Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2005., 19:52   #81
Quote:
magic kaže:
a koliko puta dnevno se sere nakon hrane koju ti preporuchash ?
Kolko smo mogli primjetiti u zadnje vrijeme naš dragi MacGregor/hummer/mayo i tako dalje i tome slično sračka po cijele dane u neizmjerljivim količinama.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 19:58   #82
Quote:
mayo kaže:
ni previše ni premalo "sranja" nije zdravo ni preporučljivo ali sve je to ipak dosta individualno (ne može se sve generalizirati)
hitila se bum pod tramvaj, pa macgregor se slaze s onim sto smo dosad napisale ja i vf_9. strasno
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 20:01   #83
mayo, zashto ne odgovarash, jel brojish
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 20:12   #84
Quote:
kemik kaže:
hitila se bum pod tramvaj, pa macgregor se slaze s onim sto smo dosad napisale ja i vf_9. strasno
Pa sad, ne samo vas dve. Ima nas više.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 20:13   #85
Quote:
magic kaže:
mayo, zashto ne odgovarash, jel brojish
i važe
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 21:34   #86
Quote:
mayo kaže:

2) ako je za psa bolje jesti "specijaliziranu" hranu da bude zdraviji (i ne sere previše) zašto neka specijalizirana hrana nije dobro rješenje i za ljude ? ..
dobar
btw ne pase svaka specijalizirana hrana svakom pesu, imas vise marki, uzmes posebnu vd diet hranu za probavne tegobe, neki psi jos bolje dobiju proljev, ponudis im hills sensitive digestive vec kak se zove, to im bolje odgovara, opet za svakog drukcija kemija
recimo posebna holisticka hrana na bazi bilja i ko fol ciste piletine, ne otpada odgovara cucku jer je recimo alergican na kukuruz, a unutra ima samo rize dok drugom pocne dlaka opadat u busenima

ili mu vizuelno odgovara, super dlaka, kompaktan izmet, al "prdi" da se doslovce gusis i tjeras ga skoro na balkon

uh, koji oftopik ili djelic ontopik
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 21:56   #87
Quote:
violent_femmes9 kaže:
talia, nemoj dirati osinje gnijezno zvano "moja prehrana", molim te. ja jedem onako kako moram, a ne kako bih htjela. samo zaobidji spominjanje moje prehrane i moga zdravlja ovdje, moze?

smeta me neistina: imati stolicu tri puta dnevno nije optimalno. nije ni nenormalno, ali nije cilj kojemu treba teziti.

a usporedba s pranjem zuba je neodgovarajuca: pranje zuba nije neophodno za normalno funkcioniranje organizma, radi se o civilizacijskoj stecevini.
Neophodno je za zdravlje zuba
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 00:07   #88
Quote:
chani kaže:
dobar
btw ne pase svaka specijalizirana hrana svakom pesu,.....ili mu vizuelno odgovara, super dlaka, kompaktan izmet, al "prdi" da se doslovce gusis i tjeras ga skoro na balkon


nemam pesa al ga ima moja sestra pa sam par puta bio svjedok kad je "fuljno" ...

spomenul sam pse jer neki ljudi više vode računa o prehrani svojih kućnih ljubimaca nego o svojoj vlastitoj ..
ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 00:10   #89
Quote:
kemik kaže:
hitila se bum pod tramvaj ...
ne daj bože dugog čekanja ....

ps: samo ne idi na šubićevu, tam ne voze zbog nekih radova ..
ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 00:16   #90
Quote:
chani kaže:
i meni je bila kao teenagerki, stvar je u tome da moras uvjezbati crijeva i otkriti kombinaciju koja ih pokrece

laneno sjeme i njegova sluz su jedan od najboljih prirodnih cistaca organizma, jedi to plus ostale stvari,pij domaci jabucni ocat nataste ukoliko si skrt kupit si tbl jabucnog octa, kombiniraj jogurt sa svacim,malo iscijedit limuna u mlaku vodu pa pit, ananas je dobar za zeludac, kuhaj na domacem maslinovom ulju,odi u biljnu i kupi si neke cajeve, obicno su ti cajevi za mrsavljenje laksativi,svedska grencica je dobra za zeludac te samu probavu, itd.
bilo je tu vec hrpu savjeta, vise kretanja u prvim mjesecima dok crijeva ne istreniras itd.
mozes vrsiti masazu anusnog misica te nekakve vjezbe (bar sam davno citala o tome), bebama neki znaju stimulirati stolicu pomocu toplomjera koliko sam procitala na rodi da su neki radili

a moguce da je to i na psih. bazi,tko zna s cime si ti povezujes sami cin praznjenja crijeva, ili sami strah od neuspjeha da ih koci,reakcija na konfliktne situacije, mislim da ima puno stvari u psihologiji koja se daju s time povezati


talia, to nije pravilo

covjece pa ti si pravi strucnjak za olaksavanje postala

inace ja sam uzimala isto jedno vrijeme svedsku grencicu u kombinaciji sa cajem i isla sam na wc nekoliko puta dnevno...tak da svi oni koji se zele cesce olaksavat- preporucam (da ne bi bilo zabune ja nisam to uzimala zbog probave , ovo je bila samo kao jedna dobrodosla nuspojava)

jabucni ocat je ok al ja ga nisam mogla pit jer mi izaziva kiselinu, e da zaboravila sam spomenut da 5 min nakon sto popijem kavu odmah trcim na wc
mush mushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 03:32   #91
Quote:
chani kaže:
i meni je bila kao teenagerki, stvar je u tome da moras uvjezbati crijeva i otkriti kombinaciju koja ih pokrece

laneno sjeme i njegova sluz su jedan od najboljih prirodnih cistaca organizma, jedi to plus ostale stvari,pij domaci jabucni ocat nataste ukoliko si skrt kupit si tbl jabucnog octa, kombiniraj jogurt sa svacim,malo iscijedit limuna u mlaku vodu pa pit, ananas je dobar za zeludac, kuhaj na domacem maslinovom ulju,odi u biljnu i kupi si neke cajeve, obicno su ti cajevi za mrsavljenje laksativi,svedska grencica je dobra za zeludac te samu probavu, itd.
bilo je tu vec hrpu savjeta, vise kretanja u prvim mjesecima dok crijeva ne istreniras itd.
mozes vrsiti masazu anusnog misica te nekakve vjezbe (bar sam davno citala o tome), bebama neki znaju stimulirati stolicu pomocu toplomjera koliko sam procitala na rodi da su neki radili

a moguce da je to i na psih. bazi,tko zna s cime si ti povezujes sami cin praznjenja crijeva, ili sami strah od neuspjeha da ih koci,reakcija na konfliktne situacije, mislim da ima puno stvari u psihologiji koja se daju s time povezati


talia, to nije pravilo
Pravilo ili ne, kako jedes tako i s***s.
Uostalom, sta je bolje, pravilna prehrana ili laksativi?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY

Zadnje uređivanje talia : 20.07.2005. at 04:07.
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 04:00   #92
Najčešći uzroci opstipacije
- manjak tjelesne aktivnosti zbog sjedećeg zanimanja
- uzimanje nekih lijekova
- napetost na radnom mjestu, stres svakodnevice
- promjena načina prehrane na putovanju
- loše prehrambene navike


Što možete učiniti sami?

Redovito uzimajte doručak: stimulirat ćete pokretljivost crijeva i na taj način potaknuti prirodne impulse pražnjenja crijeva oko sat vremena nakon jela.
Nemojte potiskivati prirodni nagon za pražnjenjem crijeva. Čak i u stresnim situacijama ostavite si za to dovoljno vremena.
Uključite dovoljno vlaknaste hrane u svoju prehranu. Često je to jedina mjera koja će normalizirati vašu probavu.
Uzimajte tvari koje bubre kao npr. pšenične mekinje ili laneno sjeme. Uz te namirnice trebate uzimati i puno tekućine kako bi spriječili stvaranje gruda (npr. uz 1 žlicu mekinja popiti barem 2 čaše vode).
Za održavanje normalne tvrdoće stolice, dnevno trebate popiti barem 1,5 L tekućine. Što više tekućine pijete, to su bolji rezultati. Najprikladniji napitak je mineralna voda.
Pobrinite se da vam je prehrana ujednačena i raznovrsna, s pravilnim udjelom bjelančevina, ugljikohidrata i masti.
Ne zaboravite tjelesnu aktivnost. Brzo hodanje, gimnasticiranje, vožnja bicikla ili plivanje pomoći će vam u održavanju normalne crijevne funkcije.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 04:04   #93
Što je zatvor (opstipacija)?

Opstipacija je otežano pražnjenje oskudne, tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno. Kada simptomi traju dulje od 6 tjedana uzastopno, govori se o kroničnoj opstipaciji. Neki ljudi smatraju da moraju imati stolicu svaki dan. To nije točno - ne postoji strogo određeni broj stolica koji osoba mora imati. Broj stolica ovisi o mnogo čimbenika, ponajviše o vrsti hrane koju jedemo, unosu tekućine, kretanju...
Gotovo svi bivaju opstipirani tijekom života. U većini slučajeva to stanje kratko traje i ne zahtijeva specijalne pretrage i liječenje. Važno je prepoznati uzroke koji dovode do opstipacije jer si tada sami najlakše možemo pomoći.

Što učiniti?

Mijenjanje stava prema onome što jedemo, koliko tekućine pijemo i koliko se krećemo u velikom broju slučajeva ublažit će tegobe ili spriječiti opstipaciju.

Evo što možemo učiniti:

1. Jesti hranu koja sadrži dosta ostataka (celuloznih vlakana)
Hrana bogata vlaknima čini stolicu voluminoznijom i mekanijom. Posebno su bogate vlaknima jabuka, breskva, borovnica, prokulica, brokoli, kupus, sirova mrkva, špinat, karfiol, tikvice, grašak, grah, mekinje, ječmena i zobena kaša, punozrnati kruh. Vlaknastu hranu treba postupno uvoditi u prehranu kako bi se organizam na nju naviknuo. Poželjno je ograničiti unos hrane koja nema ostataka: sladoled, sir, meso, čips, pizze.

2. Piti dovoljno tekućine
Tekućina poput vode, voćnih i povrtnih sokova, bistre juhe omekšava stolicu i olakšava njen prolaz kroz crijeva. Smatra se da je oko 2 l tekućine dnevno dovoljno. Potrebno je izbjegavati pića koja u sebi sadrže kofein ili alkohol jer ona zapravo isušuju organizam.

3. Redovito se kretati
Redovita tjelovježba održava tijelo aktivnim i pomaže rad crijeva. Stoga ne morate postati vrhunski sportaš- 1/2 sata šetnje dnevno učinit će svoje.

4. Slušati svoje tijelo
Ponekad smo toliko u žurbi da se ne obaziremo na potrebe organizma. Vrlo je važno da ne zatomljujemo potrebu za pražnjenjem crijeva kada se ona pojavi.

5. Savjetovati se s liječnikom u svezi lijekova koje uzimate
Neki lijekovi mogu dovesti do opstipacije. Najčešće se radi o lijekovima protiv kiseline, lijekovima koji sadrže željezo ili kalcij, lijekovima za izlučivanje vode, lijekovima protiv depresije.

6. Koristiti laksative samo nakon savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom
Laksativi su lijekovi koji dovode do pražnjenja crijeva. Većina ljudi je blago opstipirana i ne treba laksative. Ako se držite svih gore navedenih mjera i još uvijek ste opstipirani, vaš će vam liječnik preporučiti neki od laksativa, ali kroz kraće vrijeme. Postoji više vrsta tih preparata koji imaju različit način i brzinu djelovanja, ali i različit potencijal za razvoj štetnih posljedica ako se koriste predugo.
Danas se najsigurnijima i najpreporučljivijima smatraju laksativi na bazi bilja koji u sebi sadržavaju tvari koje bubre i tako omekšavaju i povećavaju volumen stolice. Jedan od takvih preparata je Fitolax prašak na bazi ljuskica sjemenki indijskog trpuca.

Zapamtite!

Gotovo svi pate povremeno od opstipacije
Mnogi misle da su opstipirani, a zapravo nisu
U većini slučajeva pomoći će
hrana s dovoljno ostataka
dovoljno tekućine
redovita tjelovježba
ne susprezanje potrebe za pražnjenjem crijeva
shvaćanje da je navika pražnjenja stolice različita od osobe do osobe
Većina ljudi je blago opstipirana i nije potrebna primjena laksativa. Međutim, u određenim slučajevima može se preporučiti njihova uporaba ako higijensko-dijetetske mjere ne pokažu učinak
Lijekovi koji se uzimaju radi drugih bolesti mogu dovesti do opstipacije
Ako primijetite da su se vaše navike pražnjenja crijeva promijenile, svakako se savjetujte s liječnikom
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 04:05   #94
Zatvor stolice (opstipacija) kod djece

Definicija
Zatvor stolice je karakteriziran smanjenim brojem stolica koje su često tvrde te je otežano pražnjenje crijeva.

Uzroci
Najčešći uzroci su:
- pogrešna prehrana - mnogo bjelančevina, a malo ugljikohidrata, hrana bez celuloze i polisaharida, nedovoljan unos tekućine ili prevelik gubitak tekućine (povišena temperatura, pojačano znojenje, pojačano mokrenje)
- fisura anusa - raspuklina otvora debelog crijeva
- dugotrajna uporaba klizma, čepića ili laksativa
- anatomske anomalije i organske bolesti crijeva - suženja crijeva, kila, duplikatura crijeva, Hirschprungova bolest
- smanjen tonus trbušnih mišića i glatkih mišića crijeva
- psihogeni uzroci - u mnogim slučajevima opstipacija je uzrokovana psihogeno. Jedan od najčešćih uzroka jest gruba pogreška u navikavanju djeteta na kontroliranje stolice. Prerano navikavanje prije nego je dijete sazrelo za tu funkciju, krutost, strogost ili čak kažnjavanje izazivaju u djetetu strah, obranu ili čak prkos koji se izražava u obliku više ili manje svjesnog zadržavanja stolice. Emotivno zapostavljeno dijete vrlo brzo dođe do spoznaje da što dulje zadržava stolicu veća je zabrinutost roditelja pa će mu se posvetiti više pažnje. Nije rijetkost da se u djece opstipacija razvija kao rezultat konfliktnih situacija (npr. svađe u obitelji).

Liječenje
Liječenje zatvora stolice je uzročno. Ukoliko je posrijedi neka od navedenih bolesti, treba je liječiti. Pogreške u prehrani treba ispraviti.
Psihogene uzroke otklanja se većom brigom za emocionalne potrebe djeteta. Treba izbjegavati bilo kakav neprimjeren pritisak na dijete da kontrolira nuždu prije nego je ono na to zaista spremno. Ukoliko simptomi potraju ili se pogoršavaju treba potražiti pomoć dječjeg psihologa.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 07:22   #95
Quote:
talia kaže:
Pravilo ili ne, kako jedes tako i s***s.
Uostalom, sta je bolje, pravilna prehrana ili laksativi?
treba rijesiti problem, malo razdrmati peristaltiku crijeva,a pri tom poraditi na prehrani koja ce ga otvorit
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 08:45   #96
Quote:
mayo kaže:
ps: samo ne idi na šubićevu, tam ne voze zbog nekih radova ..
rijetki su ti ovi trenuci duhovitosti, ali fakat ti se mora priznat da imas smisao za humor...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 09:29   #97
Da li laneno sjeme treba gutati ili žvakati.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 09:32   #98
Quote:
talia kaže:
Neophodno je za zdravlje zuba
o boze: nemogucnost imanja stolice rezultira smrcu

nepranje zuba rezultira pokvarenim zubima, ne smrcu.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 10:05   #99
Quote:
1ragan kaže:
Da li laneno sjeme treba gutati ili žvakati.
ja sam zvakala kuhano laneno sjeme pomijesano s jabukom, medom i stavila sam si zlicicu cedevite za aromu
sestra jede mljeveno laneno sjeme bez icega,njoj je to fino
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 16:04   #100
Quote:
kemik kaže:
rijetki su ti ovi trenuci duhovitosti, ali fakat ti se mora priznat da imas smisao za humor...
Ja svoju duhovitost niti ne pokušavam ovdje prezentirati (ponekad se nemrem suzdržat) jer je tema "zdravlje" po mojem shvaćanju ozbiljna tema, a za zajebanciju imaš druga mjesta ("vicevi", "život u dvoje", "politika", "svijet oko nas", ..... pa čak i "ženski kutak" )

ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.