Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2010., 18:01   #2061
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ako imaš putovnicu RH, ne treba ti viza za Kanarske, to je Španjolska. Ako želiš ostati dulje od 3 mjeseca - možeš izvaditi vizu. Ili moraš izaći iz Schengenskog prostora (ili u HR, ili Maroko ili London). S tim da ima neko ograničenje mislim, unutar 6 mjeseci smiješ boravit u Schengenu 3 mjeseca.
Čekaj hoćeš reći da ja npr. želim ostati 5 mj moram izaći iz Schengenskog prostora i boraviti određeno vrijeme i tek se onda mogu vratiti? Pa to mi je skroz nejasno..šta npr. ja želim biti 6.mj malo Španjolska, Francuska i Italija? moram se stalno vraćati
la primavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:44   #2062
Quote:
la primavera kaže: Pogledaj post
Čekaj hoćeš reći da ja npr. želim ostati 5 mj moram izaći iz Schengenskog prostora i boraviti određeno vrijeme i tek se onda mogu vratiti? Pa to mi je skroz nejasno..šta npr. ja želim biti 6.mj malo Španjolska, Francuska i Italija? moram se stalno vraćati
Ako želiš ostati u komadu dulje od 3 mjeseca moraš zatražiti vizu. Inače možeš ostati 3 mjeseca u komadu, ali onda sljedeća 3 mjeseca moraš biti izvan Schengenskog prostora. Tako piše u zakonu. Što znači da prilikom izlaska iz EU, ako policajac vidi po datumu ulaska da si ostala tamo dulje od 3 mjeseca, može raditi velike probleme. Ne znam kakva je kazna za to, jel samo novčana ili možda i zabrana ulaska na neko vrijeme.
Ako tražiš turističku vizu i namjeravaš ostati dulje od 3 mjeseca, onda sigurno moraš imati neko zdravstveno osiguranje za to vrijeme, kao i dokazati da imaš dovoljno love za tako dugi ostanak (mislim da za EU vrijedi 100 EUR po danu).
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:53   #2063
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ako želiš ostati u komadu dulje od 3 mjeseca moraš zatražiti vizu. Inače možeš ostati 3 mjeseca u komadu, ali onda sljedeća 3 mjeseca moraš biti izvan Schengenskog prostora. Tako piše u zakonu. Što znači da prilikom izlaska iz EU, ako policajac vidi po datumu ulaska da si ostala tamo dulje od 3 mjeseca, može raditi velike probleme. Ne znam kakva je kazna za to, jel samo novčana ili možda i zabrana ulaska na neko vrijeme.
Ako tražiš turističku vizu i namjeravaš ostati dulje od 3 mjeseca, onda sigurno moraš imati neko zdravstveno osiguranje za to vrijeme, kao i dokazati da imaš dovoljno love za tako dugi ostanak (mislim da za EU vrijedi 100 EUR po danu).
moram priznati da ni nakon ne znam koliko boravaka u shengenskom prostoru, meni ovo i dalje nije jasno.

sta znaci "3 mjeseca u komadu"? sta ako ostanem 2 mjeseca i 29 dana? ima s li poveznicu na zakon koji ovo regulira?

nisam dugo ostajao 3 mjeseca u EU kao sto sad razmisljam. i onda bih se vratio opet, jer mi je tu cura. uopce ne kuzim kad i kako mogu opet doci? i sta ako ne dobijem izlazni pecat?

zna li itko tocno iz iskustva kako ovo klapa?

Zadnje uređivanje goldietrickz : 14.01.2010. at 19:04.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 19:10   #2064
To znači da u Schengenskom prostoru smiješ unutar 6 mjeseci ostati tamo 3 mjeseca, bilo to u komadu ili razlomljeno. Ako namjeravaš ostati dulje, moraš tražiti vizu.

Ovo ti je sa stranice www.europa.eu

The length of stay in the Schengen area may not exceed three months within a six-month period for third-country nationals exempt from a visa requirement; for other third-country nationals, the length of stay is indicated on their visa (but cannot exceed three months within a six-month period).

Member States can also request the third-country nationals to report their presence to the authorities either on entry or within three working days of entry (see information provided by the Member States for details). If you are staying in a hotel or similar establishment, this is usually reported by the hotel.
For stays exceeding three months within a six-month period, either residence cards or national visas are issued for third-country nationals.National visas are valid only for the stay on the territory of the issuing State. Nevertheless, such visas (issued by a Schengen Member State) allow the holders to transit through other Schengen States on their way to the host country, unless they fail to fulfil the entry conditions. Under certain circumstances, national visas may also be valid as a short-term Schengen visa (for not more than three months from the starting date of their validity). Information on stays exceeding three months by EU nationals staying in another Member State and facilitations available for third-country members of their family who accompany or join themis available in Directive 2004/38/EC, in the Guide on the Directive PDF File [256 KB] and on the Your Europe portal .

Valjda je sad jasnije.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 19:22   #2065
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
To znači da u Schengenskom prostoru smiješ unutar 6 mjeseci ostati tamo 3 mjeseca, bilo to u komadu ili razlomljeno. Ako namjeravaš ostati dulje, moraš tražiti vizu.

Ovo ti je sa stranice www.europa.eu

The length of stay in the Schengen area may not exceed three months within a six-month period for third-country nationals exempt from a visa requirement; for other third-country nationals, the length of stay is indicated on their visa (but cannot exceed three months within a six-month period).

Member States can also request the third-country nationals to report their presence to the authorities either on entry or within three working days of entry (see information provided by the Member States for details). If you are staying in a hotel or similar establishment, this is usually reported by the hotel.
For stays exceeding three months within a six-month period, either residence cards or national visas are issued for third-country nationals.National visas are valid only for the stay on the territory of the issuing State. Nevertheless, such visas (issued by a Schengen Member State) allow the holders to transit through other Schengen States on their way to the host country, unless they fail to fulfil the entry conditions. Under certain circumstances, national visas may also be valid as a short-term Schengen visa (for not more than three months from the starting date of their validity). Information on stays exceeding three months by EU nationals staying in another Member State and facilitations available for third-country members of their family who accompany or join themis available in Directive 2004/38/EC, in the Guide on the Directive PDF File [256 KB] and on the Your Europe portal .

Valjda je sad jasnije.
kakvu vizu? ako su ova 3 mjeseca turisticka viza? uvijek sam slusao price o tome kako ne smijes ostati dulje od 3 mjeseca a da se ne vratis doma. nikako mi nije bio jasan ovaj dio "unutar 6 mjeseci". kao sto netko rece, to bas i nema smisla danas kad nema granica. znaci netko bi htio mjesec dana bit u njemackoj, mjesec u danskoj, mjesec u spanjolskoj, mjesec u portugalu... po ovome ispada da nakon onog mjeseca u spanjolskoj, mora ici doma i cekati 3 mjeseca kako bi mogao ici u portugal...

ako je tome stvarno tako, onda je to skroz bezveze...

kakve jos vize postoje, mislim na turisticke vize, a koje ne ogranicavaju ovaj boravak na 3 mjeseca? mozda netko zna... nemam sad stalni pristup kompu pa da sve to izgooglam...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 19:38   #2066
Imaš ove tipove turističkih viza:

Types of visas issued:

A: airport transit visa
B: transit visa
C: short-stay visa
D: long-stay NATIONAL visa
D+C: NATIONAL long-stay visa valid concurrently as a short-stay visa

Znači, tražiš ovu long-stay national visa.

Ovdje ti je link na europske zakone po pitanju toga.

Nemam pojma kako to funkcionira u praksi. Najbolje ti je nazvat Njemačku ambasadu u ZG i provjerit s njima (pretpostavljam da živiš u Berlinu).
Ili probaj postavit pitanje na Dijaspori, možda tamo imaju više iskustva s tim.
Što se tiće te kontrole ostanka u EU, u zadnje vrijeme skoro uvijek skeniraju putovnice i osobne i kod ulaska i kod izlaska iz EU, tako da vjerojatno ne trebaju ni provjeravati žigove, nego im sustav izbaci koliko si bio u EU.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 20:35   #2067
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
kakvu vizu? ako su ova 3 mjeseca turisticka viza? uvijek sam slusao price o tome kako ne smijes ostati dulje od 3 mjeseca a da se ne vratis doma. nikako mi nije bio jasan ovaj dio "unutar 6 mjeseci". kao sto netko rece, to bas i nema smisla danas kad nema granica. znaci netko bi htio mjesec dana bit u njemackoj, mjesec u danskoj, mjesec u spanjolskoj, mjesec u portugalu... po ovome ispada da nakon onog mjeseca u spanjolskoj, mora ici doma i cekati 3 mjeseca kako bi mogao ici u portugal...

ako je tome stvarno tako, onda je to skroz bezveze...

kakve jos vize postoje, mislim na turisticke vize, a koje ne ogranicavaju ovaj boravak na 3 mjeseca? mozda netko zna... nemam sad stalni pristup kompu pa da sve to izgooglam...

ma to su ti gluposti...ja sam bio na Gran Canariji 6 mj. i nitko me nije ništa pitao pa čak miti je znao da postojim...viza ti treba samo ako odlučiš raditi u
što sumnjam jer je proces vrlo kompliciran . U najgorem slučaju odeš do Maroka na jednodnevni izlet i vratiš se nazad i to je to. Tamo je policija vrlo susretljiva i nikad nisam čuo da su kome radili problema pa čak i Srbima koji nisu imali nikakve papire. Ako ne diraju one arape di će tebe europljana...
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 21:51   #2068
Quote:
conan kaže: Pogledaj post
ma to su ti gluposti...ja sam bio na Gran Canariji 6 mj. i nitko me nije ništa pitao pa čak miti je znao da postojim...viza ti treba samo ako odlučiš raditi u
što sumnjam jer je proces vrlo kompliciran . U najgorem slučaju odeš do Maroka na jednodnevni izlet i vratiš se nazad i to je to. Tamo je policija vrlo susretljiva i nikad nisam čuo da su kome radili problema pa čak i Srbima koji nisu imali nikakve papire. Ako ne diraju one arape di će tebe europljana...
arape ne diraju jer su arapi izbjeglice, i vjerojatno ni nemaju dokumenata...

meni je malo zeznutije... znaci prosle godine sam ulazio i izlazio u EU, nemam pojma koliko puta... odkad mi se racuna tih 6 mjeseci? imaju li oni u kompjuteru sve moje ulaske i izlaske?

poenta je da sam sad neprekidno 2 mjeseca u EU. njemacki carinik je poprlicno morao listati moju putovnicu da bi ista skuzio jer je istembiljana do iznemoglosti...

znam da skeniraju putovnicu, ali nisam siguran imaju li sve izlaske i ulaske koje sam napravio u racunalu...

nista, otici cu na policiju i pitati... druge nema...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 23:30   #2069
Quote:
conan kaže: Pogledaj post
ma to su ti gluposti...ja sam bio na Gran Canariji 6 mj. i nitko me nije ništa pitao pa čak miti je znao da postojim...viza ti treba samo ako odlučiš raditi u
što sumnjam jer je proces vrlo kompliciran . U najgorem slučaju odeš do Maroka na jednodnevni izlet i vratiš se nazad i to je to. Tamo je policija vrlo susretljiva i nikad nisam čuo da su kome radili problema pa čak i Srbima koji nisu imali nikakve papire. Ako ne diraju one arape di će tebe europljana...
da, ali po ovim odg ovdje ispada da nije moguće samo otići do Maroka i nazad..nego da MORAŠ boraviti izvan sh. prostora 3 mj..jel tako nukac? ee to mi nikako ne sjeda..
la primavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 23:32   #2070
Čuj, zakon je takav. Kako se on provodi, to je drugo pitanje. Možda na Kanarskim i ne toliko dosljedno, imaju neku vrstu autonomije, ali u Njemačkoj sigurno doslovnije shvaćaju, a bojim se uopće pomisliti kako ga shvaćaju u Austriji... Ali činjenica je - ako naletiš na nadrkanog policajca može ti zagorčati život.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 23:48   #2071
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Čuj, zakon je takav. Kako se on provodi, to je drugo pitanje. Možda na Kanarskim i ne toliko dosljedno, imaju neku vrstu autonomije, ali u Njemačkoj sigurno doslovnije shvaćaju, a bojim se uopće pomisliti kako ga shvaćaju u Austriji... Ali činjenica je - ako naletiš na nadrkanog policajca može ti zagorčati život.
istina..baš riskirati..na policajčevu narav.hmmm..nema mi druge nego nova maskara..
la primavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 23:57   #2072
Samo pazi da ne ideš nazad preko Njemačke, oni su mi najgori. Tamo mislim da ni maskara ne pomaže...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 00:05   #2073
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Samo pazi da ne ideš nazad preko Njemačke, oni su mi najgori. Tamo mislim da ni maskara ne pomaže...
ok, hvala na savjetu..nikako neću preko njih..
la primavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 09:26   #2074
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
...Ali činjenica je - ako naletiš na nadrkanog policajca može ti zagorčati život.
Tako je. Ja sam svojedobno radio vizu za Nizozemsku iako je već bila dio Šengena, a za sve ostale zemlje viza nije bila potrebna. Bilo mi je glupo riskirati progon iz EU radi kakvog slučajnog legitimiranja...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 09:53   #2075
Quote:
Cesc Fabergas kaže: Pogledaj post
ma,mislim..čemu sluzi pitanje dali ste ili bolujete od neke opasne bolesti kojom mozete ugroziti druge( u tom stilu)..i sad ja imam HIV recimo i stavim NE. na koji način će se to provjeriti?
malo sam guglao što se tiče mog problema, pa sam naišao na australske i britanske forume gdje se spominju slična pitanja. i tamo sam također naišao na odgovore da strane vlade ne mogu doć do takvih podataka za britanske odnosno australske državljane.
osobno baš nikada nisam imao problema kada sam god putovao,a dosta sam putovao, i valjda bi se bar jednom desilo da me netko nešto pita ili da me pretraži ili što god već..
odlučio sam stavit da nisam kažnjavan i amen. pa ćemo vidjet.
Ako si fakat u Valenciji kako ti stoji na profilu i ako tamo podnosis zahtjev u Americkom veleposlanstvu ili konzulatu onda u sustini ne bi trebao imati problema, jer si daleko od Hrvatske.
Viceroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 16:07   #2076
Quote:
la primavera kaže: Pogledaj post
da, ali po ovim odg ovdje ispada da nije moguće samo otići do Maroka i nazad..nego da MORAŠ boraviti izvan sh. prostora 3 mj..jel tako nukac? ee to mi nikako ne sjeda..
Susjeda mi radi u Trstu (na crno) svaki dan osim vikendom i Slovenci
bilježe svaki ulaz u državu i nikad nikad nikad nije imala nikakvih problema.
Po tome ona je i više nego 3 odnosno 6 mjeseci u šengenu....ti napravi kako hoćeš ali češ vidjeti tamo da nikog ništa ne pitaju ....
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 19:11   #2077
Quote:
conan kaže: Pogledaj post
Susjeda mi radi u Trstu (na crno) svaki dan osim vikendom i Slovenci
bilježe svaki ulaz u državu i nikad nikad nikad nije imala nikakvih problema.
Po tome ona je i više nego 3 odnosno 6 mjeseci u šengenu....ti napravi kako hoćeš ali češ vidjeti tamo da nikog ništa ne pitaju ....
ma naravno još bolje ako je tako..vrlo skoro ćemo sve izvidjeti.
la primavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 01:35   #2078
Mogu potvrditi da i za Hrvatsku vrijedi slično.

Bratova cura je iz Beograda i dolazila je često ovamo. Kada su odlučili da će doći ovdje na duže, s vjerojatnom namjerom trajnog ostanka, istraživali su naše zakone. I kod nas, u periodu od 6 mjeseci u Hrvatskoj se može turistički boraviti 3 mjeseca. Znači 3 mjeseca ovdje pa slijedi 3 mjeseca izvan granica. Ili 1 mjesec ovdje, 1 vani, 2 ovdje, 2 vani. Kombinirajte kako hoćete.

Kada je odlučila tražiti dozvolu boravka, trebali su dokazivati da su u vezi. Jedan od dokaza veze bile bi njene prijave boravka na njegovoj adresi, zajednički boravak na moru. Naravno da tih prijava nije bilo. Tko od vas prijavljuje goste na policiji?

Prilikom sljedećeg dolaska, uredno su je prijavili. Nešto kasnije podnijeli zahtjev za dozvolu boravka, a što je postupak koji traje i traje. Kada se počeo približavati rok od 3 mjeseca da je ovdje, a dozvole nema, nije im bilo svejedno. Pri prvom sljedećem izlasku pa ulasku u Hrvatsku, jedina želja im je bila da ona ne dobije pečat u putovnicu kako se ne bi vidjelo kada je ušla pa da se ne mora prijaviti na policiji da je ovdje, a sve kako joj ne bi istekla ta 3 mjeseca. Ako bi je zaustavila policija na ulici, mogla bi reći da je baš jučer stigla i da se ide prijaviti. Uspjela se malo švercati i stigla je dozvola boravka.

Jedno je putovati negdje često i ne razmišljati jeste li u nekom prekršaju jer vam to nije toliko bitno, a drugo je kada vam to može bitno utjecati na život.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 08:13   #2079
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Tko od vas prijavljuje goste na policiji?
ja...
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 11:09   #2080
Quote:
kontra kaže: Pogledaj post
ja...
a svatko tko ne uzima goste na crno, mora ih prijaviti...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.