Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 16:53   #201
Quote:
MarinkoRi kaže: Pogledaj post
To će se i dogoditi prije ili kasnije iako ja nisam za to jer mi ne odgovara.
Cuj i ja imam stanove u renti, s te strane ni meni ne odgovara. Ali ako zelis da gospodarstvo zivne i prestane trpati sav kapital u beton koji je slabi ili nikako likvidan - trebas izbalansirat davanja...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:38   #202
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Slican standard zivota i perspektiva Oba su opskurni lucki gradici... ako to nije usporedivo sto onda je.

Kombinirano s ogromnim porezom na neiskoristenu nekretninu u Italiji = prodaj posto poto

Nagadjam. Nisam strucnjak za trziste nekretnina u Djenovi.

I.
LoL. Ne. Nisi bio u Vukovaru duže vremena pa da shvatiš kakvu si glupost lupio.
Reći za Genovu, sveučilišni grad, najveću luku u Italiji i jednu od najvećih luka na Sredozemnom moru da je "opskurni lučki grad" može reći samo neznalica ili osoba koja želi trolati.

Pričam o hipotetskom životu tamo.

Quote:
MarinkoRi kaže: Pogledaj post
Ovo kako vidim ako se uvede u nas (porez na nekretnine kao u italiji) dogoditi će se doslovno slom tržišta. Puno ljudi će izgubiti ogromni kapital, a cijene nekretnina se očito neće vratiti na ove koje jesu dugo dugo.
Jel ga na kraju ima ili nema? I jesi li vlasnik prve ili druge nekretnine u Italiji ako si stranac s nekretninom van Italije? Ne treba nam porez.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Cuj i ja imam stanove u renti, s te strane ni meni ne odgovara. Ali ako zelis da gospodarstvo zivne i prestane trpati sav kapital u beton koji je slabi ili nikako likvidan - trebas izbalansirat davanja...

I.
Hoćeš naplaćivati i posjedovanje Van Goghove slike u istom postotnom iznosu? Retoričko pitanje, ima tema za to.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:30   #203
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Slican standard zivota i perspektiva Oba su opskurni lucki gradici... ako to nije usporedivo sto onda je.

Kombinirano s ogromnim porezom na neiskoristenu nekretninu u Italiji = prodaj posto poto

Nagadjam. Nisam strucnjak za trziste nekretnina u Djenovi.

I.
Pa to je zato jer žele potaknuti investicije a ne držanje love u nekretnini. To cijeli zapad forsira, ali u italiji nekako ne štima.

Mislim da sve to i nas čeka. Država će obeshrabriti ljude da drže nekretnine, treba se na to naviknuti
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 21:07   #204
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Pa to je zato jer žele potaknuti investicije a ne držanje love u nekretnini. To cijeli zapad forsira, ali u italiji nekako ne štima.

Mislim da sve to i nas čeka. Država će obeshrabriti ljude da drže nekretnine, treba se na to naviknuti
Misl:kava obeshrabiti držanje više od jedne nekretnine.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 08:24   #205
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Zasto mislis da je to toliko lose. Uvedi porescinu na stanove u najmu i rastereti rad.

Svi ce imati jeftin krov nad glavom i priliku zasjati konkurentnije na trzistu rada.

Bilo bi lose to napraviti instant. Ali uvedi, godisnje 1% poreza vise na stanove u najmu / apartmanski najam, 1% manji doprinosi radnicima. Za 20 godina ekvilibrij u kojem je iznajmljivanje jednako optereceno nametima kao i rad. Da vidis kako bi zivnulo trziste kad bi se uveo porez na betoniranje kapitala.

I.
Iako ne rentam, ne slažem se. S toliko velikim porezom bi se manje gradilo, što znači i manji rast turističkih kapaciteta jer nema povrata investicije. Dakle patio bi i razvoj turizma i građevina. Neka se rentanje plaća nešto više nego sada, ali ne značajno.
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:59   #206
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Iako ne rentam, ne slažem se. S toliko velikim porezom bi se manje gradilo, što znači i manji rast turističkih kapaciteta jer nema povrata investicije. Dakle patio bi i razvoj turizma i građevina. Neka se rentanje plaća nešto više nego sada, ali ne značajno.
Cek. Da razjasnimo - dal ovo boldano smatras pozitivnim ili negativnim.

Naime - meni je to pozitivno.

Dakle - umjesto da xy milijuna kuna utuces u komad betona s povratom investicije u 20 godina mozes uloziti u neku uslugu vece dodane vrijednosti koja ce investiciju vratiti 10x brze.

Daj zamisli da se umjesto jednog hotela od 100M eura koji ce zaposljavati 30 cistacica, 20 konobara i 5 kuhara napravi investicija u tehnolosko dvoriste sa nizom specijaliziranih strojarskih i visokotehnoloskih produkcijskih linija koje ce zaposliti 200-300 visokoobrazovanih... plus onih 20 konobara i cistacica u obliznjim birtijama i restoranima.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:04   #207
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Cek. Da razjasnimo - dal ovo boldano smatras pozitivnim ili negativnim.

Naime - meni je to pozitivno.

Dakle - umjesto da xy milijuna kuna utuces u komad betona s povratom investicije u 20 godina mozes uloziti u neku uslugu vece dodane vrijednosti koja ce investiciju vratiti 10x brze.

Daj zamisli da se umjesto jednog hotela od 100M eura koji ce zaposljavati 30 cistacica, 20 konobara i 5 kuhara napravi investicija u tehnolosko dvoriste sa nizom specijaliziranih strojarskih i visokotehnoloskih produkcijskih linija koje ce zaposliti 200-300 visokoobrazovanih... plus onih 20 konobara i cistacica u obliznjim birtijama i restoranima.

I.
A koji bi to visokotehnološki proizvod trebao biti i kome bi ga prodavao?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:39   #208
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
A koji bi to visokotehnološki proizvod trebao biti i kome bi ga prodavao?
EU trziste je 500 milijuna, realno najvece na svijetu po pitanju kupovne moci.

Sa svim mogucim sektorima:
https://ec.europa.eu/growth/sectors_en

Da dogovoris proizvodnju jednog specijalnog srafa po licenci za Airbusov novi avijon ili Iterov Tocamac imas love i zaposlenih vise nego od bilo kojeg hotela s 10 zvjezdica.

I.

P.S.

Silne miljarde u turizam kojim se svi ponose i hvale realno imaju doticaj s jako malo ljudi. Zelis li biti drzava - rezort u kojem si domaci ne mogu priustiti hotele koji su u stranom vlasnistvu i koji jedinu distribuciju svoje love imaju kroz uposljavanje nekoliko cistacica i konobara?
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:49   #209
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
EU trziste je 500 milijuna, realno najvece na svijetu po pitanju kupovne moci.

Sa svim mogucim sektorima:
https://ec.europa.eu/growth/sectors_en

Da dogovoris proizvodnju jednog specijalnog srafa po licenci za Airbusov novi avijon ili Iterov Tocamac imas love i zaposlenih vise nego od bilo kojeg hotela s 10 zvjezdica.

I.
To je samo puka teorija, to može dogovoriti firma iz bilo koje države na svijetu dok hotel na moru ne može imati svatko.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:01   #210
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To je samo puka teorija, to može dogovoriti firma iz bilo koje države na svijetu dok hotel na moru ne može imati svatko.
Tocno tako. Zasto onda subvencioniramo nesto sto ionako ima limitiranu konkurenciju, realno nisku isplativost i mali impact za lokalno stanovnistvo.

S druge strane treba poticati proizvodnju jer to moze bilo tko na svijetu, a mi imamo pristup velikom trzistu, dakle dobru sansu i veliku dodanu vrijednost.

Drago mi je da si shvatio

I.

P.S.

Ovo nema veze s temom, isprika za OT.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:26   #211
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
EU trziste je 500 milijuna, realno najvece na svijetu po pitanju kupovne moci.

Sa svim mogucim sektorima:
https://ec.europa.eu/growth/sectors_en

Da dogovoris proizvodnju jednog specijalnog srafa po licenci za Airbusov novi avijon ili Iterov Tocamac imas love i zaposlenih vise nego od bilo kojeg hotela s 10 zvjezdica.

I.

P.S.

Silne miljarde u turizam kojim se svi ponose i hvale realno imaju doticaj s jako malo ljudi. Zelis li biti drzava - rezort u kojem si domaci ne mogu priustiti hotele koji su u stranom vlasnistvu i koji jedinu distribuciju svoje love imaju kroz uposljavanje nekoliko cistacica i konobara?
Kaj mi možemo po tom pitanju dragi kolega inženjeru?

Davno sam ja napisao da one srednjoameričke zemlje su opisaneave se uglavnom poljoprivredom,turizom...kod nas više niti ovo prvo.

Mogu ja biti najveći pesimist,ali ova država nema budućnost baš zbog ovih stvari.Nema zdravih temelja na kojoj možeš nešto graditi.

Sve ostalo je kupovina mira,pretakanje iz šupljeg u prazno.

I samo ću jedan primjer.Može neki građevinar+električar+stolar+xy uzeti nešto novca od stranca koji investiraju u hotel (ili supermarket) ali dugoročno,taj novac ode iz Hrvatske i neće se vratiti niti uložiti.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:05   #212
Opet jedan koji misli da će hrvati sa srednjom ekonomskom školom i kupljenim faksom ulagati u hi tech startupe,robotiku i slične sf pizdarije za što većina ni ne zna šta znači, čim im se na grbaču stavi još dodatnog poreza odmah će se okrenuti nekom profitabilnijem biznisu,kako da ne...prije će rintat i konobarit za neki strani hotelski lanac.

Zahvaljujem svim iznajmljivačima,velikim i malim što znatno doprinose punjenju proračuna,da nema njih ne bi bilo ni više od 10 miljardi eura BDP-a samo u 2017 godini,bez tih novaca bi i Srbija izgledala napredno za nas.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:31   #213
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post

Daj zamisli da se umjesto jednog hotela od 100M eura koji ce zaposljavati 30 cistacica, 20 konobara i 5 kuhara napravi investicija u tehnolosko dvoriste sa nizom specijaliziranih strojarskih i visokotehnoloskih produkcijskih linija koje ce zaposliti 200-300 visokoobrazovanih... plus onih 20 konobara i cistacica u obliznjim birtijama i restoranima.

I.
Ako ćemo tako rezonirati, zašto umjesto hotela, pa tehnološko dvorište ne mora biti na plaži ni na otoku, dapače.

Zašto tehnološko dvorište ne napraviti u Slavoniji koja baš nije turistički toliko atraktivna, u Lici ili u dalmatinskom zaleđu?

ps. pitanje je retoričko, vidi se iz aviona, ali eto da ne bude ni najmanje zabune.

Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:45   #214
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ako ćemo tako rezonirati, zašto umjesto hotela, pa tehnološko dvorište ne mora biti na plaži ni na otoku, dapače.

Zašto tehnološko dvorište ne napraviti u Slavoniji koja baš nije turistički toliko atraktivna, u Lici ili u dalmatinskom zaleđu?

ps. pitanje je retoričko, vidi se iz aviona, ali eto da ne bude ni najmanje zabune.

Slavonija ima jeftiniju radnu snagu a i dvorište,ali svejedno nitko ne ulaže.
Istovremeno Financial Times je svrstao Hrvatsku na sedmo mjesto prema potencijalu za investiranje u turizam među 43 svjetske turističke destinacije.
Zašto se opirati i i prigovarati kad nam barem nešto dobro ide?
Nemam ja ništa protiv tehnoloških dvorišta,da bar ona pune proračun sa 10 milijardi eura ali eto,nema interesa.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:29   #215
Nisi skužio ps.

Investitori ulažu u ono što je isplativo, inače propadnu pa više nisu investitori. Ako im onemogućiš da ulažu u ono od čega vide povrat, neće ulagati. Nije Hr jedina na svijetu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:44   #216
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Nisi skužio ps.

Investitori ulažu u ono što je isplativo, inače propadnu pa više nisu investitori. Ako im onemogućiš da ulažu u ono od čega vide povrat, neće ulagati. Nije Hr jedina na svijetu.
Ma jesam,nisam odgovorio direktno tebi nego onako općenito.

Upravo tako,ulažu gdje vide priliku za profit,a to u našem slučaju nije poljoprivreda,brodogradnja,petrokemija... nego turizam.Ako smo mi već glupi pa ne vidimo silan potencijal nove silicijske doline,barem bi stranci trebali,da je to slučaj.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:56   #217
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Cek. Da razjasnimo - dal ovo boldano smatras pozitivnim ili negativnim.

Naime - meni je to pozitivno.

Dakle - umjesto da xy milijuna kuna utuces u komad betona s povratom investicije u 20 godina mozes uloziti u neku uslugu vece dodane vrijednosti koja ce investiciju vratiti 10x brze.

Daj zamisli da se umjesto jednog hotela od 100M eura koji ce zaposljavati 30 cistacica, 20 konobara i 5 kuhara napravi investicija u tehnolosko dvoriste sa nizom specijaliziranih strojarskih i visokotehnoloskih produkcijskih linija koje ce zaposliti 200-300 visokoobrazovanih... plus onih 20 konobara i cistacica u obliznjim birtijama i restoranima.

I.
Meni je negativno, jer smatram da nam je turistička ponuda slaba i imamo jako puno prostora za napredak.

S obzirom da imam kolege (iz IT-a) koji rade u jednom od najvećih hrvatskih hotelskih lanaca visokih kategorija(4*+ s tendencijom da svi budu 5*), poznato mi je da na račun tih hotela "živi" jako puno malih firmi, pa čak iz high-tech branši. Tako da to nisu samo konobari, sobarice i sl.

Ali hoteli nisu topic. Topic je kako s 1-2 apartmana lijepo možeš živjeti u mirovini (ako ovako bude i za 20-30g). Tako da se isplati jedan dio štednje uložiti u nekretninu na odgovarajućoj lokaciji. Naravno, krivo bi bilo da ti to bude jedina štednja.
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 16:10   #218
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post

Ali hoteli nisu topic. Topic je kako s 1-2 apartmana lijepo možeš živjeti u mirovini (ako ovako bude i za 20-30g). Tako da se isplati jedan dio štednje uložiti u nekretninu na odgovarajućoj lokaciji. Naravno, krivo bi bilo da ti to bude jedina štednja.
Kada imaš 67 godina i dva svoja apartmana,prodajom dobiješ 80-100 tisuća eura.To otprilike ispada svaki mjesec( do 77 godine život,to je neki prosjek života) može trošiti 10 000kuna.E sada sve ovisi koliko je čovjek u tim godinama zdrav da troši 10k kuna mjesečno na izlaske(restorani,kina,kazališta),zabavu,putovanja ...
pilif12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 16:39   #219
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Uvedi porescinu na stanove u najmu i rastereti rad.Svi ce imati jeftin krov nad glavom i priliku zasjati konkurentnije na trzistu rada.
I.
Več sam napisao porez na rad je u ciloj državi oporezovan zajedno sa obrtnicima 2,nešto miljardi kuna
naknadei biljezi,rente skoro 6 miljardi kuna pročitaj proračun RH od Turizma se oko 14 miljardi kuna slije u proračun.Zabranimo turizam a hotele pretvorimo u kokošinjce za koke nesilice nemam ništa protiv.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Dakle - umjesto da xy milijuna kuna utuces u komad betona s povratom investicije u 20 godina mozes uloziti u neku uslugu vece dodane vrijednosti koja ce investiciju vratiti 10x brze.

Daj zamisli da se umjesto jednog hotela od 100M eura koji ce zaposljavati 30 cistacica, 20 konobara i 5 kuhara napravi investicija u tehnolosko dvoriste sa nizom specijaliziranih strojarskih i visokotehnoloskih produkcijskih linija koje ce zaposliti 200-300 visokoobrazovanih... plus onih 20 konobara i cistacica u obliznjim birtijama i restoranima.

I.
a zašto bi ja recimo da imam 100 miljona € uložija u RH a ne u slovačku,finsku,srbiju di su bolji uslovi ili u rusiju di je školovaniji kadar i poticaji od države.A da ih imam ne bi uložija u ništa nego trošija do smrti.
Moj igorl EU ti je prepuna love do krova po 0,5-1 % kamate napravi program neke tvornice nema banke ako ti je program održiv da te neče finacirati i države osim RH koja ti neče dati zemljište platiti čak i tvorničku halu.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 00:17   #220
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Dakle - umjesto da xy milijuna kuna utuces u komad betona s povratom investicije ...
investicija u tehnolosko dvoriste sa nizom specijaliziranih strojarskih i visokotehnoloskih produkcijskih linija koje ce zaposliti 200-300 visokoobrazovanih...
Problemi s tvojom idejom:
1. Za high tech ne trebas investirati u nikakav, kako ti kazes, "beton". Svi iznajme prostore.
2. U startup nitko ne investira svoju lovu (osim angela koji igraju na masu), startupi su visoko rizicno ulaganje, od 100 propadne ih 90, 9 prezivotinjare, 1 je super-profitabilan.
3. Za startupe kriticno je naci ljude s vjestinama. Danas je u Hrvatskoj nemoguce naci 200-300 visokoobrazovanih strucnjaka koji zele raditi u startupu. Ono koji to zele, rade vec u nekom (vecinom izvan Hrvatske), tko ne zeli startup, radi u etabliranoj firmi (cesto opet izvan Hrvatske). Ljudi koji sjede na burzi za kratko vrijeme nisu vise strucnjaci.
4. Investicija u nekretinu je klasicna hrvatska varijanta za osobu s malim viskom slobodnog kapitala. To uopce nije u istoj klasi sa startup investicijom ni po velicini ni po rizicnosti ni po kompleksnosti. Situacija nije ili beton ili startup, nego ili beton ili ne znam sta.
5. Dizanje poreza ne koristi nikome. Drzavna potrosnja kroz porez je valjda najneefikasnija potrosnja koja postoji. Drzava uzme gradjanima lovu i potrosi na Audije s grijanim koznim sjedalima. Super za ekonomiju Bavarske. Za ekonomiju Hrvatske bas i ne.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.