove doprinose ionako moram plaćati pa će se tu nešto skupiti. Doduše, neznatno, ali to plaćanje ne mogu izbjeći.
Je, ja razmišljam isto da prestanem kad istekne onih 15 godina, ako je to i dalje granica za ostvarivanje mirovine, i da to što sad plaćam nesposobnoj državi preusmjerim u neko životno ili nekakvu štednju. Iako, ni banke nisu više kaj su nekad bile i kamatne stope na štednju su mizerne.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 08:53   #375
Dali li netko zna što se treba kao način isplate staviti u JOPPD ako primate zaradu preko payoneera, skrilla, paypala, bez povlačenja na račune u Hrvatskoj?
Poreznoj upravi je to znanstvena fantastika i nikako ne mogu odgovor od njih dobiti.

Hvala!
stocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 14:00   #376
Znat ce dobro kako poslati ovrhe jednog dana.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 18:14   #377
Quote:
stocker kaže: Pogledaj post
Dali li netko zna što se treba kao način isplate staviti u JOPPD ako primate zaradu preko payoneera, skrilla, paypala, bez povlačenja na račune u Hrvatskoj?
Poreznoj upravi je to znanstvena fantastika i nikako ne mogu odgovor od njih dobiti.

Hvala!
Ja sam uopće odbila razbijat glavu time i pokušavati saznati išta dalje nakon prvog upita poreznoj i blijedog pogleda koji me dočekao. Uredno pišem 2 kao da je uplata na devizni žirac i boli me kiki. Ovo mi je prva godina da imam i uplate preko PayPala pa ćemo vidjeti hoće li biti kakvih problema s povratom poreza.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 18:33   #378
Pozdrav svima, molila bih vas za pomoć - počela bih prevoditi honorarno za jednu tvrtku u SAD-u pa me zanima da li ima netko iskustva s radom na autorski ugovor s inozemnim tvrtkama? Prepoznaju ili oni taj koncept? Također, nakon eventualnog dobitka honorara, koje su mi obveze u RH? Inače sam redovno zaposlena u RH i uplaćujem sve doprinose. Puno hvala
lisbeth2208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 10:07   #379
Bok,

Danas sam bio u poreznoj na aveniji Dubrovnik.
Dosao na saltere, pitao za PayPal I oni me poslali na cetvrti kat. Na cetvrtom katu su koordinatori koji pomazu referentima kada oni ne znaju. Koordinatori obicno ne rade sa starnkama, ali ja sam uletio ko padobranac, pa smo ipak malo popricali.

Inace, jos nisam niti jednom prijavio porez. Tek se raspitujem o tome.


Ovo sam saznao:
1. Autorski honorar I autorski ugovor

Ako prijavljujemo zaradu kao autorski honorar, moramo imati neki ugovor o tome.

Mislim da sam negdje vidjeo da se ovdje na forumu pisalo da je netko nosio papire u poreznu, pa su ga trazili taj ugovor I nisu htjeli prihvatiti JOPPD bez ugovora. No opet vidim da ovdje vecina koristi 4002/4047 bez tog ugovora.
Zena je rekla, da ako uspijemo predate JOPPD bez autorskog ugovora, da bi problem mogao nastupiti kasnije. Npr, kada se odluce provjeriti te prijave poreza I onda netko vidi da nema autorskog ugovora mogao bi zahebavati. Ne znam tocno koje bi kazne ili dodatna naplata poreza bila, ali tako mi je rekla. Neki autorski ugovor mora postojati.
Pitao sam I u Zavodu za intelektualno vlasnistvo. Poslao sam im link na majicu (mozda netko kupi �� ) I dobio ovo:
“Zavod nije nadležan procjenjivati radi li se u nekom slučaju o autorskom djelu ili ne. Takva procjena nije direktno u nadležnosti niti jedne institucije (eventualno suda, ukoliko dođe do spora vezano uz autorsko pravo).”
I onda su nabrajali zakone, pravilnike blabla.. kako god, ja zakljucujem da moj rad je autorsko djelo, ali za poreznu nije problem u tome. Problem je sta nema ugovora.


Ja radim sa stranicama tipa teepublic, redbubble, society6 I nemam autorski ugovor. Sada bas citam "Terms and Conditions" da vidim da li se tu ista moze iskoristiti kao autorski ugovor, no nisam bas siguran.

Nekako imam dojam da prijavljivanjem prek e-Porezene nitko nece pitati za taj autorski ugovor, no ak dodjes u poreznu da ce ti reci da to moras imati.

Bio bih zahvalan ak netko ima neka dodatn saznanja o tome. Pogotovo ak je mailom napismeno dobio neki odgovor o tome.
Radi netko na istim stranicama kao i ja? Mozda bi mogli malo diskutirati i o zaradi, idejama i tome kak vise zaraditi (ali privatnim porukama naravno )



2. Placanje poreza.

Iz razgovora sam shvatio, ak ne dizes novce sa PayPal-a, oni nece znati za to I ne moras placati porez.
Nije mi to direktno rekla, ali rekla je da porezna kada radi provjeru, provjerava ziro/tekuce racune I po njima gleda nasu zaradu.
Ne znam da li bi mogli traziti ispis s PayPal-a?
No naravno, rekla je da smo mi kao gradjani duzni sami prijaviti porez na svu zaradu koju imamo...

Ja sam prosle godine dignuo nekih 600USD (6 isplata po 100USD) na tekuci racun. Zena mi je rekla da ispunim JOPPD za tu godinu I naknadno platim kamate za to.

Sada imam jos 1000USD na racunu. To kada dignem, normalno prijavim JOOPD I to je to. Jos se razmisljam da li to prijavim kao jednu uplatu (jedan redak na stranici B) ili da to sve razvrstam po vise redakak (datumi kada su novci sjeli na paypal). Vjerovatno ce biti jedan redak. Ako je vise redaka, onda bih vjerovatno i kamate morao placati na prijeve ze prvi drugi i tu svu zaradu koja nije u zadnjih 8 dana.

Pitao sam da li moram svaki put kada dobije nesto na PayPal to odmah prijavljivati. Ona je rekla da posto su to mali iznosi da mogu jedno mjesecno ispuniti JOPPD. Mozda nije po zakonu, ali zbog malih iznosa ne bi trebalo biti problema...

Pitao sam koji iznos moram staviti. Jer ak dobije 100USD na PayPal zbog transaction fee-a na ziro racun cu dobiti 97USD (primjer samo, ne znam napamet fee). Koji iznos prijavljujem 100 ili 97. Eh, tu sada nije bas najjasnije. Kao trebali bi prijaviti sve sta smo zaradili, a onda opet kaze moramo prijaviti sve sta nam sjedne na ziro racun. Tak da to bas nije jasno. Po zakonu bi bilo 97USD jer je toliko sjelo, ali opet to je kontradiktorno sa time da trebamo prijaviti svu zaradu…


I tako, sada moram osposobiti eOI da mogu prek e_porezne placati porez.

No najvise me brine taj autorski ugovor. Sta vi mislite?
Da li predajete JOPPD rucno ili prek e-porezne? Da li vas pitaju o ugovoru sta?


pozzz
__________________
Tell me, do you bleed… you will.
Korben Dallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 14:07   #380
Jel vama stiže privremeno porezno rješenje?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.