Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2008., 11:39   #81
Ne samo da smije, nego je to i preporučljivo. Što manje posla s gotovinom to je jednostavnije.

Ulazne račune knjižiš kroz URA-u i u financijskom normalno kao i svaki račun. Po izvodu (plaćaš zaposleniku refundaciju troškova) i zatvaraš obvezu dobavljaču kao svako drugo plaćanje, nema potrebe za bilo kakvim komplikacijama. Možda jedino na poleđini računa napiši zabilješku tipa:

Zaposleniku Marku Markoviću izvršena refundacija troškova na zaposlenikov tekući račun u iznosu tom i tom, dana tog i tog. Odobrio: direktor!

A putne naloge isto tako knjižiš, obvezu (Potr - 23.. obveza za PN i Dug 46.. troškovi). Po izvodu, kada plaćaš zaposleniku zatvraš dugovnu stranu konta 23... i potražnu ŽR 1000. To je to.

Eh, da, i probaj nabavit neki drugi softver za knjigovodstvo. IPOS je loš.
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 09:34   #82
hvala kokoroko!
gena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 14:45   #83
Jel može netko objasniti kakva je procedura kad bolovanje radnika traje duže od 42 dana? Koje obrasce popunjava poslodavac i u kojem roku to podnosi HZZO-u? Hvala!
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 15:36   #84
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Jel može netko objasniti kakva je procedura kad bolovanje radnika traje duže od 42 dana? Koje obrasce popunjava poslodavac i u kojem roku to podnosi HZZO-u? Hvala!
Nakon 42 dana radnik ide na teret HZZO,poslodavac ispunjav ER-1 obrazac,obračuna doznaku za bolovanje,isplati plaću i onda od HZZO traži refundaciju isplaćenog bolovanja.Za to je potreban zahtjev(u HZZO uzmeš pa si kopiraš jer ti nisu isti zahtjevi npr.u Zg i u Slavoniji.Ali to je tako malo važno,to cure koje rade u HZZO-u naprave neku šprancu pa traže da se na tome predaje-malo važno ali nek im bude tako)Uz zahtjev trebaš priložiti obračunatu doznaku za bolovanje(dolje)i pečat i potpis poslodavca,te kopiju izvoda na kojem se vidi da je isplaćena plaća-bolovanje dotičnom radniku.Ja priložim i listu Obračun bolovanja gdje mi se radnica potpiše da je primila bez obzira što joj je isplaćeno na tek.račun.Zahtjev radiš u 2 primjerka jer ti na tvoj primjerak udari pečat na urudžbenom,tako da imaš dokaz da je predano.A onda čekaš jedno 6 mj da ti refundiraju.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 15:50   #85
Dubravka, zahvaljujem na brzom i iscrpnom odgovoru! Samo mi nije jasno zašto se mora čekati 6 mjeseci ako piše da je rok 45 dana. Ali tako je valjda uvijek kod nas kad nešto trebaš dobiti...
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 21:30   #86
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Dubravka, zahvaljujem na brzom i iscrpnom odgovoru! Samo mi nije jasno zašto se mora čekati 6 mjeseci ako piše da je rok 45 dana. Ali tako je valjda uvijek kod nas kad nešto trebaš dobiti...
Ja ti to iz iskustva 6 mjeseci,ne znam možda neko dobi i prije,a hvala ti Bože da je i tada,je li čudo kakvo nam je zdravstvo?Pa cure svoj porodiljski dobivaju oko 25-og pa to ti zdravstvo drži mjesec dana naše novce i o čem mi onda pričamo?Drago mi je da sam ti pomogla evo zato pijemo
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 11:30   #87
U pravu si Duda. I kod mene je refundacija za 06/2008. došla 27.11.2008. - svaka im čast!!
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:29   #88
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
U pravu si Duda. I kod mene je refundacija za 06/2008. došla 27.11.2008. - svaka im čast!!
Bok,pa gdje si ti?Baš upravo razmišljam o tebi koja je to telepatija.Što ima kod vas, sve nam je jasno vidim,nikakvih pitanja za računovođe,svi sve znaju.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 08:30   #89
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
U pravu si Duda. I kod mene je refundacija za 06/2008. došla 27.11.2008. - svaka im čast!!
Dobro jutro vidim da si tu,jesi imala slučaj sa poklonima.Ja sam iz uvoza na posebnom računu dobila robu u malim pakovanjima,zaprimila po nabavnoj cijeni na posebno skladište,napisala odluku da su to pokloni u svrhu promidžbe,nalijepila naljepnicu"nije za prodaju"i onda ću to nekom dokumentom skinuti sa skladišta na svakog trgovačkog putnika.Mislim da je to ok s obzirom i na to da je pojedinačna cijena manja od 80,00 kn.Pozdrav
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 01:47   #90
ma i da ne radi kurca po cile dane i da se kupa na havajima na racun firme svaka mu cast i neka si kupi rolex od 100 000 eura ako zeli. to je njegova lova, on ju je stvorio i nek uziva u njoj kako god zna.

svit je pun retardiranih neambicioznih lincina koji sve sto znaju je pljuvati po onima sto su imali mozga i volje za nesto napraviti od svog zivota. nek se gone u tri p*** m***

Quote:
little_devil kaže: Pogledaj post
a kako ti znas da on to njima nije priustio... sto ti je 6000 kn?
nemoj kretati od sebe......


ako netko zaradjuje desetke ili stotine tisuca kuna mjesecno zar bi trebao kupovati sat na placu? ne budi smijesan, on je taj novac zaradio i za taj novac ne radi od 8-16 nego je 24 sata u poslu i sigurno se nije odlucio na toliku kolicinu stresa zato da bi mu jednom kad uspije neki papak(ne odnosi se ovo na tebe nego generalno)solio pamet i govorio u sto da ulozi SVOJ novac..

nitko tebi ne brani da udjes u poduzetničke vode, registriras poduzeće i jednom kad uspijes, ako uspijes, sve das svojim zaposlenicim, sretno ti bilo....

i ne bi vjerovao al da, covjek koji se toliko namucio(da, namucio jer je u RH stravicno tesko uspjeti) ima pravo na zasluzeni status i ima pravo nositi sat od 50 000 kn ako si ga moze priustiti....
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 06:51   #91
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ja ti to iz iskustva 6 mjeseci,ne znam možda neko dobi i prije,a hvala ti Bože da je i tada,je li čudo kakvo nam je zdravstvo?.....
Evo sam napokon otkrio pravu stranicu, ali sa začuđujuče malo problema! Ili svi sve znaju (sic!) ili malo tko krene u samostalno vođenje knjiga? Ja sam (ing. strojarstva!) krenuo u vođenje i firme i knjiga, pa sam cca 5 godina lupao glavom o stol koliko je tu bilo za mene nerješivih problema! Ipak, nakon toga slijedećih 10 godina ide nekako, ali uvijek ima onih škakljivih pitanja koja vrijedi ovdje raspraviti.

Ali, kvotao sam ovo o refundaciji od strane HZZO, interesantno je da na TV u emisiji o HZZO o svemu raspraviše, ministar Milinović se glupavo smješka na sve, ali NITKO mu ne nabija na nos 6-7 mjesečne dugove za refundaciju O.D. radnika na bolovanju!! A kada se radi o 4-5.000 kn puta 6 mjeseci, onda taj iznos pomalo drma cijelu (malu) firmu!! Jednostavno bi to dobro došlo za nabavu robe.

U svemu tome iritiraju odgovori "glasnogovornice" min.fin. i sličnih (ona je proslijedila moje pitanja..ha!!!) kao i činjenica da oni meni duguju puno, ali o prijeboju nema ni zbora - plati svaki mjesec doprinos za HZZO ili... zna se! Oderat ćemo te kamatom!

To me frustrira, zato ovu državu sve više gledam kao neprijateljsko okruženje, zemlju raznih ministarskih mediokriteta (da ne bole njihovi glupi potezi onda bih im se smijao) nikakve pomoći nema, a deranja sve više...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 07:04   #92
Deračina ala Dubrovnik!!

Vrijedi ovo pročitati:

Dakle - zaboravio sam platiti komunalni i vodni doprinos i to od svibnja 2008. do studenog 2008. Zaboravio - ubi ga sad! I što se događa?

POŠALJU MI OVRHU!!! (nikakvu obavijest o dugu, opomenu i sl!) Koja košta 200,00 kn!!!!! I u tekstu kaže: dug je xx, kamata je XXXXX!!! I cijena ovrhe je 200,00 kn. Kakvi hajduci, ovo je daleko gore! Ovo su hajduci koje i zakon pokriva! (ako!!)

Ali, piše u tekstu i ovo: AKO se dugujući iznos plati odmah NEMA ovrhe... Ali NE piše što je sa 200 kn troška za ovrhu koje su oderali odoka. (ma nije odoka, nego po pravilniku gdje Šuice & comp...)

I naravno, postavlja se jednostavno pitanje: ako mene gdja Šuica & comp odere na ime kamata oko 20% (???) kako da ja gosp ministra Milinovića oderem za onih 6 mjeseci duga na ime refundacije O.D.?!?

I smijem li to rješenje javno objaviti, pa neka ljudi vide kako je biti poduzjadnik?? i gdje mi živimo!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 16:59   #93
Pa knjiži ga kao reprezentaciju, premda ti neće biti svi troškovi priznati. Ja ne vidim neki drugi način.
GeniusSo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 14:36   #94
Jel koristi netko ipos? Zapela sam sa knjiženjem financijskog leasinga, našla sam primjer knjiženja u rrif-u i tako ga napravila ali i dalje mi neštima. Jel ima netko iskustva s tim programom?
gena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 08:20   #95
Quote:
gena kaže: Pogledaj post
Jel koristi netko ipos? Zapela sam sa knjiženjem financijskog leasinga, našla sam primjer knjiženja u rrif-u i tako ga napravila ali i dalje mi neštima. Jel ima netko iskustva s tim programom?
Reci u čemu je problem,konkretno
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 18:59   #96
putni nalozi

je l piše tko putne naloge, k vragu čemu je otvoren ova tema nitko ništa ne zna konkretno , šta je to likvidator na putnom obračunu i šta kao firma nema likvidatora je l može netko to podrobije objasniti ljudi daj življe malo
trinity2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 05:29   #97
Quote:
trinity2 kaže: Pogledaj post
je l piše tko putne naloge, k vragu čemu je otvoren ova tema nitko ništa ne zna konkretno , šta je to likvidator na putnom obračunu i šta kao firma nema likvidatora je l može netko to podrobije objasniti ljudi daj življe malo
A što misliš da ove tisuće "oneman" firmi pitaju takve gluposti?? Ako firma ima direktora, taj sve potpisuje... Ili nema nikoga osim vlasnika? Onda on potpisuje... Ako nema tko potpisati, onda nema ni firme. Ni putnog naloga.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 15:29   #98
Pozajmica / d.o.o.

Zna li tko odgovor na sljedeće: smije li jedini vlasnik d.o.o.-a svom zaposleniku dati beskamatnu pozajmicu? Hvala!
Iggy_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:12   #99
Mislim da smije, ali mora obracunat placu u naravi na trzisnu kamatu...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 20:48   #100
Hvala, da, to bi moglo biti to. Znaš li možda da li je taj primitak u naravi oporeziv i ako je firma u mirovanju?
Iggy_123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.