Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2013., 20:34   #1
Startup j.d.o.o. i računovodstvo?

Pozdrav,

u procesu sam otvaranja jdoo-a i trenutno sam dosta daleko u toj priči dogurao. Jedna od stvari koja me trenutno muči je inicijalno razdoblje dok se biznis koji planiram ne zalaufa, točnije fiksni troškovi u tom razdoblju.

Naime jedan od troškova hladnog pogona tvrtke u začetcima je i trošak računovođe. Od onih s kojima sam imao priliku razgovarati većinom imaju fiksni trošak (cca 100€ + PDV), neovisno o prometu i broju računa, što je za startup tvrtku, van sustava PDV-a, ipak značajan trošak (cca 12.000,00 HRK p.a.).

Dakle iz očekivane dobiti treba izdvajati značajan postotak samo za knjigovođu od samog početka. U daljnim razgovorima, došli smo do toga da je kao "uobičajeno" da računovođe ne izdaju fakturu za protekli mjesec ako nema ulaznih i izlaznih faktura.

Znači li to da knjigovodstveni servisi za doo (u mom slučaju jdoo) zapravo tijekom godine samo knjiže ulazne i izlazne račune? Zar svaki malo bolji računovodstveni software, kojeg danas ima "kao blata", od polubesplatnog pa na dalje, nije dovoljan za ovu vrstu knjigovodstva? Vjerujem da bih nekako uspio naučiti zaknjižiti te ulazne i izlazne račune... a za ostalo? Obračuna plaća neće biti jer sam stalno zaposlen kod drugog poslodavca (ovo bi mi bio drugi posao), nema skladišta, nema... ništa posebno. Uvozi i izvozi nas više ne tangiraju jer smo u EU, a poslovati ću samo sa zemljama EU... Razmišljam da li su mi usluge knjigovodstva UISTINU potrebne?

S obzirom na činjenicu da nema zakonske prepreke da si sam mogu voditi poslovne knjige, ovim putem molim vas informaciju, da li netko sa uistinu bazičnim predznanjem računovodstva, uz pomoć danas dostupnih aplikacija, može voditi sam svoje računovodstvo? I ako da, koji biste program za to preporučili? Koji su ostali preduvjeti za to?

Unaprijed hvala na odgovorima...
miratz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 21:33   #2
Quote:
miratz kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

u procesu sam otvaranja jdoo-a i trenutno sam dosta daleko u toj priči dogurao. Jedna od stvari koja me trenutno muči je inicijalno razdoblje dok se biznis koji planiram ne zalaufa, točnije fiksni troškovi u tom razdoblju.

Naime jedan od troškova hladnog pogona tvrtke u začetcima je i trošak računovođe. Od onih s kojima sam imao priliku razgovarati većinom imaju fiksni trošak (cca 100€ + PDV), neovisno o prometu i broju računa, što je za startup tvrtku, van sustava PDV-a, ipak značajan trošak (cca 12.000,00 HRK p.a.).

Dakle iz očekivane dobiti treba izdvajati značajan postotak samo za knjigovođu od samog početka. U daljnim razgovorima, došli smo do toga da je kao "uobičajeno" da računovođe ne izdaju fakturu za protekli mjesec ako nema ulaznih i izlaznih faktura.

Znači li to da knjigovodstveni servisi za doo (u mom slučaju jdoo) zapravo tijekom godine samo knjiže ulazne i izlazne račune? Zar svaki malo bolji računovodstveni software, kojeg danas ima "kao blata", od polubesplatnog pa na dalje, nije dovoljan za ovu vrstu knjigovodstva? Vjerujem da bih nekako uspio naučiti zaknjižiti te ulazne i izlazne račune... a za ostalo? Obračuna plaća neće biti jer sam stalno zaposlen kod drugog poslodavca (ovo bi mi bio drugi posao), nema skladišta, nema... ništa posebno. Uvozi i izvozi nas više ne tangiraju jer smo u EU, a poslovati ću samo sa zemljama EU... Razmišljam da li su mi usluge knjigovodstva UISTINU potrebne?

S obzirom na činjenicu da nema zakonske prepreke da si sam mogu voditi poslovne knjige, ovim putem molim vas informaciju, da li netko sa uistinu bazičnim predznanjem računovodstva, uz pomoć danas dostupnih aplikacija, može voditi sam svoje računovodstvo? I ako da, koji biste program za to preporučili? Koji su ostali preduvjeti za to?

Unaprijed hvala na odgovorima...
Hmm, za malu tvrtku van sustava PDVa može se naći i puno jeftinije knjigovodstvo. Ne knjiže se samo ulazni i izlazni računi, imaš izvode, izvještaje poreznoj, regosu u slučaju da ćeš si isplaćivati drugi dohodak, završni račun. Nemaš uvoz i izvoz unutar EU ali imaš isporuku i stjecanje za što isto moraš poreznoj slati izvještaje, nije to baš samo tako.
Nije nemoguće naučiti, ali ako ne znaš što se knjiži na koji konto, osnove neke, dobro razmisli prije upuštanja u tako nešto jer ti se može desiti da ćeš utrošiti jako puno vremena u to umjesto da ganjaš svoju zaradu.

Knjigovođe prate i sve zakonske promjene kojih se moraš držati, a u slučaju da nešto propustiš jedna inspekcija te može koštati više nego godišnja naknada knjigovođe.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 21:58   #3
Slažem se sa devilgirl. Da bi netko bio samostalni knjigovođa treba puno iskustva i puno učenja u praksi. Naime,pišete da ćete raditi sa zemljama EU. Samo na ovom forumu imate temu o računovodstvu vezano uz promjene oko EU gdje se iskusne knjigovođe nalaze u dilemama kako što napraviti, tako da nekako sumnjam da se u kratko vrijeme može sve naučiti,a kao neiskusan u računovodstvu ne znate točno ni što se uopće treba knjižiti,a kamoli kako. Malo se raspitajte još oko servisa za jeftiniju uslugu,ali budite spremni da će vam puno njih opravdati svoju cijenu znanjem. Jer nije stvar u unošenju u kompjuter nego u znanju kako što unijeti,kakve izvještaje raditi i raditi ispravno. U svakom slučaju,sretno miratz.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 12:39   #4
Pozdrav, vidim da ste već dosta pisali o otvaranju, pa me zanima, znam da je trošak otvaranja cca 800kn, ali može li se otvoriti uz stalno zaposlenje? treba imati knjigovođu? ima li ikakav zakonski utjecaj na postojeće zaposlenje? Tnx a lot
Gerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 13:24   #5
Quote:
Gerina kaže: Pogledaj post
Pozdrav, vidim da ste već dosta pisali o otvaranju, pa me zanima, znam da je trošak otvaranja cca 800kn, ali može li se otvoriti uz stalno zaposlenje? treba imati knjigovođu? ima li ikakav zakonski utjecaj na postojeće zaposlenje? Tnx a lot
Možete otvoriti uz stalno zaposlenje Knjigovođu ne morate imati ako sami znate odraditi sve što treba. U tom slučaju na poreznoj ćete izjaviti da si sami vodite knjige i tamo će vas zavesti kao odgovornu osobu za knjigovodstvo. U protivnom,ako imate knjigovođu poreznoj se dostavlja Ugovor o obavljanju računovodstvenih poslova i za gotovo sve zovu knjigovođe,a ne vas.

Zakonski utjecaj na postojeće zaposlenje... ne znam što konkretno vas zanima,ali kažem,možete biti zaposleni i drugdje,a otvoriti firmu. U tom slučaju ništa se neće promijeniti u vašem radnom odnosu. I dalje ćete imati od tamo svoju plaću kao do sada.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 17:29   #6
jedna stvar, ako uvozis robu iz eu, opet moras imati skladiste. skladiste nema veze s time odkud uvozis robu. provjeri si mtu
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 00:27   #7
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
jedna stvar, ako uvozis robu iz eu, opet moras imati skladiste. skladiste nema veze s time odkud uvozis robu. provjeri si mtu
da moze imati svoje skladiste, ali vise ne podlijeze carini od 1.7.
stovise nekoliko firmi, dok sam radio u odjelu je dolazilo zatvarati carinska skladista tipa A i B upravo zbog nepostojanja carine izmedu EU zemalja.
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 01:52   #8
fl@atron, ja govorim o skladistu kao skladistu. ne carinskom vec normalnom skladisut. prem mtu, ako prodajes proizvode, moras imati skladiste u stambeno poslovnom ili poslovnom prostoru. mozes i 2 m kvadratna iznajmit ali moras imati ugovor o najmu.

naravno, ne podiljeze carini i ne placa ju ali skladiste kao skladiste, treba imati.
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:31   #9
Pozdrav,
hvala na odgovoru, no kakav je to paušal mjesečni od 1500kn koji se plaća? Ili imam krivu informaciju? koji su fiksni troškovi ako ih ima?
Gerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 15:04   #10
[QUOTE=miratz;46012773
S obzirom na činjenicu da nema zakonske prepreke da si sam mogu voditi poslovne knjige, ovim putem molim vas informaciju, da li netko sa uistinu bazičnim predznanjem računovodstva, uz pomoć danas dostupnih aplikacija, može voditi sam svoje računovodstvo? I ako da, koji biste program za to preporučili? Koji su ostali preduvjeti za to?

Unaprijed hvala na odgovorima... [/QUOTE]

Osim ako nemaš barem godinu dana iskustva u vođenju tekućeg knjigovodstva i izradi završnog računa potpuno samostalno i vremena na raspolaganju da odvojiš dio radnog vremena za to, zaboravi da ćeš sam sve vodit što s tiče knjigovodstva. Zapetljat ćeš se u roku od 6 mjeseci da nećeš znat di si. Ali ne moraš mne slušat. Kreni sam pa buš vidio.
bilancist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 11:31   #11
Pozz, ima li tko info o fiksnom mjesečnom plaćanju za jdoo? Ili svi troškovi ovise o prometu?
Gerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 04:27   #12
Imam potpuno istu dilemu kao i autor teme,muče me troškovi računovođe.

Da li netko ima ideju,ja bih otvorila jddo,ali bi se radilo o intelektualnim uslugama,konkretno prevođenju... dakle ja radim od kuće,mailom šaljem svoj rad.

Da li barem u takvom slučaju knjige mogu voditi sama?

Da li je uopće moguć rad od kuće kod jddo-a ?Valjda je ?


Da li je za takav slučaj komplicirano voditi knjige?
Ne uvozim,ne kupujem,ne skladištim...

Izdajem račun,cijena je određena po jedinici (kartica teksta),šta mislite?
Pegina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 14:07   #13
Quote:
Gerina kaže: Pogledaj post
Pozz, ima li tko info o fiksnom mjesečnom plaćanju za jdoo? Ili svi troškovi ovise o prometu?
imas placu i doprinose + knjigovođa. to su fixni troškovi.

pegina, ukoliko nisi knjigovođa nemoj se uopce time baviti. plati knjigovodu da radi posao koji svaki mjesec treba obaviti. zakoni se mjenjaju, a tu nije samo knjiženje računa.. ima daleko vise posla.

mozes otvorit j.d.o.o. i bavit ce intelektualnim uslugama iliti prevođenjem. izdaješ račune i to je to
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 19:27   #14
Generalno, cijena od cca 750 kn nije prevelika. Može se, za početak poslovanja, dogovoriti i manja cijena zbog samog starta (ja osobno sa svojim novim komitentima tako imam dogovor za prvih 6 mjeseci, a onda ćemo se dalje razgovarati), ali, kako vi sami cijenite svoje znanje i naplaćujete ga, morate shvatiti da ni računovođe nisu samo knjižači dviju poslovnih promjena koje imate u mjesecu. Uostalom, ako ih je samo par, ne zamarajte se otvaranjem firme nego radite na ugovor o djelu. Prema tome, poštujte i tuđe znanje. Iz jako dugog iskustva znam da je jako teško nabaviti SW koji će vam olakšati rad, što manje košta, to je teži za korištenje. Ali čak i da radite sami mjesečno knjigovodstvo, tko će vam raditi završni račun? S osnovnim znanjem knjigovodstva to nemojte ni pomišljati, a nitko normalan neće pristati to napraviti iz neprovjerenih podataka. Budite svjesni da je najskuplje imati jeftinog knjigovođu, nekog tko vam neće izdavati račune i sve radi na "dogovornoj" bazi. To vam odmah mora svijetliti crveno. Samo vas molim da si nađete knjigovođu PRIJE otvaranja firme jer vam može pomoći savjetom i zašparati vam novaca i više nego što mislite.
golubknjigovođa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 13:28   #15
ok,thanks
Pegina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 13:49   #16
Ovako ja isto razmisljam o otvaranju j.d.o.o ali me zanima jedna druga stvar...Da li ja kao osnivac i jedini zaposlen u firmi moram samom sebi isplacivati placu ili sam duzan placati samo doprinose (zdravstveno i mirovinsko) jer u biti cist sumnjam da cu imati dosta novca bas da si otpocetka isplacujem placu i ako ne moram da li zna netko koliki je tocan iznos doprinosa koje moram platiti,onako iznos otprilike jer su mi financije ogranicene.Hvala unaprijed na odgovoru!
fer86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 14:20   #17
Quote:
fer86 kaže: Pogledaj post
Ovako ja isto razmisljam o otvaranju j.d.o.o ali me zanima jedna druga stvar...Da li ja kao osnivac i jedini zaposlen u firmi moram samom sebi isplacivati placu ili sam duzan placati samo doprinose (zdravstveno i mirovinsko) jer u biti cist sumnjam da cu imati dosta novca bas da si otpocetka isplacujem placu i ako ne moram da li zna netko koliki je tocan iznos doprinosa koje moram platiti,onako iznos otprilike jer su mi financije ogranicene.Hvala unaprijed na odgovoru!
Minimalna plaća od 01.01.2014. iznosi 3.476,29 kn sa svim davanjima preko firme. Doprinosi se moraju plaćati, neto ne moraš odmah, ali onda moraš voditi računa o obračunu poreza na dogodak i prirezu što je malo kompleksnija tema za raspravu. Koju ti može objasniti svaki knjigovođa, a vidim da ovdje ima onih koji misle da je posao knjigovođe smo unos podatak u komp., heh,
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 14:47   #18
Ukratko- doprinos za MIO je 603,52 kn, ostali doprinosi 458,68 kn, porez na dohodak i prirez 30,31 kn, ali on se mijenja zavisno od datuma isplate neto plaće. I da, nema plaće otprilike, zakonski minimum uvijek mora biti,
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 15:27   #19
čitajući ovaj podforum vidim da ljudi otvaraju j.d.o.o. samo tako...

bez ikakvog financijskog plana, a da ne govorimo i bez ikakvog znanja (placa, doprinosi..)

ne cudi me sto svako malo netko propada
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 16:53   #20
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
čitajući ovaj podforum vidim da ljudi otvaraju j.d.o.o. samo tako...

bez ikakvog financijskog plana, a da ne govorimo i bez ikakvog znanja (placa, doprinosi..)

ne cudi me sto svako malo netko propada
Slazem se, trebali bi se svi prije dobro raspitati kod racunovoda, koji su vise nego podcijenjeni u nasoj lijepoj. Kod otvaranja j.d.o.o. treba voditi racuna I da se vlasnik MORA prijaviti kao zaposlenik u firmu ako nigdje drugdje ne radi, tj. nije prijavljen u nekoj drugoj firmi ili obrtu. Jer u slucaju da nigdje ne radi, a ne prijavi se u svoju firmu, osnovica za doprinose je od 7.000,00 do 8.000,00 bruto place, ne znam tocno napamet. Koje mora placati iz svog dzepa jer mu se me priznaju kao trosak firme.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.