Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2017., 18:18   #21
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Kako to da si izabrao katoličanstvo?
Ne hejtam te, nego zaista me zanima.
Da ti kažem, smijala bi mi se i ti i cijeli forum. Ok, neka tema stoji, sve su opcije još otvorene.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 18:35   #22
Evo, reći ću ti. Samo nemoj mislit da se zezam jer je meni ovo dosta bitna stavka u životu. Koristio sam DICE ROLLER aplikaciju, sa ove stranice:

https://www.random.org/dice/ -- kad dođeš tu, umjesto broja 2 sam stavio broj 1, znači da piše: Roll 1 Virtual Dice

Kršćanstvu sam pridodao sljedeće brojeve kockice: 1,6
Budizmu: 3,4
Yogi: 2,5

I odlučio sam prije početka bacanja da ko prvi skupi 12 poena, neka bude pobjednik.

Rezultate sam upisivao u Notepad i na kraju je izgledalo ovako

Budizam - 3,4 --- 5 poena
Yoga - 2,5 --- 8 poena
Kršćanstvo - 1,6 -- 12 poena



Ne znam, možda je glupo ali pokušao sam koristiti intuiciju, razum, logičko rezoniranje ali to me nije nigdje dovelo. Još uvijek tapkam na mjestu. Pa sam odlučio, "k vragu sve" nek sudbina odluči umjesto mene, putem te kockice.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 18:39   #23
Bivši sam teški ovisnik o online pokeru tako da me je kockanje uvijek privlačilo. I eto, vidi vraga opet se vratilo u novom obliku u moj život, putem vražje kockice
Bacao sam neki dan i pravu kocku isto sa ovim ciljem.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 18:53   #24
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Bivši sam teški ovisnik o online pokeru tako da me je kockanje uvijek privlačilo. I eto, vidi vraga opet se vratilo u novom obliku u moj život, putem vražje kockice
Bacao sam neki dan i pravu kocku isto sa ovim ciljem.
Zašto puštaš da ti nešto izvana kaže koja je najbolja religija za tebe? Ovdje kockica ima primat nad onim što bi trebala biti tvoja osobna odluka koju ćeš donijeti iznutra prema van, odluka kojom polaziš od svojih preferencija, težnji, onoga što doživljavaš kao svoje vlastito, onog što je u korelaciji s tobom.

A ne kockice.
Orlandia is offline  
Old 30.11.2017., 19:01   #25
Da, u pravu si. To, upravo tako kako si opisala bi trebao biti najbolji način za donošenje ovako bitne životne odluke.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 19:11   #26
Volim se igrati s brojevima, volim matematiku i statistiku. Nekad znaju više toga kazat nego mnoštvo riječi. Pa ću ti evo sad, putem postotka dočarat kako 3 duhovnosti koje sam napomenio trenutačno kotiraju kod mene:


1. Yoga - 40%

2. Budizam - 35%

3. Kršćanstvo - 25%

Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 19:18   #27
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Volim se igrati s brojevima, volim matematiku i statistiku. Nekad znaju više toga kazat nego mnoštvo riječi. Pa ću ti evo sad, putem postotka dočarat kako 3 duhovnosti koje sam napomenio trenutačno kotiraju kod mene:


1. Yoga - 40%

2. Budizam - 35%

3. Kršćanstvo - 25%

Igraš se brojkama i brojke se igraju s tobom.
Orlandia is offline  
Old 30.11.2017., 22:27   #28
Kartuzijanac

Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Izabrao sam Kršćanstvo-Katoličanstvo. Odluka je konačna, neće se mijenjati. Može se zatvoriti.
Kad je bal - nek je masken-bal : https://www.vecernji.hr/vijesti/brod...om-redu-918758

Brođanin pristupa kartuzijancima, najstrožem crkvenom redu
Žive u odijeljenim kućicama, sastaju se samo na molitvi, čak i jedu u ćelijama

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Imam ja jednu prikladnu religiju, ili duhovnost za tebe.
Ne znam kako se zove, ali mogu ti navesti neke njene elemente.
Da bi sledio tu religiju, ili duhovnost, moras ciniti sledece:

1. biti sto vise u prirodi, kretati se na svezem zraku, paziti na fizicku kondiciju i zdravlje
2. ne uzimati droge, alkohol, ne pusiti, ne jesti meso i uz dogovor sa lijecnikom smanjiti
uporabu tableta na najmanju mogucu mjeru
3. zaljubiti se i zavoleti, po mogucnosti jednu nekomplikovanu devojku, koja ce i tebe voleti
4. imati redovno super seks sa njom
5. pronaci posao, koji te zadovoljava, kako sto se tice tvojih kreativnih potencijala, tako i materijalno
6. pronaci hobi koji ti omogucava da se opustis, po mogucnosti i da na trenutke zaustavis misli (pre svega misli o samom sebi)
i da upoznas neke ljude i steknes mozda prijatelje
7. verovati u dobro, kako u sebi tako i u drugima, te zraciti radoscu, optimizmom i dobrom voljom
8. nauciti da kuhas
9. zasaditi drvo

To su samo neke uvodne tehnike te religije, ili duhovnosti, pa kad ih savladas, mogu ti otkriti neke napredne tehnike.
A zašto mu nisi preporučio svoga gurua ??

Dobro, ipak si ga indirektno spomenuo u stavki br. 3 i 4.
krena is offline  
Old 30.11.2017., 22:36   #29
Neće biti Kršćanstvo-Katoličanstvo. Razlog je čisto praktičan. Provjerio sam, nema ništa besplatne literature na netu koja se može skinut. A o Yogi a posebno Budizmu se može naći tisuće i tisuće knjiga u pdf formatu. Tako da će bit ili Yoga ili Budizam. Ipak ne mogu kombinirati i miješati to dvoje, jedina zajednička crta su im meditacija a u svemu ostalom se razlikuju.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 22:38   #30
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Neće biti Kršćanstvo-Katoličanstvo. Razlog je čisto praktičan. Provjerio sam, nema ništa besplatne literature na netu koja se može skinut. A o Yogi a posebno Budizmu se može naći tisuće i tisuće knjiga u pdf formatu. Tako da će bit ili Yoga ili Budizam. Ipak ne mogu kombinirati i miješati to dvoje, jedina zajednička crta su im meditacija a u svemu ostalo se razlikuju.
Možda bude Lorens Novosel ? https://www.forum.hr/showthread.php?t=750191

Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Bivši sam teški ovisnik o online pokeru tako da me je kockanje uvijek privlačilo. I eto, vidi vraga opet se vratilo u novom obliku u moj život, putem vražje kockice
Bacao sam neki dan i pravu kocku isto sa ovim ciljem.
Pazi da te Bog ne bi stručno prevario sa bacanjem kocke:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=3046
Kada se nađemo na raskrsnici, onda se bacaju kocke ili se kontaktira I Ching. Ili se pita visak. A možda i astrologa.
krena is offline  
Old 30.11.2017., 22:42   #31
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

A zašto mu nisi preporučio svoga gurua ??

Dobro, ipak si ga indirektno spomenuo u stavki br. 3 i 4.
To nije Yoga a ni prava Tantra. Tantra u svom izvornom obliku ne sadrži nikakve seksualno-magijske prakse. Upravo suprotno, njene tehnike se koriste za sublimaciju seksualne energije (brahmaćarya). Komajin put "je left hand path Tantra" ili lijeva Tantra.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 22:48   #32
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Možda bude Lorens Novosel ? https://www.forum.hr/showthread.php?t=750191


Pazi da te Bog ne bi stručno prevario sa bacanjem kocke:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=3046
Kada se nađemo na raskrsnici, onda se bacaju kocke ili se kontaktira I Ching. Ili se pita visak. A možda i astrologa.
Kocka je vrag, pogriješio sam, neću više donosit odluke na takav način. A i u te ostale metode koje si naveo baš i nemam prevelike vjere. Promislit ću, sa ovo malo zdrave pameti što mi je ostalo i razlučit da li da krenem putem Yoge ili Budizma.
Neću biti više sljedbenik nijednog Gurua. Dovoljno sam se opeko na ovog svog, koji me je navlačio da se skinem sa psihofarmaka. Od sada pa nadalje učit ću isključivo iz knjiga.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 22:58   #33
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Ljudi moji, imam velike dileme kod odabira za mene prikladne duhovnosti ili religije pa Vas molim da mi pomognete kod odabira. Prvo, da razjasnim. Ne tražim od duhovnosti da mi bude psihoterapija. Imam neke teže psihičke probleme ali uzimam redovito psihofarmake koje mi pomažu da se nosim sa tim stanjima. Pijem antipsihotike, anksiolitike i antidepresive. Sveukupno 10 tableta dnevno - 5 ujutro, 5 uvečer. Tražim neku vrstu sreće, duhovnog ispunjenja, životnog smisla i osjećam da bi to mogao pronaći u duhovnosti ili religiji. Imam 35 godina, znači nisam više toliko mlad ali nisam ni star, tu sam negdje između. Tri su mogućnosti, ja četvrtu ne vidim: Kršćanstvo, Budizam ili Yoga. Neki su mi savjetovali da napravim neki miks od svega toga, ali ne mogu tako, želim izabrati samo jednu od ponuđenih duhovnosti i s njom pičit do kraja. Teško se odlučit jer svaka od njih ima neke velike pluseve ali istodobno i velike minuse, a ja zbog prirode mog stanja i velike količine psihofarmaka koju unosim u sebe svakodnevno, ne posjedujem analitički aparat u svome umu, putem kojeg bi spoznao što bi za mene bilo najbolje. Zato mi molim vas pomognite.

P.S. - Temu sam prvotno otvorio na pdf-u Psihokauč, ali mi je zaključana s obrazloženjem da je prikladnije da ju postavim ovdje.
Nemoj sebe omalovažavati. Ne možeš spoznati što je za tebe najbolje. Nitko ne može bez iskustva.

Zato i tražiš jednu religiju, da ona to obavi umjesto tebe.


Tako plemenita težnja, a tolika strogoća prema sebi.
duhovnjakinja is offline  
Old 30.11.2017., 23:02   #34
Većina Yoga Gurua su dvoličnjaci, prevaranti i imaju napuhani ego, tvrde da su u brahmacharyi a krše to kad god stignu. Komaja je bar iskren što se toga tiče, to mu se mora priznat, iako to kažem više nije Yoga, već Lijeva Tantra.
Budistički monasi su jako ljubazni, srdačni, ponizni, skromni. I stvarno je tu velika razlika između njih i "prosvjetljenih" Yoga "majstora".
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 23:06   #35
Quote:
duhovnjakinja kaže: Pogledaj post
Nemoj sebe omalovažavati. Ne možeš spoznati što je za tebe najbolje. Nitko ne može bez iskustva.

Zato i tražiš jednu religiju, da ona to obavi umjesto tebe.


Tako plemenita težnja, a tolika strogoća prema sebi.
Naći ću se ja u Yogi ili Budizmu, ne brini. I u Kršćanstvu bi se našao, ali ko im je (K.Crkvi) kriv kad se nisu potrudili ili nisu dozvolili da se stavljaju besplatne knjige na net za download. Ramakrišna je svojim primjerom potvrdio da se Boga može realizirati kroz svaku religiju.
Talking Heads is offline  
Old 30.11.2017., 23:21   #36
Još jedan problem kod Yoge je taj što se ne zna gdje Hinduizam počinje a Yoga završava i obrnuto. Sve se to nekako pomiješalo tokom stoljeća. Naprimjer postoji takozvana "Mantra Yoga" a to nije ništa drugo nego kratke molitve klanjanja Hinduističkim Božanstvima na sanskrtu. Evo npr. popularna mantra - Om Namah Shivaya ---- Om = Brahman , Namah = klanjam se, klanjati se , Shivaya = Šivi.
Talking Heads is offline  
Old 01.12.2017., 10:21   #37
Mislim da se duhovnost ipak ne izabire ko paprike ili paradajz.
Postoji interes za određene stvari ali je tu u igri razina svijesti koju posjedujemo i njegujemo a koja se u ovom slučaju mora spojiti sa određenim sadržajem kojeg ćemo prigrliti kao naš put.

Interes za nešto može ali ne mora biti presudan faktor.
Volim šah ali nikad neću biti ozbiljna šahista-ica.

Isto tako cijenim Islam zbog nekih stvari ali me u njemu gadno odbijaju druge.
Ne može me u ovom slučaju duhovni okvir istovremeno privlačiti i odbijati.

Naša svijest o nama samima i svijetu koji nas okružuje je onaj fatalni faktor prianjanja nekom duhovnom sadržaju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 01.12.2017., 21:20   #38
Više me privlači Budizam i Yoga. Najvećim razlogom zbog toga što mi je meditacija (s ovo malo iskustva što imam) pružila daleko veći osjećaj duhovnog užitka, mira i blaženstva, puno više nego što sam to iskusio moleći Kršćanske molitve ili mantranjem Hindu-Yoga mantri. Tako da je gotovo sigurno da ću odabrati Budizam ili Raja Yogu. Naginjem ipak više Budizmu jer oni, koliko mi se čini imaju razrađeniju teoriju i praksu meditacije. I pronašao sam puno više knjiga o Budizmu nego knjiga o Yogi (pod tim podrazumijevam sve grane Yoge, uključujući i Hatha Yogu).

EDIT: - Ok, pisanje ovog posta mi je razbistrilo i razjasnilo moje misli. Odlučio sam se za Budizam. Mislim da je za mene to najbolji izbor.
Samo se još moram naviknuti na učenje o nepostojanju bilo kakve vječne suštine - poput duše, ideje da ne postoji Bog i prihvatiti da nisam besmrtan - da će jednoga dana , kada dostigne Nirvanu, moja malenkost prestati postojati. Ali to se vjerojatno neće desiti u ovom životu, bez obzira koliko meditiram jer osjećam da nisam duhovno napredna osoba, inače ne bi patio od teških psihičkih, mentalnih bolesti.
Talking Heads is offline  
Old 01.12.2017., 21:36   #39
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Samo se još moram naviknuti na učenje o nepostojanju bilo kakve vječne suštine - poput duše, ideje da ne postoji Bog i prihvatiti da nisam besmrtan - da će jednoga dana , kada dostigne Nirvanu, moja malenkost prestati postojati.
Zašto onda jednostavno ne prihvatiš ateistički i naturalistički svjetonazor? oko naginješ prema tim vjerovanjima onda i tako dolaziš jako blizu tome.

A i plus, sa time možeš imati i budizam. Ali one sukularne vrste. Da li si čuo za Stephena Batchelora?
Empyreus is offline  
Old 01.12.2017., 21:59   #40
Nisam. Nemoj me navlačiti na svoje svjetonazore. Moj je život, moja odluka.
Talking Heads is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.