Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 19:18   #161
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
davorradman Mitsubishi Lossnay prodaje VekaIng od njih sam dobio ponudu po meni je cijena ok, ali još nisam vidio nigdje instaliranu pa neznam kako to funkcionira.

Navode uštedu od 15-20% za mene zanemarivo ionako imam malu potrošnju energije.
Hvala

Da, ušteda mi u tome nije primarna, iako neće biti ni beznačajna, jer žena je opsjednuta prozračivanjem neovisno o vremenu. U svakom slučaju za vrijeme životnog vijeka se neće toliki novac isplatiti nikako pa ni tada
Plaćam za komfor većim dijelom.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 08:01   #162
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Da razmišljao sam staviti na tavan (nije grijani prostor) ili u ostavu, ostava bi mi bila bolje rješenje netrebam bušiti ploču nego samo zidove za dovod cijevi i tako će sve pokriti spušteni strop.

Danas sam dobio ponudu za Mitsubishi Lossnay LGH-25RVX-E za 250 m3 ovaj od 150 se treba dugo čekati slabo se prodaju ili naručiti u Italiji i stigne za 4-5 dana.

Ono što me buni negdje sam pročitao da dođe žičani daljinski uz rekuperator a u razgovoru je navedeno da se žičani dodatno naplaćuje znači da nije u kompletu.

Tako je i vani, doplata za daljinski.

Mislio sam na cijevi za ventilaciju ne okrugle one mi ne pašu evo par slika slikano u Bauhausu mislim na sistem 100.



davorradman Mitsubishi Lossnay prodaje VekaIng od njih sam dobio ponudu po meni je cijena ok, ali još nisam vidio nigdje instaliranu pa neznam kako to funkcionira.

Navode uštedu od 15-20% za mene zanemarivo ionako imam malu potrošnju energije.
Da li razumijes kako radi rekuperacija? Pazi, puno ime je prisilna ventilacija sa povratom otpadne topline. Koju toplinu ti mislis vracati i zasto bacas novac na rekuperator koji mislis staviti u NEGRIJANI prostor???
Sav razvod, sve cijevi, rekuperato, bas sve mora biti unutar grijane ovojnice zgrade.

Inace kad ljudi dozivljavaju ventilaciju kao nesto zmazano i lose, sto je kasnije izvor tko zna cega, to je najcesce radi jeftinog sustava razvoda. Da li te cijevi u bauhausu imaju ikakve certifikate? Od kojih su materijala, da li su antibakterijske i antistaticke, takve stvari definitivno nizu zajebancija i za deset godina takav sustav zaista moze biti opasan.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:57   #163
sve može ići u negrijani prostor ali onda sustav posebno izoliraš (uređaj i cijevi)

sve se može ako cijena nije problem
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:09   #164
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
sve može ići u negrijani prostor ali onda sustav posebno izoliraš (uređaj i cijevi)

sve se može ako cijena nije problem
Moze se, ali se tako ne radi i nije preporucljivo. Naravno bit ce hrpa kemijanja i naravno da forum zna bolje od proizvodaca te opreme

Ako nema potrebe zdrav razum kaze ne.

Ako cijena nije problem tek onda se radi kako treba.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 19:44   #165
To sma čitao na više mjesta da NIKAKO. Čak ni kad se izolira. To nije nikada to. Kompliciranije, manje pouzdano.. Na kraju, da se sve to izolira, i to košta..

Ja sam previdio tehničku sobu di bi išao plinski, PTV spremnik, i ventilacija. I veš mašina i sušilica. Sve što buči
6 kvadrata su mi rekli da je dostatno za to.Ispod stepenica bi bilo skučeno i problem dovesti sve te silne cijevi (ima ih puno).

Možda bi za tebe bilo OK staviti decentralnu, Lunos?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:29   #166
Definitivno idem na Mitsubishi Lossnay LGH-25RVX-E pri protoku 150 m3 ima 20-21.5 dB je praktički nečujan te rekuperator može stati u ostavu sa razvodom cijevi.

Tako da bi sve bilo složeno u grijanom prostoru.
Cijevi o kojima sam razmišljao u Bauhausu su kompliciraniji i nisam baš siguran dali bi odgovarale a jednostavnije rješenje je sa dva razvodnika jedan za ulazni zrak a jedan za izlazni zrak sa po šest izlaza za cijevi od 75 mm.

Razvodnik kao na sliki dole ima ulaz za 150-180 mm i šest izlaza za 75 mm + cijevi Zehnder Lüftungsrohr ComfoTube 75 + Rekuperator planiram oko1800-2000€ sve u kompletu bez radova koje ću većinom sam odraditi.



Radovi su u 8 mjesecu i tada ću postaviti slike radova.
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:38   #167
Da li s emože znati di si planiraš kupiti cijevi, i pošto?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:39   #168
Da li s emože znati di si planiraš kupiti cijevi, i pošto?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 19:02   #169
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Da li s emože znati di si planiraš kupiti cijevi, i pošto?
U Dojčlandu ovaj jedan razdjeljnik sa 6 izlaza po komadu dođe 177€ sa dostavom za HR a 50 metara dužnih cijevi od Zehnder-a dođe 199€ plus dostava

Imaš na eBay i Amazonu za naručit i dostava za Hrvatsku tih 50 metara dužnih je predviđeno do 50 m2.
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 21:12   #170
Hvala. Da, to sam vidio. Mislio sam možda i ovdje ima, pa da usput i montažera nađem

Neke stvari mogao bih sam, ali većinu ipak ne.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 21:40   #171
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala. Da, to sam vidio. Mislio sam možda i ovdje ima, pa da usput i montažera nađem
Pa ima. Pavopromet.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 06:53   #172
Istina, vidim da mi stoje u kontaktima i da smo se čuli
Samo nisam konkretno pričao sa njima jer nisam imao projekt.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 14:27   #173
Koliko prostora trebam previdjeti/ostaviti da bi se centralna jedinica tipa Zehnder Q350/paul 300 mogla ugraditi, staviti utišavač i spojiti sve cijevi?
Da li može na kat? Tj, znam da može, samo mislim da onda možda više mjesta zauzima jer se cijevi trebaju motati prema dolje.

Našao sam neki instalacijski manual, ali spominje samo odmak od tla, prostor ispred od 1m za mogućnost servisiranje, te duljinu prigušivača od 1m. Ali nigdje ne spominje koliko ukupno prostora zlocrtnog zauzima kada je spojeno.

Da li netko zna?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 19:34   #174
Koliko sam shvatio iz svega procitanog i prilozenog, kod ugradnje ventilacije (moj plan centralna ventilacija sa rekuperatorom) ne koristi se kuhinjska napa? Žena voli kuhat i uvijek nas izluđuju pare i dimovi od kuhanja. Dakle usisi u kuhinji imaju filtere za masti, no je li takav usis dovoljan da odstrani sve i omoguci normalno kuhanje? Nekako mi to cudno izgleda u usporedbi sa direktnim usisom odmah iznad stednjaka

Da li neki od domacih projektana montaznih kuca radi direktno sa izvodjacima HVAC ili moram sam o tom mislit? Sutra idem na razgovor sa 3 firme pa cu ih pitat ovo
aurellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 07:08   #175
Taj odvod iz kuhinje nije dovoljan, ni približno. Tj, dovoljan je ako npr kuhaš jaja ili pereš ručno suđe ili tako neke sitne stvari.
Ukupni kapacitet ventilacijskog sustava je npr 150-200 m3/h za cijelu kuću, dok napa vuče i 300-500 m3/h samo iz kuhinje.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 08:09   #176
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Koliko prostora trebam previdjeti/ostaviti da bi se centralna jedinica tipa Zehnder Q350/paul 300 mogla ugraditi, staviti utišavač i spojiti sve cijevi?
Da li može na kat? Tj, znam da može, samo mislim da onda možda više mjesta zauzima jer se cijevi trebaju motati prema dolje.

Našao sam neki instalacijski manual, ali spominje samo odmak od tla, prostor ispred od 1m za mogućnost servisiranje, te duljinu prigušivača od 1m. Ali nigdje ne spominje koliko ukupno prostora zlocrtnog zauzima kada je spojeno.

Da li netko zna?
Apsolutno je sve nacrtano, ne gledas dobro. Lijepo odi na stranice proizvodaca i skini installation manual ili kako se vec kod koga zove.

Znaci samo malo koncentracije i ima sve

Na kat naravno da moze, nije nista komplicirano, dapace, neke stvari su cak i jednostavnije jer razvod cijevi ide po tavanu. Meni su cak i razvodne kutije na tavanu tako da ne moram gubiti prostor u tehnickoj prostoriji.

Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 08:17   #177
Quote:
aurellie kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio iz svega procitanog i prilozenog, kod ugradnje ventilacije (moj plan centralna ventilacija sa rekuperatorom) ne koristi se kuhinjska napa? Žena voli kuhat i uvijek nas izluđuju pare i dimovi od kuhanja. Dakle usisi u kuhinji imaju filtere za masti, no je li takav usis dovoljan da odstrani sve i omoguci normalno kuhanje? Nekako mi to cudno izgleda u usporedbi sa direktnim usisom odmah iznad stednjaka

Da li neki od domacih projektana montaznih kuca radi direktno sa izvodjacima HVAC ili moram sam o tom mislit? Sutra idem na razgovor sa 3 firme pa cu ih pitat ovo
Pa ja imam montaznu i u projektu je rekuperacija sto te tocno zanima? To se kod nas ne zove HVAC, nemojte te americke fore koristiti u EU jer njihov HVAC je ipak nesto drugo.

Napa se smije koristiti ali RECIRKULACIJSKA. Dakle ako je bas zelis mozes je staviti ali za dobru napu sa kvalitetnim filterima ces potrositi oko 10 000 kn pa vidi. Znaci rekuperacija ima daleko vecu sposobnost ukloniti mirise iz kuce jer kroz cijeli objekt postoji struja zraka iz "cistih" u "zmazane" prostoije tako da zrak i mirisi uvijek struje gdje treba. Jedino sto mrvicu duze traje da se ukloni iz objekta je miris dinstanja luka i to samo ako imas entalpijiski rekuperator, dakle sa povratom vlage. Zasto, zato jer je taj misris topiv u vodi pa ga se dio vrati sa povratom vlage. Ali i to za cas nestane. Dakle neusporedivo je to sa bilo kojim klasicnim nacinom provjetravanja tipa nape jer ona radi samo u kuhinji, kad se mirisi zavuku po drugim prostorijama nema tu napa sto za raditi.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 08:17   #178
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Taj odvod iz kuhinje nije dovoljan, ni približno. Tj, dovoljan je ako npr kuhaš jaja ili pereš ručno suđe ili tako neke sitne stvari.
Ukupni kapacitet ventilacijskog sustava je npr 150-200 m3/h za cijelu kuću, dok napa vuče i 300-500 m3/h samo iz kuhinje.
?
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 11:38   #179
Ima nas različitih tj. imamo različite zahtjeve po pitanju kuhanja/pečenja (dužina kuhanja, učestaost, ...).
Ono što Zehnder nudi u Švicarskoj je zanimljivo rješenje za kuhinju i kuhanje: Comfohood - link, link
tj. iz nape se rekuperira toplina. Po meni odlično rješenje ako kuhate jednom mjesečno (profesor iz Švicarske je to i potvrdio).
2. opcija je da se iznad mjesta gdje se peče u kuhinji postavi odsisni ventil sa hvatačem masnoće, a iznad peći je recirkulacijska napa...
Stoga ova napomena @davorradmana stoji.
Da se ne znam kako recirkulira i filtrira zrak preko nape, taj zrak je potrošen i treba ga zamijeniti, a ne samo pročistiti... Centralna kućna ventilacija nije zadovoljavajuća za proces pečenja/kuhanja tj. 0,5 h-1 izmjena nije za kuhinju već je to cca. 15 h-1 -link-
Dakle kad se peče/kuha intenzivno, rekuperator neće napraviti zadovoljavajuću učinkovitost izmjene zraka u kuhinji (a niti u kupaonici npr. nakon tuširanja) i stoga u vrijeme korištenja kuhanja/pečenja ili iza tuširanja treba napraviti pojačanu izmjenu zraka.
Načini kako se to radi - ima ih nekoliko. Profesor Heinrich Huber je u knjizi objasnio prednosti i mane svakog - link u odlomku Kochstellenabluft.
No za mnoge će i Austrijske upute biti dovoljne - link koje preporučuju samo pojačanu izmjenu zraka rekuperatora dok se kuha ili tušira.

Zadnje uređivanje viz : 26.06.2017. at 12:02.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 11:47   #180
Hvala Viz.

Ja volim jesti steak. Pečen na gusenoj tavi. Tko zna ispeći steak pravilno, zna i kolika ogromna količina masti i dima se tu stvori za samo 5 minuta pečenja.

Hvala ti na svim linkovima, moram to dobro proučiti. Do sada sam planirao imati napu, pa dok se kuha, isključiti ventilaciju i goniti napu.

Hvala i tebi mekto, pogledat cu detaljnije za instalaciju.
Imat cu ravan krov, i razvod ce biti u ab ploči, tako da razvod u (izoliranom) tavanu nije opcija.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.