Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2011., 15:34   #61
Quote:
Jopa_od kaže: Pogledaj post
Nisam puno gledao ovaj topic i neda mi se traziti.

Je li i kada je NDH najavila ili proglasila rat prema VB (Engleskoj) i kojim je jos zemljama najavila.

Ako netko ima i knjigu bilo bi dobro..

Hvala,
13. prosinca 1941. godine Hrvatska je zajedno s Bugarskom, Mađarskom, Rumunjskom i Slovačkom objavila rat VB i SAD-u.SSSR-u rat nikad nije objavljen.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 11:56   #62
Umro posljednji veteran I. svjetskog rata

Zadnji poznati veteran 1. svjetskog rata Claude Choules umro je u srijedu u domu za starije osobe u Australiji u dobi od 110 godina, objavila je u četvrtak njegova obitelj ( citat )

http://www.novilist.hr/hr/Info-Fun/Z...svjetskog-rata

Kraj jedne generacije

I. svjetski rat više nije sjećanje, nego postaje povijest.
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 23:15   #63
dva znanstvena skupa o 2. svjetskom ratu:
1. Znanstveni skup "Represija i zločini komunističkog režima u Hrvatskoj"
2. Pobjeda! Znanstveni skup povodom završetka Drugog svjetskog rata
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 21:34   #64
dakle, staljingrad, svi znao po cemu je on poznat i sta se sve njemu i njegovim stanovnicima dogodilo, medutim, mene ne zanima nista od toga, vec sto se dogodilo poslije, kako je takav grad obnovljen u posljeratnom razdoblju, koliko je bilo tesko, kolko je kostalo i koliko je vremena trebalo da se grad obnovi, i zasto mi to danas ne vidimo kod nas, pogotovo vukovar, gdje smo mi zapeli u tome, jeli problem samo to sto nemamo novaca ili nesto drugo

hvala
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:50   #65
Postoji li na internetu sabrana na jednom mjestu opsežnija dokumentacia o Ninberškom procesu? Konkretno bi me zanimale izjave svjedoka optužbe i obrane
Slučajno sam naletio na ime .Georga Konrada Morgena SS suca koji je svjedočio na sudu.
Isti je proveo velik broj istraga zbog ubojstva,zlostavljanja i drugih kaznenenih dijela u konc-logorima što je rezultiralo optužbama ,kaznama i smaknućima pojedinih zapovjednika logora pa me to zainteresiralo za šire proučavanje.
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:01   #66
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Postoji li na internetu sabrana na jednom mjestu opsežnija dokumentacia o Ninberškom procesu? Konkretno bi me zanimale izjave svjedoka optužbe i obrane
Slučajno sam naletio na ime .Georga Konrada Morgena SS suca koji je svjedočio na sudu.
Isti je proveo velik broj istraga zbog ubojstva,zlostavljanja i drugih kaznenenih dijela u konc-logorima što je rezultiralo optužbama ,kaznama i smaknućima pojedinih zapovjednika logora pa me to zainteresiralo za šire proučavanje.
postoji kompletno, ali na engleskom
http://www.loc.gov/rr/frd/Military_L...rg_trials.html
http://www.loc.gov/rr/frd/Military_L...dictments.html
http://www.loc.gov/rr/frd/Military_L...criminals.html
http://www.loc.gov/rr/frd/Military_L...onspiracy.html
http://www.loc.gov/rr/frd/Military_L...criminals.html
http://www.loc.gov/rr/frd/Military_L...al-report.html

evo ti G.K.Morgan svjedocenja, ako te to interesira
http://en.wikipedia.org/wiki/Georg_Konrad_Morgen imas link na dnu stranice

Zadnje uređivanje kiseli1 : 17.05.2011. at 16:07.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:41   #67
Molio bih preporuku za knjige o hrvatskoj i svjetskoj povijesti, od početaka do danas (nije nužno da je i Domovinski rat uključen). Da je ipak malo detaljnija od srednjoškolskog udžbenika, no ne treba ići previše u detalje. Manje-više kao podsjetnik i proširenje školskog znanja.

Također (nevezano uz ovo) nešto na temu obnove Njemačke nakon 1945.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:54   #68
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
Molio bih preporuku za knjige o hrvatskoj i svjetskoj povijesti, od početaka do danas (nije nužno da je i Domovinski rat uključen). Da je ipak malo detaljnija od srednjoškolskog udžbenika, no ne treba ići previše u detalje. Manje-više kao podsjetnik i proširenje školskog znanja.

Također (nevezano uz ovo) nešto na temu obnove Njemačke nakon 1945.
- serija školske knjige "hrvatska povijest" (prvi, drugi i treći svezak)
- sinteze leykam internationala
- trpimir macan - povijest hrvatskog naroda
- ivo goldstein - hrvatska povijest
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 19:20   #69
hvala,onako na brzinu djeluje zastrašujuće mnogo ,valjda ću pročitati brže nego što su njima sudili
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 10:52   #70

izvještaj sa skupa
(baš i ne kaže puno o čemu se pričalo).
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 23:10   #71
Mate Suić je napisao jedan članak o odnosu sela i grada u (kasnoj) antici i pri tome na mislim na poglavlje iz njegove knjige. Zna li itko gdje je to točno objavljeno? - mislim u nekom beogradskom časopisu koje crolist nema u svojem katalogu...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους

Zadnje uređivanje von_ungern : 22.05.2011. at 23:11. Reason: 666
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 18:12   #72
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Mate Suić je napisao jedan članak o odnosu sela i grada u (kasnoj) antici i pri tome na mislim na poglavlje iz njegove knjige. Zna li itko gdje je to točno objavljeno? - mislim u nekom beogradskom časopisu koje crolist nema u svojem katalogu...
ni vi neznate.... šteta
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 20:13   #73
tražio sam jučer, no nisam našao, dat ću si još malo truda...
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 22:58   #74
hvala... poprilično je nezgodno što ti stariji častopisi koji su izlazili u nekoliko brojeva još nisu digitalizirani, a bibliografija na 'detaljima znanstvenika' šljaka samo za živuće istraživaće
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους

Zadnje uređivanje von_ungern : 23.05.2011. at 22:58. Reason: xxx
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 11:00   #75
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
hvala... poprilično je nezgodno što ti stariji častopisi koji su izlazili u nekoliko brojeva još nisu digitalizirani, a bibliografija na 'detaljima znanstvenika' šljaka samo za živuće istraživaće
mislim da bi ti ovo moglo pomoći u potrazi.

ili...

Quote:
Kuntić-Makvić, Bruna ; Nedved, Branka
Bibliografija akademika Mate Suića

UDK: 930(01); 93/94(01); 012

* Suić, Mate
* Povijesna znanost: bibliografije i katalozi * Povijest: bibliografije i katalozi * Individualne bibliografije

U: Mate Suić : 1915.-2002.. - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za društvene znanosti, 2004. - ISBN 953-154-648-7. - str. 43-62.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 00:30   #76
Zna li netko kakvu literaturu o partizanskoj propagandi u Drugom svjetskom ratu?
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 00:52   #77
matica hrvatska ima akciju putem koje se po relativno jeftinoj cijeni možete dokopati svog primjerka knjige "hrvatska historiografija" stjepana antoljaka. riječ je o nezaobilaznoj knjizi zasvakoga tko želi preciznijete upoznati putanju razvoja hrvatske historiografije do 1918. godine.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 10:25   #78
časopis "naše starine" dostupan je u elektroničkom obliku.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 02:00   #79
Dio članka Antuna Radića iz časopisa "Dom".

Quote:
"U staro vrijeme, i još pred 300 do 400 godina nije oko Zagreba, Križevaca, Siska, Požege itd. uopće u Hrvatskoj s druge strane gore Velebita do mora, u cijeloj toj zemlji NIJE BILO NI JEDNOG HRVATA: Hrvati su bili preko Velebita, bliže moru, a oko Zagrba itd. pa na zapad sve preko Ljubljane i dalje dolje uza Savu sve su to bili Slovinci ili Slovenci. A DANAS SU TU HRVATI! A GDJE SU SLOVENCI? JESU LI SLOVENCI PROPALI? Sudite, jesu li propali: kad je hrvatska vlada i država preko Velebita pri moru propala, preselili su se hravatski bani među Slovence, u Zagreb, ali su se svejedeno zvali hrvatski bani, i vlada se njihova zvala hrvatska. I tako su Slovenci imali hrvatskog bana, ali to njima nije bio tuđi ban, jer su Slovinci govorili slično, ili posve jednako kao i Hrvati. Ali kad imadu hrvatskog bana i hrvatsku vladu, počeli su ljudi sve po malo govoriti da je to i narod hrvatski. I TAKO SU SE SLOVENCI SVE PO MALO PROZVALI HRVATIMA - izgubili su svoje ime, tako da danas ni jedan seljak oko Zagreba ne zna što je to Slovenac ili Slovinac, nego kaže da je Hrvat."
Negdje sam čak naišao na nešto što liči na originalan zapis, što me je potpuno zapanjilo, jer sam bio uvjeren da je ovo do tada bila još jedna u nizu velikosrpskih izmišljotina.

Koliko ima zapravo istine u tome i što nam je Antu navelo na neigranje hrvatskog imena ?

P.S. Ima i neki dio sa "Srbljima pri moru" tako da je sve obuhvatio.

Zadnje uređivanje Reeqwertz : 05.06.2011. at 02:10.
 
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 12:35   #80
Quote:
Reeqwertz kaže: Pogledaj post
Dio članka Antuna Radića iz časopisa "Dom".

Negdje sam čak naišao na nešto što liči na originalan zapis, što me je potpuno zapanjilo, jer sam bio uvjeren da je ovo do tada bila još jedna u nizu velikosrpskih izmišljotina.

Koliko ima zapravo istine u tome i što nam je Antu navelo na neigranje hrvatskog imena ?

P.S. Ima i neki dio sa "Srbljima pri moru" tako da je sve obuhvatio.
pročitaj temu "širenje hrvatskog imena"...
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.