Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2017., 20:37   #21
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post

Jednom rjecju : K-A-T-A-S-T-R-O-F-A.
Kako reče Pop Martinac: "I Turci naljegoše na jazik horvatski."
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 20:37   #22
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
britanski forum?
Evo da me ubiješ, nisam siguran je li britanski ili američki...

Bilo kako bilo, glavno mjesto ( koliko ja znam ) za alternativnu povijest na internetu. Preporučujem učlanjenje, može se dosta zanimljivih stvari naučiti. Doduše admini su malko ****** svoje vrste, ali štaš...

Provjerio- američki.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 26.04.2017. at 20:43. Reason: ..
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:19   #23
Krbava bez premca. Npr. da danas u jednom danu izgine sva profesionalna vojska,svi političari.Stvorio se vakum koji nam je izmjenio poprilično povjest.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 14:20   #24
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Krbavska bitka definitivno.Nikada prije, a ni poslije, nijedna hrvatska vojska nije dozivjela tako strahoviti poraz, u kojem je vecina vojske zbrisana u jednome danu.A ovo nije bila bilokoja vojska - skupili su se doslovce svi, od banova, visokog plemstva (Frankopani, Zrinski, Blagajski), preko placenih vojnika i veterana (biskup Divnic pise kako je medu poginulima bilo mnogo onih koji su sudjelovali u oslobadanju Apulije od Osmanlija) do obicnih seljaka.Jan Hasistejnski i Ludovik Tuberon Crijevic pisu kako se skupila gomila seljaka iz okolnih podrucja i pridruzila vojsci, vjerujuci u sigurnu pobjedu.Sama Doroteja Kurjakovic (djevojacki Frankopan) odbila je poslati pomoc banu Derencinu, ali 400 konjanika obitelji Kurjakovic pridruzilo se vojsci protivno zeljama svoje kneginje.Trecinu vojske cinili su Slavonci, iz krajeva izmedu Save i Drave, a bilo je cak i Istrana (npr. Andrija Istranin je zabiljezio: Kada bi boj na Udvini i Turci uhitiše bana Derenčina, pogibe Ivan Cetinski i knez Mikula Banić imenom Frankopan, i plemenitih i neplemenitih ljudi, i moj otac Lovrenac).
Rezultat se zna, mnostvo poginulih - poginuli su brat i jedini sin Emerika Derencina, Ivan Frankopan Cetinski, Juraj Vlatkovic Kosaca, Mihael Zrinski, jajacki ban Mihael Pethkey, sam ban Emerik je zarobljen i kasnije umire negdje u Turskoj.Bernardin Frankopan je doveo 300/600 vojnika na bojno polje, od kojih je prezivjelo njih 3/6 (ovisno o izvoru), a od 200 konjanika Anza Frankopana nije prezivio nitko.Ceski putopisac Jan Hasistejnski, koji je u Zadru susreo jednog od prezivjelih, pise kako je u bitki poginulo sedamdeset svecenika i redovnika, a sam taj Hrvat koji mu je pripovjedao o boju izgubio je brata i sest striceva.Poginulih je bilo toliko da su Osmanlije, sukladno obicaju gdje su odsjecali glave poginulima za koje su dobivale po jedan zlatnik, nakon bitke morali odsjecati nosove (spominju se brojke od 5077, 5700 i 6-7000 noseva), jer nisu mogli sve te glave odnijeti sultanu, a od 9000 glava napravljene su munare na vise mjesta .
Sama bitka je u mirovnom ugovoru izmedu H-U Kraljevstva i Osmanlijskog carstva 1495. god. nazvana cladis croatica (hrvatski poraz), a kronicar fra Ivan Tomasic za bitku pise: To je prvi rasap Kraljevstva Hrvatskoga, i tu je citavo plemstvo hrvatsko izginulo.

Same brojke hrvatskih snaga u izvorima su ovakve:

1. 6500 pjesaka i 500 konjanika - Marko Antonio Bonfini.
2. 2000 konjanika i 6000 pjesaka - Antonio Fabregues.
3. 9000 ljudi - Johannes Cuspiniani.
4. 3000 konjanika i 9000 pjesaka - Jan Hasistejsnki.
5. 1500 konjanika i 12000 pjesaka - Ludovik Tuberon Crijevic.
6. 15000 ljudi - Juraj Divnic i Johannes Lowenklau.
7. 10000 konjanika i 10000 pjesaka - osmanlijski izvori.

U usporedbi s time, brojke poginulih:

1. 10000 ljudi - Jan Hasistejnski.
2. 13000 ljudi - Juraj Divnic.
3. 7000 ljudi - Josip ha Kohen.
4. Vise od 13000 ljudi - fra Ivan Tomasic.
5. Viise od 9000 ljudi - osmanlijski izvori.
6. 5077 ljudi, kojima su odrezani nosevi - Marko Bonfini.
7. Vise od 3500 ljudi - Jakov Unrest.
8. Vise od 7000 ljudi - Paulus Giovi.
9. 7000 ljudi - Johannes Cuspiniani.

Podatke vadim iz knjige Andelka Mijatovica Bitka na Krbavskom polju 1493. god.

Jednom rjecju : K-A-T-A-S-T-R-O-F-A.
Apsolutno - krbavska bitka , bez konkurencije...sa nevjerovatno dubokim i dalekosežnim posljedicama...nesuporedivim sa bilo kojim povijesnim događajem.
hvala na ovoj sintezi koja doslovno stane u ovih 10 slova.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 15:04   #25
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Krbavska bitka definitivno.Nikada prije, a ni poslije, nijedna hrvatska vojska nije dozivjela tako strahoviti poraz, u kojem je vecina vojske zbrisana u jednome danu.A ovo nije bila bilokoja vojska - skupili su se doslovce svi, od banova, visokog plemstva (Frankopani, Zrinski, Blagajski), preko placenih vojnika i veterana (biskup Divnic pise kako je medu poginulima bilo mnogo onih koji su sudjelovali u oslobadanju Apulije od Osmanlija) do obicnih seljaka.Jan Hasistejnski i Ludovik Tuberon Crijevic pisu kako se skupila gomila seljaka iz okolnih podrucja i pridruzila vojsci, vjerujuci u sigurnu pobjedu.Sama Doroteja Kurjakovic (djevojacki Frankopan) odbila je poslati pomoc banu Derencinu, ali 400 konjanika obitelji Kurjakovic pridruzilo se vojsci protivno zeljama svoje kneginje.Trecinu vojske cinili su Slavonci, iz krajeva izmedu Save i Drave, a bilo je cak i Istrana (npr. Andrija Istranin je zabiljezio: Kada bi boj na Udvini i Turci uhitiše bana Derenčina, pogibe Ivan Cetinski i knez Mikula Banić imenom Frankopan, i plemenitih i neplemenitih ljudi, i moj otac Lovrenac).
Rezultat se zna, mnostvo poginulih - poginuli su brat i jedini sin Emerika Derencina, Ivan Frankopan Cetinski, Juraj Vlatkovic Kosaca, Mihael Zrinski, jajacki ban Mihael Pethkey, sam ban Emerik je zarobljen i kasnije umire negdje u Turskoj.Bernardin Frankopan je doveo 300/600 vojnika na bojno polje, od kojih je prezivjelo njih 3/6 (ovisno o izvoru), a od 200 konjanika Anza Frankopana nije prezivio nitko.Ceski putopisac Jan Hasistejnski, koji je u Zadru susreo jednog od prezivjelih, pise kako je u bitki poginulo sedamdeset svecenika i redovnika, a sam taj Hrvat koji mu je pripovjedao o boju izgubio je brata i sest striceva.Poginulih je bilo toliko da su Osmanlije, sukladno obicaju gdje su odsjecali glave poginulima za koje su dobivale po jedan zlatnik, nakon bitke morali odsjecati nosove (spominju se brojke od 5077, 5700 i 6-7000 noseva), jer nisu mogli sve te glave odnijeti sultanu, a od 9000 glava napravljene su munare na vise mjesta .
Sama bitka je u mirovnom ugovoru izmedu H-U Kraljevstva i Osmanlijskog carstva 1495. god. nazvana cladis croatica (hrvatski poraz), a kronicar fra Ivan Tomasic za bitku pise: To je prvi rasap Kraljevstva Hrvatskoga, i tu je citavo plemstvo hrvatsko izginulo.

Same brojke hrvatskih snaga u izvorima su ovakve:

1. 6500 pjesaka i 500 konjanika - Marko Antonio Bonfini.
2. 2000 konjanika i 6000 pjesaka - Antonio Fabregues.
3. 9000 ljudi - Johannes Cuspiniani.
4. 3000 konjanika i 9000 pjesaka - Jan Hasistejsnki.
5. 1500 konjanika i 12000 pjesaka - Ludovik Tuberon Crijevic.
6. 15000 ljudi - Juraj Divnic i Johannes Lowenklau.
7. 10000 konjanika i 10000 pjesaka - osmanlijski izvori.

U usporedbi s time, brojke poginulih:

1. 10000 ljudi - Jan Hasistejnski.
2. 13000 ljudi - Juraj Divnic.
3. 7000 ljudi - Josip ha Kohen.
4. Vise od 13000 ljudi - fra Ivan Tomasic.
5. Viise od 9000 ljudi - osmanlijski izvori.
6. 5077 ljudi, kojima su odrezani nosevi - Marko Bonfini.
7. Vise od 3500 ljudi - Jakov Unrest.
8. Vise od 7000 ljudi - Paulus Giovi.
9. 7000 ljudi - Johannes Cuspiniani.

Podatke vadim iz knjige Andelka Mijatovica Bitka na Krbavskom polju 1493. god.

Jednom rjecju : K-A-T-A-S-T-R-O-F-A.
čovječe toliko ih. 1493. godina - to je bila vladavina Sultana Bajazida II. Pravednog, sina Mehmeda II Fatiha Velikog, a oca Selima I Okrutnog, a djed Sulejmana I. Zakonodavca.
Sa naglaskom "pravedni". Pa nemrem believe it.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey

Zadnje uređivanje DJ_Bobo : 27.04.2017. at 15:16.
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:48   #26
Da mi je znati samo kakve su bile pripreme prije bitke. Pa zar nitko nije imao nikakav dojam s kakvom silom su se trebali suočiti? Izvidnica ništa?
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 18:40   #27
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Da mi je znati samo kakve su bile pripreme prije bitke. Pa zar nitko nije imao nikakav dojam s kakvom silom su se trebali suočiti? Izvidnica ništa?
Navodno i mi tu imamo priču o izdaji, mislim da je jedan Frankopan okrivljen.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 18:45   #28
Nisa čuo za te priče o izdaji i slično, no koliko znam sam tijek događaja nije bio ništa osobit to jest neočekivan za taj povijesni trenutak.

Turci i poturice su bili u pljačkaškom pohudu te su bili puno plijena i robova koje su vodili u bosnu, godinu prije je bila slična situacija koja je završila hrvatskom pobjedom i oslobađanjem velikoga broja zatočenih.


Pričalo se da je taktika bila loša da se nije smjelo ih dočekati na otvorenom polju nego neku sačekušu napraviti no tko će ga znati sada.

EDIT: evo nekakav izvor na ovu sličnu situaciju od godinu dvije prije, je wikipedija je ali posluži.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Vrpile
HR-manstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 18:54   #29
Quote:
HR-manstein kaže: Pogledaj post
Nisa čuo za te priče o izdaji i slično, no koliko znam sam tijek događaja nije bio ništa osobit to jest neočekivan za taj povijesni trenutak.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=563398

Stara tema, drugi post vidjeti.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 15:46   #30
Posavina 1992 ili kako to Srbi vole nazvati "Koridor zivota".
Plavi555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 19:11   #31
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
opcenito te Bitke protiv turaka se moraju gledat drugacije. Realno gledano Balkanci nisu imali ni teoretske sanse za bilo kakvi otpor,
A ipak, otpor je pruzan, unatoc svemu.Ali OK, mi ionako ne spadamo pod "Balkance".

Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
stime da su te znacajne bitke jos prije turskog zenita se dogodile.
Najveci krivac je tu Europa sama koja je kao i sada opterecena svojim problemima umjesto da se ujedinjeno suprostavi.
Ujedinjena Europa se i je suprostavila.Kod Nikopolja 1396. godine, 1444. godine kod Varne i prilikom pada Bosne 1463. gdje je okupljena krizarska vojska u Anconi kojoj je zapovjednik bio sam papa i trebao nadgledati ratne operacije iz Dubrovnika, ali je nenadano umro i vojska se rasprsila.Suprostavila im se i 1456. god. kod Beograda, gdje je sv. Ivan Kapistrano vodio masu ljudi okupljenu iz svih slojeva drustva, od seljaka preko studenata do vitezova, iz Njemacke, Italije, Poljske, Ceske, Madarske, Hrvatske i Bosne.

Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Apsolutno - krbavska bitka , bez konkurencije...sa nevjerovatno dubokim i dalekosežnim posljedicama...nesuporedivim sa bilo kojim povijesnim događajem.
hvala na ovoj sintezi koja doslovno stane u ovih 10 slova.
My pleasure .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 22:50   #32
Negdje je netko spomenuo na forumu da je od Kosovske bitke bila zapravo pogubnija bitka na Marici, zna li tko više o tome? Znam da nije tema ali vidim da ima znalaca ovdje, a volim povijest pa da i ja nešto naučim, a zanima me svašta. Do sada ste fantastično obradili Krbavsku bitku. Svaka čast.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 03:07   #33
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Negdje je netko spomenuo na forumu da je od Kosovske bitke bila zapravo pogubnija bitka na Marici, zna li tko više o tome? Znam da nije tema ali vidim da ima znalaca ovdje, a volim povijest pa da i ja nešto naučim, a zanima me svašta. Do sada ste fantastično obradili Krbavsku bitku. Svaka čast.
Naravno da je bila pogubnija. To je zapravo pocetak kraja. Bitka na Kosovu je bila neki egal i sto se taktike te gubitaka tice. S' tim sto su Turci imali na istoku jos dosta vojske i pojacanja, a Srbi ne.

Elem, bitka na Marici se odigrala u danasnjoj Grckoj na rijeci Marici kraj sela Ormenio.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ormenio

Vukasin i Ugljesa Mrnjavcevic su sakupili veliku silu (mnogi govore i najvise istoricara se slaze sa brojkom od cak 60 000+ vojske).
Prvobitna namjera im je bila povrat Skadra, medjutim dobili su i formaciju da se velika Turska vojska nalazi na istoku te su posli tamo da se obracunaju sa Turcima.

Ispostavilo se da je ta Turska ''silna vojska'' nista vise nego par hiljada ljudi. A ta prava sila je bila mnogo istocnije.
Srpska.vojska je napravila kamop kraj rijeke sa namjerom da prenoce i sutra istjeraju turke.
Medjutim, Lala Sahin Pasa je bio pametan i iznenada je u gluvo doba napao kamp Vukasina i Ugljese.
Onako bunovni mnogi vojnici su se podavili u Maroci, mnogi su i ubijeni pa i sami Vukasin i Ugljesa.

To je zapravo najtezi srpski poraz, po meni.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 10:02   #34
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
A ipak, otpor je pruzan, unatoc svemu.Ali OK, mi ionako ne spadamo pod "Balkance".
Taj otpor kap vode na vrelom kamenu i nista drugo.
A "mi" spadamo kako kulturno tako i geografski u Balkan i Balkance.

Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Ujedinjena Europa se i je suprostavila.Kod Nikopolja 1396. godine, 1444. godine kod Varne i prilikom pada Bosne 1463. gdje je okupljena krizarska vojska u Anconi kojoj je zapovjednik bio sam papa i trebao nadgledati ratne operacije iz Dubrovnika, ali je nenadano umro i vojska se rasprsila.Suprostavila im se i 1456. god. kod Beograda, gdje je sv. Ivan Kapistrano vodio masu ljudi okupljenu iz svih slojeva drustva, od seljaka preko studenata do vitezova, iz Njemacke, Italije, Poljske, Ceske, Madarske, Hrvatske i Bosne.
Sve mi je to poznato ali jednostavno receno preslab je taj otpor bio,
i ne samo tada nego i poslje. Takve fatalne greske Europljana se vuku do dan danas.
Da Turci nisu 1402 dobili onaj teski poraz od Timura Lenka vjerovatno bi jos dosta ranije osvojili i Konstantinopel pa i ostatak Balkana.
Mora se jos navest da je se Bec cistom srecom odbranio 1529 i to iz razloga jer su Turski topovi (Balyemez) ostalo u madjarskom blatu.

Sve u svemu se mora rec da su Turci tada jednostavno bili prevelika Sila,
a Balkanske kraljevine su nazalost dijelile sudbinu mnogih drzava koju su kljucnom momentu razvoja unistene. Do danas dan se nekada bogati Balkan nije toga rijesio.

PS: sto se tice Timura htjeo sam napista vec duze jednu pricu koja spada u "alternativnu povijest" ali toliko je duga da uvijek odustanem,
mozda se jednom nagovorim
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 10:11   #35
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Negdje je netko spomenuo na forumu da je od Kosovske bitke bila zapravo pogubnija bitka na Marici, zna li tko više o tome? Znam da nije tema ali vidim da ima znalaca ovdje, a volim povijest pa da i ja nešto naučim, a zanima me svašta. Do sada ste fantastično obradili Krbavsku bitku. Svaka čast.
to je offtopic ali DA bila teza, uglavnom za same Turke je bila znacajnija od one
na Kosovu ili one u Nikopolisa.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 11:15   #36
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Naravno da je bila pogubnija. To je zapravo pocetak kraja. Bitka na Kosovu je bila neki egal i sto se taktike te gubitaka tice. S' tim sto su Turci imali na istoku jos dosta vojske i pojacanja, a Srbi ne.

Elem, bitka na Marici se odigrala u danasnjoj Grckoj na rijeci Marici kraj sela Ormenio.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ormenio

Vukasin i Ugljesa Mrnjavcevic su sakupili veliku silu (mnogi govore i najvise istoricara se slaze sa brojkom od cak 60 000+ vojske).
Prvobitna namjera im je bila povrat Skadra, medjutim dobili su i formaciju da se velika Turska vojska nalazi na istoku te su posli tamo da se obracunaju sa Turcima.

Ispostavilo se da je ta Turska ''silna vojska'' nista vise nego par hiljada ljudi. A ta prava sila je bila mnogo istocnije.
Srpska.vojska je napravila kamop kraj rijeke sa namjerom da prenoce i sutra istjeraju turke.
Medjutim, Lala Sahin Pasa je bio pametan i iznenada je u gluvo doba napao kamp Vukasina i Ugljese.
Onako bunovni mnogi vojnici su se podavili u Maroci, mnogi su i ubijeni pa i sami Vukasin i Ugljesa.

To je zapravo najtezi srpski poraz, po meni.
Hvala za tekst. Inače... Statistike bitke su nevjerojatne ako je ovaj iskaz točan. 800 ljudi potamani između 60.000 - 70.000? Pa ne znam kakvu zasjedu ili iznenađenje da im prirede da li je to moguće? Kakva je to bila vojska?

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Maritsa
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 13:01   #37
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Hvala za tekst. Inače... Statistike bitke su nevjerojatne ako je ovaj iskaz točan. 800 ljudi potamani između 60.000 - 70.000? Pa ne znam kakvu zasjedu ili iznenađenje da im prirede da li je to moguće? Kakva je to bila vojska?

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Maritsa
Srpska.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 13:52   #38
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Hvala za tekst. Inače... Statistike bitke su nevjerojatne ako je ovaj iskaz točan. 800 ljudi potamani između 60.000 - 70.000? Pa ne znam kakvu zasjedu ili iznenađenje da im prirede da li je to moguće? Kakva je to bila vojska?

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Maritsa
Gdje si procitao da je ubijeno 60 000 - 70 000 hiljada ljudi ? Gubitci su bili veliki ali nisu svi izginuli. A vecina poginulih se podavila u rijeci.
Haa jbg, pravi trenutak u pravo vrijeme i ode sve u p.m.
Pametan Turcin bio.

A to je bila.velika vojska, bunovna i dezorjentisana i nadasve lose komandovana.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 13:53   #39
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Srpska.
Pitao je ''kakva je to vojska bila'', a ne ''cija je to vojska bila''.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 13:59   #40
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Krbava bez premca. Npr. da danas u jednom danu izgine sva profesionalna vojska,svi političari.Stvorio se vakum koji nam je izmjenio poprilično povjest.
Da danas u jednom danu izginu svi političari, promijenila bi se povijest Hrvatske - nabolje
i mislim da čak suvremenici nebi pisali o tome kao o katastrofi i nečem crnom - naprotiv.

Malo sam zločest...
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.