Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2016., 12:03   #481
je li hrvatski narodni preporod isto što i ilirski pokret?
sveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 09:23   #482
Povijesni izvori

Gdje mogu pronaći originalne povijesne dokumente u digitaliziranom obliku?
ivankonavle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 16:56   #483
Quote:
sveska kaže: Pogledaj post

Je li hrvatski narodni preporod isto što i ilirski pokret?
Nije.

1. Preporod počinje krajem 18. st. i početkom 19. (tiskara Maksimilijana Vrhovca, 1794; tjednik "Kraglski Dalmatin", 1806).

2. Ilirski pokret kreće početkom 30-ih (Ljudevit Gaj: "Kratka osnova...", 1830; Ivan Derkos: "Genius Patriae...", 1832; Ljudevit Gaj: "Novine Horvatszke", 1835).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 11:44   #484
Imam doma knjigu Ilustrirana povijest jadranskog pomorstva (Kojić, Barbalić) u kojoj su kronološki navedeni događaji na našoj strani Jadrana, uz poneku ilustraciju.

Naišao sam tako na jednu crticu navedenu pod godinom 1779. Ide ovako:

Quote:
Kapetan Petar Budinić iz Malog Lošinja poduzeo je 10. siječnja putovanje iz Venecije u Sjevernu Ameriku brodom tipa 'koka', imenom Santo Domenico. Bilo je to prvo putovanje jednog lošinjskog zapovjednika preko Atlantika. Napadnut od engleskih korsara, savladan je i odveden u Jamaicu. Nakon osam mjeseci je oslobođen. Uspio je spasiti teret i vratiti se u Veneciju.
Ne znam, meni je ovo fascinantno. Oteli su ga gusari, završio je u zatvoru i nakon toga nekako uspio spasiti otuđeni teret? Wait, what? Šta, kako? Želim saznati više o ovome.

Može li me možda tko uputiti na dodatnu literaturu gdje mogao pronaći više o ovome Petru Budiniću?

Na netu nalazim samo ovaj tekst na facebooku, ali ne navodi se literatura.

Quote:
Jednom je velološinjskom kapetanu trgovina šećerom odredila sudbinu. Petar Budinić (Piero Budinich), sljednik jedne od najstarijih lošinjskih pomorskih obitelji, zapovijedao je brodom „Santo Domenico“ u vlasništvu mletačkog Židova Trevesa, kada ga je ovaj s tovarom žita i raznih namirnica, nadajući se dobroj zaradi, u jeku američkog rata za nezavisnost poslao preko Atlantika. Bio je to suludi čin, jer mletački pomorci nisu poznavali oceansku plovidbu, a zbog rata nisu mogli angažirati engleske pilote da ih vode preko njima nepoznatog mora. Kapetan Budinić prihvatio je izazov, da bi ih nakon duge i opasne plovidbe, nadomak američke obale, napali engleski gusari i u lancima odveli na Jamajku, tada englesku koloniju. Tamošnji mletački trgovci pomogli su mu da vrati posadu, brod i teret, koji je povoljno trampio za dragocjenu kolonijalnu robu. Na Jamajci je upoznao mladu Moniku Treves, oženio se i sretno se vratio u Veneciju. Njegov poslodavac bio je oduševljen zaradom i odmah naredio da se sagradi novi, veći brod, fregata „Cavalier Angelo“ s posadom od 100-tinjak ljudi. Kapetan Budinić je ovaj put otplovio ravno za Jamajku, pa na Martinique, gdje se zadržao dulje od planiranog kako bi ukrcao što više šećera s tamošnjih polja šećerne trske. Trgovina je dobro prošla, no Petar se teško razbolio i umro nasred oceana. Brod se vratio u Veneciju pod zapovjedništvom njegovog mlađeg brata Antonija, a zarada od šećera možda je bar malo ublažila gorčinu tuge mlade udovice. Bilo je to 1782. godine.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 10:40   #485
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Imam doma knjigu Ilustrirana povijest jadranskog pomorstva (Kojić, Barbalić) u kojoj su kronološki navedeni događaji na našoj strani Jadrana, uz poneku ilustraciju.

Naišao sam tako na jednu crticu navedenu pod godinom 1779. Ide ovako:
brod tipa koka..u drugoj polovici 18 st.? hmm..
da nije kekja?

Admirality Recorrd ti je rijesenje,Englezi sve biljeze.. ..putujes ? choose fast packet..150 ton..


''This flow of commerce was however interrupted by the prevailing wars during the period between 1776 and 1815. When the French sided with the American colonists during the American War of Independence, ships of the Royal Navy and privateers patrolled the coasts of Saint Dominigue to capture as many as possible of the small sloops and schooners which carried the bulk of the imports and exports between America and the West Indies.These prizes were then dispatched to Jamaica for trial where they were ‘libeled’, and if found guilty sold along with their cargo''

net copy..eh..
__________________
What we honor as prudence in our elders is simply panic in action.

Zadnje uređivanje suffrensluck : 25.03.2016. at 10:53.
suffrensluck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 01:32   #486
kad je nastala banska hrvatska? (dakle, ne banovina, nego banska)
sveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 16:54   #487
Poštovanje,

Ima li netko od prisutnih ovdje saznanja o grofu Ivanu Rudolfu Draškoviću iz Trakošćana koji je imao posjede u Slatini, Opatiji itd. te je emigrirao 1945. u Švicarsku?

Hvala.
__________________
Nepravdu osjetit je bolje nego nepravdu stvoriti
mikivtc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 16:56   #488
Dragi forumasi, kad primam vase prijave za postove, link me baca samo na temu (na stranicu teme gdje je prijavljen post), ali ne i na post koji ste prijavili, pa vas sve molim, da ubuduce, kod prijave putem trokutica, uz razlog samo nadopisite broj posta koji prijavljujete - npr. "trolanje 349" (349 je broj posta). To ce mi znatno olaksati posao.
Hvala puno na razumijevanju,
nasmijanonebo
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 17:31   #489
Dragi forumasi, sve vas ovim putem pozdravljam, nema me vise ovdje.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 10:00   #490
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi, sve vas ovim putem pozdravljam, nema me vise ovdje.

Može li pojašnjenje prvo?
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 18:35   #491
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi, sve vas ovim putem pozdravljam, nema me vise ovdje.
Velika steta, zahvaljujem u svoje ime na susretljivosti i odlicnome moderiranju ovog pdf-a, budi pozdravljena .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 11:30   #492
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Velika steta, zahvaljujem u svoje ime na susretljivosti i odlicnome moderiranju ovog pdf-a, budi pozdravljena .
Velika šteta, izvrsna moderatoratorica, koma kaj odlaziš
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 09:00   #493
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi, sve vas ovim putem pozdravljam, nema me vise ovdje.
Jako mi je žao što odlaziš, bila si odličan moderator.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 13:38   #494
Decki, od srca vam hvala na lijepim rijecima (nije bila moja odluka, ali nema veze sad).
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 10:57   #495
Nova igrano-dokumentarna serija od Burica !

Doba uskoka.
4 epizode @ 50 minuta.

via HRT
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 19:12   #496
Najbolje knjige o komunizmu. Molim da mi netko kaže.
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 09:02   #497
Quote:
LoneWolf17 kaže: Pogledaj post
Najbolje knjige o komunizmu. Molim da mi netko kaže.
Na kom jeziku? Teško da postoje "najbolje," možda postoje samo dobre i one koje nisu baš tako dobre. Takvu bih ja klasifikaciju koristio, i nikad se ne bih oslanjao samo na zapadne izvore, po mogućstvu i sovjetske i još neke druge.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 22:24   #498
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Na kom jeziku? Teško da postoje "najbolje," možda postoje samo dobre i one koje nisu baš tako dobre. Takvu bih ja klasifikaciju koristio, i nikad se ne bih oslanjao samo na zapadne izvore, po mogućstvu i sovjetske i još neke druge.
Primarno na hrvatskom ali može i na engleskom. Da znam, zbog toga pod terminom najbolje mislim one u kojima se pruža spoznaja o komunizmu ali da ta spoznaja bude opisana što objektivnije.
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 00:40   #499
Quote:
LoneWolf17 kaže: Pogledaj post
Primarno na hrvatskom ali može i na engleskom. Da znam, zbog toga pod terminom najbolje mislim one u kojima se pruža spoznaja o komunizmu ali da ta spoznaja bude opisana što objektivnije.
Ne znam za hrvatski, niti srpski, ima li šta zanimljivo i korisno o komunizmu, ali čak ni na engleskom ili pak ruskom, ne piše se o tome uvek sa "objektivne" strane, teško je nekome ko ne poznaje ruski jezik pisati o ruskoj istoriji. Nije Rusija neka nebitna država pa ono, možeš i da pišeš šta hoćeš, Rusija je država u kojoj su se odigrale među najznačajnijim stvarima u 20-ekom veku. Nije ni znanje ruskog jezika garant objektivnosti, ali po mom mišljenju, znanje oba jezika daje širu perspektivu, to sam shvatio iz WWII tema. Bilo šta da čitaš, čitaj s rezervom, kao i wikipediju. Bibliografija i nije nešto da padneš u nesvest, ruski članak o komunizmu daje dosta ruskih izvora koje bi zaista bilo vredno pročitati. Znam da su mnogi engleski izvori obojeni nekom svojom ideologijom kad pišu o komunizmu, Rusiji i slično. Za početak, kreni sa Communism: A Very Short Introduction, autor Holmes. Ako ništa drugo, bar nije knjiga sa par stotina stranica, mislim da nema ni 200.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 14:20   #500
Quote:
LoneWolf17 kaže: Pogledaj post
Primarno na hrvatskom ali može i na engleskom. Da znam, zbog toga pod terminom najbolje mislim one u kojima se pruža spoznaja o komunizmu ali da ta spoznaja bude opisana što objektivnije.
Komunizam je roba s greškom koja se, paradoksalno, redovito pokvari, često i s vrlo krvavim posljedicama. Nitko baš ne kuži točno zašto, ali nigdje nije diktatura proletarijata funkcionirala kako je zamišljeno i negdje se tu izgubio čovjek na račun "interesa" kolektiviteta, a taj interes je svakojako tumačen od strane nekih zločestih ljudi koji su se dočepali vlasti. To je sustav gdje nestaje elementarne empatije za čovjeka ako krivo misli. Delikt nezavisnog mišljenja je najveći delikt. To se osjeti i danas ovdje na ovom forumu kada se brojni diskutanti u ime ideologije nastoje odreći ljudskih bića temeljem telepatskih sposobnosti o njihovom mišljenju. Vrlo grub sustav, ako nisi s nama onda si neprijatelj... nasilje nad neistomišljenicima je sastavni dio priče.
Inače, na papiru zvuči sve super, odnos rada i kapitala, ali da nepotrebno ne čitaš programatske Marxove teze o Feuerbachu, ili Lenjina i ostale bleferske priče, odnosno o operacionalizaciji diktature proletarijata kao prve faze komunizma, gdje sve zvuči fantastično, možda da si pročitaš kako je to ispadalo u praksi, recimo o Holodomoru, zatim literatura A.Solženjicin: Jedan dan Ivana Denisoviča, a može i, benigni i zabavni, ali dobro oslikava karakter birokrata režima Ilif i Petrov: Zlatno tele.

Zadnje uređivanje mozak_free : 26.06.2017. at 14:40.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.