Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2005., 13:51   #21
to što panduri ili vojska radi ne mora bit a i u većini slučajeva nije zbgo toga što je to efikasno već iz nekih drugih razloga, ja ne znam kojih, već smo nešto raspravljali o tome.
Kolko sam skužio većina njih uče totalne gluposti i rade gluposti. Evo jedan dobar članak. Ne znam koja je pozadina toga, negdje sam pročito da su američki policajci učili zahvate tipa poluge na zglobovima i slične stvari kao da se lakše svlada protivik i da mu se lisice stave. a kad je zagustilo to im nije radilo pa su ih gušili pendrekom i slične stvari a koje NISU radili s borilačkim instruktorom i onda se ovakve stvari događaju.

http://www.bjj.org/articles/971006-choke/
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 13:54   #22
BTW Toco kad smo već kod življenja neke vještine, ako nisi pogledao ili bilo ko kog zanimaju borilačke obavezno bi trebao pogledat dokumentarac
Rickson Gracie: Choke
Odličan je stvarno, prikazuje njegov život, treniranje i pripremanje za vale tudo turnir u japanu. Ima isječaka iz njegovih starih borbi iz 84. do 95. mislim. Ako neko živi neku vještinu to je on. Čovjek je oličenje jiujitsua.
Za ljubitelje bor.vještina (bilo kojih) obavezno štivo.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 13:56   #23
Nisam pročitao članak, a i vjerujem da je u velikoj većini slučajeva izobrazba pandura više nego smijurija.
Ali naveo sam konkretan primjer...
bilo bi zgodno da netko navede slične primjere "naivnih" jap. policajera
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:06   #24
Quote:
Afrofeet kaže:
BTW Toco kad smo već kod življenja neke vještine, ako nisi pogledao ili bilo ko kog zanimaju borilačke obavezno bi trebao pogledat dokumentarac
Rickson Gracie: Choke
Odličan je stvarno, prikazuje njegov život, treniranje i pripremanje za vale tudo turnir u japanu. Ima isječaka iz njegovih starih borbi iz 84. do 95. mislim. Ako neko živi neku vještinu to je on. Čovjek je oličenje jiujitsua.
Za ljubitelje bor.vještina (bilo kojih) obavezno štivo.
di si nasao taj dokumentarac?

jedno pitanje za tebe afro, citao sam sto si pisao nakon werdumovog seminara, i sto mislis zasto je on bolji od tebe? zbog tezine, teretane, natjecanja u pride-u ili same njegove vjestine?
chum_kiu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:23   #25
Quote:
eisenfaust kaže:
Nisam pročitao članak, a i vjerujem da je u velikoj većini slučajeva izobrazba pandura više nego smijurija.
Ali naveo sam konkretan primjer...
bilo bi zgodno da netko navede slične primjere "naivnih" jap. policajera
Kad se to već spominje.... Zabilježen je konkretan slučaj kada je u Americi jedan policajac (aikidoka) primjenio Sankyo polugu (aikidoke će znati o čemu se radi) na jednom kriminalcu uslijed čega je ovome puknula ruka. Naravno, slučaj je završio na sudu, jer je kriminalac optužio policajca za pretjeranu upotrebu sile. Nakon iskaza raznih specijalista sa područja borlačkih vještina dokazano da je kriminalac zapravo sam sebi slomio ruku odupirući se tehnici.

Policajac koji konkretno trenira neku (bilo koju) vještinu sigurno radi bolji posao od onoga kojeg neki "istruktor" na obuci nauči nekoliko "efikasnih" tehnika. Onda se dešavaju takve situacije da zbog manjkavog treninga ili njegovog potpunog izostanka moraju koristiti ekstremne i opasne metode poput već navedenog gušenja pendrekom isl...

Usput, čuo sam da u Japanu policajac u interventnoj policiji (suzbijanje nereda i osiguranje) mora imati najmanje shodan u Aikidou da bi uopće mogao biti u jedinici.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:26   #26
Re: aikido

Quote:
Toco1980 kaže:
Mora li uopće ulična tučnjava biti mjerodavna za ocjenjivanje vještina, bez obzira o kojoj se radi? Ili borba u ringu? Znači li ako netko tko trenira neku vještinu i izgubi borbu da ta vještina ne valja?



Ja sam naveo svoj doživljaj kao primjer. U 99% slučajeva će te prije napasti neka pijana budala nego neki mastor neke vještine. Moj bratić je neko vrijeme išao na ay Tai i rekao mi da je tek na treningu shvatio što on može nekome učiniti udarcem. Tako da se i postavlja pitanje ne što bi netko mogao tebi učiniti ako te napadne nego i što bi ti svojom vještinom mogao učiniti njemu. A je li se isplati nekog imati na duši zbog nekoliko uvreda i povrijeđenog ponosa? Mislim da ne. Dobar način života ti može pomoći da do takvih situacija uopće ne dođe ili da ih bude što manje.

Ne razumijem ljude koji za sve loše stvari krive okolinu, a za neke stvari mogu biti krivi i oni sami....

A ako stvarno "zagusti", bolje je (i uopće nije sramota, kao što neki misle) pobjeći i spasiti glavu nego ići u nekakvu tučnjavu i riskirati glavu da bi se spasio ego (i eventuualno išlo kokazivati nekakvu "superiornost" neke vještine). Nek onaj bude faca jer te "preplašio", a ti zato budi pametan jer si sačuvao živu glavu.
Ne znam da li tucnjava na ulici i borba u ringu mora biti mjerodavna, ne smatram se tolikim autoritetom da to određujem, ali za mene jest. Borilacke vjestine bi trebale služiti preživljavanju u što je moguće više opasnih situacija. Ako ne prolazi na ulici, gdje onda prolazi? Ako funkcionira samo u dvorani i na strunjači to za mene nije praktično.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:29   #27
Re: aikido

Quote:
Toco1980 kaže:

Dobar način života ti može pomoći da do takvih situacija uopće ne dođe ili da ih bude što manje.
A što kad do tih situacija ipak dođe, bez obzira na tvoj način života, kad dođe situacija stani-pani? Kad ti neko želi strgat lubanju bez obzira bio ti miroljubiv ili ne? Šta onda? A nije pijana 15-godišnjakinja. I dobro barata palicom,bokserom ili pivskom flašom, i nije mrtav pijan, i nije sam. I nije nikad trenirao nikakav sport ili vještinu ali se zato tuče otkad zna za sebe.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:34   #28
Re: Re: aikido

Quote:
Tapirče kaže:
Ne znam da li tucnjava na ulici i borba u ringu mora biti mjerodavna, ne smatram se tolikim autoritetom da to određujem, ali za mene jest. Borilacke vjestine bi trebale služiti preživljavanju u što je moguće više opasnih situacija. Ako ne prolazi na ulici, gdje onda prolazi? Ako funkcionira samo u dvorani i na strunjači to za mene nije praktično.
Preživjeti se na ulici može i bez borilačke vještine, trenirajući npr. trčanje. Ili koristeći zdrav razum.

I opet, treniraš li vještinu radi izazivanja tučnjava po cesti da bi dokazao koliko je "superiorna" ili radi samousavršavanja, borbe u ringu i eventualno samoobrane ako te netko napadne? Jer ako se radi o onom prvom, tada bi svi koji treniraju neku vještinu obavezno morali tuči po cesti s raznim sumnjivim tipovima da se vidi je li nešto praktično ili nije. A praktičnije je onda dati 500 kn za tetejac, nego se mučiti godinama po nekakvim treninzima, plaćati članarine...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:39   #29
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: aikido

Quote:
eisenfaust kaže:
Tko zna zbog čega đapanezerski panduri onda tešu Aikido (Yoshinkan). Ali može biti da je samo zbog folklora.

A koje je, zapravo, tvoje iskustvo sa Aikido-om?
Moje osobno nikakvo, ali znam kako to izgleda u praksi, odnosno kako bi trebalo izgledat, vidio sam dosta demonstracija.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:39   #30
Re: Re: aikido

Quote:
Tapirče kaže:
A što kad do tih situacija ipak dođe, bez obzira na tvoj način života, kad dođe situacija stani-pani? Kad ti neko želi strgat lubanju bez obzira bio ti miroljubiv ili ne? Šta onda? A nije pijana 15-godišnjakinja. I dobro barata palicom,bokserom ili pivskom flašom, i nije mrtav pijan, i nije sam. I nije nikad trenirao nikakav sport ili vještinu ali se zato tuče otkad zna za sebe.
Ovo se sad već svodi na prepucavanje tipa što bi bilo kad bi bilo. Na razini vrtića i nižih razreda osnovne škole....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:45   #31
Re: Re: Re: aikido

Quote:
Toco1980 kaže:
Ovo se sad već svodi na prepucavanje tipa što bi bilo kad bi bilo. Na razini vrtića i nižih razreda osnovne škole....
Na kojoj god to bilo razini to je realnost, i takvih situacija ima dosta na ulici, govorim iz vlastitog iskustva. Puno vise nego kad te napada pijana djevojčica.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:45   #32
Quote:
Tapirče kaže:
Moje osobno nikakvo, ali znam kako to izgleda u praksi, odnosno kako bi trebalo izgledat, vidio sam dosta demonstracija.
Nikakvo gledanje ne može nadomjestit sudjelovanje. Izgled često vara.

Najbolji su mi likovi koji sve samo gledaju i sve znaju i veliki su ekisperti .... a zapravo se drže neke teorije da vještina nije vještina it je "efikasna" ako pobjeda nad možebitnim protivnikom ne rezultira lokvama krvi ili dijelovima tijela razbacanim uokolo...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:48   #33
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: aikido

Quote:
Tapirče kaže:
Moje osobno nikakvo, ali znam kako to izgleda u praksi, odnosno kako bi trebalo izgledat, vidio sam dosta demonstracija.
Dakle, drugim riječima, što se Aikido-a tiče i njegove eventualne primjene ne znaš ništa.

Nije uvijek dobro suditi nešto na osnovu prezentacije ili demonstracije jer to su često puta samo to - demonstracije. Kada se stvori predodžba o nekoj vještini na takav način pa kada se ista pokuša ukomponirati u neku mračnu uličicu sa sumnjivim likovima onda nastaje konfuzija. Stvari treba uzeti sa zrnom soli pogotovo kada je riječ o tako osjetljivoj temi.
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:54   #34
Quote:
Toco1980 kaže:
Nikakvo gledanje ne može nadomjestit sudjelovanje. Izgled često vara.
Najbolji su mi likovi koji sve samo gledaju i sve znaju i veliki su ekisperti .... a zapravo se drže neke teorije da vještina nije
Vjeruj mi, sudjelovao sam, osobno, u dosta navrata, i stojim kod svog zaključka da ima vještina koje su puno praktičnije od aikidoa.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 14:58   #35
Quote:
Tapirče kaže:
Vjeruj mi, sudjelovao sam, osobno, u dosta navrata, i stojim kod svog zaključka da ima vještina koje su puno praktičnije od aikidoa.
Koliko navrata? Koliko treninga? Dva? Tri? Pet? Deset? Što je nekoliko "probnih" treninga u usporedbi s nekoliko godina treninga?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 15:02   #36
Quote:
Toco1980 kaže:
Koliko navrata? Koliko treninga? Dva? Tri? Pet? Deset? Što je nekoliko "probnih" treninga u usporedbi s nekoliko godina treninga?
Trenirao sam vise od tri godine, kad me povlacis za jezik, ali kao sto sam rekao to nije uopće bitno, mislim znam ljudi koji su isto toliko trenirali pa opet nisu nista naucili, sve ovisi s kim radiš i kakav ti je sparing.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 15:06   #37
tri godine... skoro k'o fax. Još malo pa si mogao diplomirati
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 15:07   #38
Quote:
Tapirče kaže:
Trenirao sam vise od tri godine, kad me povlacis za jezik, ali kao sto sam rekao to nije uopće bitno, mislim znam ljudi koji su isto toliko trenirali pa opet nisu nista naucili, sve ovisi s kim radiš i kakav ti je sparing.
Meni nije cilj povlačiti za jezik. Cilj mi je imati smislenu raspravu temeljenu na argumentima, a ne prepucavanju... Kada već iznosiš neku tezu, potkrijepi je argumentima, a ne da sve bude bazirano na nekakvim polurečanicama i visi nedorečeno.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 15:10   #39
Quote:
Tapirče kaže:
Trenirao sam vise od tri godine, kad me povlacis za jezik, ali kao sto sam rekao to nije uopće bitno, mislim znam ljudi koji su isto toliko trenirali pa opet nisu nista naucili, sve ovisi s kim radiš i kakav ti je sparing.
trenirao si ki aikido ili?
sto si jos trenirao? wing chun?
chum_kiu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 15:10   #40
Quote:
Toco1980 kaže:
Meni nije cilj povlačiti za jezik. Cilj mi je imati smislenu raspravu temeljenu na argumentima, a ne prepucavanju... Kada već iznosiš neku tezu, potkrijepi je argumentima, a ne da sve bude bazirano na nekakvim polurečanicama i visi nedorečeno.
Argument je moje vlastito iskustvo, ali opet ne bi htio zvučati kao da solim pamet, meni se ne čini da se prepucavamo, pa to je obican razgovor.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.