Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 16:23   #1
Hrvatske rijeke

Otvaram ovu temu, jer naše (i susjedne, jer sve je to ista hidrologija) su zaista jedinstvene. Kaže se da "...nijedna europska zemlja nema tako raznolike, a opet tako očuvane rijeke..."

Svima nam je poznata ljepota Jadrana, bistro i čisto more, stjenovite obale s drevnim kamenim gradovima. More međutim nije jedino bogatstvo Hrvatske, a rijeke su svakako jedno od najvažnijih. Od tromih i mutnih panonskih rijeka koje se izlijevaju u svoje poplavne šume, preko kratkih i brzih planinskih koje skakuću preko zapjenjenih brzaka, karlovačkih krških rijeka u bujnom zelenilu sa sedrenim barijerama i ujezerenim dijelovima, mirnih ponornica krških polja, sve do velikih jadranskih rijeka sa slapovima u dubokim golim kanjonima, koje se u more ulijevaju uskim estuarijima poput Zrmanje ili Krke te prostrane delte Neretve.

evo za početak jedan video: https://www.youtube.com/watch?v=vPrN...knxlj&index=40
Riverma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:31   #2
prekrasno nema se kaj za reći.
koje godine si snimao rijeku krupu? čini mi se da je kudin most u boljem stanju nego kad sam je bila? ili je u kadru samo najočuvaniji luk?
stvarno imamo prelijepe rijeke.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 11:56   #3
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
prekrasno nema se kaj za reći.
koje godine si snimao rijeku krupu? čini mi se da je kudin most u boljem stanju nego kad sam je bila? ili je u kadru samo najočuvaniji luk?
stvarno imamo prelijepe rijeke.
Krupa je iz 2016. godine. Nisma birao najočuvanije lukove
__________________
Facebook stranice: https://www.facebook.com/safarekfilms/
Youtube: https://www.youtube.com/user/gsafarek
Riverma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 15:12   #4
Pozdrav!
Pogledao sam sve što sam uspio naći o našim rijekama i često bih naišao na tvoje uratke! Svaka čast!
Hater Deluxe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 15:07   #5
Pozdrav i zahvala za tvoj rad i od mene, Riverma!
Pratim već dugo objave na yt. Nisam znao da si i na forumu probao skrenuti pozornost. Nadam se da odaziv na ovu temu nije preslika zainteresiranosti pučanstva za hrvatske rijeke, mada vjerojatno nažalost, jest.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2019., 20:12   #6
Prelijep video!
Odjn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2019., 22:48   #7
..sve će to jandroković dat strancima u koncesiju doklen ne popiju sve
superkrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2019., 12:45   #9
Brojna stoljeća su trebala proći da bi vapnenac koji se stalno izdiže stvorio ove prekrasne barijere i to nije kraj. Hvala Lemonzoo na snimkama predivne ponornice Trebižat!
Vidim da ono što je pred desetljeće, dva.. bilo tajno svijetu, a znano uglavnom samo lokalnima se uvelike otkriva i privlači mase stranih turista.
...

Pokretač ove teme vesla i priča u kajaku Dravom od Legrada do Ferdinandovca.

https://youtu.be/r5tY8gyY8Jw
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2019., 13:53   #10
Iz Goranovog projekta "Rijeke Hrvatske" proizašao je film "Rijeke - zeleni krvotok Hrvatske", što je i kruna projekta.
Jedan ovako hvale vrijedan projekat, koji između ostalog promovira Hrvatsku u svijetu, nije prepoznat niti od Havca niti od televizijskih kuća niti od sponzora. Valjda su prezauzeti nečim drugim. Ne kažem da nema dobrih stvari, ali ima i mnogo smeća koje podržavaju i prate..

Gorane, ti si odličan biolog, istraživač, snimatelj i fotograf.. Da budeš i odličan uvlakač, uš i izdramčivač, bilo bi malo previše. Sramota je onih u državi koji su dozvolili da " Rijeke Hrvatske" budu projekat koji ćeš ti raditi sam sa svojim sposobnostima i znanjem, sam iz svog vlastitog džepa. A na koncu, sramota je i nas, koji smo te mogli podržati barem brojem, bukom i nekom zainteresiranošću.. Tišinom smo pokazali odnos prema rijekama. Bravo mi.

Zbog tog svega začudio sam se viješću, da je HTV otkupila film. Tvoja satisfakcija je u tome, što ćemo vidjeti i podsjetiti se kakvo blago imamo.. i moja je isto to, ali osim toga je i ta da ćeš ti osim vratiti neka uložena materijalna sredstva, nešto i zaraditi..jer što je trebala raditi vojska ljudi, ti si radio sam.
Hvala ti i svaka čast!

Na linku možete vidjeti trejler filma:
https://youtu.be/GpprdmR9G1E
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2021., 13:29   #11
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Iz Goranovog projekta "Rijeke Hrvatske" proizašao je film "Rijeke - zeleni krvotok Hrvatske"...
Pogledajte! Neće vam biti žao.


__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2021., 13:32   #12
Desetak godina nakon službenog početka rada institucija, pred neki dan UNESCO je područje Mure, Drave i Dunava proglasio prvim petodržavnim (A, SLO, HR, H, SRB) rezervatom biosfere.

Ukratko, to znači da više neće biti prostora za nove projekte hidroelektrana i nepotrebne regulacije rijeka.
Hoće li se očuvati rijetka staništa poplavnih šuma, strme obale, rukavci, mtrvice.. ili će sve ostati mrtvo slovo na papiru, vrijeme će pokazati.

__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2021., 19:37   #13
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Desetak godina nakon službenog početka rada institucija, pred neki dan UNESCO je područje Mure, Drave i Dunava proglasio prvim petodržavnim (A, SLO, HR, H, SRB) rezervatom biosfere.

Ukratko, to znači da više neće biti prostora za nove projekte hidroelektrana i nepotrebne regulacije rijeka.
Hoće li se očuvati rijetka staništa poplavnih šuma, strme obale, rukavci, mtrvice.. ili će sve ostati mrtvo slovo na papiru, vrijeme će pokazati.
Povecevaju kvotu ulova na Dunavu, prenosim s pecaroskog sitea:

opa, 50 ribara na dunavu, dopušten godišnji izlov 150 tona.
ako kopački rit ima godišnji prirast oko 100+ tona u boljim godinama, čini se da će malo i po mađarskoj zagrabiti.


Raskopavaju Opatovacki dunavac, vec 10 godina pricaju o zimovniku za brodove i pomalo unistavaju obalu. Pranje EU novca, nema sanse konkurirati apatinskom zimovniku koji ima znatno bolju infrastrukturu.


Tako da, jel
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2021., 22:17   #14
I to već deset godina mute.

Što se tiče rezervata, znaš kako, ne sumnjam ja u biologe, ekologe, ihtiologe i ine stručnjake i njihove najbolje namjere. Ali dovoljna je bilo kakva krizna situacija bilo kakve vrste u bilo kojoj od tih zemalja i sve pada u vodu. Baš će nekog bit briga za bregunice i sprudove. Vodena sila će se iskoristiti za što bude u datom momentu trebala.
Da živimo u nekom miru, blagostanju, bezekstremnostima možda bi očuvali.

Baš me zanima kakva će biti sinergija struke i politike i na ovom polju, ali nije da umirem od znatiželje. jer ja ću kao i dosad, što je do mene kao pojedinca gledat da rijeke moje posjete što manje osjete.

Nego, jel ti se sviđa Šafarekov film? Pregršt fantastičnih kadrova..
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2021., 12:51   #15
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Pogledajte! Neće vam biti žao.


Da, prekrasno!
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2021., 17:52   #16
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
I to već deset godina mute.

Što se tiče rezervata, znaš kako, ne sumnjam ja u biologe, ekologe, ihtiologe i ine stručnjake i njihove najbolje namjere. Ali dovoljna je bilo kakva krizna situacija bilo kakve vrste u bilo kojoj od tih zemalja i sve pada u vodu. Baš će nekog bit briga za bregunice i sprudove. Vodena sila će se iskoristiti za što bude u datom momentu trebala.
Da živimo u nekom miru, blagostanju, bezekstremnostima možda bi očuvali.

Baš me zanima kakva će biti sinergija struke i politike i na ovom polju, ali nije da umirem od znatiželje. jer ja ću kao i dosad, što je do mene kao pojedinca gledat da rijeke moje posjete što manje osjete.

Nego, jel ti se sviđa Šafarekov film? Pregršt fantastičnih kadrova..
Film izvrstan

Nije potrebna kriza za odustajanje od zastite, dovoljna je sansa za punjenje privatnih dzepova u kombinaciji s kockoglavoscu i potpunom kurcoboljom za okolis, rijeke posebno.

Kad me uhvati inspiracija napisat cu nevjerojatnu i tuznu historiju o unistavanju (vec kriticnom) Bosuta u zadnjih 50 godina.


Na zalost, ne vidim mogucnost promjene tako da se drzim one glupavoce s uredskih zidova 'Boze, daj mi snage da popravim sto se popraviti moze...'. Ma znas kako ide
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2021., 17:33   #17
to više nisu rijeke nego kanali i to zauzdavanje prirodnih sila traje već stoljeće i više. ono malo indundacijskog područja između bentova toliko je zahvaćeno eutrofikacijom da ne pruža ni minimum potrebnog za zdravo stanište.
drava je napunila korito pijeskom koji, neki je biser propisao, ne smijemo vaditi, misleći da time činimo dobro prirodi.
glupost žešća.
rijeka više ne može prirodnim putem mijenjati korito jer je zauzdana nasipima, a da je slobodna taj nanešeni pijesak bi svaka promjena korita ostavljala po nastalim rukavcima te maticu rijeke činila dubljom i zdravijom.

ovako imamo sve pliće rijeke, sve više bentove i sve jače poplave, uz katastrofične naslove o tisućljetnim vodama. nije jednako ako u bure od 200 litara sipaš 200 litara vode i ako prije vode usipaš pijesak do pola bureta.
sada se eu lova u milijunima troši na bagere koji izmuljavaju pritoke, mrtvaje i rukavce rijeka, pokušavajući im vratiti prvobitno stanje. to je obično bacanje para u bunar, jer za samo jednu godinu sav izvučeni mulj se ponovo nataloži i to i moja baba zna.
struka je u ovom potpuno ignorirana, a proglašavanje rezervatima i sličnim zelenim agendama samo mazanje očiju.
nisu se ni morali truditi, ionako su svi slijepi na uništavanje prirode.

štite prirodu i onda donose pravilnik da na malom dijelu dunava koji protječe kroz rh ima prostora za 50 ribara koji će tamaniti ribu?!
u srbiji par tisuća.
u mađarskoj više nema NI JEDAN jer su svjesni da ribe više nema i ne oporavlja se fond!!!

kakva zaštita?
laži i licemjerje najobičnije.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 06:35   #18
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Da, prekrasno!
Vidim da si kopirao u svoju temu, inače jedinu koju pratim na cijelom tom pdf-u, mada nisam dosad uzeo učešća.
Baš mi je drago.
Više će ljudi vidjeti ove predivne zelene kadrove naše lijepe Hrvatske.

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Film izvrstan
Jeste. Dalo bi se i o svim prikazanim rijekama snimiti još puno materijala. Nadam se da će se Goran posvetiti nekad i onim nespomenutim, manjim ali time ne i nevažnim. Teško je sve sam. Puno radi i po Jadranu. Svaka mu čast na trudu i entuzijazmu!

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Kad me uhvati inspiracija napisat cu nevjerojatnu i tuznu historiju o unistavanju (vec kriticnom) Bosuta u zadnjih 50 godina.
Napiši ovdje svakako.

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
'Boze, daj mi snage da popravim sto se popraviti moze...'. Ma znas kako ide
Znam, to je i moja deviza. A jesmo indijanci..

Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
to više nisu rijeke nego kanali..
Dobar dio djetinjstva proveo sam na manjoj rijeci punoj okuka, virova.. vrbaci posvuda.. Nekih 30 - 40 godina kasnije te rijeke na tom mjestu više nema. Staro korito zatrpano. Da na mostu ne piše ime čovjek bio pomislio da je slivni jarak. Ruglo grada. Ipak, uzvodno u planini je ostala bagerima nedirnuta, a i nizvodno još uvijek ima amazonskih mjesta..

Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
kakva zaštita?
laži i licemjerje najobičnije.
..da nastavim, tako da nismo još sve uništili. Vidiš i po filmu, po divljim, nenaseljenim i nerazvijenim predjelima rijeke žive u svojim prirodnim procesima. Nepristupačnost i to što nas nema puno njih će očuvati, slažem se, svakako bolje nego neki operetski UNESKO i kockoglavi drmatori.. kraj njih, našim velikim i svojim položajem lako ranjivim rijekama, Dunavu, Savi i Dravi jedino Bog može pomoći.

Ali hajde, živi bili pa vidjeli. Možda ipak treba malo više optimizma..
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2021., 15:19   #19
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Vidim da si kopirao u svoju temu, inače jedinu koju pratim na cijelom tom pdf-u, mada nisam dosad uzeo učešća.
Baš mi je drago.
Više će ljudi vidjeti ove predivne zelene kadrove naše lijepe Hrvatske.
...
Da, jako me je obradovalo da ima neka dobra vijest o rijekama, pa sam tamo quotao tvoje postove s ove teme.

Vidim da si u međuvremenu tamo prenio vijest o podvigu spašavanja neopreznih Poljaka na Jadranu , hvala!

Sad nešto malo off topic, ali čini mi se da su jedan naš stari razgovor izbrisali, ali tema je "vodena", pa da tu napišem rješenje jedne stare zagonetke, kad izgleda ne mogu nastaviti tamo:

- Sjećaš li se možda pitanja prijevoda prve riječi iz ruske pjesme

Bьюн над водой ?

Problem je (bio, a i sada) da su svi nama dostupni izvori vodili na interpretaciju da se u toj poetičnoj pjesmi neka vrsta ribe (čigoč, rekao si tada, ili "brkata tivuška" po Langenscheidtu) nalazi "nad vodom", kao poletuša, prilično dramatično, nije se uklapalo ...

Evo i google translate kaže

вьюн над водой = loach over water
(ili pak loach kad zadam hrvatski ili лоацх kad tražim srpski)

U samom ruskom, opet isto značenje:

of ВЬЮН
noun
1
Небольшая рыбка с вытянутым червеобразным телом и очень мелкой чешуёй.
2
разговорное
переносное значение
Об юрком, вертлявом человеке или зверьке разг..
"Вьюном вертеться"

ALI, u jednom trenutku mi je google translate dao i značenje "bindweed",
dakle: slak, hladolež, ladolež - oni dražesni cjetovi-trubice na tankoj povijuši.

Sada google translate prevodi malo drugačije, u вьюн-deminutivu вьюнок
bindweed = вьюнок (kao i ladolež = вьюнок)

ali siguran sam da je to - to, jer paše u duh teksta pjesme:



Vjun nad vodoj

Вьюн над водой, ой вьюн да над водой
Ой, вьюн да над водой расстилается
Ой, вьюн да над водой расстилается
Дева у окна, ой дева у окна
Ой, дева у окна дожидается
Ой, дева у окна дожидается

Едет на коне, ой едет на коне
Ой, едет на коне свет – Егорушка
Ой, едет на коне свет - Егорушка
Это не мое, ой это не мое
Ой, это не мое , то сестрица твое
Ой, это не мое , то сестрица твое

Звали ее , ой звали ее
Ой, звали ее хороводы водить
Ой, звали ее хороводы водить
Это не мое, ой это не мое
Ой, это не мое, то подруженька твое
Ой, это не мое, то подруженька твое

Вынесли для ней, ой вынесли для ней
Ой, вынесли для ней сундук с бархатом
Ой, вынесли для ней сундук с бархатом
Это не мое, ой это не мое
Ой, это не мое, это брата мово
Ой, это не мое, это брата мово

Вынесли для ней, ой вынесли для ней
Ой, вынесли для ней клобук с мантией
Ой, вынесли для ней клобук с мантией
Это вот мое, ой это вот мое
Ой, это вот мое Богом суженое
Ой, это вот мое Богом суженое

Вьюн над водой, ой вьюн да над водой
Ой, вьюн да над водой расстилается
Ой, вьюн да над водой расстилается
Дева у окна, ой дева у скита
Ой, дева во скиту постригается
Ой, дева во скиту постригается

https://www.youtube.com/watch?v=2ZpEA4tdQ0Y
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2021., 20:45   #20
Zanimljivo! Ima smisla. A za sjećanje

Hehe, mada nisam rekao čigoč. Čigoč je selo u Lonjskom polju poznato kao mjesto s najviše roda u Hrvatskoj.
Mislio sam na endemsku vrstu, jadovskog vijuna kojeg kad izvade iz vode proizvodi neke zvukove poput cijukanja pa su ga tako na obalama Jadove prozvali cijuk.

Nađoh i temu. Nisu je obrisali. Potonula je odavno:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=809904&page=4
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.