Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2019., 09:17   #1
Rodjendani na poslu

Nesto me zanima:

Da li vi omate obicaj da si u firmi gdje radite kupujete poklone za rodjendane? Onako skupno da se kupi neki poklon?

Kod mene u firmi je taj obicaj. I ok, nemam uopce problema s tim samo po sebi.
ALI... nas u uredu ima jedno 7 i ok mi je da si mi medjusobno kupimo nesto, tj neku stvarcicu pa podijelimo troskove.
Ali sefovi predlazu (a vidim da se moji kolege ne bune na to, dakle vjerojatno se slazu) da bi mi iz ureda trebali svima kupovati, dakle svim nasim vozacima i skladistaru, dok nije obrnuto naravno, oni nama niti ne cestitaju rodjendane (niti me briga za to, ionako si nismo toliko dobri) niti kupe ista, jer ni ne znaju kada su nam rodjendani. I njima nitko ne namece to, dok bi mi u uredu trebali kupovati poklone i paziti na rodjendane svih u uredu a i vozaca i skladistara.

Meni je to glupo i nije mi fer. Zasto bi ja trebala voditi racuna o njihovim rodjendanima, a nije obrnuto?

Jesam ja luda ili to stvarno nije ok?

Ako pak kazem nesto, ispast ce da se jedino ja bunim na to.
coconut addict is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 09:30   #2
Ne, ne kupujemo. I smatram to vrlo cudnovatim. Eventualno onaj koji slavi donese kolac i sl. pa pocasti kolektiv.

Usput, kakve ti ovo ima veze sa psihologijom?
Tilld is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 09:31   #3
Quote:
coconut addict kaže: Pogledaj post
Nesto me zanima:

Da li vi omate obicaj da si u firmi gdje radite kupujete poklone za rodjendane? Onako skupno da se kupi neki poklon?

Kod mene u firmi je taj obicaj. I ok, nemam uopce problema s tim samo po sebi.
ALI... nas u uredu ima jedno 7 i ok mi je da si mi medjusobno kupimo nesto, tj neku stvarcicu pa podijelimo troskove.
Ali sefovi predlazu (a vidim da se moji kolege ne bune na to, dakle vjerojatno se slazu) da bi mi iz ureda trebali svima kupovati, dakle svim nasim vozacima i skladistaru, dok nije obrnuto naravno, oni nama niti ne cestitaju rodjendane (niti me briga za to, ionako si nismo toliko dobri) niti kupe ista, jer ni ne znaju kada su nam rodjendani. I njima nitko ne namece to, dok bi mi u uredu trebali kupovati poklone i paziti na rodjendane svih u uredu a i vozaca i skladistara.

Meni je to glupo i nije mi fer. Zasto bi ja trebala voditi racuna o njihovim rodjendanima, a nije obrnuto?

Jesam ja luda ili to stvarno nije ok?

Ako pak kazem nesto, ispast ce da se jedino ja bunim na to.
Situacija koju vam nameće šef nije fer.

Prije svega zbog toga jer se u nepovoljan položaj stavljaju ljudi koji možda ne žele slaviti na poslu (ima i toga).
Nadalje, lijepo je čestitati rođendan kolegi ako se netko sjeti, no s druge strane ako kao kolege niste baš bliski (nemate neku komunikaciju) glupo je iznuđivati novce od njih samo da bi se zadovoljila forma.

Edit: šef očito sudjeluje u uredskom poklanjanju, pa želi biti jednak pred svim radnicima (na skladištu)
Chocobella is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 12:33   #4
Nas ima troje u kancelariji i kupimo nesto sitno za rodjendan. Donesemo i nesto slatko.
Moj ''problem'' i ''problem'' mog muza je to sto anse kolege donose hranu dan psole slave, a mi en slavimo slavu, ni nasi roditelji i nista ne donosimo,a ipak iammo slobodan dan ( tada idemo na slavu kod rodjaka)

Bas je ruzno sto vam sef to namece!
Kakve bi bile psoledice da kazete da ne zelite?
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 14:21   #5
Quote:
Tilld kaže: Pogledaj post
Ne, ne kupujemo. I smatram to vrlo cudnovatim. Eventualno onaj koji slavi donese kolac i sl. pa pocasti kolektiv.

Usput, kakve ti ovo ima veze sa psihologijom?
Pa sta ja znam, zanimala me ajmo reci psihologija koja stoji iza takvih ideja da ljudi u uredu moraju kupovat cijeloj firmi poklone
A di sam trebala stavit - na ljes?
Ok, mogla sam na Posao i karijera, mogu jos uvijek.. Ako smeta tu, neka se prebaci onda.

A meni je isto glupo to kupovanje poklona, ajde jos kuzim da si mi u uredu medjusobno kupimo nesto, al ovima drugima mi je fakat debilno.

I kaj sad, svi sute, ocito im odgovara svima, a ja da kazem nesto, ispast ce laj se ja bunim sad.
Iskreno, boli me dupe i da meni nitko za moj rodjendan ne kupi nista. Ja bi ispekla ili kupila kolace ili nesto i donijela. A i to mi je glupo da netko osjeca obvezu, to je samo dobra volja.

Sad bi ja teebala kupovat poklone nelome koga vidim nakratko jednom, dvaput tjedno kad dodje u ured, nismo si ni dobri ni nista. A neki mi cak nisu ni simpaticni.
coconut addict is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 14:22   #6
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Nas ima troje u kancelariji i kupimo nesto sitno za rodjendan. Donesemo i nesto slatko.
Moj ''problem'' i ''problem'' mog muza je to sto anse kolege donose hranu dan psole slave, a mi en slavimo slavu, ni nasi roditelji i nista ne donosimo,a ipak iammo slobodan dan ( tada idemo na slavu kod rodjaka)

Bas je ruzno sto vam sef to namece!
Kakve bi bile psoledice da kazete da ne zelite?
Ma ne, nije nitko rekao 'morate svakome nesto kupiti, sudjelovati u poklonima', ne moze nam nitko narediti, al bilo bi ono presutno neodobravanje, kao kaj se sad ona buni. Makar sam fakat na rubu da kazem da necu kupovat, nego za cure u uredu. Jer sam s njima ipak svaki dan barem 8 dnevno skupa, pa ok, ajde.
coconut addict is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 17:05   #7
Quote:
coconut addict kaže: Pogledaj post
Pa sta ja znam, zanimala me ajmo reci psihologija koja stoji iza takvih ideja da ljudi u uredu moraju kupovat cijeloj firmi poklone

A di sam trebala stavit - na ljes?

Ok, mogla sam na Posao i karijera, mogu jos uvijek.. Ako smeta tu, neka se prebaci onda.



A meni je isto glupo to kupovanje poklona, ajde jos kuzim da si mi u uredu medjusobno kupimo nesto, al ovima drugima mi je fakat debilno.



I kaj sad, svi sute, ocito im odgovara svima, a ja da kazem nesto, ispast ce laj se ja bunim sad.

Iskreno, boli me dupe i da meni nitko za moj rodjendan ne kupi nista. Ja bi ispekla ili kupila kolace ili nesto i donijela. A i to mi je glupo da netko osjeca obvezu, to je samo dobra volja.



Sad bi ja teebala kupovat poklone nelome koga vidim nakratko jednom, dvaput tjedno kad dodje u ured, nismo si ni dobri ni nista. A neki mi cak nisu ni simpaticni.
Ma kakva ce im psihologija stajati iza svega...mozda potrosacka?

Ja bi ovo bila stavila na ZK, tamo bi bilo zabavno citati odgovore Al sad je tu pa bi svim poslodavcima mogli prisit jednu kolektivnu dijagnozu!

Ma kuzim da ti je glupavitis razbijati idilu darivanja, ali zamorno je to nametanje. I ne samo zamorno nego i bezobrazno. Zasto bi recimo itko kupovao ili skupljao neki novac za darivanje za nekog koga ni nacrtanog ne moze smisliti?

Ako se nekog dariva to bi onda trebalo biti od srca, a ne preko one stvari. I skroz mi je ok kupiti u kolektivu dar svima ako tako osjecam prema tim ljudima i castiti ih i odvesti na veceru. Ali to onda nije prisila, nametanje, vec to radim s 10 srca i gustam s tim ljudima.
Tilld is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 19:16   #8
Quote:
coconut addict kaže: Pogledaj post
Nesto me zanima:

Da li vi omate obicaj da si u firmi gdje radite kupujete poklone za rodjendane? Onako skupno da se kupi neki poklon?

Kod mene u firmi je taj obicaj. I ok, nemam uopce problema s tim samo po sebi.
ALI... nas u uredu ima jedno 7 i ok mi je da si mi medjusobno kupimo nesto, tj neku stvarcicu pa podijelimo troskove.
Ali sefovi predlazu (a vidim da se moji kolege ne bune na to, dakle vjerojatno se slazu) da bi mi iz ureda trebali svima kupovati, dakle svim nasim vozacima i skladistaru, dok nije obrnuto naravno, oni nama niti ne cestitaju rodjendane (niti me briga za to, ionako si nismo toliko dobri) niti kupe ista, jer ni ne znaju kada su nam rodjendani. I njima nitko ne namece to, dok bi mi u uredu trebali kupovati poklone i paziti na rodjendane svih u uredu a i vozaca i skladistara.

Meni je to glupo i nije mi fer. Zasto bi ja trebala voditi racuna o njihovim rodjendanima, a nije obrnuto?

Jesam ja luda ili to stvarno nije ok?

Ako pak kazem nesto, ispast ce da se jedino ja bunim na to.
Složiš se s idejom uz uvjet da se zbog povećanja troškova pokloni ubuduće kupuju na R1
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 22:20   #9
Poprilično sam siguran da većina ljudi takav prijedlog smatra glupastim. Porazgovaraj nasamo sa ostalim kolegama pa ćeš dobiti okvirnu sliku većinskog mišljenja. Poslije toga razgovaraj sa šefom i reci da smatraš da to nema smisla.

Jebote kojim glupostima se tvoji šefovi bave.
GustiSok is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 08:34   #10
Možda se loše ponašate a radnika je sve manje pa idemo kupiti hrvatskog čovjeka za nešto sitno,to uvijek pali. Načelno prijedlog smatram glupim,to isto kao kod mene,ja ne želim da se zna da je meni rođendan,ne želim ni častiti a ovaj koji časti tjera ajde daj a sve to trebaš vratititi. Mislim da posao i prijateljstvo ne ide skupa,na poslu ste si svi konkurencija shvaća li to netko ili ne,sumnjaš? Ako zarađuješ više,mijenjaj se prijateljski sa onim koji zarađuje manje pa sukladno tome ne mislim se nikome dopasti u biznisu.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 10:22   #11
Ako radiš u firmi gdje je zaposleno 600 ljudi? Koliko je to statistički rođendana mjesečno, tjedno, dnevno? Koliko ostane od primanja, ako se za svaki rođendan (plus sponzoriranje obveznih tim buildinga, seminara koje je obvezno pohoditi....) izdvoji 20-30-50 čuna per capita, za svakog slavljenika? Jesmo li u kapitalizmu ili socijalizmu?

"U rvackoj sinko; u rvackoj."
__________________
Be yourself; everyone else is already taken.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 01:30   #12
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Ako radiš u firmi gdje je zaposleno 600 ljudi? Koliko je to statistički rođendana mjesečno, tjedno, dnevno? Koliko ostane od primanja, ako se za svaki rođendan (plus sponzoriranje obveznih tim buildinga, seminara koje je obvezno pohoditi....) izdvoji 20-30-50 čuna per capita, za svakog slavljenika? Jesmo li u kapitalizmu ili socijalizmu?

"U rvackoj sinko; u rvackoj."
Valjda je većina takvih poduzeća raspoređena po nekakvim sektorima pa nije da se svaki dan časti sve.
Paulo.Mr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 11:09   #13
Quote:
Paulo.Mr kaže: Pogledaj post
Valjda je većina takvih poduzeća raspoređena po nekakvim sektorima pa nije da se svaki dan časti sve.
Ma naravno. Od malo cinizma, glava ne boli. Nije bilo ciljano pitanje, vezano za postavljeno, koliko prije pitanje različitosti funkcioniranja unutar istog sustava. Kao uslužni djelatnik, blagajni(k)ca u konzumu ili lidlu, naravski ne očekuje trinđu. Dok je nepisano pravilo, da je konobaru/ici (uz još poneke uslužne), pod obvezno potrebno udijeliti nešto bakše, jer, treba imati razumijevanja, konobari/ce ipak žive od toga? Čemu varijacije na temu? Tisuću ponašanja, "pravila kuće zavisno od kuće", unutar sasvim jasnog sustava.
__________________
Be yourself; everyone else is already taken.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 18:28   #14
Nametanje nečega što je lični izbor je ružno. Naročito zato što je to radna sredina, tu ste stjecajem okolnosti, niste prijatelji.

Mi smo kupovali poklone i častili jedni druge kolačima, ali taj običaj je srećom prevaziđen.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.