Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2017., 02:58   #1
brak hrvatice i indijca


Ima li ovdje naših ljudi koji žive u Indiji,te mogu nešto pouzdano reči o sklapanju braka između hrvatice i indijca u Indiji.
Jedna djevojka iz šire obitlji zaljubila se u indijca,koji želi brak s njom,ali da bude sklopljen u Indiji.Upoznali su se u jednoj evropskoj državi,ne kod nas.
Oboje su kršćani,no njegov jezik je hindu.Oboje govore engleski na kojem se i sporazumijevaju.
Kako ona malo zna o kulturi,običajima i položaju žena u Indiji,čini nam se da ide u nepoznato i u neizvjesnost.
Slučajni poznanik jednog člana naše obitelji,indijac koji je oženio hrvaticu ovdje po našem zakonu, ostao živjeti ovdje,savjetovao je da jako dobro promisli o tome braku,osobito o životu u Indiji.
Međutim nije bio voljan,dati precizne informacije,vjerojatno iz sunarodnjačke solidarnosti.
Molila bih sve koji imaju konkretnih spoznaja,da nam pojasne.
Zahvaljujem unaprijed.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 11.03.2017., 03:15   #2
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje naših ljudi koji žive u Indiji,te mogu nešto pouzdano reči o sklapanju braka između hrvatice i indijca u Indiji.
Jedna djevojka iz šire obitlji zaljubila se u indijca,koji želi brak s njom,ali da bude sklopljen u Indiji.Upoznali su se u jednoj evropskoj državi,ne kod nas.
Oboje su kršćani,no njegov jezik je hindu.Oboje govore engleski na kojem se i sporazumijevaju.
Kako ona malo zna o kulturi,običajima i položaju žena u Indiji,čini nam se da ide u nepoznato i u neizvjesnost.
Slučajni poznanik jednog člana naše obitelji,indijac koji je oženio hrvaticu ovdje po našem zakonu, ostao živjeti ovdje,savjetovao je da jako dobro promisli o tome braku,osobito o životu u Indiji.
Međutim nije bio voljan,dati precizne informacije,vjerojatno iz sunarodnjačke solidarnosti.
Molila bih sve koji imaju konkretnih spoznaja,da nam pojasne.
Zahvaljujem unaprijed.
Da li je već bila u Indiji, posjetila, upoznala njegove? Dobro promislila? Velika je to zemlja unutar koje ima mnogo drugačijih kultura od kojih se neke ni međusobno ne podnose, plus, mnogim Europljanima se mislim jako teško integrirati u njihova vrlo specifična društva.

Ja znam za slučaj jedne Srpkinje koja je prošla nešto slično, uglavnom, nije se dobro završilo, ali ne bih prejudicirao.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 11.03.2017., 08:21   #3
Treba imati na pameti da je Indija vrlo specificna zemlja i drugi svijet naspram Europe. Ako zena nikad nije bila u Indiji i sad kao treba otici tamo zivjeti postoji mogucnost culture shock-a ,u kojoj mjeri- to je individualno. Nisam jednom cuo price o turistima koji su mislili ostati par mjeseci u Indiji koja se na kraju za njih ispostavila kao too much pa su za par dana utekli kuci
Indija je jako intenzivna.

Osim toga, nije receno gdje bi oni zivjeli. Jeno je otici tamo na dva tri tjedna, odraditi vjencanje i onda paliti natrag za EU a drugo zivjeti tamo.
Ako misli tamo zivjeti, bilo bi pametno prvo otici tamo turisticki sa zarucnikom.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Old 11.03.2017., 09:32   #4
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Da li je već bila u Indiji, posjetila, upoznala njegove? Dobro promislila? Velika je to zemlja unutar koje ima mnogo drugačijih kultura od kojih se neke ni međusobno ne podnose, plus, mnogim Europljanima se mislim jako teško integrirati u njihova vrlo specifična društva.

Ja znam za slučaj jedne Srpkinje koja je prošla nešto slično, uglavnom, nije se dobro završilo, ali ne bih prejudicirao.
Da bila je tamo da upozna njegovu obitelj,te su joj neke stvari uprkos zaljubljenosti ipak upale u oči.
Glavna u njegovoj obitelji je njegova majka,koja je naizgled ljubazna,govori engleski,osobito ju je zanimalo kakvu imovinu ona posjeduje,kako i koliko zarađuje,ima li ušteđevine,te njena vjerska orijentacija.No pokazali su se vrlo nekulturni,jer su u njenom prisustvu svi govorili njihovim jezikom(a znaju engleski),osjetila je da je na neki način omalovažavaju,osobito supruga drugog sina jer svi žive zajedno.A primjetila je da njen dragi davao novac majci,jer je trebalo platiti liječenje nećakinje,a oni nemaju zdravstveno osiguranje,mada je otac tog djeteta zaposlen.
Međutim nije ni shvatila ni pitala kojoj kasti pripadaju.
A onda za vrijeme njenog posjeta pojavila se mlada djevojka,navodno sestra njegovog prijatelja(govori engleski),kojoj je on pokazivao puno pažnje,razgovarajući s njom također njihovim jezikom,u njenom prisustvu,tako da se osječala vrlo neugodno,te je imala utisak da je tu puno više u pitanju.
Međutim,sve to je nije odvratilo od bračne želje i života u Indiji...jer on joj se zaklinje da je ljubi...

PS možda ne bi bilo loše da ipak kažeš kako je prošla ta srpkinja,jer po mentalitetu smo ipak slični.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje amary : 11.03.2017. at 09:49.
amary is offline  
Old 11.03.2017., 09:52   #5
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Da bila je tamo da upozna njegovu obitelj,te su joj neke stvari uprkos zaljubljenosti ipak upale u oči.
Glavna u njegovoj obitelji je njegova majka,koja je naizgled ljubazna,govori engleski,osobito ju je zanimalo kakvu imovinu ona posjeduje,kako i koliko zarađuje,ima li ušteđevine,te njena vjerska orijentacija.No pokazali su se vrlo nekulturni,jer su u njenom prisustvu svi govorili njihovim jezikom(a znaju engleski),osjetila je da je na neki način omalovažavaju,osobito supruga drugog sina jer svi žive zajedno.A primjetila je da njen dragi davao novac majci,jer je trebalo platiti liječenje nećakinje,a oni nemaju zdravstveno osiguranje,mada je otac tog djeteta zaposlen.
Međutim nije ni shvatila ni pitala kojoj kasti pripadaju.
A onda za vrijeme njenog posjeta pojavila se mlada djevojka,navodno sestra njegovog prijatelja(govori engleski),kojoj je on pokazivao puno pažnje,razgovarajući s njom također njihovim jezikom,u njenom prisustvu,tako da se osječala vrlo neugodno,te je imala utisak da je tu puno više u pitanju.
Međutim,sve to je nije odvratilo od bračne želje i života u Indiji...jer on joj se zaklinje da je ljubi...
Ovo za govorenje vlastitog jezika pred strancem mada znaju engleski nije ništa no kulturološka razlika kod mnogih naroda, ne samo u Indiji. Ne smatra se za nekulturno (kod njih). Mi smo drugačiji.

Proveo sam u Indiji dobar dio vremena i, nažalost, moram priznati da uglavnom nisam veliki fan (o razlozima smo razgovarali ovdje na Dijaspori nas nekoliko, ima tome dugo, no to nije bitno za ovo tvoje pitanje. Ovo samo kažem da uzmete u obzir da moja razmišljanja mogu biti opterećena vlastitim iskustvom tamo - ono se pak ograničava na Bombay, Gou, Madras i Kalkutu.)

Ako se već pri prvom posjetu osjećela ovako neugodno, što će tek biti ako bude tamo permanentno živjela???

Da je to netko moj (tj. da sam na tvojem mjestu), ne bih branio ali bih itekako pokušao otvoriti joj oči i ukazati na sve moguće probleme. Na kraju, odrasla je ipak osoba i sama će donijeti odluku.

Pored toliko boljih zemalja za život, zar stvarno moraju u Indiju???

...

Edit: kad već pitaš za Srpkinju - razišli su se brzo, vratila se sa djetetom roditeljima u Srbiju, a bivši muž, oženio neku drugu (Indijku) i ne pomaže joj oko djeteta...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 11.03.2017., 11:08   #6
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje naših ljudi koji žive u Indiji,te mogu nešto pouzdano reči o sklapanju braka između hrvatice i indijca u Indiji.
Jedna djevojka iz šire obitlji zaljubila se u indijca,koji želi brak s njom,ali da bude sklopljen u Indiji.Upoznali su se u jednoj evropskoj državi,ne kod nas.
Oboje su kršćani,no njegov jezik je hindu.Oboje govore engleski na kojem se i sporazumijevaju.
Kako ona malo zna o kulturi,običajima i položaju žena u Indiji,čini nam se da ide u nepoznato i u neizvjesnost.
Slučajni poznanik jednog člana naše obitelji,indijac koji je oženio hrvaticu ovdje po našem zakonu, ostao živjeti ovdje,savjetovao je da jako dobro promisli o tome braku,osobito o životu u Indiji.
Međutim nije bio voljan,dati precizne informacije,vjerojatno iz sunarodnjačke solidarnosti.
Molila bih sve koji imaju konkretnih spoznaja,da nam pojasne.
Zahvaljujem unaprijed.
Pa nije Indija na kraju svjeta. Da ide u Afganistan pa ajde, covjek bi se zabrinuo za nju.
A taj indijac sto se uvalio kod hrvatice, lipo mu je i sad savjetuje bedastoce.

Indija je ogromna. Ima svasta, vidis svasta. A da su prljavi - jesu. Da ima sirotinje - ima. Da je sok za system vidit neke stvari - jeste. Ali tamo je klasna razlika ogromna. Ima Indijaca koji zive ko bubreg u loju sa slugama a ima i onih nedodirljivih (to je najniza kasta)
Ona kao bjela pa ce kotirat visoko (sto si bjelji to si cjenjeniji) a i tom indijcu ce se dignut rating sto je ozenio bijelu

U svakom slucaju svaki brak je riskantan, Uvjek mozes zavrsit sa lujkom koja ce ti unistit zivot. Ta tvoja prijateljica ne mora ici u Indiju da bi se bojala. Moze naletit na kretena, zaljubit se u njega a on da joj je prvi susid. I moze je maltretirat vise nego taj indijac.
jamesbond is offline  
Old 11.03.2017., 11:12   #7
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Pored toliko boljih zemalja za život, zar stvarno moraju u Indiju???
Jebate pa ne ide na streljanje.
jamesbond is offline  
Old 11.03.2017., 11:16   #8
Bila sam u nekoliko navrata u Indiji, na krace i dulje vrijeme. Odnos prema zenama je katastrofalan. Cesto se sklapaju brakovi samo da bi se obitelj domogla miraza. Ima drasticnih slucajeva da svekrva zapali snahu i prikaze to kao nesretni slucaj samo da bi se sin mogao opet ozeniti, odnosno obitelj doci do miraza.
U Indiji ima puno vise muskaraca nego zena jer se zensko dijete cesto abortira ili “umre” odmah po porodu.
Sustav kasti je jos uvijek jak. Primjerice, ima jos primjera da se najniza kasta moze pribliziti visoj kasti samo puzeci po tlu.
Najcesce se zivi u velikim, sirim obiteljima gdje najsposobniji uzdrzavaju manje sposobne.

Na hrvatski je preveden hit roman Arundhati Roy “Bog malih stvari” (The God of Small Things) koji opisuje nemogucnost ljubavi izmedju dvije kaste i poguban ishod. Za tu knjigu knjizevnica je dobila Bookerovu nagradu a kasnije nije dvadesetak godina pisala drugi roman rekavsi da osjeca da se mora angazirati na poboljsanju statusa zena u svojoj zemlji.

Navela sam drasticne primjere i zasigurno postoje mladji ljudi kao i krasne obitelji koje se ne drze tog obrasca, ali su jos uvijek rijetkost.

Nije pametno odgovarati zaljubljenu osobu od zivota u Indiji ili u prosirenoj obitelji, vec natuknuti da je bolje u prvo vrijeme zivjeti odvojeno. Cestim posjetima suprugovoj obitelji sama ce shvatiti da li moze zivjeti zajedno s njima ili ne. Upozoriti je i na cinjenicu da ce joj muz odvajati dosta novaca za svoju obitelj kao i da ce se od nje ocekivati da ih posluzuje ako nisu bogatasi s puno slugu.
tiziana is offline  
Old 11.03.2017., 11:19   #9
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Da bila je tamo da upozna njegovu obitelj,te su joj neke stvari uprkos zaljubljenosti ipak upale u oči.
Glavna u njegovoj obitelji je njegova majka,koja je naizgled ljubazna,govori engleski,osobito ju je zanimalo kakvu imovinu ona posjeduje,kako i koliko zarađuje,ima li ušteđevine,te njena vjerska orijentacija.No pokazali su se vrlo nekulturni,jer su u njenom prisustvu svi govorili njihovim jezikom(a znaju engleski),osjetila je da je na neki način omalovažavaju,osobito supruga drugog sina jer svi žive zajedno.A primjetila je da njen dragi davao novac majci,jer je trebalo platiti liječenje nećakinje,a oni nemaju zdravstveno osiguranje,mada je otac tog djeteta zaposlen.
Međutim nije ni shvatila ni pitala kojoj kasti pripadaju.
A onda za vrijeme njenog posjeta pojavila se mlada djevojka,navodno sestra njegovog prijatelja(govori engleski),kojoj je on pokazivao puno pažnje,razgovarajući s njom također njihovim jezikom,u njenom prisustvu,tako da se osječala vrlo neugodno,te je imala utisak da je tu puno više u pitanju.
Međutim,sve to je nije odvratilo od bračne želje i života u Indiji...jer on joj se zaklinje da je ljubi...
Ne kuzim u cemu je problem.
Bila je i vidila je sve Skuzila je da su nekulturni, da mu je familija bitna, da on slini na neku indijku i to otvoreno pokazuje ispred nje. A ona i dalje hoce za njega.
Zazeli joj srecu i ne kopaj po tudjem zivotu. Ako je punoljetna ima pravo odlucit za sebe.
jamesbond is offline  
Old 11.03.2017., 11:19   #10
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Jebate pa ne ide na streljanje.
Naravno da ne ide na streljanje. Ali ide živjeti u sredinu koja joj je strana. Mnogo više strana i mnogo manje prihvaćajuća za nekog iz Hrvatske no što je jedna Kanada, Irska, Njemačka itd... Budimo realni. I ja sam od onih koji vole vjerovati da "ljubav pobjeđuje sve" no shvatimo da će ta djevojka potencijalno doći u svakodnevne situacije i probleme s kojima se nije lako nositi ni u samoj Hrvatskoj - posao, dijete, škola itd.

Tiziana je puno toga dobro rekla.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 11.03.2017., 11:22   #11
Quote:
tiziana kaže: Pogledaj post
Bila sam u nekoliko navrata u Indiji, na krace i dulje vrijeme. Odnos prema zenama je katastrofalan. Cesto se sklapaju brakovi samo da bi se obitelj domogla miraza. Ima drasticnih slucajeva da svekrva zapali snahu i prikaze to kao nesretni slucaj samo da bi se sin mogao opet ozeniti, odnosno obitelj doci do miraza.
U Indiji ima puno vise muskaraca nego zena jer se zensko dijete cesto abortira ili “umre” odmah po porodu.
Sustav kasti je jos uvijek jak. Primjerice, ima jos primjera da se najniza kasta moze pribliziti visoj kasti samo puzeci po tlu.
Najcesce se zivi u velikim, sirim obiteljima gdje najsposobniji uzdrzavaju manje sposobne.

Na hrvatski je preveden hit roman Arundhati Roy “Bog malih stvari” (The God of Small Things) koji opisuje nemogucnost ljubavi izmedju dvije kaste i poguban ishod. Za tu knjigu knjizevnica je dobila Bookerovu nagradu a kasnije nije dvadesetak godina pisala drugi roman rekavsi da osjeca da se mora angazirati na poboljsanju statusa zena u svojoj zemlji.

Navela sam drasticne primjere i zasigurno postoje mladji ljudi kao i krasne obitelji koje se ne drze tog obrasca, ali su jos uvijek rijetkost.

Nije pametno odgovarati zaljubljenu osobu od zivota u Indiji ili u prosirenoj obitelji, vec natuknuti da je bolje u prvo vrijeme zivjeti odvojeno. Cestim posjetima suprugovoj obitelji sama ce shvatiti da li moze zivjeti zajedno s njima ili ne. Upozoriti je i na cinjenicu da ce joj muz odvajati dosta novaca za svoju obitelj kao i da ce se od nje ocekivati da ih posluzuje ako nisu bogatasi s puno slugu.
Sve navedeno je tocno. Ugovoreni brakovi. Brakovi izmedju prvih rodjaka nisu neuobicajeni (cak su i preporucljivi u nekom djelovima indije). Zensku djecu ubijaju na porodu (ratio musko zensko u indiji je 7:1) bla bla...

Al' ako je zenska vec bila tamo i sve vidila i dosta stvari joj se nisu svidile ali i dalje hoce muza ... pustite je.
jamesbond is offline  
Old 11.03.2017., 11:22   #12
Pa nitko joj ni ne brani... nemamo je šta puštati.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 11.03.2017., 11:29   #13
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Pa nitko joj ni ne brani... nemamo je šta puštati.
Pa sta ti imas s njom?
Amari joj je rod ili prijateljica (sta li vec) i petljaju se u zivot zenske.

A mozda Amari pita za sebe. Ko zna.

U svakom slucaju zenska je vec bila tamo i ako je zapela neka ide. Kad se opece (ako se opece) naucit ce veliku zivotnu lekciju i to je to
jamesbond is offline  
Old 11.03.2017., 11:31   #14
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Pa sta ti imas s njom?
Amari joj je rod ili prijateljica (sta li vec) i petljaju se u zivot zenske.

A mozda Amari pita za sebe. Ko zna.
Isto što i ti. Ništa.
Samo jedan topik na forumu. Amary pitala, mi odgovarali... i to je to.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 11.03.2017., 16:09   #15
Indijci su "least likeable" od svih imigranata ovdje u Kanadi... i milijuni indijaca zele van iz Indije glavom bez obzira. Bit ce da vjerojatno ima nesto
amstel is offline  
Old 11.03.2017., 16:28   #16
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Indijci su "least likeable" od svih imigranata ovdje u Kanadi... i milijuni indijaca zele van iz Indije glavom bez obzira. Bit ce da vjerojatno ima nesto
The current population of India is 1,337,627,958 as of Saturday, March 11, 2017, based on the latest United Nations estimates.

4.5 miliuna (koliko ima hrvata) je broj djece u prosjecnoj osnovnoj skoli u indiji (malo manjoj skoli )

Eh ta ljubav... taj indijac je ovu nasu bukvalno trazio svjecom
jamesbond is offline  
Old 11.03.2017., 17:42   #17
samo da joj ne prodaju organe tamo
__________________
My mama told me not to fool with oleander.
mentalny is offline  
Old 11.03.2017., 18:51   #18
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
....
Brat i cura bili tamo cca 3 tjedna, išli s oduševljenjem, vratili se s riječima da tamo više nikad ne idu. Bili su u New Delhiju i Bangaloreu, kažu da u oba grada imaš po par stotina metara koji izgledaju kao Europa (to je onaj elitni dio, sa mnogim fensi dućanima), ostalo je teški kaos.

S obzirom da su bili veliki fanovi te zemlje, a ne žele uopće više ni u posjetu tamo, mnogo mi govori. Iako, ja sam sve ono što su oni komentirali, znao i prije nego su otišli.

Hrana - oboje su uništili crijeva tamo, prezačinjeno, on se oporavljao mjesec, ona 6 mjeseci od toga.

Higijena - katastrofa, žešća. Sami su pokušali čistiti hotelsku sobu i odustalo. Stalno neka prašina ulazi, stalno neko sranje, totalni nered. Po gradovima imaju pisoare na ulicama, a oni uredno pišaju po trotoaru, jer im je tako zabavno, očito.

Promet - pogledaj na youtube, još je gore nego se čini.

Hrane se svugdje, čak i po raskrižjima imaš neku uličnu prehranu, a po tim raskrižjima prolazi preko 1000 vozila po minuti, a ceste prašnjave, ajme majko.

Sreli su nekog Indijca sa ženom koja je izgledala kao da je bijele rase, pitali nešto, ona je samo smjela s mužem pričati, ovaj bi odgovorio ono što bi ova rekla. Ne znaju ništa o tome kojoj kasti pripadaju, ali vrlo indikativno.

Sa ženama, inače, jako malo kontakta, bez obzira tko joj se od njih dvoje obratio. Inače su im savjeti, ne kretati se sam, čak ni muškarcima.

Osobno se nadam da mi nikad nijedna bliska osoba, muška ili ženska, neće htjeti tamo nekog iz Indije i Pakistana, to je kaotično, nama neshvatljivo i jednostavno si nitko i ništa, čak i kao muškarac došljak. Svi moraju slušati kraljicu majku ili oca, ili oboje, moraju se podrediti obitelji i slično.

A ova cura... po priči, čini se u najbolju ruku da su ovi srednja klasa, a ako su niža, to bi ova primjetila itekako. Uglavnom, ne bi savjetovao ništa, neka ode i polomi zube sama, samo tako će naučiti lekciju. Iako, da će biti skupa, vrlo vjerojatno hoće.
rocker1987 is offline  
Old 11.03.2017., 19:25   #19
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Higijena - katastrofa, žešća. Sami su pokušali čistiti hotelsku sobu i odustalo. Stalno neka prašina ulazi, stalno neko sranje, totalni nered. Po gradovima imaju pisoare na ulicama, a oni uredno pišaju po trotoaru, jer im je tako zabavno, očito.
A kad dođu nama u Hrvatsku, maltretiraju osoblje u hotelu i traže od sobarica da im mijenjaju ručnike po 4x dnevno.


Radim u turizmu i Indijci su daleko najgori gosti. Svatko, ali svatko tko je imao posla s njima će vam to potvrditi. Strašno kako se ponašaju i koliko su nepošteni, a govorim o bogatijem obrazovanom sloju. Strah me pomisliti kako se tek ponašaju neobrazovani.
__________________
I don't wanna claim that I'm special
Noomi is offline  
Old 11.03.2017., 19:33   #20
Quote:
Noomi kaže: Pogledaj post
A kad dođu nama u Hrvatsku, maltretiraju osoblje u hotelu i traže od sobarica da im mijenjaju ručnike po 4x dnevno.


Radim u turizmu i Indijci su daleko najgori gosti. Svatko, ali svatko tko je imao posla s njima će vam to potvrditi. Strašno kako se ponašaju i koliko su nepošteni, a govorim o bogatijem obrazovanom sloju. Strah me pomisliti kako se tek ponašaju neobrazovani.
Ne treba te biti strah of neobrazovanih jer oni nikad nece imat sansu napustit Indiju.
Ti sto dolaze su navikli na takav tretman i doma. Njihov system kasti je takav. Najvise kaste imaju kucne sluge, cijelu ergelu sluga koje zive u drugom krilu kuce a koji rade za 1$ mjesecno.
Takvi vjerojatno imaju i slugu koji je zaduzen samo za brisanje njihove guzice (bukvalno)
jamesbond is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.