Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2013., 11:22   #2001
Molim vas informaciju, ako netko zna - mogu li koristiti faktor osobnog odbitka tokom cijele godine za osobu koja je u svibnju ostala bez posla?

Konkretno, prijatelj ostaje bez posla u svibnju 2012.g i prijavljuje se na burzu gdje ostvaruje pravo na naknadu. Nadalje, hororano je radio ostatak godine i ostvario je godišnji prihod cca 17.000,00 kn.

S obzirom da mu ja popunjavam poreznu prijavu, zanima me mogu li koeficijent 1,00 staviti za svih 12 mjeseci ili samo do svibnja, kada je prekinut radni odnos?

Bila bih vrlo zahvalna za ovaj info, ako netko zna.
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 11:47   #2002
Molila bi brzi odgovor ako netko zna,
Da li u poreznu prijavu na dohodak trebam upisivati naknadu koju sam ostvarila za vrijeme nezaposlenosti u 2012.godinu,u rubriku pod Ukupni iznos primitaka ili samo uvjerenje priložim uz obrazac prijave?

Puno hvala!
valentina33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:16   #2003
BuhaS, stavi čitavu godinu, ukupno 25.600 kn, odnosno do visine dohotka, sav porez treba dobiti natrag

valentina33, ne treba upisivati naknadu sa HZZ, ne treba ni potvrdu nositi ( to se nosi samo u slučaju kad nez.osoba dokazuje da nekom može biti uzdržavani član obitelji)
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:21   #2004
knjiza

Puno hvala
valentina33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:21   #2005
[QUOTE=knjiza;43625092]ire87, žao mi je

nije vezano jedno s drugim, prijava poreza i nosnovana isplata rodiljne naknade; možeš (moraš?, ne pamtim baš) podnijeti pp,
nema veze sa primicima sa HZZO.
a kako razriješiti zbrku,, najbolje pitati na HZZO, pretpostavljam da će tražiti da vratiš dio na koji nisi imala pravo


Ma pokusavala sam ja to odmah rijesiti i zvala ih. Ali sami su si krivi sto im telefon sluzi samo za zvonjavu, a ne za javljanje. Hvala na idgovoru
__________________
''Ono što se čuva duboko pod srcem, ne može se izgubiti smrću''
ire87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:27   #2006
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
BuhaS, stavi čitavu godinu, ukupno 25.600 kn, odnosno do visine dohotka, sav porez treba dobiti natrag
Hvala puno
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:33   #2007
bio sam u poreznoj, i vidjeli su da sam naveden kao olakšica tj. uzdržavani član kod tate, u 2012, a meni su rekli da to ne može tako jer mi prelazi onu cifru od 11.000kn, i rekli da tata podese poreznu prijavu i plati porez, tako nešto, a kod mene se to kao uopće ne isplati ako mislim predat jer će mi se nešto uzeti, pa onda nisam, na njihov savjet. stvar je u tome što je on to još predo u 1. mj. tj. prije nego sam ja dobio IP obrazac, jer nije očekivao da ću premašiti iznos. pa me zanima što on sad konkretno treba da to poništi tj. što znači to što su mi rekli?
Aron. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:39   #2008
tata ti ima pravo na ispravak porezne prijave (u roku 12 od podnošenja, odnosno do donošenja poreznog rješenja i isteka roka žalbe)

jesu oni sigurni da se tebi ne isplati
pošalji podatke na pp
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 13:20   #2009
Bok svima! Evo situacije

Osoba se zaposlila na ugovor o djelu od 9. mjeseca prošle godine i isplaćena joj je plaća za 9,10,11,12 mjesec neto 4X6000=24000kn
Kako je bila prijavljena na kartici od tate, on ju je odjavio s kartice u 8 mjesecu.

Pitanja:
1) Da li se u prijavi kćeri kao osobni odbitak navode samo mjeseci u kojima ima isplate ili svih 12?
2) Da li tata mora prijaviti porez s umanjenim osobnim odbitkom (ona je bila prijavljena kao 1. dijete (ostalo je još dvoje na kartici), onda je valjda umanjeni odbitak 2.20 (1+0,5+0,7) bez nje)
3) Da li tata mora prijaviti porez ako se kao osobni odbitak u prijavi kćeri navedu samo mjeseci kad je odjavljena s kartice (9-12) pa se mogla koristiti kao olakšica tati za prvih 8 mjeseci.

Hvala unaprijed!
tivanjko222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 13:36   #2010
Obzirom da je zaradila više od limita za uzdržavanog člana, tata je ne može koristiti kao poreznu olakšicu u nijednom mjesecu u 2012. i on je skida s olakšice tako da za cijelu godinu piše odbitak samo za dvoje djece, a ona koristi svoju olakšicu od 1-12 mj.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 15:18   #2011
Pozdrav

Ispričavam se na svom pomalo blesavom pitanju, ali jako sam needucirana po pitanju plaćanja poreza pa me zanima o čemu se točno radi. Ja sam studentica i to me se (hvala bogu) još ne tiče, ali jutros sam načula roditelje kako pričaju o tome, i žale se, normalno tko sve i kada mora plaćati porez? znam da je to aktualno uvijek u veljači. zašto osoba koja radi u državnoj službi, redovito prima plaću od koje joj se oduzimaju svi doprinosi, mora sada prijaviti neki porez i platiti ga? Kako funkcionira taj sistem, bi li mi netko mogao jednostavnim jezikom objasniti? zašto se to dešava jednom godišnje, zašto država ne oduzima automatski od plaće porez? Kada ljudi općenito moraju početi plaćati porez?

Hvala na odgovorima!
gasolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 15:23   #2012
Bok,imam jedno-dva pitanja,mislim da nisu toliko teška,za one koji znaju.
Zaposlen sam i prijavljen u dvije firme i sad bih predao poreznu prijavu,mislim da imam obvezu to učiniti,imam 3 djece i sva su prijavljena na mene pošto je supruga nezaposlena.
E sad,malo sam gledao onaj DOH obrazac, pošto sam ih koristio kao olakšicu na plaću kroz čitavu 2102g. da li u rubriku 9.1 osobni odbitak upisujem koef. 1,00 ili 2,2(moj + 3 djece)?
Drugo pitanje ovisi o prvom odgovoru ,ako ih ne navodim kao uzdržavane članove( pošto sam ih koristio kao olakšicu kroz plaću) onda pretpostavljam da ih ne trebam upisati ni na prvu stranicu DOH-a rubrika 2.,gdje se traže podaci o uzdržavanim članovima.?
Zahvaljujem na svim dobronamjernim odgovorima.Svako dobro.
madison is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 15:44   #2013
Quote:
gasolina kaže: Pogledaj post
Pozdrav
zašto osoba koja radi u državnoj službi, redovito prima plaću od koje joj se oduzimaju svi doprinosi, mora sada prijaviti neki porez i platiti ga?
Ako netko ima kao jedini prihod u prethodnoj godini redovnu plaću kao što si navela, ne mora prijaviti porez, niti ga mora platiti jer je već uplaćen sa svakom plaćom. Postoje određena pravila tko mora predati pp, no ljudi uglavnom predaju poreznu prijavu zato jer će imati pravo na povrat poreza po nekoj osnovi.

Porez počneš plaćati kad počneš primati neki prihod koji je oporeziv. U velikoj većini slučajeva, ne trebaš brinuti o plaćanju poreza jer to odrađuje isplatitelj dohotka za tebe - tebi isplati npr. plaću, a državi doprinose, porez i prirez.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 15:49   #2014
Quote:
madison kaže: Pogledaj post
Bok,imam jedno-dva pitanja,mislim da nisu toliko teška,za one koji znaju.
Zaposlen sam i prijavljen u dvije firme i sad bih predao poreznu prijavu,mislim da imam obvezu to učiniti,imam 3 djece i sva su prijavljena na mene pošto je supruga nezaposlena.
E sad,malo sam gledao onaj DOH obrazac, pošto sam ih koristio kao olakšicu na plaću kroz čitavu 2102g. da li u rubriku 9.1 osobni odbitak upisujem koef. 1,00 ili 2,2(moj + 3 djece)?
Drugo pitanje ovisi o prvom odgovoru ,ako ih ne navodim kao uzdržavane članove( pošto sam ih koristio kao olakšicu kroz plaću) onda pretpostavljam da ih ne trebam upisati ni na prvu stranicu DOH-a rubrika 2.,gdje se traže podaci o uzdržavanim članovima.?
Zahvaljujem na svim dobronamjernim odgovorima.Svako dobro.
Odbitak ti je 1,0 + 0,5 + 0,7 + 1,0 = 3,2.
Trebaš ih upisati na prvoj stranici.
Ako ti je žena nezaposlena, zašto i nju ne staviš kao uzdržavanog člana?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 09:23   #2015
Da ,sara4 u pravu si i ženu sam zaboravio napomenuti,a mogao bih staviti i majku ona živi u istom kućanstvu, a nema mirovinu niti ikakvih prihoda. Mislim da bi koef. odbitka sad bio još nešto veći od 3,2 ili se varam?
Hvala na odgovoru.
madison is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 09:41   #2016
Može i ženu i mamu ako nisu imale prihode veće od 10966 u 2012.
U tom slučaju nadodaješ još 2 x 0,5, znači, koef. bi ti bio 4,2.
Moraš ih sve navesti na prvoj stranici.
Za suprugu bi bilo dobro da priložiš kopiju vjenčanog lista, a za mamu kopiju tvog rodnog lista.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 11:04   #2017
Ako umirovljenik prima mirovinu u HR i iz inozemstva (DEU), a HR nema pravo oporezivanja inozemne mirovine prema ugovoru, mora li umirovljenik podnijeti poreznu prijavu? Ulazi li ovaj dohodak, koji se dakle ne oporezuje u HR, u ukupni godišnji dohodak?
Naime, sastavila ja prijavu prema RRIF.ovom obrascu i kad unesem ovo pod inozemni dohodak, zbroji ga u ukupni dohodak, pa mi bude puno veća porezna osnovica i dođe mi na kraju da treba uplatiti dosta poreza?!
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 11:56   #2018
Molim pomoć. Jedna osoba me zamolila da joj napravim poreznu prijavu, ona je u mirovini, i preko ljeta je imala podstanare, turiste, i ima evidenciju o dobitku i uplaćenom porezu. Da li se i gdje to upisuje kod porezne prijave? Puuuno hvala unaprijed!
kadoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 19:06   #2019
Molim pomoć!
1. Ako supružnici imaju 3 djece, 2 djeteta su na očevoj kartici a jedno dijete na majčinoj, koliki faktor majka koristi ( 1,00 za treće dijete ili 0,5 kao prvo dijete)?
2. Može li se u godišnjoj poreznoj prijavi poreza dijete staviti na očevu karticu s time da majka vrati ono što je koristila za isto dijete tokom godine?
3. Majka se 06.09. preselila s PPDS2 u mjesto izvan PPDS , zaključno s kojim mjesecom može koristiti osobni odbitak za područje pos. Drž.skrbi?
Treba li kakav dokument o promjeni prebivališta (adrese)?

Zadnje uređivanje klara6 : 15.02.2013. at 19:23.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 08:18   #2020
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!
1. Ako supružnici imaju 3 djece, 2 djeteta su na očevoj kartici a jedno dijete na majčinoj, koliki faktor majka koristi ( 1,00 za treće dijete ili 0,5 kao prvo dijete)?
2. Može li se u godišnjoj poreznoj prijavi poreza dijete staviti na očevu karticu s time da majka vrati ono što je koristila za isto dijete tokom godine?
3. Majka se 06.09. preselila s PPDS2 u mjesto izvan PPDS , zaključno s kojim mjesecom može koristiti osobni odbitak za područje pos. Drž.skrbi?
Treba li kakav dokument o promjeni prebivališta (adrese)?
1. Ako je jedno dijete na majčinoj poreznoj kartici onda je bio i uvećan osobni odbitak na plaći. Na IP je vdiljivo koliki je koeficijent priznavao poslodavac.
Obično bude najstarije dijete 0,5, srednje 0,7 a najmlađe 1,00.

2. Može.

3. još za 09. mjesec može koristiti olakšicu za PPDS2. Kod takvih promjena uvijek se gleda što je povoljnije za obvzenika.
Ako je majka pri preseljenju, kad je mjenjala i osobnu i ostale dokumente pormjenila i podatke na poreznoj kartici onda ne treba prilagati ništa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:29.