Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2011., 19:01   #1
Teorija putovanja kroz vrijeme, vaša razmišljanja?

Kao što i sami vjerojatno znate sam Einstein je rekao da je teorija putovanja kroz vrijeme izvediva, znači ne samo teorija već po njegovom mišljenju moguća i u praksi u smislu da nije nemoguće, no ono što je on iznio je bilo samo putovanje kroz vrijeme koje je moguće samo u budućnost... Iskreno da vam kažem ja nisam fizičar već Arheologija i Povijest (student 4-a god) pa se možda "pačam" u područija u koje nisam stručnjak al želio bi vas nešto upitati sto mi je uvijek bilo na umu kad je riječ o putovanju kroz vrijeme...

Ajmo zamisliti hipotetički da će ljudska vrsta za 500 godina ili 1000 godina ovladati znanjem putovanja kroz vrijeme, ajmo čak zamisliti da će to biti i za 5000 godina (ako ljudi uopce bude tada, al ajmo zamisliti da oće), mislim da je sasvim jasno da ljudski rod može naći načina za putovanje i u prošlost ne samo budućnost, spoznajom kakvu ni Einstein nije mogao naći ni u teoriji, jer Einstein nije bio "bog" već čovjek ispred svog vremena, al ne i ispred budućnosti...

Po mome viđenju stvari, ako će npr. ljudska vrsta moći putovati kroz vrijeme za 5 000 ili 10 000 godina (razviti tehnologiju i znanje), onda po "mojoj" (valjda i po vašoj) logici, to putovanje kroz vrijeme je postojalo od samog početka ljudske vrste, od samog početka HOMO SAPIENSA, u zoru čovječanstva i postoji već "sad", zašto? jer je već postojala i postoji budućnost u kojoj je smišljen nacin za putovanje kroz vrijeme, sto bi znacilo ustvari da ljudi već sad putuju kroz vrijeme po toj logici a mi se nalazimo u određenom stadiju vremena koje je sadašnjost samo po nasim kriterijima, znaci da promatramo stvari "četverodimenzionalno" ne trodimenzionalno, ko se slaže s menom ko ne? i dal bi nešto dodali ako se slažete?
Caesar_Augustus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 19:46   #2
Jako mi je zanimljiva ta stvar sa punovanjem kroz vrijeme ali meni se ne cini loginom. Jednostavno vrijeme vidim kao jednu konstantu i usudio bih se reci da je nemoguce putovati kroz njega. Najblize tome sto je Einstein rekao bi bila neka vrsta hibernacije gdje bi covik stvarno mogao ''preskociti'' par godina sto se tice sjecanja i tjelesnog starenja ali taj povratak nazad mi je nemoguc.

E sad, lako je meni pricati ono sto vecina ljudi misli ali ja stvarno virujem da putovanje kroz vrijeme na nacin kako to izgleda u nekim knjigama i filmovima nikad nece biti moguce.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:40   #3
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Jako mi je zanimljiva ta stvar sa punovanjem kroz vrijeme ali meni se ne cini loginom. Jednostavno vrijeme vidim kao jednu konstantu i usudio bih se reci da je nemoguce putovati kroz njega. Najblize tome sto je Einstein rekao bi bila neka vrsta hibernacije gdje bi covik stvarno mogao ''preskociti'' par godina sto se tice sjecanja i tjelesnog starenja ali taj povratak nazad mi je nemoguc.

E sad, lako je meni pricati ono sto vecina ljudi misli ali ja stvarno virujem da putovanje kroz vrijeme na nacin kako to izgleda u nekim knjigama i filmovima nikad nece biti moguce.
Putovanje kroz vrijeme je moguće, bar ono u budućnost, to je znanstveno dokazano

Jer, što se brže krećeš, to ti vrijeme brže prolazi nego onima koji stoje.

Drugim riječima, ako sjedneš u avion i mjeriš vrijeme, počneš mjeriti točno kad i onaj koji ostaje na zemlji. I prekineš mjeriti u trenutku kad avion sleti, a onaj na zemlji isto tako. Tebi koji si bio u avionu će proći manje vremena nego onom na zemlji

To doduše neće biti velika razlika, s obzirom da ni brzina aviona nije nešto posebno... ali... da letiš npr. 5 godina nekim svemirskim brodom brzinom svjetlosti, a onda se vratiš na Zemlju, tebi će proći tih 5 godina... a onima na Zemlji će proći npr. 50 ili 100 godina (govorim napamet). Tako da si zapravo putovao u budućnost
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:59   #4
Quote:
Caesar_Augustus kaže: Pogledaj post
Kao što i sami vjerojatno znate sam Einstein je rekao da je teorija putovanja kroz vrijeme izvediva, znači ne samo teorija već po njegovom mišljenju moguća i u praksi u smislu da nije nemoguće, no ono što je on iznio je bilo samo putovanje kroz vrijeme koje je moguće samo u budućnost... Iskreno da vam kažem ja nisam fizičar već Arheologija i Povijest (student 4-a god) pa se možda "pačam" u područija u koje nisam stručnjak al želio bi vas nešto upitati sto mi je uvijek bilo na umu kad je riječ o putovanju kroz vrijeme...

Ajmo zamisliti hipotetički da će ljudska vrsta za 500 godina ili 1000 godina ovladati znanjem putovanja kroz vrijeme, ajmo čak zamisliti da će to biti i za 5000 godina (ako ljudi uopce bude tada, al ajmo zamisliti da oće), mislim da je sasvim jasno da ljudski rod može naći načina za putovanje i u prošlost ne samo budućnost, spoznajom kakvu ni Einstein nije mogao naći ni u teoriji, jer Einstein nije bio "bog" već čovjek ispred svog vremena, al ne i ispred budućnosti...

Po mome viđenju stvari, ako će npr. ljudska vrsta moći putovati kroz vrijeme za 5 000 ili 10 000 godina (razviti tehnologiju i znanje), onda po "mojoj" (valjda i po vašoj) logici, to putovanje kroz vrijeme je postojalo od samog početka ljudske vrste, od samog početka HOMO SAPIENSA, u zoru čovječanstva i postoji već "sad", zašto? jer je već postojala i postoji budućnost u kojoj je smišljen nacin za putovanje kroz vrijeme, sto bi znacilo ustvari da ljudi već sad putuju kroz vrijeme po toj logici a mi se nalazimo u određenom stadiju vremena koje je sadašnjost samo po nasim kriterijima, znaci da promatramo stvari "četverodimenzionalno" ne trodimenzionalno, ko se slaže s menom ko ne? i dal bi nešto dodali ako se slažete?
Ne razmišljam puno o tvome pitanju, ali kada slušam ovog čovjeka;

http://www.youtube.com/watch?v=RnkE2yQPw6s

ipak je, tako lako povjerovati ne razumjevši sve o čemu govori. Jer, on nam govori i objašnjava tako prihvatljivo - jednostavno.
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:46   #5
meni osobno je zanimljivo razmisljat o vracanju vremena i kroz vrijeme al mislim da je putovanje kroz vrijeme nemoguce,bar ja tako mislim,al isto tako mislim da se moze vidjeti tocna proslost na temelju brzine :
ako vidimo neku zvijezdu koja je udaljena od nas par stotina milijona svjetlosnih godina,vidimo njenu proslost,al kako joj se priblizavamo(naravno sa svemirskim brodom) vidimo njenu sadasnjost

ako se napravi neki strojcic koji bi se kretao brze od brzine svjetlosti bi se mogla vidjet proslost,sadasnjost i relativna buducnost(ovisno u kojem trenutku i sa koje udaljenosti je gledano) al samo vidjet,ne utjecat na nju jer gledamo samo sliku udaljene planete ili neceg drugog.tako da mislim da ako se napravi taj strojcic bi se mogla vidjeti samo proslost recimo nase planete ako bi se udaljili dosta daleko i dosta brzo da 'prestignemo' sliku
__________________
aaaaaa
aaaaaaaaaa
spejs bandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:09   #6
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Putovanje kroz vrijeme je moguće, bar ono u budućnost, to je znanstveno dokazano

Jer, što se brže krećeš, to ti vrijeme brže prolazi nego onima koji stoje.

Drugim riječima, ako sjedneš u avion i mjeriš vrijeme, počneš mjeriti točno kad i onaj koji ostaje na zemlji. I prekineš mjeriti u trenutku kad avion sleti, a onaj na zemlji isto tako. Tebi koji si bio u avionu će proći manje vremena nego onom na zemlji

To doduše neće biti velika razlika, s obzirom da ni brzina aviona nije nešto posebno... ali... da letiš npr. 5 godina nekim svemirskim brodom brzinom svjetlosti, a onda se vratiš na Zemlju, tebi će proći tih 5 godina... a onima na Zemlji će proći npr. 50 ili 100 godina (govorim napamet). Tako da si zapravo putovao u budućnost
Naravno to je to, ako uzmemo u obzir da je ustvari "Putovanje" brzinom svijetlosti ustvari putavnje kroz vrijeme u budućnost, putovanje brzinom svijetlosti bi znaci odgovaralo putovanju 300 000 km u jednoj sekundi, e sad zamislimo da postoji neki stroj, koji može zaštititi osobu unutra dok putuje brzinom svijetlosti, vjerojatno bi ta osoba se vratila godinama u budućnost čak i stoljeća, zavisi koliko bi putovala jer bi vrijeme bilo "izolirano" u tom stroju te osobe koja putuje tako, a ono vanka bi prolazilo nesmetanom brzinom "sporinom" za ostatak svijeta... dok bi za ovog u tome stroju prošlo tek nekoliko sati ili dana...

Onako od svih SF filmova, metaforicki je ovu teoriju najbolje prikazao film "Planet Majmuna", al ona stara verzija iz 60-ih, inače to mi je medju top filmovima svih vremena... A poanta mu je nenadmašiva za SF. A što je najgore, ako se ne opametimo kao vrsta, ono neće biti SF film neko proročki

Tko može "platiti" ovu scenu, i sad se naježim kad je vidim haha:
http://www.youtube.com/watch?v=8fxFkue8gZ8

Zadnje uređivanje Caesar_Augustus : 28.02.2011. at 23:14.
Caesar_Augustus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:11   #7
Smatram da ne mozemo gotovo nikako putovati kroz vrijeme i sumnjam da cemo to ikad moći...koliko poznajem teoriju nije moguće putovati u prošlost niti se kretati brzinom svjetlosti, a dostizanje nekih 0.7c i sličnih brzina smatram zanimljivim razmišljanjem gotovo neprovedivim u praksi.
themachine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 00:39   #8
Zašto bi itko uopće želio putovati kroz vrijeme???
 
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 01:04   #9
Quote:
zlatna ribica kaže: Pogledaj post
Putovanje kroz vrijeme je moguće, bar ono u budućnost, to je znanstveno dokazano

Jer, što se brže krećeš, to ti vrijeme brže prolazi nego onima koji stoje.

Drugim riječima, ako sjedneš u avion i mjeriš vrijeme, počneš mjeriti točno kad i onaj koji ostaje na zemlji. I prekineš mjeriti u trenutku kad avion sleti, a onaj na zemlji isto tako. Tebi koji si bio u avionu će proći manje vremena nego onom na zemlji

To doduše neće biti velika razlika, s obzirom da ni brzina aviona nije nešto posebno... ali... da letiš npr. 5 godina nekim svemirskim brodom brzinom svjetlosti, a onda se vratiš na Zemlju, tebi će proći tih 5 godina... a onima na Zemlji će proći npr. 50 ili 100 godina (govorim napamet). Tako da si zapravo putovao u budućnost
Briješ kaj nema ona neka fora da čovjek nemože putovati kroz vrijeme kao da tijelo to nemože podnijeti tako nešto u tom stilu?
marijo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 01:54   #10
pa mi vec putujemo u buducnost
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 10:38   #11
Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Briješ kaj nema ona neka fora da čovjek nemože putovati kroz vrijeme kao da tijelo to nemože podnijeti tako nešto u tom stilu?
Kad bi razvili tehnologiju koja bi nam omogućila sigurno putovanje brzinom svjetlosti, itekako bi mogli putovati u daleku budućnost. Što se brže krećeš, to ti vrijeme brže prolazi, dok onima koji stoje, prolazi sporije.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 11:34   #12
Putovanje u prošlost bi moglo izazvati ˝vremenski paradoks˝ npr nađeš sebe mlađeg ili kokneš svoga pradjeda to su neki od primjera
Ali postoji teorija da kad bi otišao u prošlost možda bi prošao u jednu od mogučih prošlosti pa bi vidio sebe u drugačijoj prošlosti bez mogučnosti utjecaja ustvari u tom slučaju bi bio samo promatrač
Ali za to bi trebala ogromna količina energije pa su znanstvenici smislili bolju stvar
˝virtualna prošlost˝ replicirali bi digitalno jedno povijesno razdoblje na znanim činjenicama
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 16:29   #13
Dobro, ''putovanje'' u buducnost bi se mozda moglo postici ali za sad je to samo teoretski moguce i vjerovatno ce ostati neizvedivo. Ali povratak u proslost je i teoretski nemoguce, u to sam siguran.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 16:46   #14
gluposti .... priacte jedno, objasnjavate drugo, mislite trece
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 16:47   #15
Putovanje u prošlost može stvoriti efekt leptira.
MPX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 17:34   #16
Put kroz vrijeme je u suprotnosti sa temeljnim zakonima univerzuma, među ostalim i drugim zakonom termodinamike... može li itko ikada kršiti te zakone uz pomoć nauke i tehnologije, koje su proizašle upravo iz njih -ne bih rekao...
moguće je jedino prelaziti u područja sa različitim protokom vremena (kao ona u blizini supermasivnih objekata ili brzina bliskih svjetlosnoj, ali i to je tehnički poprilično teško izvesti)
ali privlačno je maštati...

http://en.wikipedia.org/wiki/Arrow_of_time

http://preposterousuniverse.com/eternitytohere/faq.html

Zadnje uređivanje haram : 01.03.2011. at 17:41.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 20:06   #17
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Put kroz vrijeme je u suprotnosti sa temeljnim zakonima univerzuma,
A ljudska vrsta poznaje baš sve zakone univerzuma? Bože kako smo napredna vrsta a nismo u stanju poslati ni ekspediciju na "obližnji" Mars

Quote:
haram kaže: Pogledaj post
među ostalim i drugim zakonom termodinamike... može li itko ikada kršiti te zakone uz pomoć nauke i tehnologije, koje su proizašle upravo iz njih -ne bih rekao...
Pa ne bi ni ja kad bi se bazirao na onome što mi znamo danas.

Quote:
haram kaže: Pogledaj post
moguće je jedino prelaziti u područja sa različitim protokom vremena (kao ona u blizini supermasivnih objekata ili brzina bliskih svjetlosnoj, ali i to je tehnički poprilično teško izvesti)
ali privlačno je maštati...
Upravo mašta je iznjedrila neka od najvećih ljudskih tehnoloških dostignuća i saznanja u fizici, ja se slažem da je putovanje kroz vrijeme SF gledano kroz današnje oči, ali tko to može ovdje reći sa sto postotnom sigurnošću što će biti za 5000 ili 10000 godina (ako nas bude i tada) i kakve sve tehnološke barijere će ljudska vrsta doseći zajedno sa znanjem... Mislim da je jako arogantno na temelju današnjeg (ne)znanja postavljati se apsolutno tako daleko naprijed u budućnost, ja barem ostavljam mogućnost.
Caesar_Augustus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 04:52   #18
Quote:
Caesar_Augustus kaže: Pogledaj post
A ljudska vrsta poznaje baš sve zakone univerzuma? Bože kako smo napredna vrsta a nismo u stanju poslati ni ekspediciju na "obližnji" Mars
... ne, ali ako ćemo izmišljati nove, onda ćemo to nazvati odgovarajućim imenom: SF

Quote:
Pa ne bi ni ja kad bi se bazirao na onome što mi znamo danas.
Neznamo mi svašta još, slažem se, ali npr. c (brzina svjetlosti) će uvijek biti c, od početka pa do kraja vremena, tako i problematika vezana uz nju...

Quote:
Upravo mašta je iznjedrila neka od najvećih ljudskih tehnoloških dostignuća i saznanja u fizici, ja se slažem da je putovanje kroz vrijeme SF gledano kroz današnje oči, ali tko to može ovdje reći sa sto postotnom sigurnošću što će biti za 5000 ili 10000 godina (ako nas bude i tada) i kakve sve tehnološke barijere će ljudska vrsta doseći zajedno sa znanjem... Mislim da je jako arogantno na temelju današnjeg (ne)znanja postavljati se apsolutno tako daleko naprijed u budućnost, ja barem ostavljam mogućnost.
... tako može onda postojati i mogućnost postojanja Snjeguljice i sedam patuljaka, jednog dana... zapravo da, prije će to biti, jer se čak ni ne kosi sa nijednim temeljnim zakonom: malo genetskog inžinjeringa, brutalni kapitalizam, povratak u prirodu... i voila!

ma gle, ljudi, kad razmišljaju o putu kroz vrijeme, pristupaju tome kao mali Ivica iz 4b, ne padaju im na pamet neke prilično ozbiljne zapreke, kojih su možda inače i svjesni...

uostalom, sam si tražio da drugi iznesu svoje mišljenje o tome, pa sam to i učinio...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:07   #19
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... tako može onda postojati i mogućnost postojanja Snjeguljice i sedam patuljaka, jednog dana... zapravo da, prije će to biti, jer se čak ni ne kosi sa nijednim temeljnim zakonom: malo genetskog inžinjeringa, brutalni kapitalizam, povratak u prirodu... i voila!

ma gle, ljudi, kad razmišljaju o putu kroz vrijeme, pristupaju tome kao mali Ivica iz 4b, ne padaju im na pamet neke prilično ozbiljne zapreke, kojih su možda inače i svjesni...

uostalom, sam si tražio da drugi iznesu svoje mišljenje o tome, pa sam to i učinio...
Jesi i poštujem tvoje viđenje stvari onakvih kakve jesu i kakve znamo glede putovanja kroz vrijeme, al znaš ono, ja sam nekad više "romantičar" nego "realist" oko ovakvih stvari
Caesar_Augustus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:34   #20
ako je točna teorija po kojoj je svemir jedan veliki hologram, onda on baš poput ljudskog mozga (koji također sadrži sve do tada doživljeno u hologramskim oblicima) sadržava i apsolutno sve slike vlastite prošlosti i svakog pojedinog dijela vlastite cjeline.

to teorijski znači da bi pojedinac uz pravi "alat" praktički iz svakog atoma svemira mogao isčitati sve ono što je prije bilo, i to bilo gdje u svemiru. s tim da veća količina isčitavanja jednog te istog događaja iz više različitih atoma, daje bolju "rezoluciju" slike tog događaja.

sve to bi dalo mogućnost da se u prošlost vraćamo na način da u biti gledamo "realne filmove" bilo kojeg prošlog događaja, ali ne bi mogli u njemu sudjelovati na neki drugi način, a ni slučajno ga niti uz najveći napor ne bi mogli izmijeniti.

što je bilo, bilo je, mijenjati se ne da, ali se gledati da. pitanje je koliko bi nam se u biti dopalo da gledamo ne samo druge, već i same sebe u nekim prošlim siituacijama?
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.