Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 14:26   #5241
Quote:
evelina kaže: Pogledaj post
po novome, cjenik više ne mora biti obješen na zid ili vrata; dovoljno je da se nalazi u mapi sa svim ostalim informacijama na hrv. i eng.među koje spada i način podnošenja prigovara, a koja se mora nalaziti u smještajnoj jedinici; ali to naravno ne znači da se taj isti može mijenjati ovisno preko koje agencije dolaze gosti

ono što je najispravnije i najjednostavnije iznajmljivaču je da ima jedan cjenik s najvišim prodajnim cijenama i onda na osnovu njega na računima upisuje popuste, ukoliko ih ima; ne vidim čemu si komplicirati sa 10 cjenika
Ja sam nova u svemu ovome,prosla sezona,prva sezona. Imala sam jedne svoje goste,ostalo preko cetiri tur. agencije,i svi su mi rekli da stavljam cijenik koji sam dobila od njih(cijene sam ja odredila),kad dolaze njihovi gosti.Znaci koja agencija mi posalje goste,taj cjenik stavljam. Ne znam dali svi grijese,i gdje mogu tocno provjeriti.Nebi zeljela platiti kaznu zbog takve gluposti.
screppy is offline  
Old 22.02.2018., 15:47   #5242
znači ipak točno ovo što piše u uvjetima za kategorizaciju.
jagoda1711 is offline  
Old 22.02.2018., 16:12   #5243
Quote:
screppy kaže: Pogledaj post
Ja sam nova u svemu ovome,prosla sezona,prva sezona. Imala sam jedne svoje goste,ostalo preko cetiri tur. agencije,i svi su mi rekli da stavljam cijenik koji sam dobila od njih(cijene sam ja odredila),kad dolaze njihovi gosti.Znaci koja agencija mi posalje goste,taj cjenik stavljam. Ne znam dali svi grijese,i gdje mogu tocno provjeriti.Nebi zeljela platiti kaznu zbog takve gluposti.
Ajmo ovako postaviti stvari:
- koji ćete cjenik staviti pred turističku inspekciju?
- kako ispisujete račun?
- kako vam je napisan cjenik?
- da li vam se cjenici i računi podudaraju?

Vi možete imati i 365 različitih cjenika i svakodnevno ih mijenjati, ali ih onda morate i čuvati, te vam računi moraju odgovarati svakom tom cjeniku.

Na svakom cjeniku mora biti jasno naveden vremenski period na koji se odnosi:
1.1. - 31.12; 1.1. - 1.3., 15.7. - 15.8. 2018. ...

Ako vam je cjenik ovako sastavljen, onda morate paziti da vam i računi odgovaraju pojedinim razdobljima ...

Zbog toga je najjednostavnije napraviti jedan cjenik po najvišim cijenama; na njemu navesti da se odobravaju popusti (npr. odobravamo popuste ovisno o stanju na tržištu) i onda račune ravnati po tom cjeniku.
Uvijek možete naplatiti manje, nego je naznačeno na cjeniku, uz uvjet da na računu naznačite popust i iznos istoga; ali nikada ne smijete naplatiti više.

Naravno da će vam svaka agencija reći da stavite njihov cjenik, to je posve razumljivo s njihovog stajališta, zašto bi gost vidio koliko se oni zapravo nadograđuju na cijenu?!; ali to nikako nije niti smije biti vaša briga.
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Old 22.02.2018., 16:30   #5244
Evelina,hvala na detaljnom objasnjenju. Imam ja sve to tako poslozeno. Cak su i cijene u agencijama iste kao na mom cjeniku(od tog uzmu proviziju,meni uplate ostatak). U biti,i moj i ovi od agencija su isti,samo na njihovim pise ime agencije,pa me to bunilo,zasto ih moram mijenjati. Mislila sam da zato sto agencija izdaje gostu racun,pa u slucaju inspekcije,cjenik mora biti njihov.
screppy is offline  
Old 22.02.2018., 16:44   #5245
Na cjeniku moraju biti podaci osobe na koju glasi kategorizacija i to je jedino ispravno za inspekciju.
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Old 22.02.2018., 17:12   #5246
Ja imam pitanje vezano uz račune za goste koji dolaze od booking.coma. Oni mi napišu iznos ali u eurima. Naravno tu je utjecaj tečaja i pošto oni šalju novce jednom mjesečno iznos nikad nije točno taj jer ja računam po jednom tečaju a oni po drugom.
Kako vi ostali to rješavate?
meghana is offline  
Old 26.02.2018., 19:34   #5247
pozdrav svima!

da li je netko deaktivirao uslugu naplate booking.com-a? kako to izgleda u praksi?

zanimam je, da li je moguca klasicna metoda, gost uplati npr. 30 % akontacije, ostatak plati osobno? ili ostalih 70 % ide samo preko bookinga?
vatroled is offline  
Old 27.02.2018., 09:52   #5248
Quote:
evelina kaže: Pogledaj post
po novome, cjenik više ne mora biti obješen na zid ili vrata; dovoljno je da se nalazi u mapi sa svim ostalim informacijama na hrv. i eng.među koje spada i način podnošenja prigovara, a koja se mora nalaziti u smještajnoj jedinici; ali to naravno ne znači da se taj isti može mijenjati ovisno preko koje agencije dolaze gosti

ono što je najispravnije i najjednostavnije iznajmljivaču je da ima jedan cjenik s najvišim prodajnim cijenama i onda na osnovu njega na računima upisuje popuste, ukoliko ih ima; ne vidim čemu si komplicirati sa 10 cjenika

Baš zanimljivo i vrlo jasno.

No pitanje sada jedno.

Ako ti kao iznajmljivač s bookingom dogovoriš sve da rade za tebe , a to znači naplata smještaja u punom smislu.

Dali si onda potreban i po tome izdavati račune?
La Guerta is offline  
Old 27.02.2018., 10:02   #5249
prvi puta čujem za naplatu u punom smislu, booking uznajmljivačima jedino nudi opciju naplate u naše ime

ja imam takvu naplatu i u extranetu mi lijepo piše c/p:

Tko izdaje račune za moje goste?
Booking.com tereti gosta u vaše ime tako da vi ne morate mijenjati svoje uobičajene procedure. Međutim, u svakom trenutku je na vama da gostima izdate račun (bilo papirnati, bilo putem e-pošte ili oboje).
Opal Zg is offline  
Old 27.02.2018., 10:08   #5250
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
prvi puta čujem za naplatu u punom smislu, booking uznajmljivačima jedino nudi opciju naplate u naše ime
Da u punom smislu. Dakle booking sve odradi za tebe kao iznajmljivača i nemaš veze sam se brinuti oko naplate. Ne moraš misliti u kojoj valuti će ti gosti platiti i koje valute će kombinirati dok ti dođu na prag s novcima
Za mene je to naplata u punom smislu. Gosti ti dođu dok je booking već sve prethodno odradio što se tiče naplaćivanja gosta.

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post

ja imam takvu naplatu i u extranetu mi lijepo piše c/p:

Tko izdaje račune za moje goste?
Booking.com tereti gosta u vaše ime tako da vi ne morate mijenjati svoje uobičajene procedure. Međutim, u svakom trenutku je na vama da gostima izdate račun (bilo papirnati, bilo putem e-pošte ili oboje).
Kako ćeš izdati račun gostu za novac koji još nemaš? Za novac koji još nisi dobio na račun.
Primjer gost ti dođe 10.7 i sve je platio putem bookinga. Booking ti 5.8 pusti novac za prethodno navedeno.
I ti onda daješ račun gostu 10.07 na temelju čega?

Ili jednostavno to odradiš kada prođe 5.8 transakcija prema tebi?
La Guerta is offline  
Old 27.02.2018., 10:34   #5251
točno to mi booking i radi, ja više ne razmišljam niti o valuti niti o naplati niti o kusuru

račun napišem po tečaju od dana dolaska s time da i to zaokružim baš zato jer ne znam koliko će to na kraju biti

ne vidim problem u tome jer i ako mi dođe gost i plati na ruke u eurima opet ću zaokružiti iznos na računu kao što sam radila i prije dok nisam imala naplatu preko bookinga... 7.4, 7.5, 7.6 kako u kojem dijelu godine

ako ja kažem da nešto košta 300 kn, a gost kaže da ima samo u eurima pa neću mu ići preračunavati na šestu decimalu nego ću uzeti 40 eura bez obzira koliki je danas tečaj... neću lupat glavom o zid jer sam izgubila dvije kune niti ću zadovoljno trljati šakama jer sam zaradila tri kune

kako firme rješavaju te tečajne razlike ne znam, a nije ni moja briga

moje je da PDV na proviziju platim po srednjem tečaju NBH na dan fakture
Opal Zg is offline  
Old 27.02.2018., 10:54   #5252
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
točno to mi booking i radi, ja više ne razmišljam niti o valuti niti o naplati niti o kusuru

račun napišem po tečaju od dana dolaska s time da i to zaokružim baš zato jer ne znam koliko će to na kraju biti
Dakle izjava moja u potpunosti je sasvim uredu.



Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
ne vidim problem u tome jer i ako mi dođe gost i plati na ruke u eurima opet ću zaokružiti iznos na računu kao što sam radila i prije dok nisam imala naplatu preko bookinga... 7.4, 7.5, 7.6 kako u kojem dijelu godine
Kao što si i navela sve ti radi booking, a da ne radi imala bih više iskustva i zasigurno više problema. Booking sve odradi i amen.

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post

račun napišem po tečaju od dana dolaska s time da i to zaokružim baš zato jer ne znam koliko će to na kraju biti

Dakle izjasni i pojasni?
Račun pišeš iako novac nisi dobila od bookinga još? Račun pišeš jer je taj dan gost došao ( mada je već platio bookingu) i po tom srednjem tečaju HNBa?
La Guerta is offline  
Old 27.02.2018., 11:12   #5253
Da, točno tako i ja radim, ispostavim gostu račun s datumom dolaska, po mom tečaju taj dan.
jagoda1711 is offline  
Old 27.02.2018., 11:14   #5254
Quote:
vatroled kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

da li je netko deaktivirao uslugu naplate booking.com-a? kako to izgleda u praksi?

zanimam je, da li je moguca klasicna metoda, gost uplati npr. 30 % akontacije, ostatak plati osobno? ili ostalih 70 % ide samo preko bookinga?
za deaktivaciju naplate najbolje zvati booking, to će vam pretpostavljam oni odraditi. Ja sam prije njihove naplate radila na način da gost uplati akontaciju a ostatak po dolasku u gotovini, kombinacija traženja akontacije od gosta i naplate b.coma nije moguća. Ili jedno ili drugo.
jagoda1711 is offline  
Old 27.02.2018., 12:13   #5255
Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post

Dakle izjasni i pojasni?
Račun pišeš iako novac nisi dobila od bookinga još? Račun pišeš jer je taj dan gost došao ( mada je već platio bookingu) i po tom srednjem tečaju HNBa?
stvarno ne znam koji dio nije jasan

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
ja imam takvu naplatu i u extranetu mi lijepo piše c/p:

Tko izdaje račune za moje goste?
Booking.com tereti gosta u vaše ime tako da vi ne morate mijenjati svoje uobičajene procedure. Međutim, u svakom trenutku je na vama da gostima izdate račun (bilo papirnati, bilo putem e-pošte ili oboje).
Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post
Kao što si i navela sve ti radi booking, a da ne radi imala bih više iskustva i zasigurno više problema. Booking sve odradi i amen.
naplaćivala sam sama do unazad par mjeseci i iskustva imam i više nego dovoljno (btw, ne samo u području naplate) i apsolutno ništa mi se ne bi promijenilo ni da sam umjesto bookingove naplate uzela u banci pos uređaj osim što je ova opcija za mene besplatna
Opal Zg is offline  
Old 27.02.2018., 14:14   #5256
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
stvarno ne znam koji dio nije jasan
S ovime je samo potvrđeno ono što si prije poricala i čudila se.

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
naplaćivala sam sama do unazad par mjeseci i iskustva imam i više nego dovoljno (btw, ne samo u području naplate) i apsolutno ništa mi se ne bi promijenilo ni da sam umjesto bookingove naplate uzela u banci pos uređaj osim što je ova opcija za mene besplatna
Ništa nije besplatno. Ako misliš daje 15% nečega besplatno onda je to neka loša matematika.
La Guerta is offline  
Old 27.02.2018., 14:20   #5257
Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post
S ovime je samo potvrđeno ono što si prije poricala i čudila se.
čudila sam što tebi nije jasno

bez obzira što piše na forumu, u extranetu jasno piše tko izdaje račune (iako se i na forumu preko nekoliko puta o tome pisalo)


Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post
Ništa nije besplatno. Ako misliš daje 15% nečega besplatno onda je to neka loša matematika.
moja matematika je dobra jer 15 % plaćam imala ili nemala svoj pos... ako ga imam onda na 15% ide i provizija banci
Opal Zg is offline  
Old 27.02.2018., 16:25   #5258
Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post
Da u punom smislu. Dakle booking sve odradi za tebe kao iznajmljivača i nemaš veze sam se brinuti oko naplate. Ne moraš misliti u kojoj valuti će ti gosti platiti i koje valute će kombinirati dok ti dođu na prag s novcima
Za mene je to naplata u punom smislu. Gosti ti dođu dok je booking već sve prethodno odradio što se tiče naplaćivanja gosta.



Kako ćeš izdati račun gostu za novac koji još nemaš? Za novac koji još nisi dobio na račun.
Primjer gost ti dođe 10.7 i sve je platio putem bookinga. Booking ti 5.8 pusti novac za prethodno navedeno.
I ti onda daješ račun gostu 10.07 na temelju čega?

Ili jednostavno to odradiš kada prođe 5.8 transakcija prema tebi?
Ne izdaješ račun za novac koji još nemaš, već za izvršenu uslugu. - bitna razlika, jer inspekciju ne zanima da li si se naplatio, kako si se naplatio, kad ćeš se naplatiti i da li ćeš se naplatiti
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Old 28.02.2018., 15:03   #5259
Quote:
jagoda1711 kaže: Pogledaj post
za deaktivaciju naplate najbolje zvati booking, to će vam pretpostavljam oni odraditi. Ja sam prije njihove naplate radila na način da gost uplati akontaciju a ostatak po dolasku u gotovini, kombinacija traženja akontacije od gosta i naplate b.coma nije moguća. Ili jedno ili drugo.
hvala na odgovoru

jucer sam zvao podrsku za korisnike, gospodicna mi je rekla da napisem poruku preko extraneta u vezi deaktivacije usluge naplate bookinga. nisam jos dobio odgovor. ti velis, da kombinacija akontacije meni na racun i naplate ostatka od strane bookinga nije moguca?

pitanje za ostale iznajmljivace ovdje...preporucate li samostalnu naplatu ili od strane bookinga? meni se cini pametnije naplatu vrsiti osobno sa gostom, bez trece stranke. samo me zanima dali deaktivacija naplate ima neke negativne posljedice u vezi vidljivosti oglasa ili slicno.

jos jedna stvar, ima li netko iskustva sa stranicama za njemacko govorno podrucje tipa traumferienwohnungen.de ili ferienhausmiete.de? ili preporuku za njemacku stranicu opcenito, ciljam na obiteljske goste sa djecom. fewodirekt koji je navodno bio kvalitetan, je postao skup i nepouzdan, pa sam dobio savjet kloniti ga se...
vatroled is offline  
Old 28.02.2018., 15:10   #5260
Quote:
evelina kaže: Pogledaj post
Ne izdaješ račun za novac koji još nemaš, već za izvršenu uslugu. - bitna razlika, jer inspekciju ne zanima da li si se naplatio, kako si se naplatio, kad ćeš se naplatiti i da li ćeš se naplatiti
E hvala na ovome. Svakako mi je obveza izdati račun sada sam siguran na koji način i kada.
ty
La Guerta is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.