Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2008., 10:19   #1
Nafta...ko tu koga je*e

Svakih nekoliko dana barel nafte poskupi, INA digne cijene, u vladi pričaju kako se ništa nemože poduzet, u INI isto bla bla bla i mi mormo platit bentin naftu ili što več koliko got oni kažu. Recimo 1 barel ima oko 160l....

1 barel =124$

Ako promijenimo us$ u kn dobijemo da je 1 barel 560kn
ako je 1 barel 160l onda ispada kad to pretvorimo u kune i litre da je litra nafe 3,50kn/l a benzin na crpki plačano 9kn sa pdv, sa preradom i sa davanjima, to je ovih dana kad je 1 us$ 4,5kn.

Prije 10 godina 1998 je bio 1 us$ 8,6kn a barel je bio 60$ i ako to sad pretvorimo u kune i litre ispada da je 60 X 8,6=516kn barel / 160l=3,22kn/l to zanči da je ona barel bio 10% jeftiniji naego danas, ali ona je litra benzina na benziskoj bila 4-5 kn to zanči da bi danas bilo realno da litra benzina bude max 5,5kn/l i onda je u cijeni bio pdv, trošarina, rerada i sve ostalo kao što je i danas a ne 9.0kn/l koliko je danas......

I na kraju nafta poskupljuje jer onaj u Arabiji koji ima 20 žena želi dobit isto za svoju naftu pa makar dolar pada on hoče uvjek 500kn za barel a ako dolar pade on poskupi barel da dobije isto i to je realano, a kad on u Arabiji digne cijenu nafte zato što je dolar pao digne i INA nama jer je on podigao a ne spusti cijenu zato što je dolar pao, pa mi kad plačamo naftu prema vani mjenjamo kune u dolare i dobijemo uvjek isto nafte, kod nas nije dolar ko u americi, i kod nas se benzin i ostali naftni derivati nebi trebali poskupit jer barel poskupi za onoliko koliko us $ padne...i sad ko koga tu je*e?
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 12:50   #2
ZNA SE
IDEMO DALJE
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 13:51   #3
nafte ne poskupljuje zbog pada dolara. to su gluposti sa kojima arapi i špekulanti prcaju ostatak svijeta u glavu.

dolar je u zadnjih mjesec dana ojačao za 3% u odnosu na euro, a nafta je u isto vremenu poskupila za 10 dolara.

problem je što približavamo kraju nafte. opec ne želi povećati proizvodnju zato što im pašu ovakve cijene, a i zato što nemaju puno prostora za povećanje proizvodnje. uz to kina, indija, rusija, arapske zemlje i ostali sve više i više troše. norveška, amerika, venecuela, meksiko, rusija, iran imaju pad proizvodnje u zadnjih osam godina. neke zemlje su došle do kraja života naftnih polja kao norveška, amerika, meksiko, rusija (sibir) a druge zemlje manje proizvode zato što imaju maloumne vlade koje svojim politikama ne dozvoljavaju ulaganja u naftnu ind. odnosno nacionalizacija je na djelu.

U 8 mjesecu 2003. je INA za litru sirove nafte na svjetskom tržištu trebala izdvojiti oko 1,40 kuna.

U 3 mjesecu 2008. je INA za litru sirove nafte na svjetskom tržištu trebala izdvojiti oko 3,00 kune.

Znači imamo povećanje ulaznih troškova za INA od 114%.

U 8 mjesecu 2003. je INA za litru eurodizela tražila na benzinskim pumpama 5,90 kuna.

U 3 mjesecu 2008. je INA za litru eurodizela tražila na benzinskim pumpama 8,40 kuna.

Znači imamo povećanje cijene na benzinskim pumpama od 43%.

vožnja automobilom nije nužnost nego luksuz. država treba subvencionirati i pomagati dizel i plavi dizel koji služe za proizvodnju poljop. proiz. i transport,ali sve ostalo ne. onaj tko nema novaca neka se ne vozi. osim toga hrvati su htjeli nove autoceste i sada to treba platiti.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 11:22   #4
Quote:
dreja kaže: Pogledaj post
Svakih nekoliko dana ...
Kapitalizam kolega, kapital bez granica! uglavnom šeikovi su tu zapravo i najmanji problem što se tiče cijene barela! Najveći problem su špekulanti naftom! Svi tu vide priliku za zaradom i žele je iskoristiti! U svijetu ima jako jako puno novaca i svako želi uzeti dio kolača! Uzima se siromašnima koji kud imaju slabe izglede nešto promijeniti tud su još malo zatucani i ne žele se izdić iz siromaštva nego forsiraju nepotrebnu potrošnju koja stvara kapitaliste! Imaš plaću npr 4000-5000 kuna i ideš kupit novi auto na kredu za 10000eura! 3-4tisuće eura automatski daš banci, 5-7tisuća eura izgubiš na vrijednosti auta za koju godinu, pametnjakovići još uzmu 1.4 benzince bez plina i spuše dodatnih 3-4 tisuće eura u odnosu da su uzeli diesela ili ugradili plin! Ukupna pušiona 11-13 tisuća eura za 5 godina ! 11-13tisuća eura je velika lova za početak biznisa no neki tukci to potroše bezveze! Zato postoje bogataši i kapitalisti koji legalno uzmu lovu siromašnima jer ovi im to dozvole! Neka čovjek kupi novi auto za 15tisuća eura ako ima sa strane najmanje 100000 eura! to onda nije opterećenje buđeta, tj. čak je i racionalno ponašanje s novcima a to se cijeni! Ali ako živiš od plaće do plaće onda si budala ako si dozvoliš čisti gubitak od 11-13tisuća eura za par godina! Dokle god ljudi budu forsirali nepotrebnu potrošnju a primanja su im za k... neću ih žalit nimalo! mi smo u usranoj državi u kojoj je teško doći do novaca no ako se čovjek preda onda si je sam kriv! naftaši i špekulanti uzimaju lovu običnim ljudima, ajmo malo i mi obični ljudi stisnit zube i uzeti njima! Prvo malo odricanja , a onda berba!! Pozdrav!

Zadnje uređivanje Lavica02 : 18.05.2008. at 14:56. Reason: quote
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:17   #5
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
nafte ne poskupljuje zbog pada dolara....
Nekad nam više pašu postici nego neki drugi brojevi, pa recimo ako imamo u firmi zaposleno 2 radinika i zaposlimo još 2 onda smo 100% povečali broj ljudi u firmi, a ako imamo 10 000 ljudi pa zaposlimo još 200 onda če lijepše zvučit ako kažemo da smo zaposlili 200 ljudi nego 2%.......tako i sirova nafta ako je 2003 bila 1,4kn/l i sad je 3kn/l istina je da je poskupila za 114%, ali je i poskupla za 6kn i ako to dodamo na onih 5,9 ispada da bi trebalo sad bit 7,5kn/l a ne 8,4kn/l

a šta se tiče auta i luksuza ja neznam di ti živiš, ali ja živim na selu i auto mi nije luksuz nego nužnost, autobus prođe 2 km od sela 2X dnevno, i sad ako je auto luksuz i ako idemo dalje na bolje onda nešto nije uredu ,ali ako idemo dalje na lošije onda je ok, kažeš da bi država trebala subvencionirat dizel i plavi dizel, oni neče ništa subvencionirat dok imaju pdv na trošarinu koju su si sami odredili, jer ako je trošarina 1kn + pdv onda je 1,22 kn a ne 1kn

Zadnje uređivanje Lavica02 : 18.05.2008. at 14:56. Reason: quote
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:31   #6
http://www.engdahl.oilgeopolitics.ne...peculation.HTM
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:43   #7
Quote:
dreja kaže: Pogledaj post
ako i sirova nafta ako je 2003 bila 1,4kn/l i sad je 3kn/l istina je da je poskupila za 114%, ali je i poskupla za 6kn i ako to dodamo na onih 5,9 ispada da bi trebalo sad bit 7,5kn/l a ne 8,4kn/l
ini je poskupila za 1,6, a nama za 2,50. razlika ti je u većim troškovima proizvodnje, većem pdv-u i tako dalje...

Quote:
a šta se tiče auta i luksuza ja neznam di ti živiš, ali ja živim na selu i auto mi nije luksuz nego nužnost
naravno da ti je auto luksuz i nema toga tko će me uvjeriti u suprotno. imaš bicikl, skuter i noge, imaš jako puno mogućnosti ali najlakše je očekivati da ti država osigura cijenu benzina koja tebi odgovora.

preseli u kinu, tamo država subvencionira benzin i tamo je galon 3$. to ti je isto tako jedan od razloga zašto cijena divlja. jebiga tamo je 1,3 milijarde ljudi + 1,1 ili 1,2 milijarde u indiji gdje imaju mogućnost da kupe novi automobil za 2000 eura. nafte je sve manje i navike se moraju mijenjati.

Quote:
autobus prođe 2 km od sela 2X dnevno, i sad ako je auto luksuz i ako idemo dalje na bolje onda nešto nije uredu ,ali ako idemo dalje na lošije onda je ok
čitaj johny5.

Quote:
kažeš da bi država trebala subvencionirat dizel i plavi dizel, oni neče ništa subvencionirat dok imaju pdv na trošarinu koju su si sami odredili, jer ako je trošarina 1kn + pdv onda je 1,22 kn a ne 1kn
pa rekli su da rade kalkulacije sa kojim će izaći idući tjedan u kojim će pomoći takvim ljudima. jesam za to da se to subvencionira pošto to povlači hrpu drugih poskupljenja.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:44   #8
slažem se kako je dosta toga špekulacija ali u ovom tekstu se nije uopće spomenuo pad proizvodnje nafte u pojednim zemljama odnosno povećanje potražnje u drugim zemljama.

svaki onaj tko misli kako se potražnja motoriziranih kinezi,indijaca i ostalih neće osjetiti na tržištu je naivan.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:16   #9
Ma nekih cca 5kn ide samo drzavi kroz trosarine,poreze za ceste i slicne pizdarije.
Samo pitam se ja dokle cijena moze ovako ici gore svako malo a da ekonomija ne "explodira",cijeli svijet krklja u recesiji,a ne samo amerika.Zasto imam osjecaj da prava kriza tek predstoji.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 19:05   #10
Jeste li upoznati sa Peak Oil pričom? Koliko je ozbiljno shvaćate?
Evo samo nešto od mnogih dokumentaraca na youtubeu

http://www.youtube.com/watch?v=FVwf2XqZ-XE

http://www.youtube.com/watch?v=2rrzAnyakiA

Očekujete li sh*tstorm u skoroj budućnosti i da li pripremate kišobran?
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 00:38   #11
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
naravno da ti je auto luksuz i nema toga tko će me uvjeriti u suprotno. imaš bicikl, skuter i noge, imaš jako puno mogućnosti ali najlakše je očekivati da ti država osigura cijenu benzina koja tebi odgovora.
ajde sjedi na skuter i odi na posao recimo u siječnju, kad je vani -5, ili u listopadu, kad često kiši. možda i nema toga tko će te uvjeriti u suprotno. ali zato vrijeme (ili nevrijeme) hoće. probaj pješice ili na biciklu. još bolje
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 07:40   #12
Cijeli sustav je postavljen tako da se mali broj ljudi bogati na račun neodgovorne i financijski nedovoljno educirane većine. Ako pogledate kroz povijest nećete pronaći nijedan primjer koji govori suprotno.Dakle,skroz dok se bude moglo iskorištavati postojeću situaciju tj. pumpati špekulativno cijenu sirovine koja je ionako ograničenih rezervi ne može se očekivati promjena trenda,a postojeći patenti koji bi pružili kvalitetnu alternativu i dalje će biti zakopani jaaaaako duboko u ladicama naftnih moćnika.
fedex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 09:24   #13
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
ajde sjedi na skuter i odi na posao recimo u siječnju, kad je vani -5, ili u listopadu, kad često kiši. možda i nema toga tko će te uvjeriti u suprotno. ali zato vrijeme (ili nevrijeme) hoće. probaj pješice ili na biciklu. još bolje
Ovakvi kao ti uvijek nadju neki izgovor.
Nitko ne tvrdi da moras i za vrijeme kise i ekstremno hladnih dana ici na posao skuterom ili biciklom. S obzirom da je cak i u Zagrebu vise suncanih/suhih dana godisnjeg, ne vidim razloga da se na posao vecim dijelom godine ide skuterom.
A ne da svakodnevno gledam sve vise i vise vozaca na ulicama, a u 95% auta se vozi JEDNA osoba.
Dakle, ocito je da se ima para, i takvi se nemaju pravo buniti na cijenu benzina.
Ipak jos uvijek ne zivimo u Americi gdje vecina ljudi stanuje na udaljenostima i do 100 kilometara od posla, pa su im sve druge mogucnosti odlaska na posao previse spore i neisplative. Kod nas vecina radi u relativno blizoj okolici koja je vrlo dobro povezana javnim prijevozom.

P.S. Na posao idem javnim prijevozom ili biciklom. Radim u strogom centru i ne isplati mi se autom - puno vremena, parkinga kojeg nikad nema....
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 13:20   #14
frend zivi na kneziji a radi u petrovoj i na posao ide biciklom ili pjeske.. kad je zima ide tramvajem.. a ima placu 3 put vecu od hr. prosjeka..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:22   #15
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
ajde sjedi na skuter i odi na posao recimo u siječnju, kad je vani -5, ili u listopadu, kad često kiši. možda i nema toga tko će te uvjeriti u suprotno. ali zato vrijeme (ili nevrijeme) hoće. probaj pješice ili na biciklu. još bolje
uvijek i samo jadne isprike. pa ne živi cijela hrvatska na selu koliko ja znam. kako su prije ljudi živjeli na selu kada nisu imali automobile? kiši? imaš kišobran ili kabanicu. manje se vozite i više ćete novaca imati za druge stvari. protivim se tome da država subvencionira benzin. onaj tko se hoće voziti nek se vozi ali nek i plati. zagreb ima jako dobar javni prijevoz a ipak se većina vozi u automobilima. najšešće po jedna osoba u jednom automobilu. bahatost i ništa više.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:41   #16
slazem se benzin treba biti i 20 kuna po litri jer je i tada prejeftin u odnosu na energiju koju sadrzi radi se o ljenosti i bahatosti.

treba povecati upotrebu bickala i javnog prijevoza.

doduse ja bi dodatno oporezovao tankanje jahti sa porezom od 200% po litri benzina jer se tu radi o cistoj obijesti.

a ovi razmazeni luzeri ce i tako uskoro pjehe.
ja bi najradije da mogu na job biciklom ali lose urbano planiranje i priroda posla me sprijecava u tome u svakom slucaju i ako budem prisiljen na to necu to shvatiti kao tragediju upravo suprotno.
problem su polubankrotirani tukci koji auto dozivljavaju kao produzetak pimpeka i misle da im drzava treba subvencinirati to preseravanje.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:43   #17
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
uvijek i samo jadne isprike. pa ne živi cijela hrvatska na selu koliko ja znam. kako su prije ljudi živjeli na selu kada nisu imali automobile? kiši? imaš kišobran ili kabanicu. manje se vozite i više ćete novaca imati za druge stvari. protivim se tome da država subvencionira benzin. onaj tko se hoće voziti nek se vozi ali nek i plati. zagreb ima jako dobar javni prijevoz a ipak se većina vozi u automobilima. najšešće po jedna osoba u jednom automobilu. bahatost i ništa više.
Upravo tako.
Ja si mogu priustiti da idem na posao svaki dan autom i placam garazu i Importaneu (radim u strogom centru, parking je nemoguc, a i nemam ZG tablice).
Ali opet to ne radim jer radije novac potrosen na auto (benzin do posla i nazad, garaza) potrosim na benzin do neke od nasih planina ili do mora, ili na daleko putovanje sa curom, ili na neko od drugih zivotnih zadovoljstava.
I zato "imam" i nemam se potrebe zaliti da nemam. Nemam minusa na racunu, nemam kredita (osim sto uskoro ulazim u kredit za stan, nadam se), a auto ce biti kupljen cistim cashom koji stedim neko vrijeme razlicitim nacinima ulaganja.
Dakle, moze se. Samo znam gdje su mi granice i mogucnosti za trosenje. Ako nemam, smanjim potrosnju. Jednostavno.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 17:03   #18
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
uvijek i samo jadne isprike. pa ne živi cijela hrvatska na selu koliko ja znam. kako su prije ljudi živjeli na selu kada nisu imali automobile? kiši? imaš kišobran ili kabanicu. manje se vozite i više ćete novaca imati za druge stvari. protivim se tome da država subvencionira benzin. onaj tko se hoće voziti nek se vozi ali nek i plati. zagreb ima jako dobar javni prijevoz a ipak se većina vozi u automobilima. najšešće po jedna osoba u jednom automobilu. bahatost i ništa više.
Nisam ni ja za to da država subvencionira gorivo ali da razjasnimo vožnje i "vožnje":
Današnji način života je jednostavno takav da se po defaultu podrazumijeva da imaš auto. Vozi se po jedna osoba jer svatko ima svoje obaveze. Netko može ići sa mnom skupa na posao ali poslije posla moram po djecu u vrtić, odvesti ih kod babe, usput stati i nešto kupiti, otići odnijeti onaj dokument u sobu br.8, pečatirati onaj drugi i vidjeti na drugom kraju grada dali imam sve za onaj treći... pa ako ima još netko takve obaveze možemo skupa
Nekad se na selu moglo živjeti bez automobila kada se rađalo, živjelo, radilo i umiralo sve u krugu od 500 metara. Danas ja stanujem ovdje, posao u drugom gradu, doktor u skroz drugom dijelu grada, vrtić tamo, škola onamo, država i njezina administracija na 100 mjesta...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 17:35   #19
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja za to da država subvencionira gorivo ali da razjasnimo vožnje i "vožnje":
Današnji način života je jednostavno takav da se po defaultu podrazumijeva da imaš auto. Vozi se po jedna osoba jer svatko ima svoje obaveze. Netko može ići sa mnom skupa na posao ali poslije posla moram po djecu u vrtić, odvesti ih kod babe, usput stati i nešto kupiti, otići odnijeti onaj dokument u sobu br.8, pečatirati onaj drugi i vidjeti na drugom kraju grada dali imam sve za onaj treći... pa ako ima još netko takve obaveze možemo skupa
Nekad se na selu moglo živjeti bez automobila kada se rađalo, živjelo, radilo i umiralo sve u krugu od 500 metara. Danas ja stanujem ovdje, posao u drugom gradu, doktor u skroz drugom dijelu grada, vrtić tamo, škola onamo, država i njezina administracija na 100 mjesta...
ok sve je to meni jasno ljudi. ono što mi nije jasno je to kako ćete vi to promijeniti? što kada vam litra banezina otiđe na 15 kuna? što ćete onda napraviti? nafte više jeftnija neće biti. čisto sumnjam, mnoge zemlje imaju pad proizvodnje, a potražnja raste.

ja nemam tih problema koje vi imate. imam sve na jednom mjestu. niti ne idem svugdje sa autom,a imam novaca za automobil sada i imat ću kada će litra biti 15 kuna. neki ljudi su se očito rodili u automobilu. što svih 90% ljudi koji sjede ujutro sami u automobilu imaju sve te obveze kao ti? čisto sumnjam, auto je luksuz pogotovo u većim gradovima gdje javni prijevoz funkcionira savršeno.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:57   #20
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
auto je luksuz pogotovo u većim gradovima gdje javni prijevoz funkcionira savršeno.
Nemoj mjeriti po Zagrebu u drugim mjestima i nije tako savršeno.
btw. meni javni prijevoz uopće nije jeftin. Mjesečna karta možda jeste ali pojedinačna nikako.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.