Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2016., 05:02   #881
Izbor!

Neznam da li je cijela Kanada takva, nadam se da nije. Ali, trazim tablet po gradu, u gradu i okolici od milijun stanovnika i vise, tri ducana prodaju kompjutersku opremu, svi po istim cijenama u cent.
Recimo Samsung Galaxy S2 9.7inch.... u Best Buy 549.99, u Staples 549.99, u Samsung ducanu 549.99, u Bell ducanu 549.99, u Walmartu 549.99 i u svim ostalim ducanima potpuno ista jebena cijena, za sve! Hocete kupiti gume za auto, potpuno isto. Negdje mozete eventualno usicariti da vam namontiraju besplatno. Pa onda hocete namjestaj low end ducani prodaju isti namjestaj po istim cijenama, high end malo drugaciji ali po visokim cijenama.
Znaci imate Brick, nadjete kauc od recimo 600$ i obidjete slavodobitno jos 10 "razlicitih" ducana i na kraju kada stavite sve na papir dodjete do zakljucka da u svih 10$ prodaju iste stvari.
Hocete nesto bolje i drugacije, platite, puuuno

Onda kada vam jednom i pukne film pa odlucite kao cijeli svijet kupiti iz Amerike. 90% ih ne isporucuje u Kanadu. Kpd nekih sam cak i vidio da imaju international shipping(Canada excluded), a kad upisete podatke i adresu ne pronalazi taj grad, drzavu i postanski broj.

Odete na americki netflix i mozete provesti 3 dana listajuci samo sadrzaj, kanadski netflix prodjete u 10min. Pa telefonija, internet, bankarstvo iste cijene iste usluge, razlicita imena.
Mozda na kraju najsmjesnije od svega da imate firme koje kupuju recimo kante iz home depota ili neznam sjekire ili kablove i onda oni maknu te etikete i stavljaju svoje sa bar kodovima

Nitko to ne primjecuje osim mene i izluduje me vec godinama, sad sa tabletom pogotovo.
I onda tamo u Hrvatskoj vam nabijaju na nos neku slobodu trzista. Sve kako bi utabanali put velikim korporacijama i njima podijelili trziste.
Hrvatska je u nekim stvarima svemir, ali nisu ljudi toga svjesni.


Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:15   #882
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Ne moze uspjeti samodogovornost jer su Hrvati kao i mnogi drugi odgajani kao nesamostalna, izdrzavana nacija.
Navikli su da netko drugi rijesava sve sto se tice egzistencije ( sjetite se skoro pa besplatnih stanova u doba Jugoslavije, kredita za kuce kojima je mjesecna rata bila koliko kosta kutija sibica, vanjske pomoci, donacija, i ne manje vazno slanje novaca od strane onih koji su otisli na rad u Njemacku ili bilo gdje vani).

Imati sebe pod kontrolom prije svega znaci znati i moci se brinuti o sebi, naravno uz zastitu drzavnih institucija.
Zlonamjernost dolazi od neimastine i nemogucnosti napretka u bilo kojem aspektu. Jedna nacija, jedna drzava, puno puta sam to rekla, bi trebala organizirati sistem tako da je svima dobar i svima na usluzi. Nevazno radi li se o invalidu, seljaku ili nuklearnom fizicaru. No kad ljudi nemaju izbora, neobrazovani su, nitko se o njima ne brine , razvijaju nacin da prezive i postaju lukavi i podozrivi.

Hrvatska i srpska knjizevnost odlicno su opisale takve likove u povijesti - Matan, Bakonja fra Brne, Hajduci, Dervis i smrt, Cuvaj se senjske ruke i tako dalje.
Malo misto ne trebam ni spominjati. To je spomenik jednom vremenu u slikama. Sjetite se scene gdje uboga zena seljanka dolazi u mjesto da ukrade kokos jer je gladna. Ti isti njeni sunarodnjaci uhvate je i izvrgnu ruglu javno pred ruljom, umjesto da pomognu i shvate nevolju. Odlicna primjer za shvatiti razliku izmedju krutog postivanja prava ( cinjenica kokos je ukradena) i pravicnosti ( ukradena je jer je zena doslovno danima gladovala). Hoce li je kazniti radi kradje ( jer se kradja kaznjava zakonom) ili ce se primjenti humani pristup ( razumjevanje za pocinjeni cin)? Povucite paralelu s canadskim policajcem i jucerasnjim istekom osiguranja.
Ili odnos prema turistima ( uzeti od drugih sto vise ni za sto). Dakle mentalitet se radja iz kombinacije uvjerenja i potreba. Od vajkada ljudi imaju potrebu za zastitiom kao zajednice - imaju instinkt pripadanja. Tu potrebu bi trebala zadovoljiti drzava, no kad je macehinski nastrojena onda dobijes Hrvatsku.

Opet ponavljam, sistem pravicnosti umjesto krutog sistema prava i pravilna raspodjela ekonomije bi trebale biti osnove za izgraditi zdravo drustvo.
jako dobar clanak...Super si to opisala...zanimljivo stivo... mogla bi napisat knjigu o tome.. ja bi ju prva kupila.... svaka cast!
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:21   #883
Quote:
Sky high kaže: Pogledaj post
Realno, najgluplji tekst koji sam pročitao u zadnjih... 10 godina.. Čestitam na tom podvigu..

Nekad se zapitam, odkuda ovakav način razmišljanja, tko to zaglupljuje pojedince?! Škola? Okolina?! Roditelji!? .. Štogod da je, fascinantno je da ima spodoba koji imaju ovakav način razmišljanja.. Tj nerazmisljanja... U svijetu di su informacije dostupne..Osim ako ne živi u nekoj Šumadiji di se još nose opanke i di se svjetla gase sjekirama.. Bit ce da je to...
ne bih se slozila..sve je jasno napisano kako je I obrazlozeno..Samo istina boli...ponekad...
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 19:31   #884
to što nemaju pekare. u nekim trgovinama možeš kupit kupit kruh i neka peciva (koja su užaš), ali moraš kupit cijeli kruh, a ja ga ne mogu sama pojest, te do najbliže trgovine u kojoj mogu kupit kruh moram putovat busom, u Hrv sam imala pekaru u portunu zgrade, pa bi svako jutro mogla ići po kruh u pidžami

sutra je Uskrs, meni se jede sirnica, a ovdje to ne postoji

to što neki restorani naplaćuju uslugu
shadowgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 02:41   #885
Quote:
shadowgirl kaže: Pogledaj post
to što nemaju pekare. u nekim trgovinama možeš kupit kupit kruh i neka peciva (koja su užaš), ali moraš kupit cijeli kruh, a ja ga ne mogu sama pojest, te do najbliže trgovine u kojoj mogu kupit kruh moram putovat busom, u Hrv sam imala pekaru u portunu zgrade, pa bi svako jutro mogla ići po kruh u pidžami

sutra je Uskrs, meni se jede sirnica, a ovdje to ne postoji

to što neki restorani naplaćuju uslugu
A o kojoj se zemlji radi?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 20:57   #886
UK. da se nadovežem sama na svoj post još me živcira to što u svakoj rečenici govore riječ literally, te to što za ući u autobus stoje u redu. ok mi je da stanu u red kad vide da autobus dolazi, ali jezivo mi je vidjeti 20+ ljudi koji randomly stoje na ulici u redu, te to što red zovu queue. ne znam zašto, jednostavno mi je iritantna ta riječ
shadowgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 22:51   #887
Quote:
Dwarf980 kaže: Pogledaj post
Slažem se za livefirme da su lihvarii da su male satnice al opet ima iznimaka.

Recimo u mom slučaju i mojih kolega koji kad smo prošle godine dolazili u Njemačku bez znanja jezika nama je čak i taj rad bio jackpot jer krenuli smo sa satnicom od 8,35 + bonus od General Electrica-GE tako da nam je satnica bila zapravo 11 eura i rasla je nakon 6 tjedana pa nakon 3 mj sve do nakon 7 mj bi bila 15,50 + bonusi za prekovremene. Samo bonus na prekovremeni dok ne napunimo monto od 150 sati a nakon toga bi se svaki sat direktno + bonusi isplaćivali odmah.

Prvo smo od 9 do sredine 2 mjeseca radili preko Manpowera, onda je u GE-u bila stanka sa projektom i svi koji smo bili preko live firme smo izašli van ALI nas hrvate radi nepoznavanja jezika je debil srbin sjebao i uvaljao nam je sporazumni otkaz koji smo mi htjeli nehtjeli potpisali. A da ne pričam da nam je kod dolaska u njemačku tupio da čim neće više biti potrebe za nama u GE-u mi ćemo i dalje bit zaposlenici Manpowera i dobijat minimalnu satnicu od 8,50 dok nam ne nadje nešto drugo...pa sam bio bez posla mjesec i pol dana našao nešto sitno u jednoj maloj firmi...sve dok....

U međuvremenu mi smo se svima sa kojima smo bili dobri u Ge-u a bili smo si dobri sa svima jer su nas cijenili jer smo za njih bili radnici za poželjet..šef Njemac nam je rekao da smo za njega 9/10 i da nas želi opet nazad čim krene projekt opet novi ormari i nove naruđbe. Znači jedan njemac šef kad je čuo da smo zvisili baš ono šupački samoinicijativno je tražio naše životopise i podatke te ih poslao na par strana.

Tako smo i uletili u drugu agenciju Ranstad i to opet usprkos znanjem jazika na razini A1.2 i preko koje smo se opet vratili nazad u GE di smo krenuli sa satnicom od 15 ojra jer smo izvan GE-a bili manje d 3 mjeseca pa smo zadržali sve bonuse....stim da je satnica rasla i sad sam na već na nekakvih 16 ojra...i za sad posla ima i sad jedino je nada da će i nakon nove godine biti naruđbin i dalje + imamo jedan još noviji projekt sa ormarima koji kroz koji dan starta i sa kojim trebamo prešišat GE USA po prodaji jer je duplo jače snage nego sadašnji model. E onda nas GE preuzima potpisujemo ugovore na 6mj do godinu dana di je stat Netto 2300 ojra dok sada na 151 sat imam oko 1650 ojra....

A kaj mene živcira u Berlinu i u Njemačkoj svega par stvari Berlin je dosta prljav i pun razbijenog stakla pa sam si neki dan zbušio gumu dok sam se vozio po cesti dok su bajk staze u Mitteu, Kreuzbergu i Neukollnu oš gore pune smeča i stakla na sve strane.

I ljut sam na o2 jer me malčice zajebavaju sa svojim uslugama i naplačivanjem te sam neki dan bio imao isključen net jer su mi debili prvo probali stisnut naplatu od 200 eura za prvi račun a kad sam potpisivao online imao sam rabatta oko 160 ojra kao novi korisnik. Pa sam se bunio pa su rekli da je greška u sustavu vratili mi pare na konto onda su mi slali opet račun od 39 eura za modem i naruđbu e tu debili neznam zašto se nisu mogli naplatit preko lastaschrifta i mog konta negu su mi slali račun preko dhl-a koji nije mogao bit dostavljen jer je DHL poštar KRETENČINA koji je dva puta napisao da me nemože nać a jedini imam žutu naljepnicu na ulaznom zvonu i na poštanskom sandučiću. I O2 me isključio ja zvao da mi net ne radi pa saznao da imam problema sa dostavom računa, pa išao platit račun u dučan a isti dan mi je račun došao preko dojč pošte najnormalnije kao i svi ostali računi ili pisma poput kartice od AOK....uglavnom borba sa idiotima....e to me živcira ....+ ak će me o2 i dalje jebat u mozak nemam ug na 2 godine i samo 4 tj unaprijed trebam otkazat uslugu i sve mi se čini da ću ih otkantat...

Čisto me zanima, šta su to uopće livefirme i na što točno misliš ?
Isto tak me zanima tko je onda konkretno ti poslodavac, malo sam se pogubio u tome?
Pitam čisto radi interesa. Ovo za livefirme slobodno nek i netko drugi odgovori. Hvala unaprijed
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 23:26   #888
cijene bez izraženih tax, pa to dodaju na računu
i amstel je ovdje pisao (ili na temi o kanadi ) o kartelaškim cijenama,apsolutno svugdje u cent iste za elektroniku
+ preskupi alkohol u BC provinciji

zemlja kanada
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 23:57   #889
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Čisto me zanima, šta su to uopće livefirme i na što točno misliš ?
Isto tak me zanima tko je onda konkretno ti poslodavac, malo sam se pogubio u tome?
Pitam čisto radi interesa. Ovo za livefirme slobodno nek i netko drugi odgovori. Hvala unaprijed
Agencije. Nest kao adecco, dekra, manpower i slicne firme preko kojih radis jer nisi u mogucnosti upasti direktno u firmu. Ok, godinu, dvije radit u takvoj firmi pa preci direktno u neku firmu na stalno, standardna procedura za vecinu stranca. Ali ako si dulje vremena po takvim firmama, onda, jebiga.

Ali to je odlicno za poslodavce, uzmu si one koji su mu najbolji, ovih losijih se rijesi kad mu ih se vise neda trpit, uzme novu turu ljudi, pokupi najbolje i ajmo novi krug. Ak si dobar nemas brige, negdje se vec zaposlis, ali ako nisi bas neki i zabusavas ili si jednostavno los u tome sto radis, neces ucit jezik, onda ni ne zasluzujes imati uvjete kao netko tko se trudi. Sto i meni dobro dodje, jer gazde rade razliku izmedju onih koji su dobri i onih koji su losi. Zapravo mi je to super i jedna je od stvari koje mi se svidjaju ovdje.

I nije live, nego leihfirme.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 02:16   #890
To ima veze i s time da su radnici iz takvih agencija (leih u DE npr.) jeftiniji za kompaniju koja ih unajmi, kroz outsourcing, manja davanja (benefits, taxes etc...).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 02:44   #891
Pa i jesu, jer su obicno nekvalitetniji od ljudi koje imas za stalno i moras placat toliko koliko ih placas ili ce ti otici negdje drugdje. Da ovi iz leih firmi mogu otici negdje drugdje, ne bi se dali za te manje novce.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:16   #892
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Agencije. Nest kao adecco, dekra, manpower i slicne firme preko kojih radis jer nisi u mogucnosti upasti direktno u firmu. Ok, godinu, dvije radit u takvoj firmi pa preci direktno u neku firmu na stalno, standardna procedura za vecinu stranca. Ali ako si dulje vremena po takvim firmama, onda, jebiga.

Ali to je odlicno za poslodavce, uzmu si one koji su mu najbolji, ovih losijih se rijesi kad mu ih se vise neda trpit, uzme novu turu ljudi, pokupi najbolje i ajmo novi krug. Ak si dobar nemas brige, negdje se vec zaposlis, ali ako nisi bas neki i zabusavas ili si jednostavno los u tome sto radis, neces ucit jezik, onda ni ne zasluzujes imati uvjete kao netko tko se trudi. Sto i meni dobro dodje, jer gazde rade razliku izmedju onih koji su dobri i onih koji su losi. Zapravo mi je to super i jedna je od stvari koje mi se svidjaju ovdje.

I nije live, nego leihfirme.

Aha, sve jasno. Zvuči zanimljivo. S jedne strane zvuči kao da se možeš brutalno zajebat, s druge zvuči perspektivno. Ne bi se osobno bavio time, ali čini se stvarno dobro za nekog tko ima neko obrazovanje i želju za napredovanjem.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:26   #893
Za pocetak je dobro, na dulji rok je glupo. Ali kao sto rekoh, ako zapnes u takvoj firmi zauvijek, sam si si kriv.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 15:56   #894
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
cijene bez izraženih tax, pa to dodaju na računu
Isto je i u SAD-u, osim par država, npr. Oregon, New Hampshire, Montana...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 16:45   #895
valjda će mi moderator progledati kroz prste kad kažem o jebem ti sjevernoameričku kulturu

zato volim kineze tu,jer može i bez tax za keš
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 18:12   #896
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
valjda će mi moderator progledati kroz prste kad kažem o jebem ti sjevernoameričku kulturu

zato volim kineze tu,jer može i bez tax za keš
barem znaš zašto je država u qurcu
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 19:47   #897
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
cijene bez izraženih tax, pa to dodaju na računu
i amstel je ovdje pisao (ili na temi o kanadi ) o kartelaškim cijenama,apsolutno svugdje u cent iste za elektroniku
+ preskupi alkohol u BC provinciji
Za mene su cijene izrazene bez bez uracunatog poreza - pozitivne, i kad se radi o placi i kad se radi o trgovini, jer jaca svijest koliko placas drzavu, sukladno tome imas i ocekivanja.

Mene osobno u SADu puno vise zivcira onaj tip-culture, pretpostavljam da je i u Kanadi isto, ili? Ono, da gazda ne placa posteno konobara pa konobar trci za gostom ukoliko mu ne ostavi tip
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 06:44   #898
da, isto je tip kultur,ali eto, to me i ne dira toliko ( do sad mi se nije dogodilo da neko trči ako ne ostavim kad nisam sretan,samo čudni pogledi što me i ne pogađa ) jer i u recimo čileu imaš isto,samo imaju super politiku, pa ti oni na račun zaračunaju 15% obvezno,bez pitanja i rasprava

eto, vidiš, meni nisu,da kaže može i bez poreza onda ok,ovako, zanima me cijena,a ne da se moram baviti matematikom
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2021., 16:43   #899
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
tri ducana prodaju kompjutersku opremu, svi po istim cijenama u cent.
Ovo mislim ima veze s price matching. Npr. odem u Home Depot i hocu kupiti recimo busilicu. Pogledam na internetu gdje ima jeftinije i trazim da mi prodaju po toj cijeni, a oni jos daju 10% off. Mali trgovci si to ne mogu priustiti pa si nastimavaju cijene da ih ne mozes zicat price match


Quote:
Hrvatska je u nekim stvarima svemir, ali nisu ljudi toga svjesni.
Istina. Ja sam radio internet bankarstvo u HR dok u Kanadi jos nitko nije niti cuo za to. Lik mi je prije 20 godina dosao iz HR s flip phone s kamerom kad su ovdje jos prodavali cigle.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2021., 16:50   #900
Iskustvo... Prisilno tipovanje. I jos ona drskost uvjetovanja koliko se mora dati tipa u odnosu na racun. Mrs, izvolite platiti svoje radnike normalnim satnicama, bagro izrabljivacka. Nije mi problem ostaviti tip ali ne podnosim da mi netko odredjuje koliku ja mancu moram ostaviti. Fak of.

Neistaknut PDV u cijeni pa racun bude veci na blagajni. Mrs.
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:44.