Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 09:32   #221
Quote:
belize kaže: Pogledaj post
Uplaćujem životno osiguranje. U 1. mj sam platila preko uplatnice, onda slijedeća 3 mjeseca su mi skidali sa plaće i to imam u IP obrascu i kako sam ostala bez posla opet sam plaćala preko uplatnice. Kako ću to napisati u poreznoj prijavi? Zahvaljujem na pomoći
Sve pod uplaćene premije osiguranja na drugoj stranici (gdje upisuješ i plaću), samo uplate do 30.6.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 09:33   #222
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Bok Sara,nakon dugog izbivanja zbog bolesti i sa posla pa tako i sa foruma molim te samo da mi potvrdiš da li se što promijenilo u odnosu na prošlu godinu u slučaju da osoba ima samo autorski honorar i plaćeno DZO,nešto mi ispada veliki povrat,hvala ti
Nije se ništa mijenjalo, osim stope s 15% na 12%.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 09:38   #223
Quote:
Ajcoola kaže: Pogledaj post
Molim pomoć oko sljedećeg: imam dva sina studenta koji obojica primaju stipendiju. Mlađi je, slijedom prilika (prijelaz s gradske na državnju stipendiju, državna se počela isplaćivati u trećem mjesecu 2010 retroaktivno za prošle mjesece i iz 2009), u 2010. ukupno primio 11.200 kn od stipendija, što, koliko ja znam, za 400 kn premašuje 10.800 kn koliko je dozvoljeno za uzdržavanog člana. Obojica su prijavljeni na mene kao olakšica za uzdržavane članove. Moram li, zbog mlađeg sina, podnositi prijavu i skinuti ga kao uzdržavanog člana? Drugih prihoda nemam i inače ne bih morao podnositi prijavu.

Vodi li porezna uprava evidenciju o primicima studenata? Drugih prihoda, osim stipendija, nemaju...
Anybody, pls?
Ajcoola is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 11:56   #224
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ako je ugovor prijavljen na poreznoj, onda je porezna poslala rješenje na kućnu adresu gdje se vidi mjesečni dohodak od imovine i imovinskih prava... i prema tome treba popunit poreznu prijavu (OBAVEZNO) pa čak i ako nema ništa poreza za uplatu/povrat... sad kad je bila promjena poreznih stopa, porezna je izdavala nova rješenja i to je također trebalo stić na kućnu adresu...
Zašto misliš da treba podnosiiti poreznu prijavu? Koliko ja znam građani koji su ostvarili dohodk od imovine, a plaćali su porez po rješenju, nisu obvezni podnositi poreznu prijavu.
Od ove godine se moraju iskazati samo dohotci za koje smo obvezni podnjeti prijavu, a ostale ne moramo unositi.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:54   #225
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Imaš ovdje obrazac i tu je čini mi se ok http://www.bonusconsilium2009.hr/
Dobro računa, jedino su pod 9.5.13. (treba pisati: 9.5.12 x stopa prireza) i 9.6.1. (treba pisati: 9.5.12.+ 9.5.13.) upisane krive točke.

Ostalo im od prošle godine
__________________
Kol'ko kapljic - tol'ko let!
Propolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 13:23   #226
Quote:
Propolis kaže: Pogledaj post
Dobro računa, jedino su pod 9.5.13. (treba pisati: 9.5.12 x stopa prireza) i 9.6.1. (treba pisati: 9.5.12.+ 9.5.13.) upisane krive točke.

Ostalo im od prošle godine
Fakat, ali dobro računa
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 13:29   #227
Molim savjet ,
Imamo dvoje djece koje nisu bile prijavljene na nijednoj PK kartici, u 6.mj. prijavljujemo ih na ženinu karticu i sve joj je uredno plaćeno...
Danas uzimam svoj IP obrazac od poslodavca i vidim da su mi obračunavali jedno dijete (koje NIJE na PK kartici), dakle osobni odbitak 2700 umjesto 1800. Radio sam od 4. do 12. mjeseca. Na moj prigovor knjigovotkinja mi reče da moram pisat poreznu prijavu?!?!?, pa da ipak sačekam direktora....

Zanima me, obzirom da je jasno da ne mogu istu olakšicu koristiti dva puta, da li je moguće retroaktivno to promjeniti, i općenito, šta mi je činiti?
Akrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 13:57   #228
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Sve pod uplaćene premije osiguranja na drugoj stranici (gdje upisuješ i plaću), samo uplate do 30.6.
Kužim da uspisujem tamo samo ne kako.. Da li ću ovo što mi je išlo preko plaće napisati normalno kako mi piše u IP kartici, a ovaj ostatak posebno?
belize is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 14:21   #229
Quote:
belize kaže: Pogledaj post
Kužim da uspisujem tamo samo ne kako.. Da li ću ovo što mi je išlo preko plaće napisati normalno kako mi piše u IP kartici, a ovaj ostatak posebno?
Ne. Zbroji jedno i drugo i ukupno upiši u tu kolonu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 15:54   #230
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da treba podnosiiti poreznu prijavu? Koliko ja znam građani koji su ostvarili dohodk od imovine, a plaćali su porez po rješenju, nisu obvezni podnositi poreznu prijavu.
Od ove godine se moraju iskazati samo dohotci za koje smo obvezni podnjeti prijavu, a ostale ne moramo unositi.
neznam kak je kod tebe, ali kod mene se mora... nema veze što recimo nema poreza za uplatu (sve plaćeno), mora se podnijet... ja osobno iskusio na svojoj koži...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 16:00   #231
Quote:
Akrap kaže: Pogledaj post
Molim savjet ,
Imamo dvoje djece koje nisu bile prijavljene na nijednoj PK kartici, u 6.mj. prijavljujemo ih na ženinu karticu i sve joj je uredno plaćeno...
Danas uzimam svoj IP obrazac od poslodavca i vidim da su mi obračunavali jedno dijete (koje NIJE na PK kartici), dakle osobni odbitak 2700 umjesto 1800. Radio sam od 4. do 12. mjeseca. Na moj prigovor knjigovotkinja mi reče da moram pisat poreznu prijavu?!?!?, pa da ipak sačekam direktora....

Zanima me, obzirom da je jasno da ne mogu istu olakšicu koristiti dva puta, da li je moguće retroaktivno to promjeniti, i općenito, šta mi je činiti?
Dali je olakšica za dijete uopće korištena???

u svakom slučaju treba napravit poreznu prijavu sa ispravnim osobnim odbicima ukoliko je kod obračuna korišten viši ili niži iznos os. odbitka od onog stvarnog...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 16:05   #232
Quote:
Akrap kaže: Pogledaj post
Molim savjet ,
Imamo dvoje djece koje nisu bile prijavljene na nijednoj PK kartici, u 6.mj. prijavljujemo ih na ženinu karticu i sve joj je uredno plaćeno...
Danas uzimam svoj IP obrazac od poslodavca i vidim da su mi obračunavali jedno dijete (koje NIJE na PK kartici), dakle osobni odbitak 2700 umjesto 1800. Radio sam od 4. do 12. mjeseca. Na moj prigovor knjigovotkinja mi reče da moram pisat poreznu prijavu?!?!?, pa da ipak sačekam direktora....

Zanima me, obzirom da je jasno da ne mogu istu olakšicu koristiti dva puta, da li je moguće retroaktivno to promjeniti, i općenito, šta mi je činiti?
Obzirom da imaš pravo na povrat (jer nisi radio cijelu godinu), u poreznoj prijavi skini dijete sa sebe. Tako ćeš 'popraviti' grešku računovodstva.

Imate (ti ili žena) pravo koristiti olakšicu na djecu cijelu godinu (osim ako nisu rođena u ovoj godini) pa tako i ispunite porezne prijave. Na kraju vjerujem da ćete imati za povrat.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 21:29   #233
Pozdrav, supruga mi je bila u 2010-oj mjesec dana na trudničkim komplikacijama 1.12. - 31.12. (do komplikacija je šljakala). Da li ima pravo na povrat poreza i što od papira treba nabaviti ? Pretpostavljam, nešto od HZZO-a?
Od firme je već dobila IP obrazac...

Hvala na pomoći
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 21:46   #234
...dodatno, zanimljivo
Na http://www.hzzo-net.hr/pregled_uplata_dopunsko.htm
Meni izbaci 910 KN a suprugi 650 KN premija dopunskog osiguranja za 2010. godinu Ako smo oboje plaćali po 130 mjesečno KN, kako je to moguće

Hm, jel moguće da HZZO gleda uplate do 30.6. pa sam ja preredovno plaćao pa imam 7 mjeseci (7 x 130 = 910) a supruga je kasnila pa ima 5 mjeseci (5 x 130 = 650)

Bezveze...
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 23:16   #235
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, supruga mi je bila u 2010-oj mjesec dana na trudničkim komplikacijama 1.12. - 31.12. (do komplikacija je šljakala). Da li ima pravo na povrat poreza i što od papira treba nabaviti ? Pretpostavljam, nešto od HZZO-a?
Od firme je već dobila IP obrazac...

Hvala na pomoći
IP je dovoljan. Ali u prosincu je primila plaću za studeni (zar ne?) i ispada da je sve osobne olakšice iz mjeseca u mjesec tijekom 2010. koristila. Povrat će sigurno biti zbog uplaćenih premija DZO. Imate tu na temi linkove za obrasce DOH, ubacite podatke i sami se uvjerite.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 09:07   #236
Quote:
Ajcoola kaže: Pogledaj post
Molim pomoć oko sljedećeg: imam dva sina studenta koji obojica primaju stipendiju. Mlađi je, slijedom prilika (prijelaz s gradske na državnju stipendiju, državna se počela isplaćivati u trećem mjesecu 2010 retroaktivno za prošle mjesece i iz 2009), u 2010. ukupno primio 11.200 kn od stipendija, što, koliko ja znam, za 400 kn premašuje 10.800 kn koliko je dozvoljeno za uzdržavanog člana. Obojica su prijavljeni na mene kao olakšica za uzdržavane članove. Moram li, zbog mlađeg sina, podnositi prijavu i skinuti ga kao uzdržavanog člana? Drugih prihoda nemam i inače ne bih morao podnositi prijavu.

Vodi li porezna uprava evidenciju o primicima studenata? Drugih prihoda, osim stipendija, nemaju...
Zar nitko ne zna? Pls?
Ajcoola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 09:16   #237
Quote:
Ajcoola kaže: Pogledaj post
Zar nitko ne zna? Pls?
Ako se stipendije uplaćuju na žiro račun tada imaju uvid jer imaju uvide u sve žiro račune. Isto tako oni koji primaju stipendiju moraju imati popunjen obrazac ST i na zahtjev porezne uprave ga dostaviti tako da kad se sve uzne u obzir taj sin ne bi smio biti korišten kao olakšica
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:07   #238
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ako se stipendije uplaćuju na žiro račun tada imaju uvid jer imaju uvide u sve žiro račune. Isto tako oni koji primaju stipendiju moraju imati popunjen obrazac ST i na zahtjev porezne uprave ga dostaviti tako da kad se sve uzne u obzir taj sin ne bi smio biti korišten kao olakšica
Hvala puno . Moraju li taj obrazac dečki tražiti i ispunjvati sami, ili ga dobivaju od nekog? Dosad ga, kolko se sjećam nisu imali.

Je li moguće da ja uplatim natrag taj "višak" stipendije pa da ne podnosim prijavu?
Ajcoola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:46   #239
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
IP je dovoljan. Ali u prosincu je primila plaću za studeni (zar ne?) i ispada da je sve osobne olakšice iz mjeseca u mjesec tijekom 2010. koristila. Povrat će sigurno biti zbog uplaćenih premija DZO. Imate tu na temi linkove za obrasce DOH, ubacite podatke i sami se uvjerite.
Sorry, ali nije mi sad ništa jasno...
U prosincu je primila plaću za studeni a komplikacije za prosinac je dobila od HZZO-a u siječnju 2011. Što se gledaju samo isplate zapravo?
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:58   #240
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Sorry, ali nije mi sad ništa jasno...
U prosincu je primila plaću za studeni a komplikacije za prosinac je dobila od HZZO-a u siječnju 2011. Što se gledaju samo isplate zapravo?
Da, gledaju se isplate od 1.1. do 31.12.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.