Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2007., 22:20   #1
tečaj crtanja

u životu nisam pomislio da bi se mogao samo okrenuti za nekom slikom, ali već duugo razmišljam otome da naucim crtat olovkom te da svoje osjecaje bacim na papir. to mi je nesto divno!
ima li u rijeci neki tečaj ili da me netko poduči crtanju, ovako kad uzmem papir u ruke i crtam iz glave..ma neću o tome....to je KATASTROFA!
ima li "spasa". nisam bas talent!

ložim se na olovku, ugljen ili tuš! te 3 tehnike su mi divne!
koliko se poznam teme bi bile : sloboda, priroda, čovjekovi osjećaji (tipa munchova vriska...)!....
što mislite?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 11:12   #2
Ak se ne varam ima neki tecaj na Otvorenom sveucilistu. Nije bas da mi se cini bas visokom klasom ali ako kazes da tako lose crtas ...
A negdje na Rokovom perivoju ima jedna dobra skola. Vjerovatno ce vec netko reci kako se zove. Ak ne saznat cu ja ...
goredolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 18:01   #3
Wink eh da...

Prvo i osnovno jest da ne mozes nacrtati nista sto zelis(ili imas u glavi) ako nemas izbrusene neke osnove crtanja.
Nije bitno da li si talentiran/a sve se moze nauciti, pa tako i crtati(ako imas imalo sumnje u to pogledaj izlozbu na Jabukovcu,cash&carry, danas je bilo otvorenje...vise od polovice tih izlozenih radova nema veze ni s crtajem, ni s slikanjem, kamoli grafikom, a bogami ni s umjetnoscu)...

Trebas prvo nauciti crtati ono sto vidis. tj nacrtati to tako kako to doista izgleda i izvjezbati sve moguce oblike tog predmeta. npr ako crtas stolac, onda nemoj samo crtati obican kuhinjski, vjezbaj one viknorijanske, tronosce, kozne...itd. Nakon toga najpametnije bi ti bilo nauciti crtati ljude, dakle proporcije(sto ovisi dakako o spolu i o dobi)...i tek kad naucis crtati stvari takvima kakve one doista jesu ne bi ti trebao biti problem crtati ono sto doista zelis...

A najbolja stvar jest sto zzivis u vremenu kaka s neta mozes skinuti razlicite tutorijale na eng. of course npr kako nauciti crtati tijelo i portrete bez modela, zatim crtanje u perspektivi, kako koristiti odredene tehnike za sto...ima cak i neka gdje mozes nauciti crtati sve moguce vrste stabala...

eto...a i tu su uvijek tecajevi...koji dodu dosta...cak i previse za nekoga tko nije nikad ozbiljno nes napravil s olovkom(bez uvrede)...tako da je pametnije malo sam probati pa onda se strucnjacima predati da ti pomognu izbrusiti stil.

P.S. Ugljen je veoma nezahvalan...
 
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 16:10   #4
I ja bih htjela znati gdje i kada u Zagrebu ima tecaj/evi crtanja i slikanja(osim na Otvorenom)? Ako ima netko tko je bio, iskustva molim
__________________
Moj blog
Little Miss Violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 16:26   #5
ima na Rokovom perivoju iznad Britanskog trga, ali neznam broj, možda da Googlaš. Ja sam išla tam prije niz godina i meni su dobri profači gore
Nyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 01:23   #6
već dosta dugo crtam/slikam i sve je ok (nije da se hvalim),
ali me muči dodavanje sjaja na kožu, kosu nekim ljudskim figurama dok slikam
ili ono postizanje trodimenzionalnosti
nije da ne mogu one jednostavne udare svijetlosti i to
ali da mi figura izgleda ko iz neke pc igrice - to je malo teže postići
nego recite vi meni forumaši jel se za to baš mora ići na neke tečajeve ili to čovik može sam kod kuće
oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 22:56   #7
Quote:
Nyah kaže: Pogledaj post
ima na Rokovom perivoju iznad Britanskog trga, ali neznam broj, možda da Googlaš. Ja sam išla tam prije niz godina i meni su dobri profači gore
Meni je tam bilo previše sistematski, pigulili su non-stop s perspektivom... Možda zato kaj sam imala nekih osnova, al bojim se da bi za svakog tko nije baš nabrijan djelovalo antiproduktivno. To je bar moje iskustvo.
Svojedobno sam išla na neki tečaj na Peščenici, tam mi je bilo super, profač je potical osobni izražaj i na kraju bi se slike zajednički komentirale. No, ne vjerujem da je lik više tamo. Sad je razvikan Studio Tanay.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 23:10   #8
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
ovako kad uzmem papir u ruke i crtam iz glave..ma neću o tome....to je KATASTROFA!
Gdje god sam učila, crtalo se po promatranju, ne iz glave - za to je vjerojatno potrebno biti puno vještiji.

Quote:
Guenhwyvar kaže: Pogledaj post
P.S. Ugljen je veoma nezahvalan...
Zakaj misliš da je ugljen nezahvalan? Ja nisam fahman, a baš ugljen mi je najdraži i najbolje njime baratam.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 10:21   #9
Sto se tice crtanja iz glave

Ovisi o tome kakav stil crtanja zelis postici.... realizam ili nekakav strip art...

O realizmu nemam blage veze pa se necu dirati te teme ali sto se tice ovog drugog moguce je postici jako puno crtajuci koristeci tudje crteze kao uzor... pritom je potrebno sto manje precrtavati liniju po liniju nego radije cijele komade crteza povezane nekakvom geometrijsko/anatomskom logikom... s vremenom ce se broj tih elemenata u crtacevoj glavi dovoljno povecati da moze i sam proizvesti crtez kombinirajuci razlicite elemente.....

A mislim da je moguce tako nesto izvesti bez skolovanja samo je potrebna abnormalna kolicina truda

Pretpostavljam a za realizam nije jako velika razlika samo treba nauciti vrste tekstura i precizan raspored osvijetljenja... s tim da je naravno ovo puno teze....
Drwo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 22:37   #10
ja sam sama ucila crtati i jos ucim..svake godine je sve bolje i planiram upisati graficki dizajn
hope21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 14:24   #11
Quote:
hope21 kaže: Pogledaj post
ja sam sama ucila crtati i jos ucim..svake godine je sve bolje i planiram upisati graficki dizajn
za to bi ipak bilo dobro da si uzmeš par satova crtanja jar to što oni tamo traže nemreš sama od sebe skužiti, ima brdo caka i detalja na koje oni obraćaju pažnju.

ak hoćete malo profesionalnije crtati onda je neki tečaj ili koji sat crtanja jako dobrodošao. postoji masu štoseva i sitnih detalja koe vam mogu otkriti profići, a i na taj način ćete puno prije doći do rezultata!
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 18:42   #12
Quote:
žulaj kaže: Pogledaj post
za to bi ipak bilo dobro da si uzmeš par satova crtanja jar to što oni tamo traže nemreš sama od sebe skužiti, ima brdo caka i detalja na koje oni obraćaju pažnju.

ak hoćete malo profesionalnije crtati onda je neki tečaj ili koji sat crtanja jako dobrodošao. postoji masu štoseva i sitnih detalja koe vam mogu otkriti profići, a i na taj način ćete puno prije doći do rezultata!
ja sam ucila sama takodjer ali koristila sam se nekim knjigama crtanja
i kazu da mi dobro ide ..
__________________
Twilight still not dark..
Too strange to be real yet too real to be a dream..
_GeTiA_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 15:32   #13
Quote:
Drwo kaže: Pogledaj post
Sto se tice crtanja iz glave

Ovisi o tome kakav stil crtanja zelis postici.... realizam ili nekakav strip art...

O realizmu nemam blage veze pa se necu dirati te teme ali sto se tice ovog drugog moguce je postici jako puno crtajuci koristeci tudje crteze kao uzor... pritom je potrebno sto manje precrtavati liniju po liniju nego radije cijele komade crteza povezane nekakvom geometrijsko/anatomskom logikom... s vremenom ce se broj tih elemenata u crtacevoj glavi dovoljno povecati da moze i sam proizvesti crtez kombinirajuci razlicite elemente.....

A mislim da je moguce tako nesto izvesti bez skolovanja samo je potrebna abnormalna kolicina truda

Pretpostavljam a za realizam nije jako velika razlika samo treba nauciti vrste tekstura i precizan raspored osvijetljenja... s tim da je naravno ovo puno teze....
Ja ću se nadovezati na ovo o realizmu.
Za realizam je najvažnije naučiti gledati, jer se ne crta "napamet". Ti možeš izbaciti pojedine elemente, dosta toga pojednostavniti (jer svi znamo da je jako teško nacrtati doslovno sve što vidite), ali ne smiješ "uljepšavati" ni mijenjati osnove crteža.
U biti, osnove "gledanja", a time i crteža je prvo što trebaš naučiti (netko je već rekao gore).
Još nisam čula za neki tečaj gdje se obrađuje teoretski dio, ali možda ih ima, tko zna.

Inače, možeš i sam. Nabavi par knjiga, prouči malo kompoziciju, perspektivu, volumen, kontrast, linije etc., promatraj slike (i crteže) starih majstora (od njih možeš dosta naučiti neovisno koji stil preferiraš), uzmi blok i skiciraj sve oko sebe počevši od jednostavnijih oblika, ispilaj mamu, tatu, brata, baku da ti poziraju Ako neće, uvijek pali ona stara šema sa vazom na stolu. Zar misliš da smo mi svi zalud počeli od vaza, jabuka i stolica?
U svakom slučaju, puno truda, nerviranja i izgužvanih papira, ali sa svakim crtežem ćeš vidjeti da napreduješ. Preporučam da sačuvaš jedan od crteža koji ti se sad čini najbolji, pa da se kasnije možeš vidjeti koliko si napredovao (da ne kažem smijati se ).

Kad naučiš neke osnove i prođeš određenu praksu, otiđi na neki tečaj, al ne nadaj se čudu. Većinom vi sami crtate (neće nitko umjesto tebe ), a voditelj/učitelj/whatever nabaci par komentara, eventualno ti kaže da nešto trebaš promijeniti, otkrije ti par "caka" i.. that's it.

I da, uvijek prvo nauči crtati, a tek onda se prebaci na slikanje, jer je dobar crtež osnova slike. Od crtaćih tehnika olovka je dušu dala za realizam, ugljen je savršen za početnike (lako se radi s njim, briše se, lako se sjenči) a možeš kombinirati sa bijelom kredom za bolje postizanje volumena, dok je sa tušem malo teže raditi, ali je jako dobar (posebno lavirani) za krokije i brzinske skice.
__________________
Jeste vi svjesni da ste potrošili 2 sekunde vašeg dragocjenog života na čitanje posve beskorisnog potpisa?
EDIT: 5 sekundi ^_^
Mortalius is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 19:01   #14
hmm.... pa, osobno, uvik kazem:covjek ne bira umjetnost, vec umjetnost njega....
iz toga proizlazi da ako nemas nekog talenta nemos ga na silu ni dobit... medutim, neke se stvari mogu naucit-npr razne tehnike, mos malo proucavat perspektivu, kompoziciju, kontrast i tako to....
ali, treba puno truda ulozit da bi dobio/la barem neki prosjecni profil likovnjaka, dok, npr, ako ti je to jednostavno uredeno, u krvi ti je, vec sam kuzis neke stvari bez da znas zapravo ista o njima (npr sta se tice amo rec propoprcija, (necemo nacrtat ruke do kolina i tako nest slicno) crtat cemo onako kako jednostavno osjecamo da je, jer covjek ima taj cudan osjecaj da mora bit na slici onako kako je u prirodi...)
ok sad san malo zakomplicirala, al mozda me neko i skuzi, neznam
eto, ugl, drzin se onoga citata na pocetku komentara, nist vise
inace, sretno ako se trudis onda ces kolko tolko i uspit
addictess is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 21:06   #15
Crtat kak osjećamo da je, čini mi se bitnim, al ni to bez vodstva nije lako. Uopće je za nekog ko crta iz gušta, da malo ispuše svoje dojmove, a nema namjeru niti potrebnu snagu da postane slikar, važno crtati u grupi koja ga malo povuče, natjera na kakvu-takvu disciplinu. Bez zanimljivih sugestija stručnjaka i bez komparacija s drugim suučesnicima, bilo bi mi i nemoguće. S većinom svojih radova nisam dovoljno zadovoljna, pa ih rado bacim u smeće. No nemam aspiracija za nečim ozbiljnijim na tom području, pa me to ne brine.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 21:38   #16
treba crtat stolice, puno njih
tak su mene u školi učili...
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 21:39   #17
Quote:
Skviki kaže: Pogledaj post
treba crtat stolice, puno njih
tak su mene u školi učili...
Bljak! Tak su i mene učili.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 22:02   #18
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Bljak! Tak su i mene učili.
i jesu te naučili?
sad sigurno znaš svaku stolicu nacrtat bez pol muke...
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 16:26   #19
Quote:
Skviki kaže: Pogledaj post
i jesu te naučili?
sad sigurno znaš svaku stolicu nacrtat bez pol muke...
Mislim da je ipak teže nacrtat stolicu, nego stolac...
Treba više osobnog napora.
I ponaosob inspiracije.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.

Zadnje uređivanje contra rationem : 18.11.2007. at 17:45.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 19:34   #20
jel ti to mene zajebavaš?
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.