Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2009., 11:11   #21
Evo ovako stoje stvari .Sastanak se malo odužio pa sam kasno stigao doma.
Usvojeni su svi naši (HUNP-udruge) prijedlozi vezani za promjenu pravilnika o ugradnji plinskih sistema u osobna vozila.Omogućeno nam je da u roku mjesec dana stavimo sve prijedloge na papir i službeno predamo ministarstvu prometa kako bi se što kvalitetnije nadopunio i izmijenio postojeći pravilnik o ugradnji koji je sada na snazi. HUNP je preuzeo obavezu da napravi 4 regionalne konferencije autoplin servisera u Osijeku,Zagrebu,Splitu i Rijeci i da sakupi sve prijedloge sa terena o izmjenama pravilnika kako bi mogli svaki opravdani prijedlog razmatrati i uvrstiti ga kao zahtjev prema ministarstvu a vezanu za promjenu postojećeg pravilnika.
Ono što je bila nit vodilja promjenama je krajnji kupac odnosno vlasnik vozila koji se odlučuje na ugradnju plina kako bi pojednostavili samu plinifikaciju a sa time i snizili cijenu ugradnje i izbjegli nepotrebna novčana izdvajanja kao što su vaganja vozila kod atesta i slično.
Dakle ono što smo jučer postavili kao zahtjeve o promjeni pravilnika su:

1.Plinski rezervoar vrijedi 10 godina od dana proizvodnje bez obzira kada je
ugrađen.Nakon 10 godina može se napraviti tlačna proba i produžiti na
sljedećih pet godina ili promijeniti rezervoar za novi koji opet vrijedi 10
godina.
Znači da otpada onih dvije godine koje rezevoar može stajati negdje na
skladištu a ako ga želiš ugraditi nakon tih dvije godine moraš(po starom)
napraviti tlačnu probu prije ugradnje.Znači to otpada.
Mislim da ne moram naglašavati da se eksploatacija autoplina time uveliko
pojednostavljuje i financijski smanjuje i to znatno.Za krajnjeg korisnika je
najvažnije da od dana ugradnje pa svih sljedećih 10 godina nema nikakvih
financijskih opterećenja vezano uz plinske rezervoare.
2.Izbacuju se sve moguće limene i plastične zaštite koje su se do sada
morale ugrađivati na boce koje su se montirale izvan karoserije a ispod
vozila.Kod takvih montaža te limene zaštite i sam rad znatno su uticali na
cijenu takve ugradnje.Obrazloženje je da se blato i vlaga skuplja između
boce i limene zaštite što prouzročuje koroziju boce u što su se sami
predstavnici CVH praktički uvjerili i prihvatili naš prijedlog o izbacivanju tih
zaštita iz pravilnika.
3. Izbacuje se vaganje vozila kod atesta što opet smanjuje financijski cijelu
ugradnju a i pojednostavljuje postupak atesta.
4. Izbacuje se žuti karton koji se morao ovjeravati prije atesta ili produženja
registracije kao dokument o ispravnom točenju.Ionako u praksi se to
dobivalo na plinskim postajama koje niti su provjeravale ukupnu zapreminu
tanka u vozilu a nisu niti stručno obučene da mogu odrediti ispravnost
punjenja.U buduće će serviser (koji izdaje uvjerenje o ugradnji) odgovarati
za neispravnost plovka na tanku u cjelini.
5. Zatražili smo da se ukine naknada za pregled plinske instalacije kod
produženja registracije jer onda oslobođenje od eko testa i njegove
naknade nema smisla.
6. Da se izjednače davanja za poluteretna vozila sa osobnim pošto nije realno da se za osobna vozila plaća 550 kn na godišnjoj razini a vezano uz naknade za ceste,a da se za vozila koja samo imaju produžen tovarni prostor plača 2000 kn kao naknada za ceste pošto su takva vozila uvrstili u teretna.
Mislim da ostale promjene koje se tiču isključivo za način ugradnje i tiču se samo servisera nema smisla nabrajati a popis još i nije krajnje definiran jer slijede regionalne konferencije koje će vjerojatno donjeti niz novih prijedloga.
Ovim putem pozivam sve koji imaju kakve prijedloge da se otvori nova tema na kojoj bi se skupljali ti prijedlozi a moderatore molim da priljepe ovaj moj post u vrh teme kako bi svi znali što je sve već u postupku a što nije.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 11:26   #22
znači, za mjesec dana će HUNP dati prijedloge izmjena ministarstvu.
dok se promjene ne usvoje (ako se usvoje) dotada je sve po starom.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 11:35   #23
Miro ovo je sve OK, ali bojim se da će onaj ko odlučuje o tome što će se prihvatiti a što neće to jest onaj koji sjedi u ministarstvu, naj vjerojatnije profesionalni političar, kad ovo pročita, slatko nasmijati, zgužvati papir, te sa njim gađati kantu za smeće.....
Uz komentar, e'bga šoo to on'i očee, lipi ih java oni'a??
Caljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:06   #24
Sory dečki nisam vam napisal da su na sastanku bili baš svi koji odlučuju o tim promjenama predstavnik ministarstva prometa i predstavnik CVH i načelno smo sve ovo dogovorili ali zbog mogućih naknadnih primjedbi na promjenu pravilnika dato nam je mjesec dana da uvrstimo i još neke dodatne primjedbe o kojima bi se eventualno raspravljalo dok o ovome što sam napisao više nema rasprave već slijedi samo tehnički dio promjene pravilnika.Jedino što ostaje za odraditi ,a to slijedi drugi tjedan ,je sastanak u ministarstvu gospodarstva vezano uz državne potpore za buduće korisnike UNP-a kao ekološkog goriva kojeg preko fonda za zaštitu okoliša država treba subvencionirati.Za to se još trebamo izboriti a imamo šanse zbog toga što sve zemlje EU na neki način direktno ili indirektno potiću zakonima alternativna goriva a želimo li u EU moramo uskladiti zakone sa zakonima u EU koji glasi da sve zemlje koje su članice ili su kandidati za ulazak u EU moraju 20% voznog parka imati sa vozilima na alternativni pogon.Trenutno smo postigli nekih 5% što znači da još ima puno toga za odraditi.Naravno nije sve određeno za autoplin.Tu ima i elektromobila biodisela i CNG-a pa i svih ostalih goriva koja spadaju u alternativna.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:14   #25
Vjerojatno tu spadaju i Hybridi, mislim da smo mi jednina zemlja u Europi (ne računajući Balkan) koja nema nikakve subvencije za eko prihvatljiva vozila...

Miro, što je sa onom nesretnom godišnjom cestarinom koju LPG-ovci plačaju svake godine?
Mislim ako se planira nekakva trošarina u cijeni UNP-a onda ta cestarina gubi smisao..... ili ne?
Caljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:16   #26
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
znači, za mjesec dana će HUNP dati prijedloge izmjena ministarstvu.
dok se promjene ne usvoje (ako se usvoje) dotada je sve po starom.
Da pravilnik doradimo što kvalitetnije sami smo tražili da se ostavi vremenski rok za usaglašavanje i sa serviserima na terenu.
Mislim da ne treba brzopleto ući u izmjenu i dopunu pravilnika jer kada se to odradi vjerujem da opet dugi niz godina nećemo moći ništa mijenjati.Ima dosta problema i u administriranju oko ugradnji plinskih sustava u automobile pa bi i to htjeli obuhvatiti ovim izmjenama kako bi se i serviserima olakšalo poslovanje.
Dok se to ne odradi ostaje po starom.No bez obzira na sve mislim da se stvari pokreću sa mrtve točke i isplati se tim problemima prići i studioznije a sad imamo tu šansu koju nismo imali nikada do sada.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:28   #27
Quote:
Caljka kaže: Pogledaj post
Vjerojatno tu spadaju i Hybridi, mislim da smo mi jednina zemlja u Europi (ne računajući Balkan) koja nema nikakve subvencije za eko prihvatljiva vozila...

Miro, što je sa onom nesretnom godišnjom cestarinom koju LPG-ovci plačaju svake godine?
Mislim ako se planira nekakva trošarina u cijeni UNP-a onda ta cestarina gubi smisao..... ili ne?
Pošto sam delegiran u radnu skupinu za određivanje cijene autoplina dao sam već neke primjedbe na postojeće prijedloge a vezani su uz kvalitetu autoplina i načina obračuna pa sad čekam odgovore.
Što se godišnje cestarine tiče koju plačaju svi koji se voze na plin naš stav je da se ona ukine ako se u cijenu plina ubace troškovi države.
Ako se ti troškovi ne ubace u cijenu litre plina (a te podatke možemo kontrolirati preko ove radne skupine za formiranjem cijene autoplina u kojoj sam i sam) onda nam ostaje ta cestarina ali se možemo izboriti da se za poluteretna vozila ona izjednači sa osobnim vozilima.Upravo to ćemo raspravljati na sljedećem sastanku u ministarstvu gospodarstva drugi tjedan.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 15:01   #28
viš, ovo je važan podatak.
znači, u principu se je država složila sa izmjenama pravilnika, ali se čeka dopunjavanje od strane HUNP-a i blagoslov ministra.
da sumiram ukratko, promjene bi bile.

-plinski tank vrijedi 10 + 5 godina. nakon 10 godina može se obaviti tlačna proba ili ugraditi novi tank.
-zaštita tanka se više ne stavlja, ušteda od 500 kn za one sa toroidnim tankom van kabine.
-vaganje kod atesta je nepotrebno, ušteda od 30 do 120 kn za sve.
-žuti karton. pretpostavljam da se ukida u cijelosti, a dečki na tehničkom će tražiti nove papire 10 godina nakon ugradnje (rok trajanja atesta boce).
-ukidanje pregleda plinske instalacije kod tehničkog, ušteda od 65 kn za sve.

e sad, dolazimo do dodatne cestarine.
ona će i dalje ostati, ali HUNP traži smanjenje za poluteretna i teretna vozila.
po meni, to je OK.

ionako većina plinaša radi puno km-a godišnje, i više se isplati dati jednom godišnje 550 kn za cestarinu nego da nam povise cijenu plina.

samo dalje tako
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 15:24   #29
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ionako većina plinaša radi puno km-a godišnje, i više se isplati dati jednom godišnje 550 kn za cestarinu nego da nam povise cijenu plina.
Ovo sve stoji, ali što ako oni povise cijenu UNP u maloprodaji za nekakav namet, odnosno trošarinu, a ipak ostave tu cestarinu?
A sve mi nekako smrdi na to.....
Caljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 15:51   #30
pa zato imamo mireka da se bori za nas.

ili nek skinu cestarinu, a povećaju cijenu plina
ili nek ostane kao dosad.
ja bi rađe da ostane kao dosad.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 16:34   #31
Bravo Mirek, odlične vjesti


Što se tiče cijene plina, ja bih rađe da ona ostane kakva je, nego da poskupi na račun smanjenja cestarine. To je čisto ekonomska računica, a ne bi odgovarala samo onima koji su sa vožnjom na plin na rubu isplativosti, a mislim da su takvi u debeloj manjini.
flexo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 10:38   #32
Ja sve to podržavam, samo me zanima u kojem roku će to zaživjeti s obzirom da mi je registracija u 7 mjesecu, a prije toga moram napraviti tlačnu probu, ako se ništa nepromijeni?
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 09:55   #33
Da pojasnim Wonderu.
Ne ukida se pregled plinske instalacije kod produživanja registracije već se taj pregled neće posebno naplaćivati već u redovnom pregledu za cijeli auto.
pošto imamo kontrolu nad formiranjem formule za cijenu UNP-a rekao sam da postoje dvije opcije.Ako se u tu formulu uračunaju državna davanja onda je logično da ćemo tražiti da se ukine godišnji paušal za cestarinu jer je on uračunat u cijeni litre plina.Ako pak želimo zadržati nisku cijenu plina onda ne možemo zagovarati takav stav i tada bi ostalo sve po starom s tom razlikom da bi se samo izjednačio paušal za poluteretna vozila sa osobnim.
Što se vremenskog roka tiče Bajki ti možeš mirno čekati termin za tvoju tlačnu probu jer će to sigurno biti riješeno do tog roka.Po meni je realno za očekivati da taj pravilnik zaživi kroz mjesec ili najkasnije dva.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 10:45   #34
Quote:
miroslav k kaže: Pogledaj post
Da pravilnik doradimo što kvalitetnije sami smo tražili da se ostavi vremenski rok za usaglašavanje i sa serviserima na terenu.
Mislim da ne treba brzopleto ući u izmjenu i dopunu pravilnika jer kada se to odradi vjerujem da opet dugi niz godina nećemo moći ništa mijenjati.Ima dosta problema i u administriranju oko ugradnji plinskih sustava u automobile pa bi i to htjeli obuhvatiti ovim izmjenama kako bi se i serviserima olakšalo poslovanje.
Dok se to ne odradi ostaje po starom.No bez obzira na sve mislim da se stvari pokreću sa mrtve točke i isplati se tim problemima prići i studioznije a sad imamo tu šansu koju nismo imali nikada do sada.
Hoće li ovaj pravilnik omogućiti da se mom spremniku koji je proizveden i ugrađen 2008. automatski produži vrijeme do potrebne tlačne probe za dodatnih 5 godina ili će pravlik vrijediti samo za one koji ugrađuju plin nakon što isti stupi na snagu?
ijelavicc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 11:42   #35
Odlično!
Mislim da će taj pravilnik biti dodatni poticaj širenju plina, bez obzira na koju stranu se išlo dali na ukidanje cestarine i uvođenje davanja u cijenu litre plina ili da sve ostane kao i do sada.
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:20   #36
Bilo bi odlično da taj pravilnik zaista zaživi u obliku u kojem ga je miroslav predstavio.
Što se tiče načina formiranja cijene, mislim da je svaki razuman plinaš za sadašnju "formulu", odnosno nepostojanje formule. Ako država uvede namete direktno u cijenu plina, sigurno neće biti jeftinije nego dosad.
Sad je možda baš pravo vrijeme za takve akcije u korist plinaša, jer ušteda pri vožnji na plin nije kao prije par mjeseci, pa "neplinaši" nisu toliko gnjevni na ostvarivanje dodatnih ušteda za plinaše.
zvm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 23:18   #37
Quote:
ijelavicc kaže: Pogledaj post
Hoće li ovaj pravilnik omogućiti da se mom spremniku koji je proizveden i ugrađen 2008. automatski produži vrijeme do potrebne tlačne probe za dodatnih 5 godina ili će pravlik vrijediti samo za one koji ugrađuju plin nakon što isti stupi na snagu?
Kada stupi na snagu propis da plinski spremnik vrijedi 10 godina od dana proizvodnje (što je i utisnuto na spremniku)svi spremnici bez obzira kada su ugrađeni imali bi isti tretman kao i potpuno novi.
Konkretno spremnik koji je ugrađen 2008 vrijedio bi do 2018 bez ikakvog produžetka tlačne probe.
Poanta je da se izbjegnu te nepotrebne tlačne probe.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 08:25   #38
Ovo je zbilja dobro kada imamo informacije iz prve ruke.

Znači ipak se okreće

Hvala g. Miro
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 17:50   #39
Sastanak je u gospodarskoj komori iza nas i mogu reći da je ono što sam u prijašnjim postovima najavio upravo i prihvačeno.Slijedi samo administrativni dio i datum stupanja na snagu a to će biti vrlo brzo.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 22:25   #40
Svaka čast!
zvm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.