Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2017., 20:17   #3621
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Ja i moj pas se ne bi složili s tim istraživanjima, već nalazimo da je u stvarnosti potpuno suprotno.

Zapravo... ovisi o tome koliko tko smatra koliko je to "rekativna" izmorenost. Ako netko ima Border Collija u naponu snage i šeće ga s noge na nogu 5 kilometara - onda takva tvrdnja stoji ali samo zato jer taj pas zapravo nije izmoren već je tek "u svom elementu".
Ali ako sjedneš na bicikl i s takvim psom prozujiš 15 - 20 kilometara e onda jest izmoren i tada sigurno nije baš nabrijan.
jer tvoj je pas mjerilo svemira

to nije moja izmišljotina, postoje istraživanja, dovoljno ti je malo ih izguglati

isto tako je činjenica da se adrenalin/kortizol dižu i kod dobre uzbuđenosti (do koje može doći i istrčavanjem) i zato su ta istraživanja preporučala smanjenje aktivnosti -> smanjenje naboja adrenalina --> smanjenje razine kortizola ---> bolje fokusiran pas ----> manje reaktivan pas

njoj pas nema koncentraciju plus toga odlazak iz poznatog područja ga nabrijava. nije riječ o psu kojem fali igre pa je nabrijan (osim ako ti znaš nešto što nama nije rečeno)

edit reaktivnost je pretjerana reakcija i definitivno nije dobra za psa (pogotovo ne za psa koji je stalno pod 'napadom' gradske svakodnevice)

recimo to ovako, strah od visine je prirodan i zdrav jer nas štiti da ne poginemo, strah od visine pločnika, jedne stepenice ili kosine od pola matra nije prirodan i ako si ne riješimo problem s pretjeranim strahom imat ćemo sranje od života. isto je i sa psima - mljackanje, zaobilaženje njuškanjem, nesigurnost fokusirana na gazdu je prirodna, naglo i visoko nekontrolirano dizanje adrenalina (dugoročno kortizola) uz lajanje, skakanje i 'napadanje' nisu dobri mehanizimi nošenja s problemom i takvom psu treba pomoć, baš kao i čovjeku koji ne prelazi cestu jer nogostup ima stepenicu.

Zadnje uređivanje atlantis : 24.05.2017. at 20:32.
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 09:13   #3622
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
jer tvoj je pas mjerilo svemira

to nije moja izmišljotina, postoje istraživanja, dovoljno ti je malo ih izguglati

isto tako je činjenica da se adrenalin/kortizol dižu i kod dobre uzbuđenosti (do koje može doći i istrčavanjem) i zato su ta istraživanja preporučala smanjenje aktivnosti -> smanjenje naboja adrenalina --> smanjenje razine kortizola ---> bolje fokusiran pas ----> manje reaktivan pas

njoj pas nema koncentraciju plus toga odlazak iz poznatog područja ga nabrijava. nije riječ o psu kojem fali igre pa je nabrijan (osim ako ti znaš nešto što nama nije rečeno)

edit reaktivnost je pretjerana reakcija i definitivno nije dobra za psa (pogotovo ne za psa koji je stalno pod 'napadom' gradske svakodnevice)

recimo to ovako, strah od visine je prirodan i zdrav jer nas štiti da ne poginemo, strah od visine pločnika, jedne stepenice ili kosine od pola matra nije prirodan i ako si ne riješimo problem s pretjeranim strahom imat ćemo sranje od života. isto je i sa psima - mljackanje, zaobilaženje njuškanjem, nesigurnost fokusirana na gazdu je prirodna, naglo i visoko nekontrolirano dizanje adrenalina (dugoročno kortizola) uz lajanje, skakanje i 'napadanje' nisu dobri mehanizimi nošenja s problemom i takvom psu treba pomoć, baš kao i čovjeku koji ne prelazi cestu jer nogostup ima stepenicu.
Njen pas je pubertetlija i kao takav nema koncentraciju. Pubertet je razdoblje života koje je takvo kakvo je i ispoljava se tako kako se ispoljava.

Slažem se da se danas rade nauke i o disanju, i više ljudi nisu u stanju donijeti odluku što popiti a da ne potraže istraživanje na internetu.

Umoran pas- dobar pas. Amen. Ne treba mi nikakvo istraživanje da bi mi to potvrdilo.

Nije ničiji pas mjerilo svemira, ali kad se svi već drče sa istraživanjima, oni koji malo prate metodologiju i imaju malo godina u guzici, znaju da se istraživanja mijenjaju s vremenom. Zato zdrav razum ne može zamijeniti nikakvo istraživanje, pogotovo ono vezano na ponašanja/unutarnja stanja i slično.

Nije to cijepanje atoma.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:29   #3623
Quote:
Kirita kaže: Pogledaj post
Nije ničiji pas mjerilo svemira, ali kad se svi već drče sa istraživanjima, oni koji malo prate metodologiju i imaju malo godina u guzici, znaju da se istraživanja mijenjaju s vremenom.
Da vremenom! Istraživanja dobrobiti/štetnosti pijenja kave mi dižu i spuštaju tlak na tjednoj bazi. Prihvatljivost jaja amplitudira od "svako jutro jedno jaje" do potpunog izbacivanja iz prehrane, dva tjedno, pa tri tjedno, pa ne više od dva dnevno, pa opet, jaja ... Tko bi to sve upratio!

Na isti se način mijenjaju i neka pravila o ponašanju i odgoju pasa. Nema 12 godina kad su me stručnjaci za ova područja učili da Lunu krotim na način da je prevrnem na leđa i držim čvrsto pritisnutu za tlo dok se ne opusti/preda. Kao i da joj redovno očepim šapicu kad mi nogu dohvati zubićima (budući da me još nije bila naučila zvati imenom ). A onda potpuna suprotnost - psa nikako i nikada kažnjavati, samo nagrađivati prihvatljivo ponašanje.

Također savjeti da se psa ignorira kada je ovaj usred napada straha ili panike. A sada savjeti da se psu pruži osjećaj sigurnosti kad je je u agitiranom stanju.

Nevolja je što se danas svaki člančić proglašava znanstvenim radom i gubitkom kriterija što se uopće tako može zvati. Također se ne ostavlja dovoljno vremena za dobivanje validnih rezultata (što za neka istraživanja može znaćiti desetak i više godina). U stilu senzacionalizma žutog tiska piše se i o znanosti te drugim ozbiljnim temama. Pa ti budi pametan!


Quote:
Kirita kaže: Pogledaj post
Zato zdrav razum ne može zamijeniti nikakvo istraživanje, pogotovo ono vezano na ponašanja/unutarnja stanja i slično.
Zdrav razum nije naročito kurentna roba. Poricanje je itekako uobičajeno kad su u pitanju upravo ova područja koja spominješ. No, nekako je i shvatljivo da je teško kontrolirati unutarnja stanja, kad ona obično kontroliraju nas. Stvar dolazi do toga da ljudi poriču očigledno. Svojevremeno su mojoj bliskoj prijateljici otekli gležnjevi. Pitam je kad su otekli, a ona me uvjerava da nema otečene zglobove. A ovi kao buhtlice. Poslije je poduzimala sve živo da spriječi ovo oticanje.

Nema davno jedna je osoba nabavila psića starog godinu dana. Krasan čupavko šicu fizionomije i dlake, ali na podužim nožicama. Beskrajno simpatičan malac s ponašanjem za poželjeti. Komentiram da ima najviše od šicua, ali da su mu duže noge valjda na tatu. Tu se žena gotovo uvrijedi, jer da nema duge noge i da mu roditelji imaju papire. Psić daleko najviši među ovom našom raznorodnom sitneži na livadi, ali žena to ne može/želi vidjeti. Sad mi je žao k'o pesu da sam mu uopće primijetila nožice.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 11:34   #3624
Pas je bio na sistematskom pregledu i sa medicinske strane je s njim sve u redu.

Jednostavno je izuzetno plašljiv i osjetljiv po prirodi, a na to se onda nadovezala i reaktivnost i pretjerana uzbuđenost u novim situacijama, odnosno na novom terenu. To nije samo moja dijagnoza, već nešto na što sam ranije posumnjala a kasnije mi je samo potvrđeno od strane stručnih osoba.

Što se tiče fizičke aktivnosti i umora, zapravo sam primijetila da kod njega nema pravila.. Koji put mu duge šetnje i trčanje za lopticom gode i spava kad se vratimo kući. A koji put se ne može smiriti i ne staje ni nakon povratka.
Tako je i sa kratkim šetnjama, nekad je nakon njih miran, a nekad nastavlja divljati po stanu.

Radimo i mentalne igre.

Jučer je bilo jako zanimljivo vidjeti promjenu u ponašanju nakon što je pala kiša. Izašli smo van na njemu poznati teren na kojem je bio sto puta i na kojem se inače ponaša posve normalno. No valjda su se s kišom digli i raznorazni mirisi, ponašao se kao da je tamo prvi put. Razrogačio je oči i toliko je natezao lajnu kao da nikada nije bio vani. Bio je toliko uzbuđen i van sebe, kao da je u lunaparku. Doslovno sam se borila da ne padnem koliko me vukao od preuzbuđenosti, nikakva slastica niti komanda nije pomogla da se smiri.

Probala sam i metodu da stanem kad me toliko jako cuka i nateže pa pričekam da se smiri prije nego krenem dalje. Međutim, indikativno je da se on u tim trenucima kad stanem i ne dam da me vuče, naglo poče češkati (kao da ima buhe), meni to izgleda kao da mu to ide na živce ili ga frustrira. I čim krenem dalje, on poleti, ja opet stanem, on se počne češkati i tako u krug.
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:13   #3625
Quote:
Kirita kaže: Pogledaj post
Nije to cijepanje atoma.
Ne, nije, no Atlantis to i ne govori. Neću vas sve citirati i neću ponavljati, a puno ste toga točnog rekli, ali - karikirano rečeno - svaki je poremećaj, fizički i psihički, kako kod čovjeka, tako i kod životinje, zapravo normalno stanje, samo uveličano nekoliko puta. I upravo to kaže Atlantis, a to potvrđuje i ovo što Anyzena piše o ponašanju njezina psa nakon kiše. Da, točno je rekla, nakon kiše mirisi se pojačaju i svi psi pokazuju pojačanu zainteresiranost za okolinu i istraživanje. Međutim, vidi što kaže:

Quote:
Doslovno sam se borila da ne padnem koliko me vukao od preuzbuđenosti, nikakva slastica niti komanda nije pomogla da se smiri.
Ne znam koliko je velik njezin pas, ali Sitko ima 35 kila i dijagnosticirani CDS, zbog čega joj je, između ostalog, oslabljena mogućnost koncentracije. Pa hodamo, ja momentalno sa štakom.

No, ako je sa psom "s medicinske strane sve u redu", bolje da se više ne miješam. Nažalost, kod naših je vetova na prvu uvijek s psom sve u redu pa sami moramo pronalaziti moguće dijagnoze.

Želim svu sreću i psu i Anyzeni.

P. S. Sjeća li tko reaktivne Đine iz Splita?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:47   #3626
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je velik njezin pas, ali...

Ah... prema onom što je rekla Anyzena (vlasnica) pas je zapravo beba i ima manje od 10 mjeseci, pa mislim da to puno toga govori.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:09   #3627
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Ah... prema onom što je rekla Anyzena (vlasnica) pas je zapravo beba i ima manje od 10 mjeseci, pa mislim da to puno toga govori.
Ne govori ništa o težini. Sitko je sa šest mjeseci imala 28 kila, ostatak je dopunila kad je odrasla, a ni to nije malo.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:24   #3628
Pas ima 18 kg a ja nemam niti 50.
Kad me svom snagom povuče, odletim jer ni ja baš nisam prejaka.
Nije da padam po cesti, ali kad ga uhvati takvo uzbuđenje jako teško ga je kontrolirati. Ja hodam, a on doslovno trci na lajni.
Ima 9 mjeseci. Pubertetlija je, ali zapravo da, još uvijek velika zaigrana beba.
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:35   #3629
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
P. S. Sjeća li tko reaktivne Đine iz Splita?
Ja bih rado znala o čemu se radilo?
Nama je veterinrka, kad sam je pitala za štitnjaču, odmahnula rukom i rekla ma čisto sumnjam da bi bilo to, ali ako baš želite...

Želimo, ali ćemo u drugu ambulantu na pretrage.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 14:23   #3630
Quote:
anyzena kaže: Pogledaj post
Pas ima 18 kg a ja nemam niti 50.
Kad me svom snagom povuče, odletim jer ni ja baš nisam prejaka.
Nije da padam po cesti, ali kad ga uhvati takvo uzbuđenje jako teško ga je kontrolirati. Ja hodam, a on doslovno trci na lajni.
Ima 9 mjeseci. Pubertetlija je, ali zapravo da, još uvijek velika zaigrana beba.
a koja je pasmina?
sorry ako se negdje već spomenulo, pa mi promaklo

edit: sad vidim, odgovarala sam Vam već na drugoj temi, lagotto je u pitanju. I meni je sad sve jasno
lagotti su baš takvi, na specifičan način plahi i senzibilni. I ne bi rekla da su klasični reaktivni psi. Ja sam isto u početku naišla na rektivnost na netu i jako se brinula da je on reaktivan i da to ponašanje ide u tom smjeru. I išla onda u školicu da se socijalizira više itd. I tako je on u KOSSP kad smo došli imao svoje mušice, kad bi došli na teren počeo ludovati i bio preuzbuđen. Kad je nešto novo i uzbudljivo on ludi, skače...:P
No sve je ok ispalo, i jako se popravio s vremenom. A čula sam tu priču i kod drugih vlasnika lagotta..
Meni se čini da njima baš treba da sazriju malo vremena. I jako kuže vaše raspoloženje, kad sam ja rastresena moj isto poludi Dakle smireno samo, što više ga svudje voditi, a ako počne lajati (to moj zna, kad mu se približavaju nepoznati počne lajati, onako kao čuvarski) preusmjerit mu pažnju, zadat naredbu neku, ali glavno smirit situaciju. Iako kažem, usprkos svog truda u socijalizaciji, ja imam osijećaj da je baš bilo stvar vremena, jednostavno da ga prođe pubertet.. Sad opet, svi su individualni psi, takod a nemora ovo isto značiti za vašeg. lako, eto, znam da je kod lagotta baš to specifično dosta i česta stvar
Ako Vam treba još koji savjet slobodno se javite u inbox

Zadnje uređivanje ladytoto : 25.05.2017. at 14:40.
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 15:36   #3631
Quote:
anyzena kaže: Pogledaj post
Pas ima 18 kg a ja nemam niti 50.
Kad me svom snagom povuče, odletim jer ni ja baš nisam prejaka.
Nije da padam po cesti, ali kad ga uhvati takvo uzbuđenje jako teško ga je kontrolirati. Ja hodam, a on doslovno trci na lajni.
Ima 9 mjeseci. Pubertetlija je, ali zapravo da, još uvijek velika zaigrana beba.
Nisam došla nešto specijalno pomoći ali......

povedi nekoga u šetnju da te snima ; ja bih voljela vidjeti videić kako to landrate!




I ovo je bez ikakvih zlih namjera; opis me totalno nasmijao, video bi me još duplo zabavio !
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 16:12   #3632
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Nisam došla nešto specijalno pomoći ali......

povedi nekoga u šetnju da te snima ; ja bih voljela vidjeti videić kako to landrate!




I ovo je bez ikakvih zlih namjera; opis me totalno nasmijao, video bi me još duplo zabavio !
Pa dobro, nije tako uvijek... zna on hodati i kao gospodin izložbeni pas

Šalu na stranu, zna lijepo hodati, ali ne uvijek i to je ono što me ponekad buni.
Mi znamo reći da je kao na baterije. Nekad hoda kao da smo na izložbi, nekad me vuče kao zaprežni pas. Nema pravila i konstante kod njega.
Najčešći scenarij je da hodamo normalnim tempom i odjednom mu nešto puhne i krene navlačiti kao da mu se negdje silno žuri.

Ali da, ovo jučer nakon kiše je bilo van svake pameti, zbilja za neki video
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 16:38   #3633
Radite i dalje s njime, radite i uživajte, što manje se živcirajte......

Jaja često, u toj dobi, a i kasnije ( ovisno o pasmini a uvelike i vlasnicima ) " štetu" rade.


Ne možete vi znati koliko kuja se tjera; a njemu svaka divno zamiriši.


Ili ga jednostavno prebaci; pa dobije adrenalinsko hormonski šus u guzicu.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 18:01   #3634
Quote:
glenn kaže: Pogledaj post
Ja bih rado znala o čemu se radilo?
Đina je bila petogodišnja pekinezerica, ne znam da li čistokrvna, kojoj je prijetila eutanazija jer se lako uzbuđivala, histerično lajala i grizla koga god bi dohvatila. Pod pretpostavkom da je u pitanju loš odgoj i da joj je potrebna resocijalizacija, poslana je u Zagreb, gdje je dobila besplatan trening, nazovimo to tako, te plaćeni smještaj, hranu i zdravstvenu skrb. Glavni je uvjet bio da dođe samcu ili u obitelj bez djece, a svakako i bez životinja. Trenerica je nakon dva-tri sata rad savjetovala detaljne pretrage, sumnjajući da iza takvog ponašanja stoji neki zdravstveni problem. Ni govora, Đina je savršeno zdrava. Nakon godinu dana čula sam je Đina umrla od neke unutarnje bolesti, ne znam više što je bilo - jetra ili bubrezi, mislim da nije bio Addison.

Quote:
Nama je veterinrka, kad sam je pitala za štitnjaču, odmahnula rukom i rekla ma čisto sumnjam da bi bilo to, ali ako baš želite...

Želimo, ali ćemo u drugu ambulantu na pretrage.
Dugo nisam vidjela Konu pa zapravo ne znam zbog čega sumnjaš na štitnjaču, to možemo PM-om, ali Sitko i ja natjerale smo Bojanića da nam napravi sve te pretrage.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 18:08   #3635
Dresura i odgoj pasa - skupna tema (II. dio)

Dina je preslika mog pokojnog pekinezera koji je prerano odvojen od legla i produljio u idilicnu kucicu na jezeru gdje prvih par godina nije vidio nikoga osim svoje ljudske obitelji i vjeverica. Najljepsi pekinezer ikada kojeg nisi smio pomaziti.
Umro od srca s 14g, sve drugo bilo besprijekorno.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 19:26   #3636
Quote:
anyzena kaže: Pogledaj post
Pas ima 18 kg a ja nemam niti 50.
Kad me svom snagom povuče, odletim jer ni ja baš nisam prejaka.
Nije da padam po cesti, ali kad ga uhvati takvo uzbuđenje jako teško ga je kontrolirati. Ja hodam, a on doslovno trci na lajni.
Ima 9 mjeseci. Pubertetlija je, ali zapravo da, još uvijek velika zaigrana beba.
Moja ima 17 kg a ja 46,5kg. Nema te snage ili što god da uđe u nju, da me može tako povući. Nije neki komentar, ali usporedba jeste.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 21:21   #3637
Ekipa, kada bi moga počet sa laganom dresurom aljaškog malamuta?
Dosadašnje pase ne bi prije 8-9 miseci ništa, al pošto bi malamut ka triba bit malo tvrdoglaviji ne znam kad bi počea otprilike sa osnovnim stvarima
scarwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 00:44   #3638
Quote:
scarwin kaže: Pogledaj post
Ekipa, kada bi moga počet sa laganom dresurom aljaškog malamuta?
Dosadašnje pase ne bi prije 8-9 miseci ništa, al pošto bi malamut ka triba bit malo tvrdoglaviji ne znam kad bi počea otprilike sa osnovnim stvarima
Ako je kod tebe, vec si trebao. Osnove poslusnosti se uce od prvog dana.

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 07:14   #3639
Quote:
scarwin kaže: Pogledaj post
Ekipa, kada bi moga počet sa laganom dresurom aljaškog malamuta?
Dosadašnje pase ne bi prije 8-9 miseci ništa, al pošto bi malamut ka triba bit malo tvrdoglaviji ne znam kad bi počea otprilike sa osnovnim stvarima
do puberteta jedino trening takav da što god bilo da bilo kada je u blizini tvojih nogu da je sve super i sve ok a svo zlo koje se može dogodit se može dogodit ako nije uz tebe. zovi ga sa "dođi" samo onda kada si siguran da će doć jer od prije želi doći. to ti je sigurnost da će u budućnosti stabilno slušati zapovjed "dođi" čak i u pubertetu a kamoli kao odrasli pas.

za rad u pubertetu imaš ovdje svakojake trenere koji imaju količinu mišljenja obrnuto proporcionalnu količini znanja ali su ipak bolji nego ništa
pustinja17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 10:21   #3640
Quote:
pustinja17 kaže: Pogledaj post
do puberteta jedino trening takav da što god bilo da bilo kada je u blizini tvojih nogu da je sve super i sve ok a svo zlo koje se može dogodit se može dogodit ako nije uz tebe. zovi ga sa "dođi" samo onda kada si siguran da će doć jer od prije želi doći. to ti je sigurnost da će u budućnosti stabilno slušati zapovjed "dođi" čak i u pubertetu a kamoli kao odrasli pas.

za rad u pubertetu imaš ovdje svakojake trenere koji imaju količinu mišljenja obrnuto proporcionalnu količini znanja ali su ipak bolji nego ništa


Zakon, pogotovo što si to naveo nakon što si dao savjet
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.