Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2005., 00:07   #81
Jadranko, a gde je GrMi II? Je li to ono izbrisano?

Ne znam kom li ću se prikloniti carstvu - I ili III.
__________________
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag
,
... preporuka za sig je do tri reda uključujući i prored
žaoka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 17:20   #82
šta google kaže

Kako su Iliri dobili ime?
Zeus je Kadmu ugrabio sestru Europu. Otac je poslao Kadma da dovede sestru natrag a ako to ne uspije neka se ni sam ne vraća. Kako je Kadmo ostao neobavljena posla nije se usudio vratiti u domovinu. U Beociji u Grčkoj osnovao je grad Tebu. Oženio se tamo sa kćerkom Aresa i Afrodite, sa Harmonijom. Po nalogu proročišta otišao je među ilirske Enhelejce i postao je njihov kralj. Nakon nekog vremena rodio mu se sin Illyrios po kojemu su Iliri dobili ime. Umrijevši Kadmo i Harmonija pretvorili su se u zmije. Kod Ilira je bio vrlo raširen kult zmije, no, njihova religija je opet priča za sebe. Netko bi vam pak mogao na pitanje kako su Iliri dobili ime odgovoriti i drugim odgovorom, kao npr. Iliri su dobili to ime jer su “stanovnici oko rijeke Iller”. Po Ćiru Truhelki ime Ilir potječe od albanske riječi i lir što znači slobodan.



www.antikviteti.net/ilirski_vladari1.htm+Kadmo,+harmonija&hl=hr]Sara[/URL]



KADMO i HARMONIJA - Najstarija legenda o Korčuli ali o kojoj se tek nedavno počelo pisati u nekim talijanskim časopisima, je ona o Kadmu i Harmoniji a povezana je s grčkom mitologijom. U IV. knjizi o Argonautima Apolonije Rođanin govori kako su oni plovili crnom dubokom rijekom u Iliriji, koja je nekada tekla tamo gdje se danas nalazi Pelješki kanal. Bila je to po svoj prilici rijeka Neretva ili im se sami, relativno uski, Pelješki kanal učinio rijekom. Oni su sagradili tvrđavu blizu "planine u koju udaraju gromovi", koja je vjerojatno današnji Sv. Ilija, a lokacija tvrđave mogli bi biti Nakovane na Pelješcu, gdje su pronađeni fenički natpisi.

Apolonije u svojem epu "Argonautika" pripovijeda o Kolšanima koji su Jazona, Medeju i Argonaute progonili sve do Jadrana a onda se nisu usudili vratiti neobavljena posla svojem kralju Eetu nego su se radije naselili na raznim mjestima na Jadranskom moru. Apolonije o tome pjeva ovim stihovima:

-"a drugi su sagradili kulu na Ilirskoj rijeci, crnoj i dubokoj, gdje je grob Harmonijin i Kadmov, udomili se kod ljudi Enhelejaca".

Ovaj Apolonijev stih pripada među najstarije vijesti o jadranskim krajevima u antičkoj književnosti.

Prvak aleksandrijske pjesničke škole, Kalimah, stariji suvremenik, učitelj i kritičar Apolonijev, u jednom fragmentu svojih "Uzroka" spominje direktno Harmoniju:

-"Oni su na Ilirskoj rijeci zaustavili vesla, kraj kamena plavokose Harmonije, zmije, osnovali su grad. Kakav Grk nazvao bi ga (gradom) Bjegunca, a njihov ga je jezik imenovao Pola." Sva kasnija istraživanja grčke klasične književnosti potvrdila su da se tu nikako ne može raditi o današnjoj Puli u Istri s obzirom na njezinu veliku udaljenost od ostalih zemljopisnih lokaliteta koji se spominju u kontekstu o Kolšanima. Zanimljivo je s tim u vezi spomenuti da se ime Polo u raznim inačicama pojavljuje tijekom cijele nepisane i pisane povijesti Korčule. Tako, na pr. ime Ilira koji je podijelio zemlju u Lumbardi na Korčuli s grčkim kolonistima iz 4. stoljeća prije Krista, u svom romaniziranom obliku, glasi Pullus.

Mit o Kadmu i Harmoniji kod Ilira i njihova pretvorba u zmije javlja se kao tema u više navrata i u kasnijoj antičkoj književnosti, grčkoj i latinskoj. Priča o preobraženju privukla je pozornost i rimskog pjesnika Ovidija, koji je ispjevao veliki ep "Preobrazbe" (Metamorphoses). Ovidije pjeva kako je Kadmo pri osnivanju Tebe ubio zmaja:

"Dok je pobjednik promatrao veličinu pobijeđenoga neprijatelja,
iznenada se začuo glas; i nije se lako moglo razabrati odakle, ali
čuo se: Što gledaš, Agenorov sine, ubijenu zmiju, i tebe će gledati kao zmiju."

Kadmo i Harmonija su likovi koji se pojavljuju u legendama o navigaciji Feničana i Pelaska. Kadmo je bio Feničanin koji je Grcima donio abecedu i oženio se s Harmonijom, kćerkom Venere i Aresa, i koji je utemeljio grad Tebu, prema nalogu proročišta. Prvo je morao ubiti zmaja (zmiju) što je živio u spilji pod uzvisinom na kojoj je trebalo izgraditi grad. Onda je morao uzorati polje i na njemu kao sjeme posijati zmajeve zube.

Iz njih je nikao junački rod koji se nazvao Sparti, što znači posijani. Kadmo je zatim napustio Tebu zajedno s Harmonijom da bi došao do Enhelejaca, koji su bili u ratu s Ilirima, prastanovnicima istočne jadranske obale. Prorok Dionis je Enhelejcima obećao pobjedu nad Ilirima ako za svoje vođe odaberu Kadma i Harmoniju, što su oni i učinili i tako su pobijedili Ilire. Otad je Kadmo vladao Ilirima a Harmonija mu je rodila sina Ilira.

Vatikanske sholije uz Vergilijevu "Eneidu" govore o snazi sina Kadma i Harmonije:

"Kadmo, Agenorov sin, ostavio je Tebu i u društvu svoje supruge Harmonije podnosio je udarce sudbine i kad je prešao granice Makedonije, ostavio je malenoga sina kojega je Harmonija bila rodila kod Ilirske rijeke. Njega je zmija umotala u svoje kolute i, dok nije došao u odrasle godine, njegovala ga je zagrljajem svojega tijela i napunila ga snagom kojom je pokorio čitav onaj kraj. Ona mu je po rijeci koja označuje nju dala ime Ilirije."



To se sve zbivalo u XV. stoljeću prije Krista.

Legenda ima i verziju koja govori kako je Tebu zauzeo Dionizije, nećak kralja utemeljitelja Tebe, t.j. Kadma, pa su Kadmo i Harmonija razočarani otplovili prema ilirskoj obali gdje su sretno živjeli na "otoku blaženih" i gdje se nalaze njihovi grobovi iznad kojih su njihovi likovi u obliku kamenih zmija. U predjelu Kočije, blizu korčulanskog mjesta Žrnova nalazi se izvor vode s osebujnim stijenama i vegetacijom, te s dva velika kamena u obliku zmijskih očiju, što se točno poklapa s opisom grčkih pisaca o grobovima Kadma i Harmonije.

Dionizije Periget, učeni pjesnik drugog stoljeća naše ere, u svom "Opisu nastanjena svijeta" govori o ilirskoj obali:

-"i zatim vukući ogromnu brazdu obilazi oko ilirskoga kopna sve do rta i do visokih gora što ih zovu Keraunijskima. A oko onoga zaljeva možeš vidjeti slavan grobni humak, za koji se priča da je Harmonijin i Kadmov.

Ondje su se naime preobrazili u vijugav lik zmija kad su došli od Ismena poslije duboke starosti. Tamo su im bogovi postavili drugo čudo: oko one zemlje učvrstila su se s obje strane dva kamena koja se oba sastaju i tutnje čim se na stanovnike počne valjati kakvo zlo."

Legenda o Kadmu i Harmoniji poslužila je književnicima i pjesnicima kao prefiguracija za oblikovanje njihove književne mašte. Tako na primjer nedavno preminuli suvremeni hrvatski pjesnik Igor Milić-Štrkalj crpi svoju inspiraciju iz pučina koje se propinju i šapuću, poput okamenjenih likova Kadma i Harmonije, iz ilirskih otoka čipkastih ljepotica i nimfa u spiralama staza, koje se zmijoliko provlače mediteranskim krajolikom, iz "ilirskog gaja" u kojemu su u skladu sa svojim krajolikom i ljudima u njemu živjeli Kadmo i Harmonija preobraženi u pitome zmije koje štite ljude i ne čine im zlo već dobro.



http://www.ikorcula.net/korcula_info...ke_Legende.htm

Napomena: post prekopiran na Žaokin prijedlog.

Zadnje uređivanje Didi : 23.10.2005. at 12:25.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:27   #83
Najdublje se izvinjavam za dizanje ovako stare teme. Stvarno mi je zao....
Ali to na stranu.
Nesto me pocelo pucati o Grckoj mitologiji, dosta stvari znam, ali PUUUNOOO toga neznam, pa bih poceo citati pomalo knjige grcke mitologije. Pa me zanima kojim redom da citam, znaci sta prvo, sta zadnje?
Kako zavrsava vladavina bogova?
__________________
We are born naked, wet and hungry. Then things get worse!!!
qpqp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 00:31   #84
http://e-knjige.4shared.com/
tu imaš Gravesovu, čitaj to prvo
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 19:19   #85
Mislim da bi prije Gravesa bilo zgodno pročitati:

JUNACI ANTIČKIH MITOVA - Leksikon grčke i rimske mitologije - napisao Vojtech Zamarovsky.

Kao klinka sam čitala 'Najljepše priče klasične starine' od Gustava Schwaba.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 20:33   #86
Graves je malčice kompliciran. Prvo nešto drugo prije.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 02:53   #87
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Mislim da bi prije Gravesa bilo zgodno pročitati:

JUNACI ANTIČKIH MITOVA - Leksikon grčke i rimske mitologije - napisao Vojtech Zamarovsky.
to je predivna knjiga
i njegova "Otkriće Troje" i "Grčko čudo" su odlične knjige
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 10:44   #88
OK. Hvala puno, to cu za pocetak, pa onda cu uhvatiti sta dalje, nadam se.
__________________
We are born naked, wet and hungry. Then things get worse!!!
qpqp is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 12:29   #89
super topic,zasto je zamro?
toliko se toga jos nije reklo...
anna_maria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 10:30   #90
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Mislim da bi prije Gravesa bilo zgodno pročitati:

JUNACI ANTIČKIH MITOVA - Leksikon grčke i rimske mitologije - napisao Vojtech Zamarovsky.

Kao klinka sam čitala 'Najljepše priče klasične starine' od Gustava Schwaba.
I ja isto.
Predobre su to stvari skroz.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 12:52   #91
jel netko ode zna, zašto je posejdon obećao tezeju da će mu ispuniti želju,što god on zaželi?
__________________
Dajemo savjete, ali ne pruzamo dobar primjer
desifriraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 21:24   #92
Quote:
desifriraj kaže: Pogledaj post
jel netko ode zna, zašto je posejdon obećao tezeju da će mu ispuniti želju,što god on zaželi?
Pa sin mu je, jednostavno mu je obećao (tri želje). Tezej je to poslije iskoristio protiv Hipolita.

Možebitno Euripidovo maslo...
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 03:55   #93
Herkul

Herkul je lik iz rimske mitologije, pandan Heraklu u grckoj mitologiji.
Najslavniji grcki junak, sin Zeusa i Alkmene, najljepše žene tog vremena. Alkmena je bila je žena kralja Amfitriona, a poznata po svom gracioznom hodu i divnom držanju.
Kada je jednom Amfitrion bio odsutan, lukavi Zeus odluci da se preobrati u njegov lik. Pošto je to uradio, obljubio je Alkmenu i kasnije se rodio sin Herkul. Bogovi su voljeli Herkula, svi osim Zeusove zene Here. Ali jednom dok je Hera spavala prinijeli su joj malog Herkula da ga podoji. Dijete je medutim toliko snažno povuklo mlijeko da se boginja sa vriskom probudila i otrgnula od Herkula. Tada se njeno mlijeko prosulo i od njega je nastao Mlijecni Put. Prica dalje kaže da je Herkul ipak okusio nešto od Herinog mlijeka i to mu je dalo bozansku snagu.
Herkula je prihvatio njegov ocuh Amfitrion, a majka mu je obezbjedila mnogobrojne ucitelje iz filozofije, književnosti i astronomije. Bogovi su prorekli da ce Herkul vladati Persejevim kraljevstvom. Ljubomorna Hera ga nikako nije voljela pa se pobrinula da kralj bude njegov plasljivi i nemilosrdni rodak Euristej, a da Herkul bude u njegovim rukama sve dok ne ispuni 12 teskih zadataka koje je odabrao Euristej.

Dvanaest Herkulovih zadataka:
Da ubije Nemejskog lava;
Da ubije Lernejsku hidru (azdaja sa devet glava);
Da pobije sve Stinfalijske ptice;
Da uhvati kerinejsku kosutu;
Da ubije surimatskog vepra;
Da ocisti štale elidskog kralja Augija;
Da ukroti kritskog bika;
Da dovede Diomedove kobile-ljudozdere;
Da donese Hipolitin pojas;
Da dotjera Herionova goveda;
Da dovede Hadovog psa Kerbera;
Da donese zlatne jabuke iz vrta Hesperida;

Naoruzan lukom i strijelom i cvornovatom batinom od masline i obucen u neprobojnu kozu Nemejskog lava Herkul je sve ove poduhvate uspjesno izvrsio i tako se proslavio kao najveci grcki heroj. Na srednejvekovnim kartama se vidi kako se Herkul bori u klececem stavu sa troglavim psom Kerberom, a u lijevoj ruci drzi strasnu batinu. Posto je Herkul sve podvige izvrsio sa uspehom bogovi su ga primili na Olimp da zivi sa njima kao pravi bog, dok mu je Hera dozvolila da se ozeni njenom kcerkom Hebom.
JoWaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 18:20   #94
Prvo što se tiče "Herkula", njegovo pravo (grčko) ime je Herakles, odnosno hrvatski Heraklo (kao i Periklo, Sofoklo i sl.). Oblik Herkul i još gori Herkules su latinski prijevodi istog imena. A budući da je ipak riječ o grčkom svijetu, Heraklo je po meni puno bolji naziv.
Drugo dio je pitanje o odnosu između Helija i Apolona. Obojica su bogovi sunca, a Apolon i koječega drugoga. Zna li netko kakav bi bio odnos među njima i da li je možda riječ o alter egu jednog te istog božanstva.
fsdance is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 19:12   #95
Zapravo je izvorno božanstvo Sunca bio Hiperion, onda Helije kao njegov sin. Apolonu je naknadno dodan taj atribut. Citirat ću se:

Quote:
Kod Homera Apolon nije povezan sa Suncem, ali navodi njegov epitet Feb ('Phoebus = "sjajan").

Najstariji prikaz Apolona kao boga Sunca jest u fragmentima Euripidove tragedije Faetont, u govoru na kraju drame u kojem Klimena, Faetontova majka, jadikuje da je Helije, zvan Apolon, uništio njezino dijete (Apollon = "uništavač").

U helenistička vremena Apolon je sve više povezivan sa Suncem, njegov epitet Feb pridan je i bogu Sunca. U filozofskim tekstovima (Parmenid, Empedoklo, Plutarh, Kratil) te u orfičkim tekstovima spominje se Apolon kao bog Sunca.

Grci nisu povezivali Apolona s vožnjom u sunčanoj kočiji - to je bila praksa rimskih pisaca.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 13:10   #96
Možda je Helije bog sunca kao planeta, a Apolon sunca kao duhovne kategorije, izvora života i slično.
fsdance is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 18:28   #97
Možda. Ali u svakom slučaju inovacija, a ne stari mitološki supstrat, bar koliko zaključih čitajući stare izvore ("Apolodor", Pauzanije i ekipa) i mitografe (Burkert, Graves, Kerényi). Prokopat ću još malo kad stignem, ionako sad obnavljam sve to na Wikici pa mi je usput.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 18:31   #98
Uzmite samo u obzir da Sunce nije planet, kao i grčki pogled na astronomiju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 14:24   #99
Mi može netko napisati mit "Prokletstvo kralja Laja", molim vas, treba mi sutra za školu lool.
K4r10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 16:22   #100
Quote:
K4r10 kaže: Pogledaj post
Mi može netko napisati mit "Prokletstvo kralja Laja", molim vas, treba mi sutra za školu lool.
Google is my friend.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.