Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2009., 22:14   #21
Leda:

Samo nesto: Koliko sam ja shvatila citajuci o toksoplazmozi, nju zapravo ne prebolis, skoro ju je nemoguce izbaciti potpuno iz tijela.
Jednom kada je dobijes steknes imunitet (zato trudnice koje su je dobile prije trudnoce nisu u opasnosti da istu prenesu na fetus), ali je i dalje imas, samo ne stvara probleme u ljudskom tijelu (osim u slucaju gadnog pada imuniteta i slicno kada se moze "probuditi" i uzrokovati gadnije probleme).

Ovdje, na videu o toksoplazmozi (a isti/slican podatak sam nasla i drugdje), spominju da je ima cak 30 % svjetske populacije.
Ovdje ima dosta informacija takoder.

Da sad netko ne krene panicariti odmah - velika vecina ljudi koja ima toksoplazmozu imaju je cijeli zivot i nikad ne saznaju da je imaju.
Ljudi ne moraju nikad imati macke da bi se s njom zarazili, moze se jednako lako dobiti, na primjer, kad kao dijete pojedes zarazeno tlo ili izmet (a znamo da djeca svasta stavljaju u usta ).
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 22:16   #22
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Po svemu napisanom, ta toksoplazmoza mi i ne izgleda kao neka opasnost.
Iskreno, nisam nikad ni čula da je netko imao problema zbog toga, još manje neka trudnica.
Kolika je na kraju učestalost? I realna opasnost?
ja sam nedavno citala na jednom drugom forumu iskustvo trudnice koja je u (mislim) 7.mj. trudnoce saznala da ima akutnu infekciju toksoplazmozom. znaci postoje slucajevi. ironija je da ona nema macku. lijecila se i beba je rodjena zdrava.
naisla sam jos na neke info o slucajevima zaraze u Lici.
a podaci na koje sam najcesce nailazila odnose se na Ameriku i pokazuju da je tamo puno cesca zaraza s toksoplazmozom preko sirovog mesa nego od macke.

Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
I da, što bi osoba koja ima kućne mačke po vama trebala napraviti ako planira imati djecu.
Ono, čisto preventivno?
Ima li smisla uopće voditi mačku na testiranje?
ja ti mogu reci sto cu ja u svom slucaju napraviti. imam macku oko godinu i pol, iskljucivo je u stanu, jede samo macju hranu. planiram trudnocu. testirala sam sebe na toxo, nemam antitijela pa pretpostavljam da ni moja macka nije nosioc toksoplazmoze, tj. nije zarazna - nakon svega sto sam saznala, nju necu testirati.
ja u biti ne mislim nista mijenjati, znaci maca i dalje nece ici van i hranit ce se kao i do sada pa su sanse da dobije toxo gotovo nikakve. nazalost ne mogu izbjeci ciscenje pijeska, ali uz higijenske mjere i postojece stanje, mislim da nemam razloga za pretjeranu brigu.

edit:ustvari tocnije bi bilo reci da postoje sanse da JE nosioc, jer teoretski, mogla je dobiti toxo od mame macke, ali znaci nema friske zaraze, nema lucenja oocita u izmetu i samim time nema opasnosti za zarazu. zabrinula bih se kad bi vidla da joj je pao imunitet i da se jako razboljela, ali tu je zato i taj oprez s ciscenjem macjeg pijeska.

Zadnje uređivanje Leda : 14.09.2009. at 22:28.
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 08:14   #23
Ja sam odrasla na selu i stalno natezala i gnjavila vanjske pse i mačke, ja vjerujem da to već imam
Hvala Ledi na info, tako sam i ja nekako planirala.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 22:02   #24
Hmm, iako bi najradje otvorila novu temu jer svi pitaju za buduce majke i imunost na toksu, stavit cu ovdje.

Dali ste znali da vecina vanjskih macaka ima toksoplazmozu?
Jeste li znali da parazit moze iz crijeva uci u mozak, pluca...?

Ovaj podatak je za sve vlasnike koji zele znati kako ta bolest moze utjecati na njihove ljubimce.

Necu strucno reci, no mislim da ce me ovako svi razumijeti..

Poznati je da je toksa bolest, tj. da je to parazit koji boravi u crijevima.
Moguce je da macak nece imati nikakve simptome, niti smetnje, no ponekad se zna desiti ovo.
Parazit ode iz crijeva u pluca te dolazi do upale koja je kako kod ljudi tako i kod zivotinja opasna.
Parazit ode u oci te od tamo napadne centralni nervni sustav, dovesti do upale očnog aparata te se može javiti nenormalno otvorena zjenica, osjetljivost na svjetlost, nekoordiniranost pokreta, osjetljivost na dodir vlasnikove ruke prilikom glađenja, klimanje glave, striženje ušima, mačke teško žvaču hranu te nekontrolirano mokrenje i vršenje velike nužde.

Nadam se da ce to nekome pomoci..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 00:11   #25
Jeste li znali da ljudi koji u sebi nose toksoplasmozu, virus, parazit ili koji klinac je to se drugačije ponašaju. Skloniji su nesvjesnom vršenju radnji i više su izloženi opasnosti od ostatka zdrave populacije
Ja sam negativna na toksoplazmozu, ali bi se po ovom modelu prije dala svrstati među zaražene
buba007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 09:12   #26
Buba, ja sam to čitala za mononukleozu ne za toksoplazmu..možda su isti simptomi i "simptomi".

Ne brojim više koliko puta su mi liječnii/specijalisti zbog neke banalne stvari htjeli okriviti mačke. Nažalost, više sam se puta susrela s time da mi daju napamet dijagnoze. Ali to je druga priča. Uglavnom, sve se svodilo na to mačke su ovakve i onakve, čak i psi, ptice, valjda i ribice .

Kud bi čovjek došao da bude toliko paranoičan? Ne bi ušao ni u kafić da popije kavu jer tako može dobiti mononukleozu. Ne bi ušao ni u McDonald´s a rijetki su ti koji nisu pojeli bar jedan hamburger. Koliko samo mi bolesti možemo prenijeti kućnim mačkama na našim cipelama? Rijetke su mame koje se nisu susrele sa svim i svačim dok njihova beba ne odraste i stvori neki imunitet. A životinje nema u blizini.

Osobno nisam za to da bilo tko nabavlja ljubimca u vrijeme dok imaju bebu. Ali što učiniti ako je ljubimac došao prije? Riskirati ili ga se riješiti?

Ako se sumnja na toksoplazmozu, testirajte se. Ako ne prodje kao obična prehlada, treba liječnička pomoć. Sve ovisi o imunitetu pojedinca i koliko je spreman podizati ga..bilo to nekim proizvodima dostupnim u skoro svakoj ljekarni/drogeriji ili nekim alternativnim metodama, savjetom stručnjaka. Isto tako nije za očekivati ako macu hranite nekom komercijalnom hranom ili otpacima sa stola da ima dovoljno jaki imunitet...i njoj je potrebno davati razne vitaminske paste.
wumac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 11:23   #27
ovo je definitivno vezano za toksoplazmozu ... a možda su fakat slični simtomi sa mono
ja ne znam što bi rekla po pitanju te zaraze, osim SVE trudnice se testirajte. <vani je taj pregled mislim dio obaveznih pregleda, barem mi je tako rekla moja ginekologinja, a kod nas se opet sve svodi na informiraj se sam, educiraj se sam.
Ja sam odrasla s mačkama, cijeli svoj život se ližem s mačkama, imala sam macu s ceste i 4 njena mačiča kada sam bila trudna i na sreču sve je bilo ok. Suprug je preuzeo brigu oko mačjeg wca, a ja sam se u to vrijeme izbjegavala ljubiti s njima.Sve ostalo smo radili normalno. Higijena je najvažnija! A da se toksoplasmoza može prenjeti i preko suhomesnatih proizvoda, sireva, salate, svih badema, oraha, smokvi koji se kupuju rifužo, to je činjenica.

Pozitivna je stvar što postoji djelotvorna terapija u slučaju pozitivnog testa u trudnoći, to je najvažnije, znaći testitajte se trudnice.

Također su doktori svemoje slabosti u djetinjstvu pripisivali mački koju sam imala, i to sma prošla. Idioti nisu znali da imam mononukleozu, nego su tvrdili da su mi limfe otečene zbog mačke i slali me na punktacije i što ti ja znam kakve preglede Katastrofa! I uvijek je prvo pitanje bilo: Imate li mačku? grrrrrrrrr....
primitivno, primitivno, primitivno
buba007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 13:53   #28
prije se ljudi zaraze jedući nedovoljno termički obrađeno meso (zato je u francuskoj svakih 9 od 10 ljudi zaraženo sa toksoplazmom) nego preko mačke. i istina je da ljudi koji obole od toksoplazme su skloni rizičnijem ponašanju. jer parazit kad dođe u miša djeluje tako da mijenja njegovo ponašanje. miš se više ne boji mačke već čak rado prilazi kako bi ga mačka lakše pojela. sve s ciljem da se parazit vrati u svog domaćina a to je mačka. pa kad se čovjek zarazi parazitom onda parazit jednako djeluje jer ne razlikuje čovjeka do miša. parazitu je jedini cilj da se vrati u prirodnog domaćina.

a što se tiče trudnica i toxe, Leda je savršeno objasnila kako se treba ponašati. ako već ne možete izbjeći brigu oko mačeg wc-a, samo je bitno dobro oprati ruke poslije i nakon što se mačka dira obavezno oprati ruke i izbjegvati dodirivanje lica nakon što ste dirali mačku. jer se oocite zadržavaju na krznu mačke.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 15:57   #29
Hmm ja sam citala da se mazenjem, u slucaju ogrebotine ili ugriza ne mozes zaraziti..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 16:37   #30
ne preko ogrebotine ali ako ti maziš mačku koja na krznu ima oocite i onda ideš po ustima onda lako možeš progutati oocitu i tako se zaraziti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 16:55   #31
no, dakle prava tema za mene.....sad sam u drugom mjesecu trudnoće sa drugim djetetom..... imamo macu koja je slobodna oko kuće i u kući...... znam da ne konzumira glodavce jer je do prije 3 tjedna boravila isključivo i samo u kući..... a onda je zbrisala u dvor pa smo morali vratašca napraviti na vratima, no ugl. ne pokazuje zanimanje za drugu hranu osim one na koju je navikla..... e sad, još uvijek ide na wc u pijesak jer je tako naučena i ja ne mogu nikako izbjeći čišćenje.... kad sam bila trudna sa prvim djetetom dragala sam mačke kod mame koje su i lovice i svašta.... stvarno sam bila u full doticaju i hvala Bogu sve je u redu.... doduše tada nisam imala pojma o toxo.....a sad me malo strah... otišla bih na testiranje, ali ne znam da li ga uopće obavljaju kod nas jer živim u malom gradu gdje je sve strašno zatucano.... bojim se da mi ne daju odgovor pa riješi se mačke jer to ne želim. a to bi se moglo desiti jer kod nas ljudi idu linijom manjeg otpora.... pa eto, možete li mi reći kod kojeg liječnika (gin ili neki drugi) tražim tu uputnicu i što da kažem u slučaju da mi kažu ovo drugo i da nemaju pojma o čemu pričam....
ivkach is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 17:00   #32
ako čistiš wc, preporučam stavi onu papirnu što zidari koriste kad špricaju čisto da ne udišeš prašinu od pijeska i ruke dobro sapunom i toplom vodom oribati i to je sve. i kad diraš mačku obavezno poslije operi ruke čisto za svaki slučaj.

a tu uputnicu za testiranje ili ginekolog ili doktor opće prakse. i to se obavlja na zzjz.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 23:10   #33
Ivkach...nemoj si stvarati paranoju...i ja sam čistila mačji wc u trudnoći, pretežno je suprug, ali ne uvijek...radi to ovako kako ti je opisala hellie i nemaš brige. I dalje se možeš lijepo brinuti za njih bez da seebe ugrožavaš, prvenstveno da pojačaš higijenu nakon kontakta s njima. Obavezno traži uputnicu da se testiraš, jer kao što je hellie već rekla to se obavlja u zavodu i ne bi trebao biti problem ako tražiš...meni još uvijek nije jasno da će ginić kao predustrožnost preporučiti da se riješiš mačke a neće te uputiti na testiranje...to je napravio moj ( a živim u Rijeci, toliko o zatucanim sredinama) pa sam ga odje...

Da, u slučaju zaraze u trudnoći nije nimalo bezazlena stvar, ali zato se ponavljam treba testirati jer dobra i odgovarajuča terapija postoji!

Uživaj u svojoj trudnoći i ne brini.
buba007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 02:44   #34
Da i ja ti predlazem, iako je mali gradic moraju ti dat uputnicu, a sve koji ti pricaju da se rijesis macke podari sa jecmencem i to ima napomeni da ih ceka Da vidis kako ce zasutiti.
Samo uputnica, i tvoji strahovi ce biti otklonjeni.
Moguce da si preboljela u mladosti toksu..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 21:11   #35
joooj, sad čitam ove postove i nikako se ne mogu opustiti. Naime, išla sam se testirati na toxo, 10.2 će mi nalaz biti gotov, a do tada, mislim da ću pojest sve nokte. Naime, imamo mačora, već dvije godine, kućnog, ne ide nikamo van, i sad kad sam počela čitati po netu o toxo, samo mi se želudac sve više i više frče. Trudna sam 7 tjedana, i ajme meni ako sam se sad nekad zarazila! poludit ću. Zanima me, ako ima netko kome je nalaz bio pozitivan, što dalje? kako se to liječi, da li su lijekovi opasni za fetus? tražim po netu,i nikako ne mogu nać ništa što će me ohrabriti do nalaza.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 22:15   #36
ako si i pozitivna sigurno si već odavno prebolila bolest. opasna je samo akutna zaraza a ako mačak dvije godine nije išao van onda nema brige. samo se pridržavaj higijenskih mjera, redovno peri ruke nakon igre s mačkom i izbjegavaj dodirivati lice ako si dirala mačka i ako je ikako moguće nek netko drugi preuzme brigu oko wc-a. nemoj se nepotrebno živcirati.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 17:03   #37
hvala. tu ti tamo šmugne na terasu, i u dvorište, i zato me je jako frka. wc čisti mm, a mače kad ga mazim, izbjegavam da mi se približava jako, perem ruke, koristim domestosice i tak... nemrem se opustit, iako znam ak sam i prebolila, da se ne aktivira opet (ak se to može desiti).
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 19:54   #38
Quote:
Noise kaže: Pogledaj post
iako znam ak sam i prebolila, da se ne aktivira opet (ak se to može desiti).
ne može, jednom kad preboliš ne možeš se više zarazit
ako ispadne da nisi nikad preboljela, ne bi bilo loše da testiraš macu pa da si mirna.
iako, prilično je teško zarazit se, to su paraziti u izmetu mace i ako se održava higijena, ne bi trebalo bit problema. uostalom, možeš se zarazit i preko sirove hrane, neopranog povrća...
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 21:22   #39
uf eto, nalaz kod mene, i piše da su mi IgM, IgG i IgA negativni. e sad, koliko sam čitala okolo to znači da nema infekcije sad. što je dobro. al opet, ne znam jel sam ju već imala, tj. prebolila pa sad nema opasnosti da me opali neočekivano. i kaj sad to meni znači? kod doktroke idem tek preksutra, pa ako mi netko može malo to sad protumačit, bila bi jako zahvalna.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 21:27   #40
mislim da to znači da nisi nikad ni imala infekciju jer bi inače protutijela bila pozitivna. jer jednom kad nešto preboliš ostanu ti protutijela u organizmu. a ako nije bilo reakcije (negativni su), znači da se protutijela nisu nikad ni stvorila jer nije bilo uzročnika bolesti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.