Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Trčanje

Trčanje Još samo 500 m...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2023., 12:36   #1
Trčanje sa astmom

Pozdrav ekipa. Zanima me ima li vas koji redovno trcite unatoc dijagnozi astme? Nedavno mi je dijagnosticirana astma, jos se nezna koji oblik i koristim pumpicu. Jos je faza oporavka pa povremeno samo prosecem vani, trcati nisam probao po ovome vremenu. Buduci da sam prije dijagnoze i poprilicno teskog napada astme bio poprilicno aktivan, trcanje, tenis, kosarka, nogomet interesira me iz vasih iskustava kakve su mi sanse da se bar djelomicno tome vratim?
Bill S is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2023., 13:41   #2
nisam doktor, ali ima mi smisla da kreneš lagano, pooooostepeno kreneš dizat intenzitet i volumen pa metodom pokušaja i pogrešaka. podrazumijeva se da nikuda ne ideš bez ventolina (pretpostavljam da to koristiš). nekako mi se čini da će doktori uvijek bit preoprezni u procjenama što smiješ i što ne, a internet sveznadari će olako reći da probaš pa što bude, bude.

ja sam kao klinac znao imati napadaje bronhijalnog spazma, ali onda nisam znao što je to, a ni starci nisu nešto trzali na to. mislio sam da je to normalno, kako dođe, tako i prođe. jedino mi je znalo bit bed kad legnem spavat pa ne mogu zaspat jer se svaku minutu-dvije moram potrudit da udahnem i tako po sat-dva. znalo mi se javit i kad je vani jako hladno, a ja nekud žurim. tipa, vani je minus 5-10, a ja na biciklu kasnim na vlak pa mi onda pluća fućkaju pola sata i prođe samo od sebe. mislio sam da je to skroz normalno sve dok se nisam oženio. imali smo doma ventolin jer je i klinac znao imati takve napadaje. kad sam prvi put probao ventolin mislio sam da je to neka crna magija, disanje mi se normalizira doslovce u roku par sekundi zadnjih 10ak godina mi se uopće nije pojavilo
PobesneoMarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2023., 15:43   #3
Nisam doktor, već rekreativac u bicklizmu i trčanju, ali znam da su dosta profi biciklista astmatičari. Stoga ne vidim da se netko ne bi mogao rekreativno baviti bilo kojim aerobnim sportom koji treba jaka pluća naravno ako mu to njegov liječnik odobri.

Dosta gledam utrke i nikad nisam vidio da je itko ikad imao problem zbog astme. Zapravo me jako iznenadila ta činjenica da ih dosta ima astmu. Nikad ne bih to rekao.
GGG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2023., 16:24   #4
Ako je mogla Ana Jelusic profesionalno skijati i trenirati (na minus temperaturama!) mozes i ti rekreativno trcati

Iz iskustva: nigdje bez ventolina, ali nauci prepoznati trenutak preko kojeg ne smijes ici da ne pocnes dahtat ko riba na suhom, jer ti je u tom slucaju trening za taj dan vrlo vjerojatno gotov. Nemoj trcat u drustvu nego sam, jer ce te drustvo povuc pa ces dat gas Ako je vani jako hladno, navuci maramu preko usta da udises topli(ji) zrak, ne hladan, da ne krenes zvizdat. I to je to. Iz mojeg iskustva, puno prije sam se dovela preko ruba na planinarenju ili turnom kad bih hodala s ekipom i nabijala tempo uzbrdo pa ostala bez zraka i morala raditi pauze svako toliko ili uzimati ventolin. Jednom kad mi je doslo iz dupeta u glavu idem svojim tempom i sto je strmije to ja idem sporije namjerno da se ne zadisem. I ne pricam I zapravo sustignem one koji jure pa moraju raditi pauzu svako toliko (rekli bi festina lente). Tako slicno i s trcanjem.... prilagodim treninge sebi i svojim plucima, pa makar bila najsporiji puz na stazi
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2023., 21:25   #5
Hvala na ohrabrujucim primjerima. Za Anu Jelusic sam znao, makar njen prijmjer je bio ekstreman,te je ona dosta muke prozivjela s tom astmom. Ovo za bicikliste nisam znao, u svakom slucaju sad sam opusteniji sto se tice buducnosti.
Bill S is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 16:24   #6
Pozdrav svima!
Prošli tjedan mi je dijagnosticiran alergijski rinitis i astma (izazvana naporom, tj. vježbanjem).
Bavim se trčanjem 8-9 godina, nisam nikada do sad imala problema s dišnim putevima ni alegrijama. Pulmolog mi nije prepisao nikakvu terapiju dok ne obavim spirometriju s ventolinom, kožni test na inhalacijske alergene i IgE (valjda sam dobro napisala). Pluća i saturacija su mi ok. Rekao mi je da smijem trčati, ali meni baš nije ugodno kad me, nakon prestanka aktivnosti, ulovi kašalj, škakljanje u grlu i disanje na škrge i tako dobrih sat vremena. Liječnica obiteljske medicine propisala mi je ventolin i rekla nek ga uzimam prije trčanja. Trčim tri puta tjedno, pa me zanima nije li to previše ventolina? Pulmolog ga nije uopće za sad spominjao.
Na pretrage sam naručena tek za tri mjeseca, sad mi dolazi najljepše vrijeme za trčanje, a ja ne mogu. Kaj da radim? Da probam s ventolinom? Da se smirim i strpim tri mjeseca ili da probam bez ičega, ali uz pauze (trčanje-hodanje)...? Ima li netko sličnih iskustava?
peppa4473 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.