Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2005., 22:38   #81
Quote:
BBlue kaže:
Koliko se sjećam iz djetinjstva, umjesto utega se mogao koristiti poveći kamen!
Ma moja mama koristi kamen kao uteg, ali sam negdje citala da ne smije biti bilo kakav kamen i treba biti cist, sad oko mene ima kamenja na ulici i u sumama ali ako bi ja sad isla to prat, ne znam ne cini mi se bas najbolja tj najcistija 'solucija'.
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 22:40   #82
Quote:
luigi19 kaže:
uzmeš kanister od npr. destilirane vode koju si kupila za peglu(5 -10 litara) i napuniš običnom vodom i eto ti utega.
tri tjedna ti je sasvim dovoljno za početak na sobnoj temperaturi.
Mi ovdje ne koristimo destiliranu vodu za pegle tako da ni taj kanistar nemam.
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 23:02   #83
Quote:
Dora K kaže:
Meni su rekli ovak, ne treba ti kaca, dovoljna ti je jedna velika, čvrsta (fest čvrsta) plastična vrećica...................Vreću dobro zavežeš, ne smije biti zraka iznad kupusa, možeš ju stavit u kacu da se ne bi prevrtala.
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 23:12   #84
Kamen je obično granitna kocka iz starih cesta. Čisti se tako da ga nakon ribanja u kadi iskuhaš u loncu sa octom ili soli.

Karnister ima za kupit na benzinskim pumpama, ocat i vino se prodaju u tom pakiranju, velika tegla od krastavaca 5 l, lonac, lavor napunjen vodom - sve može poslužit kao uteg.

Pazi na temperaturu, prvih dana treba biti toplo i smrdit će u stanu. Povremeno treba poklopac i kamen oprat od gljiva koje se stvaraju pri vrenju.

Pazi na ispiranje kod vađenja glavica za pripremu, ako je temperatura previsoka bit će dosta žestoko i trebat će ga i iskuhat po potrebi ili isprat u više voda.

Ovdje imaš i druge metode:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=117931

Samo nemoj probat višak u proljeće zamrznut - gadna greška.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 01:42   #85
Ma sto vam je? Kakvo kiseljenje kupusa?

Ni kod mene nema (osim kad naletim u "hrvatski" ducan, a to su rijetki petki.

Uzmes glavicu svjezeg kupusa, pofuris listove, zamotas meso, dodas kiselog (rezanog, iz tegle) i kuhas kao da je obicna sarma. Bude odlicno!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 02:48   #86
Quote:
magic blue kaže:
Sad vidim kaj sam napisala...

Nda.... fora jest u tome da nisam kupovala posebnu kacu za njega već sam vreću strpala u staru raspadnutu kantu od farbe za zidove (opranu doduše, ali....)

To iskustvo progovara iz mene... početnica, kakva već u kiseljenju kupusa jesam, zaključila sam da će mi se kad jednom razvežem vreću to sve prevrnut i razlit...

Za sada funkcionira
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 02:49   #87
Quote:
Shtefitza kaže:
Ma sto vam je? Kakvo kiseljenje kupusa?

Ni kod mene nema (osim kad naletim u "hrvatski" ducan, a to su rijetki petki.

Uzmes glavicu svjezeg kupusa, pofuris listove, zamotas meso, dodas kiselog (rezanog, iz tegle) i kuhas kao da je obicna sarma. Bude odlicno!
Kaj se onaj nekiseli ne skuha prije i raskuha?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 09:51   #88
Ako je još aktualno:

Nije kasno za radit kiselo zelje.

Ovako....

Ja kombiniram čitave glavice i rezani (jer se inače ne da složiti u kacu). Narežeš zelje i skuhaš lonac vode i pustiš ga da se hladi. Glavicama izrežeš kocen. Pripremiš sol (1.5 do 2%), papar i lovor. Zelje i glavice postepeno slažeš u kacu i dodaješ sol, papar i koji list lovora. Neki dodaju i kim. Ono što složiš pokušat što je bolje nabiti u kacu (zelje će poslije biti lijepo tvrdo - zato ne volim kiseljenje u vrećama jer zelje bude mehko). Kad tako napuniš kacu nalij vodu (ne previše jer će zelje samo pustiti nešto vode) i stavi teret. Prva 2-3 tjedna zelje mora stajati na sobnoj temperaturi da "zakuha". Ja nakon toga očistim kacu od one pjene koja se stvori i stavim na balkon ili u podrum.

Nadam se da nisam niš zaboravio...

Sretno...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 02:57   #89
Quote:
Shtefitza kaže:
Ma sto vam je? Kakvo kiseljenje kupusa?

Ni kod mene nema (osim kad naletim u "hrvatski" ducan, a to su rijetki petki.

Uzmes glavicu svjezeg kupusa, pofuris listove, zamotas meso, dodas kiselog (rezanog, iz tegle) i kuhas kao da je obicna sarma. Bude odlicno!
Probaj neki ducan s kosher namirnicama. Doduse, nisam ga vidjela u listovima, nego samo rezanoga, ali, kako sama kazes, sarma od slatkog kupusa i u toc (umak) se doda kiseli rezani... tako je moja mama uvijek i radila sarme
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 20:38   #90
Kiseli kupus

Danas sam po maminoj preporuci kupila ogulinski kiseli kupus, jer je taj navodno najbolji. I umjesto finog kupusa, dobila neku kašu
Čak ga i nisam predugo dinstala, a ispao je skroz mekan i raskuhan.
Kojeg vi kupujete, uzmete li prvog pri ruci i ima li razlike između proizvođača?
Znam da bi vjerojatno domaći bio najbolji, ali domaćeg nemam
__________________
Hello, is it me you're looking for?
icegirl78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 20:42   #91
Ja sam luda za Ogulinskim kiselim zeljem - ali NE SMIJE biti kašast, mekan To mrzim. I završi u smeću kad je takav Mora biti hrustljav. I obično i je takav. Ali, skužila sam da ima nekoliko ambalaža na kojima piše Ogulinsko kiselo zelje, ali ne valja svako Uvijek mi je bilo najbolje ono u prozirno zelenoj ambalaži, tj. vakuumiranoj vrećici. I prije par dana nažicam ja od mame jednu vrećicu, i presitno je narezan, i mekši nego što bi trebao biti!
A na Varaždinsko nisam još naletila a da je bilo hrustljavo
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 20:47   #92
ja to kupim na izgled
ogulinsko je i lani izgledalo polu gnjilo
mislim da je varaždinsko (svjetlo zeleni pakung, sa zečekom) puno bolje
i uvijek kupim glavucu pa ju režem, ovo naribano mi je presitno

prije 2 tjedna kupila sam iz rinfuze na trešnjevačkom placu, daklem grozno nešto, fuj&bljak
skiselil ga s alkoholnim octom

podsjetilo me, moram starog pitat jel' planira kiselit zelje
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 21:01   #93
Stari od mog dragog ga je prošli vikend! Jedva čekam Lani je bilo izvrsno!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 21:04   #94
meni isto varaždinski bolji a ogulinski mi nije bio tak fin
..mistika.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 21:15   #95
Sad sam išla gledati u smeće kakav je moj bio.
Vrećica je zelena sa žutim krugom, a gore u kutu piše "Kombinat Sveti Ivan Zelina". Idući na redu za isprobat su varaždinski i čitava kisela glavica
Kupus je bio loš, ali je zato kesten pire sa šlagom popravio stvar
__________________
Hello, is it me you're looking for?
icegirl78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 21:19   #96
Quote:
icegirl78 kaže:
i čitava kisela glavica D
meni su uvijek starci davali sredinu od kiselog zelja
zato i kupujem glavice pa si maznem tu sredinu
mam sam 100 let mlađa
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 21:23   #97
varaždinsko ako je baš frka ....inače imam na placu izbor, pa odem i probam - svi ti daju malo ščipnuti i malo rasola kušati - kiselo zelje mi mora biti fino sirovo, e da bi uopće išla u kuhanje s njim

salata recept: kiselo zelje sa rasolom, sitno kosani češnjak (ne gnječeni ) i bučino ulje
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 09:43   #98
Uvik dajem prednost Varađdinskom pred precjenjenim Ogulinskim, posebno kad su glavice za sarmu u pitanju!
splicanka4zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 11:46   #99
Mislim da je većina kupovnih kupusa presitno rezana. Možda zaista i je najbolje kupiti cijelu kiselu glavicu, pa si rezati na debljinu koja tebi paše
__________________
Hello, is it me you're looking for?
icegirl78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 12:09   #100
imam svoju tetu na placi kod koje godinama kupujem i glavice i rezani . Uvijek je fino hrustljavi, ovi iz vrecice mi izgledaju nekako gnjecavo.
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.