Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2008., 22:45   #61
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Runjaninovu karijeru nisam pratio, pa i ne znam previše o njemu. No, o Preradoviću ponješto znam.

...To je bilo godine 1838. na koncu koje prispijem k regimenti gdje nađem nekoliko oficira sunarodnika, naime: Đuru Benka, Engelberta Knežića i Jerka Pavelića. Premda smo se kao Hrvati radi imali i često skupa bili, živjeli smo samo u vojničko-njemačkom duhu...Godine 1840. dođe u našu regimentu Ivan Kukuljević, oficir od Ugarske garde..Ja se sprijateljih s njime, a doznavši on da se njemačkim pjesništvom bavim, nukaše me neprestance da se primim narodnog...U Mlecima kod regimente Karla Ferdinanda br. 51. bijaše slučajno mnogo hrvatskih, narodnim duhom oduševljenih oficira, na čelu im poznati Špiro Dimitrović, vatren domorodac i valjan narodni spisatelj. On me odmah u svoje kolo primi...tu su se čitale Kačićeve pjesme itd.

Tako provedoh u tom kolu četrnaest veselih dana, a na polasku mome obveza se Špiro da će na slavu hrvatskih oficira moje pukovnije sastaviti jednu pjesmu....Vraćajući se iz Pešte u Zadar, udarim preko Zagreba gdje me pokojni Stanko Vraz, s kojim sam već prije pismeno poznat bio, uvede u sve znamenitije domorodne kuće i upozna sa svimi glasovitimi osobami tadašnjega našeg Parnasa.

Petar Preradović. Crtice moga života, iz
Vraz-Preradović: Pjesme i članci * Pjesme, Prvi ljudi, Zapisi, Pet stoljeća hrvatske književnosti, Zora- MH, Zagreb 1965.
Hvala lijepa, na ovoga sam posve zaboravio.

Špiro(Spiro, Spiridon) Dimitrović(1813. Benkovac - 1866. Zagreb) - Kotaranin

Pjesnik i prevodilac.

Rođen je 13 januara 1813. u Benkovcu u srpskoj veleposjedničkoj porodici. Kršteno ime mu je Spiridon. Osnovnu školu polazio je u Benkovcu. Završio vojnu akademiju i bio oficir u puku “Karl Ferdinand” u Veneciji. Zbog svog panslavizma izazivao je podozrenje pa i pasku policije. Najzad je osumnjičen da je u svom puku glavna licnost tajnog društva kome je bio cilj osnivanje velikog slovenskog carstva, pa je penzionisan 1845. u činu kapetana.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:02   #62
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post
Hvala lijepa, na ovoga sam posve zaboravio.

Špiro(Spiro, Spiridon) Dimitrović(1813. Benkovac - 1866. Zagreb) - Kotaranin

Pjesnik i prevodilac.

Rođen je 13 januara 1813. u Benkovcu u srpskoj veleposjedničkoj porodici. Kršteno ime mu je Spiridon. Osnovnu školu polazio je u Benkovcu. Završio vojnu akademiju i bio oficir u puku “Karl Ferdinand” u Veneciji. Zbog svog panslavizma izazivao je podozrenje pa i pasku policije. Najzad je osumnjičen da je u svom puku glavna licnost tajnog društva kome je bio cilj osnivanje velikog slovenskog carstva, pa je penzionisan 1845. u činu kapetana.
A odkud to izlazi da je porodica "srpska" ? Ona je možda bila "grkoiztočna", no od toga srpstvo ne moraše imati ni "s". Jel' treba opet onaj popis s Ellis Islanda-a ?

Dakle, za sada smo "apsolvisali" njekoliko stvari:

*Borojević je bio Hrvat
*Preradović je bio Hrvat
*za Runjanina ne znam, no može se i to pogledati

Jel' boli ?

I neka boli, u šali će drug Tito.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:11   #63
Ma priepustite im barem jednoga - ne tje ljudi cilu noch zaspat!!!
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:13   #64
svi smo mi pomalo hrvati, ali za koi uratz se ne otmate za mene?!
i ja sem vas! sto si ti zapeo za te slavne. sto fali meni, obicnome jovanu? kladim se da bolje pravim kobasice od sve i jednog tog tvog pravoslavnog hrvata.
__________________
***ravno do dna***
za-gor-te-nej is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:17   #65
A zašto, nisi li se ti sam otimao od nas u onom razdoblju 90-tih?

Nitko se ne otima za njega zato što je bio slavan. Raspravlja se o tome za što se čovjek sam izjašnjavao. I zašto mu ne bi držali stranu u tome?
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:22   #66
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
A odkud to izlazi da je porodica "srpska" ? Ona je možda bila "grkoiztočna", no od toga srpstvo ne moraše imati ni "s". Jel' treba opet onaj popis s Ellis Islanda-a ?

Dakle, za sada smo "apsolvisali" njekoliko stvari:

*Borojević je bio Hrvat
*Preradović je bio Hrvat
*za Runjanina ne znam, no može se i to pogledati

Jel' boli ?

I neka boli, u šali će drug Tito.
Na tom popisu s Ellis Islanda ima dosta mojih. Niti jedan podatak nije vlastoručno unešen. Ako tebe veseli da su svi Hrvati zašto da te razuvjeravam?
Eto da ne gubiš vrijeme strpaj i Runjanina u Hrvate. Nema smisla pjevati po srpskim notama.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:43   #67
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
A zašto, nisi li se ti sam otimao od nas u onom razdoblju 90-tih?

Nitko se ne otima za njega zato što je bio slavan. Raspravlja se o tome za što se čovjek sam izjašnjavao. I zašto mu ne bi držali stranu u tome?
nemoj se ljutiti. ja se malo zezam, ali cinjenica je da se vi (iskreno govoreci, svi nacionalisti na balkanu) otimate samo za dobre primjerke srba.
duh tog vremena je takav i ne nosi teret zlocina i medjusobne netrpeljivosti kao ovo danasnje vrijeme. zato mene ne bi iznenadilo ni da se moj pradjed po tatinoj majci bio upisao kao hrvat na otoku ellis....capishi?
__________________
***ravno do dna***
za-gor-te-nej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 00:11   #68
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post
Na tom popisu s Ellis Islanda ima dosta mojih. Niti jedan podatak nije vlastoručno unešen. Ako tebe veseli da su svi Hrvati zašto da te razuvjeravam?
Eto da ne gubiš vrijeme strpaj i Runjanina u Hrvate. Nema smisla pjevati po srpskim notama.
Ovo je vjerojatno istina.

1. dotičnici su bili, možda, nepismeni. Ono, tipa Bosanca: Amerikanac-supermen, Englez- džentlmen, Bosanac- nepismen.

2. dakle-postojala je hrvatska urota kod američkih carinika u Ellis Islandu. Ti su carinici (znao je Isus- carinici i farizeji) lukavo promicali hrvatsku pravašku ideologiju pretvarajući zgoljne Srbe u- Hrvate !

No, možda im ne treba preveč zameriti. Ipak oni bijahu službenici jedne pravne države, a to je ideologija- Stranke prava
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 18:49   #69
Quote:
Belevarac kaže: Pogledaj post
Ne bih puno pozornosti poklanjao "izjashnjavanju" ulaznika na Ellis Island. Radi ravnotezse, ubaci prizimena iz BiH, za koja si siguran da su hrvatska, pa vidi kako su se "izjasnili".

IZjašnjavali su se kako su najbolje znali. Ako su bili Srbi imali su se prilike tako izjasniti, Ameri ih ne bi strijeljali, a nije bio ni jedan ustaša u blizini.
Ne samo to, nego je u to vrijeme proces srbizacije HR pravoslavaca već odavno započeo, i imali su prilike čuti dasu Srbi jer su pravoslavci, a ni to im nije bilo dovoljno da se izjasne kao Srbi. Pazi, radi se o početku 20.st.
Uopće ne sumnjam u njihov iskreni hrvatski nacionalni osjećaj. Da seHR osamostalila nekim čudom u 19.st. dobila bi svoju pravos. crkvu od Carigrada i svi ti pravoslavci bi glatko bili dio hrvatske nacije.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 20:39   #70
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
IZjašnjavali su se kako su najbolje znali. Ako su bili Srbi imali su se prilike tako izjasniti, Ameri ih ne bi strijeljali, a nije bio ni jedan ustaša u blizini.
Ne samo to, nego je u to vrijeme proces srbizacije HR pravoslavaca već odavno započeo, i imali su prilike čuti dasu Srbi jer su pravoslavci, a ni to im nije bilo dovoljno da se izjasne kao Srbi. Pazi, radi se o početku 20.st.
Uopće ne sumnjam u njihov iskreni hrvatski nacionalni osjećaj. Da seHR osamostalila nekim čudom u 19.st. dobila bi svoju pravos. crkvu od Carigrada i svi ti pravoslavci bi glatko bili dio hrvatske nacije.
Nisam tvrdio da nije znakovito, da je za vechinu osoba - iz csijih se imena i prizimena dade zakljucsiti da su danashnji hrvatski Srbi - upisano "Austrian" ili "Hungarian", te uz to "Croatian". U najmanju je ruku neobicsno. Ne znamo, barem ja, kako su manifesti popunjavani, je li bilo prievoditelja, shto su ti jadni ljudi znali i razumivali, kao su se, pa i narodnosno, ositjali. Svakako, datnica Ellisa zasluzsjuje podrobnu razcslanbu, ne ona kako su je Amerikanci "prieveli" (mnozstvo je pogrishaka u imenima i nazivima), nego ona rukom pisana. Iz moga kraja (BiH) nashao sam samo dvojicu, za koje je upisano "Hungary" i "Croatian" (obojicu sam poznavao, svaki je imao nadimak "Amerikanac"), svima ostalima (od kojih sam neke poznavao, a za ine - s obzirom na misto rodjenja, ime i prizime - nema nikakve dvojbe da su Hrvati) upisana je "podrucsna" narodnost (na pr. "Herzegovinian" i sl.). Zbog toga moja suzdrzsanost.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 01:06   #71
Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
nije Boroevic vec Borojevic.smijesna rasprava inace
Svetozar barun BOROEVIĆ od Bojne, vojskovođa. Otac Adam Boroević i majka Stana rođena pl. Kovarbašić. Moj izvor je Hrvatski državni arhiv, a tvoj?

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
svetozar je zamolio da ne bude poslan na srbiju te kako je au bila pristojna carevina, molba je uslisena.
To baš ništa ne govori, pošto su Hrvati obćenito u to vrijeme smatrali Srbe svojom braćom.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
sveto jest borojevic i srbin i ne treba ga se gledati kroz prizmu dogadjaja iz dvadesetog stoljeca. umetici su selo gdje su nekad zivjeli srbi i u tim selima i danas ima borojevica. borojevic je nikao u srpskoj porodici u hrvatskoj i ne znam zbog cega hrvat nebi bio ponosan na njega? vi koji tvrdite suprotno, odmah predlazem da skocite na genetiku i skratite pricu....
Naravno da nije, da je bio Srbin tako bi se i izjašnjavao. Nitko ne govori da bi mi trebali bit manje ponosni na njega da je Srbin, ali kao što smo već ustanovili, nije.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
vi koji tvrdite suprotno, odmah predlazem da skocite na genetiku i skratite pricu....ono vlasi, spc, sveti savo i sl. zna se odakle su granicari dosli.
Vjerujem da bi genetika obranila našu tezu. A što se tiče graničara... Po popisu stanovništva iz 1910. u Vojnoj krajini je bilo 669.923 Katolika i 385.516 Pravoslavca, uzevši u obzir da većina Pravoslavaca nisu bili Srbi, dok većina Katolika jesu bili Hrvati, mislim da možemo lako zaključiti "od kuda su došli" graničari...

Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
sve drugo je blabla. pisalo mu je u dokumentima kao ostalima s ovih prostora. hrvat, grkoistočne vjeroispovjesti. tada nije mogao biti srbin, osim da se odselio u srbiju!
Ne samo da mu je to pisalo u dokumentima nego se on bezbroj puta tako izjasnio (da je Hrvat i da mu je domovina Hrvatska), to što se vama ne sviđa to je čisto vaš problem...


Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
*za Runjanina ne znam, no može se i to pogledati
Josip Runjanin, who composed the melody for Lijepa Nasa, is sometimes claimed to be a Serb born in Croatia, which also is not true. See a monograph written by Andrija Tomasek, "Lijepa nasa - povijest jedne zablude", Muzicki informativni centar Koncertne direkcije Zagreb, 1990. Hearing a remark about alleged Serbian origin of her father, Runjanin's daughter exclaimed: "But, my father was a Croat!" Runjan was born in Vinkovci, of pravoslav (Orthodox Christian) parents, and a great Croatian patriot (see [Kuhac, pp 231-244]).
http://www.croatianhistory.net/etf/et12a1.html
Slikopis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 10:50   #72
Vidim da se tu govori o Boroeviću kao junaku ili nekom slavnom, uglavnom pozitivcu. AU vojska je bila agresorska vojska u prvom ratu. Ne vidim kako časnik ili vojnik agresorske vojske može biti pozitivac? Može li netko to objasniti?
On može biti dobar ili odličan vojnik, kao što svaki čovjek u svojoj struci može biti uspješan. O tome se može pričati, a nikako o slavi i junaštvu.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 11:20   #73
Quote:
Slikopis kaže: Pogledaj post
Svetozar barun BOROEVIĆ od Bojne, vojskovođa. Otac Adam Boroević i majka Stana rođena pl. Kovarbašić. Moj izvor je Hrvatski državni arhiv, a tvoj?
moj izvor je znanje terena.


Quote:
Slikopis kaže: Pogledaj post
To baš ništa ne govori, pošto su Hrvati obćenito u to vrijeme smatrali Srbe svojom braćom.
i upravo zato se borojevic i izjasnio kao hrvat. nije vidio nista zla u tome niti je naravno trebao. on se izjasnio hrvatom jer je iz hrvatske, koja je cinila jedinicu jedne od au jedinica. drugim rijecima carski covjek od glave do pete.

Quote:
Slikopis kaže: Pogledaj post
Naravno da nije, da je bio Srbin tako bi se i izjašnjavao. Nitko ne govori da bi mi trebali bit manje ponosni na njega da je Srbin, ali kao što smo već ustanovili, nije.
naravno da jest srbin. ako sa "mi" mislish na hrvate tvoga kova, onda uopce ne vjerujem da bi bili ponosni na nekog srbina, vec bi da je kojim slucajem bio neuspjesan vojskovodja, tema ove rasprave bila srpski "junak" obrukao vojsku cara franje.

Quote:
Slikopis kaže: Pogledaj post
Vjerujem da bi genetika obranila našu tezu. A što se tiče graničara... Po popisu stanovništva iz 1910. u Vojnoj krajini je bilo 669.923 Katolika i 385.516 Pravoslavca, uzevši u obzir da većina Pravoslavaca nisu bili Srbi, dok većina Katolika jesu bili Hrvati, mislim da možemo lako zaključiti "od kuda su došli" graničari...
krajina je sirok pojam. ovdje se radi o gornjoj krajini, tj. onome sto mi znamo danas kao liku, kordun i baniju, a ti prijatelju si ukljucio i slavonsku i varazdinsku a mozda cak i banat, srijem, tc, tc, tc.... gornja krajina ne odgovara tim tvojim brojevima.
posto me celo vreme "ubijash" s ciframa i sirovim znanjem, pouci me odkud su dosli pravoslavni hrvati.
tvom kovu je genetika glavna grana ekonomije, istorije i kulinarstva....
sta kazu geni, pouci me opet. uopce ne sumnjam da bi istrazivanja potvrdila tvoje na sirovom znanju utemeljene teze da se radi o hrvatima. jedino mozda nisi siguran u njihovu boju. za crvene i bijele znadem. nama daj crnu ili svijetlo zelenu.

Quote:
Slikopis kaže: Pogledaj post
Ne samo da mu je to pisalo u dokumentima nego se on bezbroj puta tako izjasnio (da je Hrvat i da mu je domovina Hrvatska), to što se vama ne sviđa to je čisto vaš problem...
"vama", mislish na koga? onesvijescene pravoslavne hrvate kojim se ukaza sveti sava i pokazao im pravi put to spasenija te objasno slavu srpstva? ubijedio ih da slava srbije tek dolazi i da samo jos malo izdrze.
meni se ne svidja ZAMAGLJIVANJE cinjenica. duh vremena u kom je on zivio nema veze s ovim danas. jasno ti je to?




Quote:
Slikopis kaže: Pogledaj post
Josip Runjanin, who composed the melody for Lijepa Nasa, is sometimes claimed to be a Serb born in Croatia, which also is not true. See a monograph written by Andrija Tomasek, "Lijepa nasa - povijest jedne zablude", Muzicki informativni centar Koncertne direkcije Zagreb, 1990. Hearing a remark about alleged Serbian origin of her father, Runjanin's daughter exclaimed: "But, my father was a Croat!" Runjan was born in Vinkovci, of pravoslav (Orthodox Christian) parents, and a great Croatian patriot (see [Kuhac, pp 231-244]).
sve sto sam dosad napisao se odnosi i na runjanin josifa prijatelju, ne josipa. ukazao mu se sveti sava. i poceo iznenadno brekati.
__________________
***ravno do dna***
za-gor-te-nej is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:58   #74
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Vidim da se tu govori o Boroeviću kao junaku ili nekom slavnom, uglavnom pozitivcu. AU vojska je bila agresorska vojska u prvom ratu. Ne vidim kako časnik ili vojnik agresorske vojske može biti pozitivac? Može li netko to objasniti?
On može biti dobar ili odličan vojnik, kao što svaki čovjek u svojoj struci može biti uspješan. O tome se može pričati, a nikako o slavi i junaštvu.
Hmmm...ako bas nategnemo onda nekako AU vojska moze proci kao agresor na
srbiju,ali italija je apsolutno agresor na istocno jadransko podrucje koje je vecinom bilo naseljeno slavenskim stanovnistvom,a i medju talijanskim prezimenima u AU bilo je i takvih kao sto su de vidovich i sl.Pravi talijani nema sta.Da se kojim slucajem boroeviceva obrana na soci raspala,talijanima bi bija otvoren put za zauzimanje istre,cijele dalmacije,zapadne slovenije i ko zna cega sve ne.Posljedice bi bile katastrofalne,znamo kakav je bio rezim izmedju dva svjetska rata u italiji prema hrvatima i slovencima.Protjerivanja,streljanja,progoni,ubivan je ljudi motornim uljem(slovenka ubijena na zeljeznickom kolodvoru u gorici zato sto je pricala slovenski)i zato nemoj postavljati vise takva pitanja.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 15:27   #75
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Hmmm...ako bas nategnemo onda nekako AU vojska moze proci kao agresor na
srbiju
AU je počela rat napadom na srbiju. Začetnik rata(i njegovi saveznici) je krivac za sve kasnije događaje bez obzira kako se ponašali ovi ili oni u toku rata. Prema tome AU je sama kriva za talijanski napad.
Quote:
......se kojim slucajem boroeviceva obrana na soci raspala,talijanima bi bija otvoren put za zauzimanje istre,cijele dalmacije,zapadne slovenije i ko zna cega sve ne.Posljedice bi bile katastrofalne
Ne vidim što bi u tim slučaju bilo drukčije? Talijani su dobili ono što su im njihovi gazde Englezi i Francuzi dozvolili. Da su im Englezi rekli samo vi uzmite cijelu Dalmaciju, ne bi tu pomoglo ni da je Boroević došao do Rima prije toga.
Uostalom obrana se i raspala na kraju. Sve one žrtve prije toga su ispale uzaludne.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 15:38   #76
Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
naravno da jest srbin
meni se ne svidja ZAMAGLJIVANJE cinjenica. duh vremena u kom je on zivio nema veze s ovim danas. jasno ti je to?
Ti zamagljuješ, a ne on. To što bi ti htio da bude Srbin nije dovoljno. Kad već inzistiraš na materijalnom dokazu onda
nađi dokument na kojem piše da je Srbin, iako je glupost inzistirati na materijalnom jer je nacionalnost stvar slobodnog izbora i duhovna kategorija, a ne materijalna. Porijeklo s tim nema nikakve veze. Istina je da kod nas većina ljudi bira nacionalnost istu kao što su njihovi roditelji, ali ne svi.
U Americi i Australiji je suprotno. Tamo većina mijenja nacionalnost već u drugoj ili najkasnije trećoj generaciji.
I za porijeklo ih boli živo.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 18:18   #77
Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
moj izvor je znanje terena.
Ja ne osporavam tvoje znanje, nego tvoju "nepristranost" temi.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
i upravo zato se borojevic i izjasnio kao hrvat. nije vidio nista zla u tome niti je naravno trebao. on se izjasnio hrvatom jer je iz hrvatske, koja je cinila jedinicu jedne od au jedinica. drugim rijecima carski covjek od glave do pete.
Relativiziraš njegove izjave jer ti ne odgovaraju.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
naravno da jest srbin. ako sa "mi" mislish na hrvate tvoga kova, onda uopce ne vjerujem da bi bili ponosni na nekog srbina, vec bi da je kojim slucajem bio neuspjesan vojskovodja, tema ove rasprave bila srpski "junak" obrukao vojsku cara franje.
Vjeruj ti u šta god hoćeš.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
krajina je sirok pojam. ovdje se radi o gornjoj krajini, tj. onome sto mi znamo danas kao liku, kordun i baniju, a ti prijatelju si ukljucio i slavonsku i varazdinsku a mozda cak i banat, srijem, tc, tc, tc.... gornja krajina ne odgovara tim tvojim brojevima.
posto me celo vreme "ubijash" s ciframa i sirovim znanjem, pouci me odkud su dosli pravoslavni hrvati.
Mislio sam na Hrvatsku vojnu Krajinu, a što se tiče detaljnijih brojaka... Da, Pravoslavci dominiraju po tim općinama od 60% do 80% iz tog razdoblja.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
tvom kovu je genetika glavna grana ekonomije, istorije i kulinarstva....
sta kazu geni, pouci me opet. uopce ne sumnjam da bi istrazivanja potvrdila tvoje na sirovom znanju utemeljene teze da se radi o hrvatima. jedino mozda nisi siguran u njihovu boju. za crvene i bijele znadem. nama daj crnu ili svijetlo zelenu.
Postaješ dosadan sa svojom dramom. Ja se nisam pozivao na genetiku, samo sam pripomenuo kad si ju ti već spomenuo da bi ona "nama" najvjerojatnije išla u korist. Pod "nama", ukratko, mislim na ljude koji narode ne dijele po religiji na području Balkana, iako smo danas tako više manje podijeljeni.

Quote:
za-gor-te-nej kaže: Pogledaj post
"vama", mislish na koga? onesvijescene pravoslavne hrvate kojim se ukaza sveti sava i pokazao im pravi put to spasenija te objasno slavu srpstva? ubijedio ih da slava srbije tek dolazi i da samo jos malo izdrze.
meni se ne svidja ZAMAGLJIVANJE cinjenica. duh vremena u kom je on zivio nema veze s ovim danas. jasno ti je to?
Naravno da nije isto, međuostalim, SPC nije utjecao na ljude i poistovjećivao srpstvo sa pravoslavljem.

Zadnje uređivanje Slikopis : 31.03.2008. at 18:50.
Slikopis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 20:15   #78
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post

Ne vidim što bi u tim slučaju bilo drukčije? Talijani su dobili ono što su im njihovi gazde Englezi i Francuzi dozvolili. Da su im Englezi rekli samo vi uzmite cijelu Dalmaciju, ne bi tu pomoglo ni da je Boroević došao do Rima prije toga.
Uostalom obrana se i raspala na kraju. Sve one žrtve prije toga su ispale uzaludne.
Nije istina i vidi se da si lose upucen u dogadjaje iz WW1.Londonskim ugovorom italiji je obecana rijeka pula,ljubljana,zadar,sibenik,split,svi otoci,a ovi su uspjeli prigrabiti samo pulu,dio rijeke i zadar koji je bio sa svih strana okruzen jugoslavenskim teritorijem.Sto nisu uspjeli u svojim planovima mozemo zahvaliti svetozaru.Doduse nakon sloma AU Talijani su zauzeli veca podrucja,npr sibenik i dosli su do knina,ali su se morali povuci,a da je fronta na soci pukla ranije oni ne bi dosli do knina i sibenika nego do mostara,banja luke i zagreba i tada kraljevina SHSne bi imala drugog izbora nego priznati talijansko pravo na split,ljubljanu i sl.I malo lakse sa takvim pausalnim ocjenama sve su zrtve bile uzaludne,jesu li onda i zrtve iz rata 91-95 bile uzaludne,sto smrt jednog pojedinca onda moze promjeniti.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 20:41   #79
Quote:
Belevarac kaže: Pogledaj post
Nisam tvrdio da nije znakovito, da je za vechinu osoba - iz csijih se imena i prizimena dade zakljucsiti da su danashnji hrvatski Srbi - upisano "Austrian" ili "Hungarian", te uz to "Croatian". U najmanju je ruku neobicsno. Ne znamo, barem ja, kako su manifesti popunjavani, je li bilo prievoditelja, shto su ti jadni ljudi znali i razumivali, kao su se, pa i narodnosno, ositjali. Svakako, datnica Ellisa zasluzsjuje podrobnu razcslanbu, ne ona kako su je Amerikanci "prieveli" (mnozstvo je pogrishaka u imenima i nazivima), nego ona rukom pisana. Iz moga kraja (BiH) nashao sam samo dvojicu, za koje je upisano "Hungary" i "Croatian" (obojicu sam poznavao, svaki je imao nadimak "Amerikanac"), svima ostalima (od kojih sam neke poznavao, a za ine - s obzirom na misto rodjenja, ime i prizime - nema nikakve dvojbe da su Hrvati) upisana je "podrucsna" narodnost (na pr. "Herzegovinian" i sl.). Zbog toga moja suzdrzsanost.

Nema potrebe za suzdržanošću, u rubriku narod su upisivali Hrvati, a kao državnu pripadnost Austrian ili Hungarian. Dakle, razlikovali su te pojmove.
Nitko im nije branio da budu Srbi, slobodno su mogli i to odabrati, pa da su se tako osjećali, valjda bi se dosjetili da su Srbi. Neki su upisivali zavičajnu pripadnost, nema ni u tome ništa pogrešno. Samo kad pravoslavac iz Benkovca upiše da je HRvat, on to nije ni po državljanstvu ni po zavičaju jer Dalmacija je tad imala poseban status.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 23:36   #80
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za suzdržanošću, u rubriku narod su upisivali Hrvati, a kao državnu pripadnost Austrian ili Hungarian. Dakle, razlikovali su te pojmove.
Nitko im nije branio da budu Srbi, slobodno su mogli i to odabrati, pa da su se tako osjećali, valjda bi se dosjetili da su Srbi. Neki su upisivali zavičajnu pripadnost, nema ni u tome ništa pogrešno. Samo kad pravoslavac iz Benkovca upiše da je HRvat, on to nije ni po državljanstvu ni po zavičaju jer Dalmacija je tad imala poseban status.
Kexxe, upishi, molim te, prizime Cuk (Chuk, Ćuk) i otvori manifest za "Jakov Cuk". Brod je "Saxonia", polazkom iz Trsta, dolazkom 9.4.1912. Jakov (iz Posushja) 30-ti je po redu. Na ciloj stranici sve gol Hrvat do Hrvata (vidi se po imenu, prezimenu, mistu stanovanja) iz dalm. i herceg. mista. Svi su iz "Austrije", shto je tocsno. Po "Race or People" svi iz Pline, Desna, Pridrage, Korlata, Raguse, Slivna - a znamo gdi su ta mista - su "Dalmatian", a oni iz Stolca, Klobuka, Doljana, Dracseva, Shipovacse, Posushja - takodjer znamo gdi su ta mista - su "Herzegovinian". Kakav je zakljucsak?
Onima iz Bosne, barem na koje sam ja nabasao, bilo Hrvatima, Boshnjacima ili Srbima, uglavnom pishe "Bosnian".
Eto zato.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.