Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2009., 23:58   #21
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nisu svi ljudi prezimena Petrović ili Marković potomci jednog istog Petra.
Među ovdašnjim narodima je ime Petar ili zanimanje kovač bilo često, pa se tako našlo kod sviju. Zato nema ništa neobično da se isto prezime pojavljuje i u HRvata i u Srba, i jedni i drugi su imali npr. Petre i kovače i mnoge druge.
To je jasno, ali postoje i zajednička "neobična" prezimena npr. Alavanja, Aralica, Škoro, Gudelj, Kapor, Šešelj, Lozo, itd.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 00:04   #22
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
To je jasno, ali postoje i zajednička "neobična" prezimena npr. Alavanja, Aralica, Škoro, Gudelj, Kapor, Šešelj, Lozo, itd.
prekrštavanja i prekriživanja?
__________________
Ima dva singla i treci izlazi soon, u ostala dva je feat. artist. Poštovana sve je transparentno.
barhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 00:16   #23
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
To je jasno, ali postoje i zajednička "neobična" prezimena npr. Alavanja, Aralica, Škoro, Gudelj, Kapor, Šešelj, Lozo, itd.
Alavanja nije zajedničko prezime,a za Šelju se sve zna kud ,kako i zašto
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 00:28   #24
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
To je jasno, ali postoje i zajednička "neobična" prezimena
Kod takvih treba vidjeti(ako postoji mogućnost) koje im je značenje,tj. jesu li to nekakvi turcizmi,latinizmi,skraćeni nadimci od nekog imena i sl.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 00:55   #25
Padom Bosne i Huma,pa i Hrvatske pod osmanlije i dolaskom srbalja u te krajeve,te zabrane i progona katoličke crkve,pridonilo je da se Hrvati koji nisu tili postati muslimanima te se rađe priklonili istočnoj crkvi koja je uživala relativnu slobodu pod sultanima.
Tako ima čudo sličnih prezimena među nama.Ali kad gledate malo bolje , srbskih prezimena koja potiču iz HR-e i BiH-e skoro da ih i nema u Srbiji a u Duklji je već drukčija stvar.

Živ Živ
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 02:19   #26
Quote:
Spitamo Zarathusztra kaže: Pogledaj post
Padom Bosne i Huma,pa i Hrvatske pod osmanlije i dolaskom srbalja u te krajeve,te zabrane i progona katoličke crkve,pridonilo je da se Hrvati koji nisu tili postati muslimanima te se rađe priklonili istočnoj crkvi koja je uživala relativnu slobodu pod sultanima.
Tako ima čudo sličnih prezimena među nama.Ali kad gledate malo bolje , srbskih prezimena koja potiču iz HR-e i BiH-e skoro da ih i nema u Srbiji a u Duklji je već drukčija stvar.

Živ Živ
Malo ti je to previše pojednostavljeno da bi moglo bit točno...prevjeravanja je bilo,ali to najčešće nema neke velike veze s prezimenom jer ista prezimena nastaju zbog sličnosti jezika. Tko je prešao na ovu ili onu vjeru,treba pogledati u crkvenim dokumentima(katoličkim ili pravoslavnim) neke crkvene općine,a ne puko prezime nastalo iz imena koja postoje od Slovenije do Bugarske. Srpskih prezimena iz HR-e i BiH-e ima više u Srbiji nego u Duklji, nećeš nać tako lako Crnogorca s nekim od krajišničkih prezimena,bar ne dobre većine
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 02:33   #27
Quote:
Spitamo Zarathusztra kaže: Pogledaj post
Ali kad gledate malo bolje , srbskih prezimena koja potiču iz HR-e i BiH-e skoro da ih i nema u Srbiji a u Duklji je već drukčija stvar.

Živ Živ
Nitko se u Duklji ne preziva Mažibrada,Dušanović,Ubiparip,Alavanja,Počuča,Šuput i sl. Nećeš nać Crnogorce s tim prezimenima da cijelu Crnu goru šest puta pretreseš
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 03:21   #28
zašto Srbi iz Krajine imaju prezimena Džakula,Vukota,Mamula...?to nisu baš klasična srpska prezimena
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 04:58   #29
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
zašto Srbi iz Krajine imaju prezimena Džakula,Vukota,Mamula...?to nisu baš klasična srpska prezimena
Najbolje da to njih pitaš...pa rijetko je koje prezime i u Srbiji baš klasično,ekskluzivno srpsko, osim nekakvih tipa Živojinović,Momčilović,Stojmenović i sl.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 06:02   #30
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ja se fala Bogu prezivam poprilično posebno!! , što bi se reklo ercegovačko-crnogorski izraz u prezimenu što niko ne zna šta znači! , ali se ipak trudi rodbina onako svojski da odgonete smisao u više višeznačnih varijanti!!


E da?! , čija su prezimena "naša"??!! , pa srpska naravno! , tj.vlaško-srpsko-hrvatska koja su specifikum ovijeh prostora! , i kraj priče!

p.s
Jel,de!?
Pa simpa si mladić pa cu se aj slozit s tobom iako iman toga za dodat
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 06:05   #31
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ako ima prezime Marić,dobio ga je po čukun babinoj čukunbabi Mari,a takvih ima u pet-šest nacija Linija razgraničenje nacija nije po vjeri,jer bi u tom slučaju Slovenci bili Hrvati,a cijela npr. Makedonija Srbi. Imformiraj se malo prije nego svašta napišeš
Bože Bože nisam mislija na slovence ni makedonce, mislim da jako dobro znas na što sam mislio ali tu valjas kvake da bi ispalo meni po ruglo, ali nema veze aj... ima nas svakakvih, 100 ljudi 100 ćudi.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 06:08   #32
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Tema ti je glupo formulirana i po meni,nepotrebna.
Zašto? Pa neka se ljudi informiraju i da zajednicki raspišemo o ovome pitanju , ne razumijem zašto je tema glupa, ako stvarno i ostali tako misle, neka je slobodno banaju
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 06:14   #33
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
zašto Srbi iz Krajine imaju prezimena Džakula,Vukota,Mamula...?to nisu baš klasična srpska prezimena
Zato što su naseljeni Vlasi od prije 300 godina u vojnu Krajinu i što nemaju veze sa srbima nego su stvorili svijest prije 100 godina da su Srbi jer su pravoslavne vjere, a ustvari su VLASI
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 10:38   #34
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Malo ti je to previše pojednostavljeno da bi moglo bit točno...prevjeravanja je bilo,ali to najčešće nema neke velike veze s prezimenom jer ista prezimena nastaju zbog sličnosti jezika. Tko je prešao na ovu ili onu vjeru,treba pogledati u crkvenim dokumentima(katoličkim ili pravoslavnim) neke crkvene općine,a ne puko prezime nastalo iz imena koja postoje od Slovenije do Bugarske. Srpskih prezimena iz HR-e i BiH-e ima više u Srbiji nego u Duklji, nećeš nać tako lako Crnogorca s nekim od krajišničkih prezimena,bar ne dobre većine
Da da,što mora biti komplicirano,počelo je i prije osmanlija, npr. s oduzimanjem bosanske biskupije od dubrovnika i pripojenjem nje kaločkoj biskupiji(mađarima).
Tu su već bili ne zadovoljni s rimom.
A prava srbaljska prezimena slična su više prema bugarskim i makedonskim nego hrvatskim prezimenima.
Izgleda mi ,netko ponavlja neke stvari iz prošle propale države tzv. Jugoslavije.!
Knjige koje su pisane imeđu WWI i WWII , pa WWII do 1991,su 98% diktirane od zna se već koga , pa zato ih možeš slobodno baciti ili ih ostavi za grilparty.
Bok i nemoj mi se ljutiti,a i ne želim se prepirati previše.
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 15:57   #35
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Bože Bože nisam mislija na slovence ni makedonce, mislim da jako dobro znas na što sam mislio ali tu valjas kvake da bi ispalo meni po ruglo, ali nema veze aj... ima nas svakakvih, 100 ljudi 100 ćudi.
Ne valjam ja nikakve kvake da ispadne tebi ruglo,nego sam samo odgovorio na tvoj tekst da se po balkanu nacije određuju po vjeri,što nije točno. Ako su ti Makedonci i Slovenci neadekvatan primjer,imaš za bliži primjer Cetinje,naseljeno je pravoslavcima,a ne smatraju se Srbima i nisu jedini takvi.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:03   #36
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
1.Zato što se -ov po običaju postao karakterističan za srednje ime tj. pravi patronim,po ocu,a -ić za pravo prezime,koje se ne mjenja s generacije na generaciju. Osim u slučaju kad je po primorskim mjestima bilo desetak prezimenjaka s imenom Ante,Jure i Šime,svi s istim prezimenom,pa je tadašnja austro-ugarska administracija ustalila neke patronime za prezimena da malo razriješi kaos od deset imenjaka s istim prezimenom u istom selu(inače bi to stvaralo zbrku kod poreza,mobilizacije,pošte i sl.)
2.Muslimani su zadnji dobili ustaljena prezimena(osim u slučaju plemstva), tek prije sto desetak godina i volili su se kitit titulama,svi bi bili nekakav hadži,deli,hafiz itd,a Austrijance koji su ih tada ,,oprezimenjivali,, to nije smetalo,pa su pisali što bi musliman rekao da mu napišu za prezime

Imali su prezimena i prije (Hrvoje Vukčić Hrvatinić). Koji im je qratz trebalo da -ićuju, kad su od oca Šime dobili isto hrpu Šimića, Šimovića, Šimonovića,.. Mogli su isto tako Šimin, Šimov itd.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:06   #37
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Imali su prezimena i prije (Hrvoje Vukčić Hrvatinić). Koji im je qratz trebalo da -ićuju, kad su od oca Šime dobili isto hrpu Šimića, Šimovića, Šimonovića,.. Mogli su isto tako Šimin, Šimov itd.
Šimin, Šimov je bilo srednje ime
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:09   #38
Quote:
Spitamo Zarathusztra kaže: Pogledaj post
Da da,što mora biti komplicirano,počelo je i prije osmanlija, npr. s oduzimanjem bosanske biskupije od dubrovnika i pripojenjem nje kaločkoj biskupiji(mađarima).
Tu su već bili ne zadovoljni s rimom.
A prava srbaljska prezimena slična su više prema bugarskim i makedonskim nego hrvatskim prezimenima.
Izgleda mi ,netko ponavlja neke stvari iz prošle propale države tzv. Jugoslavije.!
Knjige koje su pisane imeđu WWI i WWII , pa WWII do 1991,su 98% diktirane od zna se već koga , pa zato ih možeš slobodno baciti ili ih ostavi za grilparty.
Bok i nemoj mi se ljutiti,a i ne želim se prepirati previše.
Da,i nezadovoljni Rimom,već u vrijeme kaločke biskupije,nagrnuli su u svetosavlje kao ovce na sol Baš me zanima od koga si to pročitao. Izgleda masu Hrvata ne zna ništa drugo nego prepisivati srpske priče i pričice
2.Ma da,prava srbaljska prezimena slična su više prema bugarskim i makedonskim A što sa Srbima u Sandžaku,Pljevlja,Bijelo Polje pa na sjever do Zlatibora,koji su povijesno najorginalniji Srbi,imaju kontinuitet s onima iz srednjeg vijeka,pa nemaju prezimena slična bugarskim i makedonskim?
Skoro mi se čini da pojedinci na ovom forumu ,,mrze,, Bugare,jer vječno uspoređuju Srbe s njima,bez ikakve osnove.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 19:22   #39
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Zato što su naseljeni Vlasi od prije 300 godina u vojnu Krajinu i što nemaju veze sa srbima nego su stvorili svijest prije 100 godina da su Srbi jer su pravoslavne vjere, a ustvari su VLASI
E ta teorija je bila čak na sudjenju u AU kod veleizdajničke priče!!

Švapski sud je ubeđivao da su izdajnici zapravo Vlasi i da ne znaju ko su i šta su! , ali ovi su voleli da budu Srbi , bez obzira na ponosno "Vlaštvo" koje su vekovima baštinili a da nisu znali da to rade i da to zapravo jesu!!

Čudo jedno kako to biva!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 21:21   #40
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
U biti, meni je malo neobično zašto su prezimena "otišla" u umanjenice, a nisu ostala na "običnim" patronimima. Npr. zašto prezimena nisu Marin, Vukov, Perin, Jurjev,...nego češće na -ić.

U Rusa, Ukrajinaca i Bjelorusa umanjenice su na -ok (kao kod nas u kajkavštini na -ek, npr. Kukuriček), recimo Vovčok, ..a slično je i sa zagorskima na -ec; rusko prezime Voskovec, kod nas ima tih na -ec koliko hočeš.

No- zašto nije ostalo na -ov, -ev,.. kao kod Rusa ili Bugara, nego se išlo na te -iće, što je dosta trapavo, pogotovo kad su dva "dijakritička" slova u igri (Jelinčić, Petrovčić,..).

Da smo kao Rusi ili Bugari, bio bi nam lakši život- stranci bi lakše čitali naša prezimena, a ovako jao i pomagaj.
Ameri imaju toliku paranoju zbog Rusa i svakog tko zvuči imalo nalik njima,zamisli što bi bilo da imamo takva prezimena. Odmah bi nas proglasili za neke staljiniste
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.