Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 20:00   #41
Quote:
Truman kaže: Pogledaj post
Ne znam da li sam dobro shvatio poentu priče, pretpostavljam da čovek nije imao privatno zdravstveno. Da jeste ono bi mu moralo pokrivati lečenje.
Koliko sam shvatio iz članka oni su pokušavali i neke nekonvencionalne metode liječenja koje ne pokriva zdravstveno. Kad si bolestan hvataš se za bilo koju slamku samo da ozdraviš.

Mi smo svi nakvikli da idemo u bolnicu i hitnu za svaku sitnicu i da je badava sve. Kao što su napisali prije sve manje je zaposlenih koji ne mogu pokrivati troškove za sve ostale od djece do staraca.
Čovjek se šokira kad mu se predoči račun koliko košta jedna operacija tipa slijepog crijeva.
Strgaj nogu na skijanju u Austriji i nemoj imati putno osiguranje. Laganiji si za 3 soma eura.
Naši ljudi nisu navikli da im se da brutto plaća , potrošili bi sve pare i rekli od slijedeće plaće ću odvojiti za mirovinsko i zdravstveno za 2 mjeseca.
Naravno to se ne bi desilo i samo bi se dug povećavao.
zaccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:01   #42
Nemoj me jebat.

Kad čovjek pomisli da ne može veće dno, oni ga iskopaju.

Ali ajde, ostaje onaj argument da onda ne moraju plaćati svaki mjesec sumu, iako, recimo, ne zarade ništa.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:03   #43
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Izvrsno
Je li to prihod nakon sto platis davanja ili bez istog?
Bez, dakle na to ide tih cca. 1500kn davanja i još skoro 700kn za Adobe paket..

Dakle ostane mi mjesečno 9800 čisto što zbilja nije puno dok imaš malo dijete i ženu + opremaš kuću... Doslovno mi svaki mjesec završi na nuli..
Pitam se uopće kako bi izgurali i što bi od kuće napravili da sam ostao u tiskari na 4500 kuna plaće...
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:06   #44
Quote:
Truman kaže: Pogledaj post
E da Turbo, jes predložio ženi ovaj posao koji ja radim? Sećam se da si se nešto raspitivao.
Nisam na kraju, sklepali smo da je na produljenom porodiljnom još par mjeseci, nisu neki novci 2000 ali bolje nego da radi za 3200 za koliko je radila..
Bude valjda i njoj neki bolji posao uletio nekad..
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:11   #45
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nemoj me jebat.

Kad čovjek pomisli da ne može veće dno, oni ga iskopaju.

Ali ajde, ostaje onaj argument da onda ne moraju plaćati svaki mjesec sumu, iako, recimo, ne zarade ništa.
Ne jebem

Ne moraju placati tijekom slabih mjeseci, da, ali je sranje, zato kaj ako zaradis mrvice - uzmu ti manje, ali ionako si zaradio malo pa nije neka razlika imas li samo koricu kruha ili cijelu snitu, ako uz nju nemas sniclu ionako

A ako slucajno zaradis za sniclu, onda platis toliko davanja da ti ostane samo kost od nje

U svakom slucaju dosta nezahvalno, najvise prema onima koji malo zaradjuju, a to malo mislim ispod 4-5000 kuna, skupina dakle koja je ili tek na pocetku, ili prolazi kroz slabiji period (sto se ruku na srce svima nama moze dogoditi i dogadjalo se) jer oni u ovoj situaciji gube kako god okrenes.

Pausalni obrt isplati se ako imas 6k minimalno i vise, da ti ostane kakva takva svota, ispod toga je isto sranje.

Uglavnom, jako su zasrali i otezali ljudima, no tesko da ce icije lobiranje sada to ukinuti jer je drzavna blagajna prazna ko kuca duhova i fakat gledaju da se namire gdje stignu.

Pa poceli su ljudima slati ovrhe u situacijama u kojima nikad nisu, tipa za malo kasnjenje s doprinosima, kako bi npr mogli isplatiti povrate poreza, jer toliko novca u blagajni nema

Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Bez, dakle na to ide tih cca. 1500kn davanja i još skoro 700kn za Adobe paket..

Dakle ostane mi mjesečno 9800 čisto što zbilja nije puno dok imaš malo dijete i ženu + opremaš kuću... Doslovno mi svaki mjesec završi na nuli..
Pitam se uopće kako bi izgurali i što bi od kuće napravili da sam ostao u tiskari na 4500 kuna plaće...
Nije puno da.
Znam da zvuci bahato u odnosu na ljude koji imaju 2 ili 3x manje, ali jebiga, cinjenica je da je drzava skupa ko djubre.
S 4500 bi gurao nekako, kao i svi sto guraju, ali tko zna kojim bi se tempom sve skupa odvijalo i bi li u jednoj tocki morao prodati auto, ne otici na more s bebom ili nesto slicno...

Pa razmislite malo, mi imamo najskuplju hranu u regiji. Znaci i jeftinije drzave imaju jeftiniju (logicno), ali i skuplje drzave oko nas imaju jeftiniju
Cak i na sjeveru, u jebenom Amsterdamu kupis hrane po hrvatskim cijenama a kakva su njihova primanja.... u Njemackoj je ako se ne varam jeftinije. Austrija, Slovenija isto...
Ozbiljno razmisljam da Bozicni soping obavim u Brezicama
U Madjarskoj kad smo vidjeli koliko je jeftino na placu odlucili smo se hraniti kuci kad smo bili na odmoru, dosli doma s pola love u dzepu. STrava je to kod nas
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:13   #46
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Mi smo svi nakvikli da idemo u bolnicu i hitnu za svaku sitnicu i da je badava sve.
Ali nije badava ništa, netko to plaća, u tome i je problem.

Recimo, moji roditelji su mjesečno za zdravstveno izdvajali cca 2000 kn. Praktički cijeli radni vijek, u prosjeku. To ti je bez dopunskog i sličnih gluposti.

Isto tako, ako je djedu i baki nešto trebalo, moraš privatno, inače dočekaš samo da ti netko u obitelji umre, jer mu ne možeš pomoći. Iako, opet na sreću, i to je bilo minimalno.

Za mirovinsko cca 2500 kn mjesečno. A penziju, stari možda nešto i dobije, stara bi mogla proći katastrofalno što se toga tiče.

To baš i nije đabe, s obzirom da su, recimo, bili poprilično zdravi i korištenje zdravstva im je praktički bilo nikakvo. U razvijenim državama nakon iseljavanja na to imaš povrat, ako želiš, u Hrvatskoj... dobiješ lijepu debelu kurčinu, da prostiš.

Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Pitam se uopće kako bi izgurali i što bi od kuće napravili da sam ostao u tiskari na 4500 kuna plaće...
Ne znam čemu se pitaš, uopće je ne bi ni radio.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:20   #47
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ali nije badava ništa, netko to plaća, u tome i je problem.

Recimo, moji roditelji su mjesečno za zdravstveno izdvajali cca 2000 kn. Praktički cijeli radni vijek, u prosjeku. To ti je bez dopunskog i sličnih gluposti.

Isto tako, ako je djedu i baki nešto trebalo, moraš privatno, inače dočekaš samo da ti netko u obitelji umre, jer mu ne možeš pomoći. Iako, opet na sreću, i to je bilo minimalno.

Za mirovinsko cca 2500 kn mjesečno. A penziju, stari možda nešto i dobije, stara bi mogla proći katastrofalno što se toga tiče.

To baš i nije đabe, s obzirom da su, recimo, bili poprilično zdravi i korištenje zdravstva im je praktički bilo nikakvo. U razvijenim državama nakon iseljavanja na to imaš povrat, ako želiš, u Hrvatskoj... dobiješ lijepu debelu kurčinu, da prostiš.


Ali u tom sistemu solidarnosti izdvajas za TRENUTNE umirovljenike.
Ne za buduceg sebe.

To je oduvijek tako, i biti ce tako.

Ja sad placam za svoju babu i djeda. Ok, ovaj 2.stup ide navodno za nas sve, ali taj novac cemo vidjeti samo u snovima cini mi se
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:43   #48
U tome i je problem, oni koji su uveli mirovine, uveli su ih radi sebe, ne zbog djece.

Zato, po meni, mirovine treba revidirati, odnosno, cijeli sustav.

Ako ništa, dati opciju - tko ne želi plaćati u mirovinski fond, da ni ne plaća, te se time odriče mirovine.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:51   #49
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
To nema veze sa plaćanjem ili ne plaćanjem zdravstvenog nego u organizaciji rada u bolnicama.
Zamisli da ti se netko iz obitelji razboli i trebaš platiti cca 200 tisuća kuna odjednom za operaciju ili lijek. Sigurno bi taj tvoj fond ili bilo što drugo platilo.
Svi su jaki kad treba pričati , a kad si bolestan kuku pomagaj.
Evo nedavno je bila priča gdje je jedan od freelancera obolio mislim od raka. Lik nije imao za kiflu , na kraju su skupili mislim cca 150 tisuća da ima za liječenje i život.
Ovo se zove autogol. No comment.

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
S ovim dijelom si 90% svoga posta negirala. Znači, imaš opciju autorskog ili ugovora o djelu.
Nisam. Od 1.1.2017. i autorski ima obvezne doprinose. Dakle, svi mi koji smo do sada radili preko autorskih, doslovno smo "prisiljeni" postati paušalci obrtnici.

Quote:
Samo je problem što to nitko ne želi, jer mu je paušalni obrt puno bolja opcija - i smiješnih cca 1000 eura godišnje za mirovinsko i zdravstveno.

To je činjenica i ne znam što je tu zapravo problem, osim što imaš i opciju odseliti u drugu državu, koja to drukčije regulira. Pa jesi li freelancer ili nisi
Nema problema, samo dio nas freelancera ne želi među obrtnike i točka. Želimo da imamo pravno regulirani status ovdje onako kako je to vani jer freelancer nije jednako obrtnik. U HR ima zapravo jako malo freelancera: većina su obrtnici s 1 ili 2 stalna klijenta sa sigurnim mjesečnim primanjima ili ekipa koja ima stalan posao i usput obrt preko kojeg rade dodatni posao.

Ovakivh poput mene koji imaju poslove na ugovore par mjeseci, bez stalnih klijenata s fluktuacijama od 35000 kn u jednom mjesecu pa 3000 u drugom i onda 2 ništa je jako malo.

Quote:
Ako se ti, međutim, nadaš da ćeš nešto promijeniti u RH, gubiš vrijeme i tratiš život bezveze.
Ne nadam se, nego aktivno radim na tome.

Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Iskreno sumnjam da je itko 'mantrao hvalospjeve o pausalnom obrtu.'

Vec jebiga - isti je trenutno najjeftinija opcija, buduci da na autorski ugovor imas puno veca porezna davanja, a skoro iste doprinose ako se ne varam. Kao pausalist placas nekih 150 kuna mjesecno poreza u najnizem razredu i bok.
Prevarila bi se oko ovog prvog.
Porez nikad nisam istakla kao problem, nego doprinose.

Drugim riječima, želim da se meni kao freelanceru omogući da sama odaberem hoću li plaćati doprinose, na koji način, u kom obliku i koliko. Promjenom autorskog ugovora, ta mogućnost mi je oduzeta i doslovno sam gurnuta u to da financiram sadašnje umirovljenike i propali zdravstveni sustav.

Quote:

No, rizici su trenutno preveliki da IMO ne sredis nekakav status, jebiga, pausalni obrt je ipak bolja opcija nego raditi na autorski ugovor. Za pocetak, ne moras svaki JOPPD nositi na poreznu fizicki sto je jebeno iritiantno, a da ne spominjem dalje...
Nisi morao ni prije. Meni su to odrađivali klijenti (tako sam definirala ugovorom)


Quote:
Ali u istoj, ako ne goroj gabuli su ljudi zaposleni po firmama, moj muz izdvaja duplo vise od mene za davanja, a neto mu ispada manji. Dakle firma za njega placa puno vise, skoro duplo, i imaju potrebe za jos ljudi ali naravno kako je i jedan radnik preskup, a kamoli dvojica, na kraju moj muz i njegovi kolege odradjuju posao za dva covjeka. Jer eto, jebiga.

Nisu samo freelanceri i obrtnici u ovoj drzavi najebali, vec svi zajedno :
To je istina. Ali ovo je topic o freelancerima, a ne o propalom mirovinskom stupu, lošem položaju radnika ili katastrofalnom zdravstvenom sustavu.

Pa bi se freelanceri trebali pobrinuti oko toga da im se regulira status na najbolji po njih mogući način, umjesto da uzimaju bez razmišljanja ono što im servira sustav koji ih zapravo ni ne priznaje. Ovdje ću citirati službenicu u banci: "Oh, pa Vi ste nam prvi ovakvi slučaj i ne znamo u koju kategoriju da Vas smjestimo, kako da Vam odredimo BON1 i ono, što da radimo s Vama? Dajte Vi sebi otvorite firmu ili obrt kao sav normalan svijet pa onda da mi možemo raditi svoj posao."



Apropos freelancera čiji se primjer bolesti ovdje navodi, ne radi se o bilo kojem freelanceru, nego Matiji Raosu koji je osnovao HDNP i preko noći obolio od zloćudne bolesti.

Zahvaljujući freelancerima i crowfounding-u, u dva dana smo prikupili potreban novac bez da je itko pao na prosjački štap. I to je budućnost, između ostalog. No da ne odem u te sfere dalje, nadam se da će Matija doći brzo k sebi jer ono što je on napravio u dvije godine za freelance zajednicu ovdje je ravno čudu.

A sada pitanje: da li je netko među vama obrtnicima paušalcima prodavao svoje usluge afričkim zemljama ili ima saznanja o tome koja je procedura? Isto VAT ID pa na računu napisati da se porez prenosi na klijenta kao za EU ili?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:46   #50
Apsolutno se slazem da bi to trebalo biti povoljnije regulirano, i stat cu i stojim, unatoc tome sto sam pausalist, uz svaku inicijativu koja bi stvari vratila na staro.

Ono sto sam u postu htjela reci jest to da, NAZALOST, u trenutnoj situaciji mnogim je osobama jednostavnije otvoriti pausalni obrt nego na ovakav nacin raditi na autorske ugovore.
Ne zato sto je to idealno, i jebeno i najbolje ikad i to moraju svi, vec zato sto je uz trenutne intenzivne pritiske od strane porezne bolje na neki nacin regulirati status, pa makar te kostalo, nego nikako. Dakle princip - manje od dva zla.

I dok se nesto ne promijeni na bolje (sto se zbilja toplo nadam da hoce), mogu proci godine, a dotle porezna moze lupiti kazne i ovrhe samo tako, kako su krenuli toga ce biti sve vise i vise.
I sad, naravno da kad covjek razmislja, razmisljat ce kao Turbo i reci jebat ga, 1500 kuna za moj mir, koliko god mi taj novac falio u mjesecnoj racunici - zelim mirno spavati. Istom logikom sam isla i ja, a vjerujem i mnogi ostali jer sam cula za nekoliko fakat koma slucajeva.

Naravno, meni je jasno da su takvi izdaci gotovo nemoguci s manjim primicima ili u slabijim periodima, ali u tom slucaju je uvijek moguce obrt zamrznuti/zatvoriti, pa se prebaciti na autorske (ja sam ga 2x otvarala, stvarno nije problem, cuvaju sve podatke), i onda barem, ako znas da neces par mjeseci imati nikakva primanja, barem ne moras platiti tih obaveznih 1500.
Uzasno je sve to skupa ali ako su to jedine dvije legalne opcije - sto realno covjek moze u tom medjuperiodu dok se stvari ne pomaknu u nekom pozitivnom smjeru?


Jos jedan plus za pausalni obrt je ako si aspirirajuca majka, jer kao freelancer na autorske nisi imao NISTA, nikakvu naknadu (i to je zbilja ogroman problem), znam, jer mi se to dogodilo kolegici s faksa i to je uzasno, nakon 10 godina rada.

Iskreno, ne znam kako je sad s ovim davanjima, pretpostavljam da u tom slucaju ipak ostvarujes nekakvo pravo na rodiljnu naknadu, sto prije nisi imao. Nisam sigurna, morala bi provjeriti.

Uglavnom slazem se da postoji jako puno problema i da ne treba pred istima zatvarati oci.

JOPPD fizicki nosis ako su ti klijenti stranci uglavnom, nema drugog izbora i to je uzasno glupo i nepotrebno.


Glede VAT odi u poreznu i pitaj ima li Hrvatska s tom zemljom ugovor o dvostrukom oporezivanju.
Daju ti tocno popis zemalja s kojima je isti ugovoren i temeljem toga mozes dalje sastavljati ugovor.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 18:34   #51
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Porez nikad nisam istakla kao problem, nego doprinose.

Drugim riječima, želim da se meni kao freelanceru omogući da sama odaberem hoću li plaćati doprinose, na koji način, u kom obliku i koliko. Promjenom autorskog ugovora, ta mogućnost mi je oduzeta i doslovno sam gurnuta u to da financiram sadašnje umirovljenike i propali zdravstveni sustav.

Zahvaljujući freelancerima i crowfounding-u, u dva dana smo prikupili potreban novac bez da je itko pao na prosjački štap. I to je budućnost, između ostalog. No da ne odem u te sfere dalje, nadam se da će Matija doći brzo k sebi jer ono što je on napravio u dvije godine za freelance zajednicu ovdje je ravno čudu.
Dakle ti nebi plaćala zdravstveno niti mirovinsko, a svi koji se razbole nek si skupljaju novce za liječenje preko crowfundinga?


Ajde mi daj primjer i jednu države na svijetu di je to rješeno tako kako bi tebe zadovoljilo?

I ako zaradiš 35000 u jednom mjesecu onda si ostavi 5000 pa imaš za ova druga dva mjeseca, jesam ja lud ili ja jedini ne vidim logiku u tome da bi ti štedila za svoju mirovinu, a teško ti je ostaviti 1500 mjesečno sastrane za troškove obrta ?
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 18:58   #52
Mislim da bi joj USA pasala... dok je zdrava.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:57   #53
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi joj USA pasala... dok je zdrava.
To ima i Nizozemska ako se ne varam.
S time da su oni obavezni odabrati neki mirovinski fond i osiguranje privatnog tipa, znaci nema da se ne placa, samo smiju birati kome, ne uzima drzava automatski Jer je tih privatnih kuca hrpa.
Nisam 100% ziher, moram jos provjeriti.

@Turbo, Dragonfly zeli da bude kao do 31.12.2016. dakle da nema obveze uplacivanja doprinosa i zdravstvenog za ljude koji rade 'po projektu'.
Ja sam tako radila vise godina u bivsoj struci jer je bilo common ne prijavljivati ljude pa smo radili na takve ugovore.

S trece strane - zamisli da tih 500 kuna minimalno koje dajes HZZOu kao pausalac stavis na stranu. Pa na kraju godine mozes si platiti posteni sistematski, popraviti nekoliko zuba i kupiti i neke lijekove
Jedino bi bilo sranje ako te nesto ozbiljno zadesi i to je otprilike jedina situacija u kojoj se nase zdravstveno osiguranje isplati, pa makar i sustav bio ovakav nikakav.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 20:44   #54
Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Dakle ti nebi plaćala zdravstveno niti mirovinsko, a svi koji se razbole nek si skupljaju novce za liječenje preko crowfundinga?


Ajde mi daj primjer i jednu države na svijetu di je to rješeno tako kako bi tebe zadovoljilo?

I ako zaradiš 35000 u jednom mjesecu onda si ostavi 5000 pa imaš za ova druga dva mjeseca, jesam ja lud ili ja jedini ne vidim logiku u tome da bi ti štedila za svoju mirovinu, a teško ti je ostaviti 1500 mjesečno sastrane za troškove obrta ?
Bože, koja banalizacija, selektivno čitanje i iskrivljen način razmišljanja.

Ako sam odabrala biti freelancer, onda očekujem da imam odabir i za što ću i koliko mjesečno odvajati novac, a u to sigurno ne spadaju fantomski mirovinski stupovi i neefikasno zdravstvo. Izgleda da jedino TincH razumije problematiku.

Kao što sam već odavno konstatirala, ovdje možda ima šaka freelancera, a ostali su mahom obrtnici paušalci sa stalnim klijentima ili oni kojima je paušalni obrt dodatni način zarade.

A kad već tražiš primjer, evo ti najbliži, Njemačka:

Unlike normal employees, freelancers are in general not liable to the German social security system.
Therefore, freelancers do not need to contribute to the governmental healthcare, unemployment and pension insurances. However, they should consider making their own arrangements.
Life insurance is also an option to supplement the retirement income




Apropos spomenute kampanje, plaćalo se zdravstveno, no ono, naravno, kao i kod većine zloćudnih bolesti, ne pokriva troškove liječenja pa onda imaš različite akcije svako malo gdje se traži pomoć u vidu novca da bi se preživjelo.
Kao obrtnik paušalist, ako ti se taj scenarij desi, možeš si sa tih 1200 kn mjesečno obrisat da ne velim kaj jer nakon što padneš 3 mjeseca u krevet, ćao bao.

Pristojne dodatne police zdravstvenog osiguranja(ne dopunske) koje za 250 kn mjesečno pokrivaju boravak u bolnici u iznosu od 15 do 20 € (inače je 100 kn po danu) i različite dijagnostičke pretrage da sad ne nabrajam, a pristojna polica životnog osiguranja koju možeš nakon određenog broja godina prebaciti u mirovinsko osiguranje ti je oko 350 kn i uključuje osiguranje od nezgode, obično i boravak u bolnici i sl. Znači za nekih 500 - 600 kn mjesečno, možeš dobiti sasvim kvalitetnu uslugu i investiciju za budućnost.

Problem je što bagra još uvijek ne dozvoljava osiguravajućim kućama da na tržište baci privatno zdravstveno osiguranje koje bi, recimo, bilo idealno za freelancere i koje oni vani koriste.

Dalje mi se ne da
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 20:48   #55
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
JOPPD fizicki nosis ako su ti klijenti stranci uglavnom, nema drugog izbora i to je uzasno glupo i nepotrebno.


Glede VAT odi u poreznu i pitaj ima li Hrvatska s tom zemljom ugovor o dvostrukom oporezivanju.
Daju ti tocno popis zemalja s kojima je isti ugovoren i temeljem toga mozes dalje sastavljati ugovor.
Uf..čak sam dobila i info da ne moram ništa s obzirom da privatna osoba naručuje moju uslugu, nego samo staviti na računu ono što i inače imam jer kako to vrijedi za treće zemlje, van EU, što Afrika jest.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 12:45   #56
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Bože, koja banalizacija, selektivno čitanje i iskrivljen način razmišljanja.

Kao što sam već odavno konstatirala, ovdje možda ima šaka freelancera, a ostali su mahom obrtnici paušalci sa stalnim klijentima ili oni kojima je paušalni obrt dodatni način zarade.
I stalno to ponavljaš, dakle tebi nije freelancer netko tko je našao par stalnih klijenata koji mu vjeruju i prosljeđuju posao, nego samo onaj tko leti od klijenta do klijenta ?

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
A kad već tražiš primjer, evo ti najbliži, Njemačka:

Unlike normal employees, freelancers are in general not liable to the German social security system.....
Ne budi lijen išao sam tražiti, evo što je Google našao u 2 minute za freelancing u Njemačkoj:

Quote:
If your monthly net revenues exceed 450 €, as a freelancer you also need to pay for the Social Security Pension Scheme. For 2015, 18.7% is the rate applied over the monthly income, to be paid entirely by you, as you do not have any contractual employer
Ako laže Google lažem i ja, no znači plaćaš puno više nego ovih 500 kuna u HR, no dobro uvijek je trava zelenija drugdje. Ja ne kažem da je u Hrvatskoj sve savršeno daleko od toga no zbilja i dalje tvrdim da za 1500 kuna nije neki bauk za netkoga kome je to u biti jedini poslovni trošak jer radi od kuće.

I zbilja mi nije namjera svađati se nego pokušavam i dalje shvatiti tvoj stav i nije mi jasno da ne razumiješ da tih 500 kuna mjesečno nije da bi se ti liječila nego je naš zdravstveni sustav temeljen na principima socijalne države gdje se ti novci raspoređuju i za liječenje Pere, Marice, Josipa i Ivana koji ne rade nigdje i nezaposleni su, a eto slomili su nogu, operirali slijepo crijevo i slično. Isto je sa mirovinskim ti novci uopće ne idu tebi već današnjim umirovljenicima, a mi ćemo svoje ako ikad doživimo dobivati od tadašnjih zaposlenih..
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 18:30   #57
Pozdrav ljudovi!

Evo nakon dugo vremena bacio se i ja u paušalne freelancing vode.

Samo kratko pitanje - može li mi koja dobra duša poslati primjer knjige prometa i računa? Dakle, kako bi trebalo izgledati jedno, a kako drugo.

Thx!
Sasha2807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 18:46   #58
Welcome

Kao pausalist ne vodis knjigu prometa.
Samo na kraju godine ispunis jedan papir s prihodima za 12 mjeseci.
Mogu potraziti negdje u outboxu
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 18:51   #59
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Welcome

Kao pausalist ne vodis knjigu prometa.
Samo na kraju godine ispunis jedan papir s prihodima za 12 mjeseci.
Mogu potraziti negdje u outboxu
Pozz,

čekaj, znači ovo ne treba više:

http://plaviured.hr/documents/knjiga-prometa.xlsx

Mislim, ovdje pod #8 stoji:

http://plaviured.hr/vodici/10-koraka...usalnog-obrta/
Sasha2807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 20:15   #60
Aha oprosti

Mislila sam da mislis na navodjenje svakog racuna kojeg si kroz godinu izdao - to vise ne treba.

Ovo sto si linkao treba.

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Uf..čak sam dobila i info da ne moram ništa s obzirom da privatna osoba naručuje moju uslugu, nego samo staviti na računu ono što i inače imam jer kako to vrijedi za treće zemlje, van EU, što Afrika jest.
Najbolje ti je otici u poreznu i pitati o double taxation, ima silan popis drzava, ne znam kako je s africkim konkretno.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.