Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2018., 23:14   #1
Što bi bilo da je SFRJ imala nuklearnu bombu?

Prije par tjedana nekako sam se sjetio aerodroma Željava.

Negdje saqm procitao o besmislenosti gradjenja takvog objekta te da je neki strani visoki casnik rekao da se za to moglo sagraditi dva nosaca aviona.

Ne razumijem se toliko u vojnu tehnologiju ali da se recimo isti nije gradio te da se odreklo od nekih drugih vojnih projekata ne djeluje mi daleko da se moglo uloziti u nuklearni program.

O tome se je u bivsoj drzavi sigurno i pricalo na visokim razinama, admiral Mamula je mislim to zagovarao.

Bio bi zanimljiv raspad bivse drzave da je jos uz sve to imala i nuklearno oruzje.

Stvarno mi tema djeluje zanimljivo te sam unaprijed zahvalan na svoakom upisu.

Moze i dodatak, kolika je bila realnost da se primjerice tako nesto moglo proizvesti sa kapacitetom SFRJ
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:23   #2
Dobra tema

Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Bio bi zanimljiv raspad bivse drzave da je jos uz sve to imala i nuklearno oruzje.
Eh nekako mi se čini da nebi ni došlo do raspada. Čisto psihološki za JNA, saznanje da to posjeduje, mislim da bi djelovalo tako da bi jednostavno pobili sve vođe opozicije bez puno razmišljanja ili napravili vojni puč u najgorem slučaju. I stvar bi bila gotova, nebi se nitko usudio ništa..

Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Moze i dodatak, kolika je bila realnost da se primjerice tako nesto moglo proizvesti sa kapacitetom SFRJ
E to bi bilo zanimljivo čuti nekoga upućenijeg. I mene zanima. Mislim da je preskupa bila za SFRJ..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:23   #3
Postojala je 1950-ih ideja da Jugoslavija razvije samostalni program za izradu atomske bombe. Ranković je navodno bio zagrijan za tu ideju. O tome sam svojedobno razgovarao s Ivanom Supekom i Velimirom Pravdićem (kemičar), a obojica su nešto o tome i pisali. Uglavnom, oni su rekli da je realno bilo nemoguće da Jugoslavija to razvije, jer su tehnički problemi vezani uz stvarnu konstrukciju bombe preveliki, Pravdić je npr. ogvorio o strahovito strogim standardima za materijale, te jugoslavenska znanost i industrija ne bi to mogle razvijati.

Početkom 1950-ih su osnovana tri velika znanstvena institututa, sve je tada naravno išlo iz saveznoga vrha: Institut u Vinči, "Ruđer Bošković" u Zagrebu i "Josef Stefan" u Ljubljrani. Sva tri su trebali biti "nuklearni" insititutu po prvoj zamisli, pri čemu je u prvom planu bilo miroljubivo korištenje nuklearne energije, a ne bomba. Tako je tada bilo i drugdje u svijetu, svi su bili zaluđeni nuklernim reaktorima, bile su najave da će električna energija iz nuklearnih elektran biti toliko jeftina da se neće ni isplatiti naplaćivati. Problemi u razvoju pokazali su se puno većim od očekivanih te su tek 30 godina ranije Hrvatska i Sovenija sagradile NE. No, jedino Vinča je ostala nuklearni institutut, a Bošković i Štefan su razvili puno šire aktivnosti.

Realno, mislim da Jugoslavija kakva je bila nikako nije mogla razviti nuklearno oružje, čak i da je načelno mogla savladati tehničke probleme (kao što su uspjeli i Pakistan, Južna Koreja i Izrael). Morala bi biti visoko centralizirana i militaritzirana, bez sve te decentralizacije, radničkih savjeta, otvorenih granica isl.. Nešto kao Albanija, politički gledano, npr..
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:33   #4
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Dobra tema



Eh nekako mi se čini da nebi ni došlo do raspada. Čisto psihološki za JNA, saznanje da to posjeduje, mislim da bi djelovalo tako da bi jednostavno pobili sve vođe opozicije bez puno razmišljanja ili napravili vojni puč u najgorem slučaju. I stvar bi bila gotova, nebi se nitko usudio ništa..



E to bi bilo zanimljivo čuti nekoga upućenijeg. I mene zanima. Mislim da je preskupa bila za SFRJ..
Postojala je ideja o vojnom pucu gdje se je mislilo maknuti sva republicka vodstva pa i Milosevica.

Pitanje je sto bi bilo nakon toga, Kadijevic je jednom prilikom rekao Milosevicu i Jovicu da bi ih trebao uhititi. Isto je Kadijevicu predlagao i Lazanski, pa mu je Kadijevic rekao da bi nakon uhicenja Milosevica dobio 100000 Srba koji bi prosvjedovali ispred zapovjednistva.

Da je SFRJ bila drzava primjerice Jugoslavena i Hrvata gdje bi Jugoslaveni bili Srbi tada mi nekako djeluje da bi otcjepljenje bilo znatno teze.

Najzanimljivije mi je sto se tu desava raspad drzave popracen ratom ne otcjepljenje gdje jedna strana ima nuklearno oruzje pa prijeti drugoj.

Zanimljiva bi mi bila i reakcija medjunarodne zajednice.

Jos jedna stvar da je nuklearni arsenal primjerice bio dijelom u RH te da je RH dosla u njegov posjed a dio bio u Srbiji
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:38   #5
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Postojala je 1950-ih ideja da Jugoslavija razvije samostalni program za izradu atomske bombe. Ranković je navodno bio zagrijan za tu ideju. O tome sam svojedobno razgovarao s Ivanom Supekom i Velimirom Pravdićem (kemičar), a obojica su nešto o tome i pisali. Uglavnom, oni su rekli da je realno bilo nemoguće da Jugoslavija to razvije, jer su tehnički problemi vezani uz stvarnu konstrukciju bombe preveliki, Pravdić je npr. ogvorio o strahovito strogim standardima za materijale, te jugoslavenska znanost i industrija ne bi to mogle razvijati.

Početkom 1950-ih su osnovana tri velika znanstvena institututa, sve je tada naravno išlo iz saveznoga vrha: Institut u Vinči, "Ruđer Bošković" u Zagrebu i "Josef Stefan" u Ljubljrani. Sva tri su trebali biti "nuklearni" insititutu po prvoj zamisli, pri čemu je u prvom planu bilo miroljubivo korištenje nuklearne energije, a ne bomba. Tako je tada bilo i drugdje u svijetu, svi su bili zaluđeni nuklernim reaktorima, bile su najave da će električna energija iz nuklearnih elektran biti toliko jeftina da se neće ni isplatiti naplaćivati. Problemi u razvoju pokazali su se puno većim od očekivanih te su tek 30 godina ranije Hrvatska i Sovenija sagradile NE. No, jedino Vinča je ostala nuklearni institutut, a Bošković i Štefan su razvili puno šire aktivnosti.

Realno, mislim da Jugoslavija kakva je bila nikako nije mogla razviti nuklearno oružje, čak i da je načelno mogla savladati tehničke probleme (kao što su uspjeli i Pakistan, Južna Koreja i Izrael). Morala bi biti visoko centralizirana i militaritzirana, bez sve te decentralizacije, radničkih savjeta, otvorenih granica isl.. Nešto kao Albanija, politički gledano, npr..
Jedna stvar koja mi je pala u oko. Jna je imala ( dozvolite mi da pogrijesim )
500 borbenih aviona, 2500 tenkova, neznam koliki broj ali velik oklopnih vozila.
Samo odrzavanje te stvaranje tolike vojske je kostalo izrazito puno.

Dosta cesto sam cu tezu da je ta vojska bila u mogucnosti pruziti dovoljan otpor NATO paktu ili Sovjetima da ih se ne napada.

Da se je primjerice to znacajno smanjilo te uz dodatna ulaganja meni nuklearni program ne djeluje nemoguce.

Mislim da je Tito rekao tamo 50tih da ce sagraditi nuklearnu bombu pa taman da za to treba izdvojiti pola BDP-a
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:14   #6
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Jedna stvar koja mi je pala u oko. Jna je imala ( dozvolite mi da pogrijesim )
500 borbenih aviona, 2500 tenkova, neznam koliki broj ali velik oklopnih vozila.
Samo odrzavanje te stvaranje tolike vojske je kostalo izrazito puno.
Dosta cesto sam cu tezu da je ta vojska bila u mogucnosti pruziti dovoljan otpor NATO paktu ili Sovjetima da ih se ne napada.
Da se je primjerice to znacajno smanjilo te uz dodatna ulaganja meni nuklearni program ne djeluje nemoguce.
Mislim da je Tito rekao tamo 50tih da ce sagraditi nuklearnu bombu pa taman da za to treba izdvojiti pola BDP-a
Bila je neka analiza, ali u jutarnjem, pa neznam koliko je bila ozbiljna.
Da SFRJ nije ulagala toliko u naoružanje, da bi cijela država mogla imati austrijski standard još 70 godina

Za izgradnju nuklearne bombe nedostaju strateški resursi.
Istu imaju samo velike sile.
JAR je odustala od nje, Izrael je stvorio istu uz pomoć RF i UKa;
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclea...ons_and_Israel

Pakistan i Indija su malo druga priča (a i to je bilo tek krajem 90ih). Ista stvar ide naknadno i za Koreju...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:11   #7
Tko nije živio u ta doba teško može shvatiti globalnu paranoju oko nuklearnog naoružanja i zaštite od istog.

Kao zanimljivu potku priče sugeriram pogledati sprdačinu John Olivera na tu temu:
Nuclear Weapons: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
https://www.youtube.com/watch?v=1Y1ya-yF35g

A kad pogledate do kraja, možda vas opet pukne paranoja
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:34   #8
Kako Jugoslavija nije imala nuklearnih sirovina onda se krenulo u "nabavu" nuklearnog materijala na domišljati način:

Quote:
Međutim, po naređenju i za potrebe savezne Komisije za nuklearnu energiju još 1955. godine sklopljen je s tvornicom Jugovinil strogo povjerljivi ugovor prema kojemu su se obvezali da će u svojim postrojenjima obavljati sagorijevanje ugljena, koji komisija odredi kao radioaktivni, i da će dobiveni pepeo i šljaku uskladištiti na način koji omogućuje rasipanje šljake.

U to su se vrijeme u bazene koji su se nalazili na području tvornice dopremali radioaktivni materijali i s područja Rijeke i Kotora, a dopremljeno ih je između pet i sedam tisuća tona. Proces saniranja postojećeg stanja 1973. godine proveden je premještanjem šljake i pepela u deponij prema projektu Instituta za geološko-rudarska istraživanja i ispitivanja nuklearnih i drugih mineralnih sirovina.

Na osnovi količine spaljenog ugljena dobiveni su zastrašujući podaci prema kojima se procjenjuje da je tada na tom prostoru uskladišteno 510.000 tona pepela i šljake, a 7000 tona dopremljeno je iz drugih tvornica. Neuređeno skladište pepela i šljake u Kaštelanskom zaljevu s radioaktivnim svojstvima sadrži dugo živuće radionuklide pa se stručnjaci pribojavaju da postoji stalna mogućnost njihovih širenja na lokacije u okoliš preko svih sastavnica okoliša: u zrak, more i tlo. Onečišćena površina na kojoj se šljaka danas nalazi iznosi gotovo 20 hektara.
Nešto o tome.
Ta radioaktivna šljaka je još uvijek tamo i prestavlja jednu od crnih ekoloških točaka....
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 16:33   #9
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post

Bio bi zanimljiv raspad bivse drzave da je jos uz sve to imala i nuklearno oruzje.

Stvarno mi tema djeluje zanimljivo te sam unaprijed zahvalan na svoakom upisu.

Moze i dodatak, kolika je bila realnost da se primjerice tako nesto moglo proizvesti sa kapacitetom SFRJ
Ništa se ne bi dogodilo.

Bivša SFRJ se raspala - ne agresijom izvana (za što je formlno opremala armiju i razvijala doktrinu, u biti ) , več neriješenim političkim , povijesnim i ekonomskim problemima -iznutra. Tu ni atomska bomba ne bi promijenila stvar. Jedino bi eventulano došlo do vojne intervencije NATO-a ili snažnog pritiska na one koji bi imali nadzor nad takvim nuk. oružjem u vrlo ranoj fazi "krize". Dakle ono što smo gledali 99.ih nad Srbijom gledali bi 92.

SSSR je imao hrpu atomskih bombi i raketa pa se raspao, a sva nuklearni arsenal koji se našo u novim državama nastalim raspadom sovjetskog carstva je dogovrno predan Rusiji kao i međ. institucijama pod nadzor.

Kako su več spomenuli u postovima tu neki forumaši, negdje sredinom 50.ih SFRJ je razišljala o proizvodnji "prljave nuk. bombe" u vlastitom aranžmanu.
No gospodarski problemi, međ. pritisak i sl. su vrlo rano ugasili takve "ambicije". Ali ostalo nešto civilne infrastrukture koja se razvijala paralelno s time (nevedeni gore instituti i sl.).

Ipak za razliku od nuklearnog, SFRJ je razvila donekle kemijsko - biološki (bojni otrovi) vojni potencijal. Jedna od lokacija gdje se radilo i skladištilo bojne otrove je bila npr. pored Mostara.
Srećom u ratovima 90.ih zabilježena je tek limitirana uporaba istih.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 17:43   #10
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da SFRJ nije ulagala toliko u naoružanje, da bi cijela država mogla imati austrijski standard još 70 godina
Vrlo upitno.. jer da nije bila treća sila Europe, možda bi se SSSR odlučio na invaziju na SFRJ kao na Mađarsku na primjer..a kakav bi onda standard bio..

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Tu ni atomska bomba ne bi promijenila stvar. Jedino bi eventulano došlo do vojne intervencije NATO-a ili snažnog pritiska na one koji bi imali nadzor nad takvim nuk. oružjem u vrlo ranoj fazi "krize". Dakle ono što smo gledali 99.ih nad Srbijom gledali bi 92.
A nikako. Tko bi se usudio bombardirati SFRJ da je imala atomsku?

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
SSSR je imao hrpu atomskih bombi i raketa pa se raspao..
E to da, tu si u pravu ipak..to ima smisla već, ispario mi je iz glave raspad SSSR-a

Ali opet se nitko nebi usudio bombardirati SFRJ.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 19:26   #11
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bila je neka analiza, ali u jutarnjem, pa neznam koliko je bila ozbiljna.
Da SFRJ nije ulagala toliko u naoružanje, da bi cijela država mogla imati austrijski standard još 70 godina

Za izgradnju nuklearne bombe nedostaju strateški resursi.
Istu imaju samo velike sile.
JAR je odustala od nje, Izrael je stvorio istu uz pomoć RF i UKa;
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclea...ons_and_Israel

Pakistan i Indija su malo druga priča (a i to je bilo tek krajem 90ih). Ista stvar ide naknadno i za Koreju...
Ja sam čitao članak u kojem se tvrdilo da se sa novcem kojeg je bivša Juga ulupala u sve žive vojne instalacije mogla napraviti autocesta do Berlina (mislim, nisam 100% siguran.), inače čisto sumnjam da bi zapad i Rusi mirno gledali Jugu sa nuklearnim oružjem pogotovo nakon smrt Tita.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 19:51   #12
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ništa se ne bi dogodilo.

Bivša SFRJ se raspala - ne agresijom izvana (za što je formlno opremala armiju i razvijala doktrinu, u biti ) , več neriješenim političkim , povijesnim i ekonomskim problemima -iznutra. Tu ni atomska bomba ne bi promijenila stvar. Jedino bi eventulano došlo do vojne intervencije NATO-a ili snažnog pritiska na one koji bi imali nadzor nad takvim nuk. oružjem u vrlo ranoj fazi "krize". Dakle ono što smo gledali 99.ih nad Srbijom gledali bi 92.

SSSR je imao hrpu atomskih bombi i raketa pa se raspao, a sva nuklearni arsenal koji se našo u novim državama nastalim raspadom sovjetskog carstva je dogovrno predan Rusiji kao i međ. institucijama pod nadzor.

Kako su več spomenuli u postovima tu neki forumaši, negdje sredinom 50.ih SFRJ je razišljala o proizvodnji "prljave nuk. bombe" u vlastitom aranžmanu.
No gospodarski problemi, međ. pritisak i sl. su vrlo rano ugasili takve "ambicije". Ali ostalo nešto civilne infrastrukture koja se razvijala paralelno s time (nevedeni gore instituti i sl.).

Ipak za razliku od nuklearnog, SFRJ je razvila donekle kemijsko - biološki (bojni otrovi) vojni potencijal. Jedna od lokacija gdje se radilo i skladištilo bojne otrove je bila npr. pored Mostara.
Srećom u ratovima 90.ih zabilježena je tek limitirana uporaba istih.
A nekako razmisljam ovako,

Samo primjerice da je Srbija imala nuklearnu bombu u ratu sa albancima 99 ne bi bilo Nato bombardiranja.

Da ju je imala u hrvatsko srpskom ratu neznam kolika je vjerojatnost koristenja iste ali joj daje ogroman pregovaracki potencijal.

Nekako jos razmisljam ukoliko bi se taj arsenal nalazio na vise mjesta da bi drugi dio izvan Srbije mozda bio na Jadranu.

Ogromna mi je zagonetka sto bi se tada radilo da li bi on primjerice 90te isao odmah prema Srbiji ili bi ostao pa se na neki nacin moglo do njega i doci kao do drugog oruzja ( neznam kakakv je protokol pri lansiranju tako necega )

Da smi mi dosli u posjed cijelog arsenala ako je cijeli smjesten u Hrvatskoj to nam prakticki daje samostalnost. Tu mi se savrseno uklapa ona De Gaullova da drzava bez atomske bombe nije samostalna.

Inace vidim samo 4 drzave ex yu gdje bi on mogao biti smjesten Srbija, Bosna, Hrvatska te Crna Gora.

Kako sam gore napisao ne vjerujem da bi primjerice letili avioni iz Aviana te bombardirali Srbiju ako ova moze uzvratiti nuklernim udarom
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 23:22   #13
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Vrlo upitno.. jer da nije bila treća sila Europe, možda bi se SSSR odlučio na invaziju na SFRJ kao na Mađarsku na primjer..a kakav bi onda standard bio.. : )
Wc papir bi se reciklirao
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Ja sam čitao članak u kojem se tvrdilo da se sa novcem kojeg je bivša Juga ulupala u sve žive vojne instalacije mogla napraviti autocesta do Berlina (mislim, nisam 100% siguran.), inače čisto sumnjam da bi zapad i Rusi mirno gledali Jugu sa nuklearnim oružjem pogotovo nakon smrt Tita.
True.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 07:49   #14
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Ja sam čitao članak u kojem se tvrdilo da se sa novcem kojeg je bivša Juga ulupala u sve žive vojne instalacije mogla napraviti autocesta do Berlina (mislim, nisam 100% siguran
Mislim i daleko duža. U to doba kilometar auto puta je stajao oko 2 milijuna dolara pa sad, računaj.

Inače, teško je shvatiti ulupavanje love u vojne svrhe. Amer su svoj zadnji nosač aviona platili 13 milijardi dolara a imaju ih gomilu.

Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
inače čisto sumnjam da bi zapad i Rusi mirno gledali Jugu sa nuklearnim oružjem pogotovo nakon smrt Tita.

I da su je kojim čudom napravili, čime bi ju dostavili na metu?
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 09:33   #15
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Mislim i daleko duža. U to doba kilometar auto puta je stajao oko 2 milijuna dolara pa sad, računaj.
Inače, teško je shvatiti ulupavanje love u vojne svrhe. Amer su svoj zadnji nosač aviona platili 13 milijardi dolara a imaju ih gomilu.
I da su je kojim čudom napravili, čime bi ju dostavili na metu?
Kamionom kao samoubojice?
Defenzivno oružje?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 11:37   #16
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Mislim i daleko duža. U to doba kilometar auto puta je stajao oko 2 milijuna dolara pa sad, računaj.

Inače, teško je shvatiti ulupavanje love u vojne svrhe. Amer su svoj zadnji nosač aviona platili 13 milijardi dolara a imaju ih gomilu.




I da su je kojim čudom napravili, čime bi ju dostavili na metu?
Je, ali Amerika si to može priuštiti, ali Juga to baš i nije bila u stanju, bar ne sa takvom ekonomijom i unedogled.

Inače što se hipotetske jugoslavenske nuklearne bombe tiče možda misle na bombe u kuferima, jer čisto sumnjam da je bivša Juga imala znanstvene i proizvodne kapacitete za razvoj balističkih raketa kratkog i srednjeg dometa.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 11:39   #17
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kamionom kao samoubojice?
Defenzivno oružje?
Da sam iskren na to sam i ja pomislio ili možda misle na bombu bumerang u stilu Alana Forda.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 11:54   #18
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Mislim i daleko duža. U to doba kilometar auto puta je stajao oko 2 milijuna dolara pa sad, računaj.

Inače, teško je shvatiti ulupavanje love u vojne svrhe. Amer su svoj zadnji nosač aviona platili 13 milijardi dolara a imaju ih gomilu.




I da su je kojim čudom napravili, čime bi ju dostavili na metu?
Ako me sjećanje služi, Jugoslavija je dugovala 20 milijardi dolara pa je zbog toga propala (stabilizacije, neimaština, hiperinflacija i raspad). Samo su aerodrom Željava, komandni centar kod Konjica i luka Lora toliko koštali.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 12:26   #19
Malo sam mislio da tema krene u slucaju da je stvarno razvijena atomska bomba kako bi izgleado raspad.

Da ipak jos nesto kazem na temu razvitka,

Iako mislim da je razvitak atomske za jugu bio daleko previsoki cilj ono sto me buni je bas ti ogromni vojni projekti koji su napravljeni, te da se je o tome ipak vise puta vrlo ozbiljno kroz godine raspravljalo na najvisim nivoima
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 12:56   #20
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Je, ali Amerika si to može priuštiti, ali Juga to baš i nije bila u stanju, bar ne sa takvom ekonomijom i unedogled.
Kao što vidiš, nažalost, priuštila si je. Paranoja i zdrav razum nemaju dodirnih točaka.

Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Inače što se hipotetske jugoslavenske nuklearne bombe tiče možda misle na bombe u kuferima, jer čisto sumnjam da je bivša Juga imala znanstvene i proizvodne kapacitete za razvoj balističkih raketa kratkog i srednjeg dometa.
Ma kakav crni kufer...

Za nuklearku, i to u nekakvoj hi-tech izvedbi, treba ti minimalno 10 kg plutonija (što je, kroz imploziju sfere, ujedno i najkompaktnije moguće rješenje) ili 50 kg urana.

Evo, ovo je jedna od najmanjih ikad napravljenih:

The M-28 or M-29 Davy Crockett Weapon System was the tactical nuclear recoilless gun (smoothbore) for firing the M-388 nuclear projectile ....
The M-388 round used a version of the Mk-54 warhead, a very small sub-kiloton fission device. The Mk-54 weighed about 51 lb (23 kg), with a yield equivalent to somewhere between 10 and 20 tons of TNT — close to the minimum practical size for a fission warhead...

https://en.wikipedia.org/wiki/Davy_C...nuclear_device)
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.