Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2009., 20:28   #1
Rat u Afganistanu (2001-???)

Sjutra,7. oktobra,navrsava se 8 godina od NATO invazije na Afganistan. Ovaj rat,kao i onaj koji su u toj zemlji vodili Sovjeti,odnio je mnogo zivota,u glavnom civilnih zrtava. Zvanicno obrazlozenje Amerike i Zapada za pocetak ovoga rata bilo je rusenje Talibana i postavljanje "demokratske" pro-zapadne vlasti u toj zemlji.

Kao sto rekoh na pocetku,rat gazi 8. godinu a Taliban je svakim danom sve jaci. Nakon invazije NATO-snaga na Afganistan,Taliban je bio gerilska skupina koja je izvodila napade po principu "udari i bjezi" sto se danas nemoze reci za njihov nacin ratovanja protiv NATO-a. Danasnji Talibani skoro svakodnevno ulaze u otvorene sukobe sa svjetskom naj mocnijom vojnom silom. Takav jedan okrsaj se dogodio prije par dana kada je je ubijeno 9 americkih vojnika a 20 afganistanskih vojnika,saveznika NATO-a, zarobljeno. Napad se dogodio u Karmdish-distriktetu,u planinskoj provinciji Nuristan. Ovaj okrsaj je trajao cijeli dan a americki i afganistanski vojnici su kao potporu imali americku avijaciju,koja im po svemu sudeci nije bila od velike koristi.

U zapadnim medijima se sve cesce mogu naci clanci u kojima zapadni vojni i politicki celnici iskazuju bojazan da NATO ocekuje ista sudbina kakvu je dozivio Sovjetski Savez kada je pokrenuo rat u toj zemlji.

Danas je Taliban vojno aktivan na 80% teritorije Afganistana a ogroman dio,neki kazu cak 50% te zemlje,drzi pod svojom stalnom kontrolom.

I sam americki ministar odbrane Robert Gates je prije par dana javno iznio svoju zabrinutost ogromnim usponom Talibana.

General sdruzenih miltinacionalnih snaga (ISAF) Stanley McChrystal , je predvidio totalni fiasko koji ce NATO dozivjeti u roku od godinu dana,ako se u tu zemlju ne posalje znacajan broj vojnika.

Washington Post je dosao do jednog raporta, vezanog za stanje u Afganistanu , kojeg je ISAF-general Stanley McChrystal poslao americkom ministru odbrane Robertu Gatesu. Raport se moze procitati ovdje: RAPORT


Ovi ljudi su polomili mocni Sovjetski Savez,ogromnu vojnu silu koja je parirala zapadu. Kako stvari stoje,izgleda da ce NATO isto proci kao i Sovjeti. Na zapadu se sve cesce rat u Afganistanu naziva Natovim Vijetnamom.

Ako neka TV-kuca uspije snimiti talibanske borce i ti snimci dospiju na nase male ekrane,ili ako ih vidimo na Youtube,ono sto vidimo jesu grupice neurednih odrpanaca zamotanih u nekakve krpice naoruzanih Kalasunima i RPG-ovima. Nikakve pancirke,nikakvi sljemovi. Nikakva avijacija, nikakvi tenkovi.Zbog ovoga mi je tesko da shvatim da su ti ljudi u stanju vojno slomiti i iscrpiti dvije naj mocnije sile koje su ikada na svijetu postojale. Sovjetski Savez i NATO Pakt.

Jednom sam negdje procitao,mislim da je o tome pisao BBC, da talibanski borac sa jednom sakom obicnog brasna i jednom litrom vode,u naj surovnijim uvjetima moze prezivjeti 10 dana.

Ono sto mene zanima i o cemu bih volio prodiskutirati i cuti misljenje drugih,jeste, odakle dolazi tolika snaga kod toga naroda?!

Zamoli bih sve clanove foruma kojima se tema ucini interesantnom ,da napisu svoje misljenje,bez vrijedjanja i nepristojnosti.


Pozdrav
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 20:32   #2
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 21:03   #3
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
Nebih se slozio da su bas NATO-u neprijatelji cijeli narod jer npr. neki skandinavski NATO-vojnik nije isti kao americki NATO-vojnik. Mislim na mentalitet i na ponasanje prema civilima,tj. narodu.

Samo jedna stvar je sigurno istinita:
Civilne zrtve ,za koje su u glavnom odgovorni amerikanci, okrenuli su narod ka saveznistvu sa Talibanima. Narod je glavna logistika talibanske gerile.

Amerikanci su znali da samo zbog jednog "teroriste" cijela sela i naselja pretvore u prah i pepeo i pri tome ubiju na desetine civila svih uzrasta i starosnih dobi. Na to su ih upozoravali i penzionisani ruski generali koji su imali ratno iskustvo iz sovjetsko-afganistanskog rata.

Upozoravali su ih da cine iste greske kao i Sovjeti.

Nego,ti kazes bore se za slobodu i zato napreduju. OK,hajde recemo da je tako. Ali opet, nije dovoljno samo se boriti za slobodu pa nadjacati Nato i Sovjetski Savez. Istorija je puna tragicnih sudbina raznih naroda koji su se borili na slobodu ali im to nije pomoglo protiv vecih i jacih sila.

Jednu stvar sam zaboravio napisati u pocetnom postu,za koju mislim da je veoma bitna. Za vrijeme rata protiv Sovjeta,Taliban (onda se zvao Mujahedin),je imao saveznike u ogromnom broju arapskih zemalja, Pakistana pa cak i USA sto u ovome ratu koji Taliban danas vodi nije slucaj. Pakistan pokrece ogromne ofanzive na talibanska uporista u pogranicnom pojasu a vecina danasnjih arapskih zemalja ima rezime kojima dirigira zapad. Za vrijeme rata sa sovjetima,iz arapskih zemalja je stizala pomoc u svakom pogledu a danas,ako se za ikoga posumnja da ima ikakve veze,ili da simpatise Talibane,ili biva isporucen amerikancima i zavrsi na Guantanamu ili ga proguta neki kazamat u Jordanu,Jemenu ili Saudiji.

Dakle,situacija neuporedivo teza a napredak veoma veliki.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:40   #4
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Samo jedna stvar je sigurno istinita:
Civilne zrtve ,za koje su u glavnom odgovorni amerikanci, okrenuli su narod ka saveznistvu sa Talibanima. Narod je glavna logistika talibanske gerile.
Ne bih se složio. Pogledaj samo brojke za prvu polovicu 2009.
BTW, talibani su prije par dana raznijeli autobus i ubili 30ak ljudi.

Najveći problem su zračni udari na zgrade iz kojih talibani pucaju po vojnicima. Često upadnu u kuću, zarobe obitelj, napadnu NATO i onda popiju Javelin, bombu od 250kg ili 30mm zrno iz aviona ili helikoptera. Zajedno sa civilima.

Narod je glavna logistika talibana, ali samo na krajnjem istoku te Helmandu i Kandaharu. Nekad zato što ih podupiru, nekad zato što ih se boje i ne vjeruju vladi u Kabulu.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 00:44   #5
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
Bore se oni za slobodu uzgajanja maka!
Lako njima sa ovim mlakonjama iz NATO-akoji su došli nepismenim pastirima prodavat zapadne vrednote.Trebao bi doći tovariš Vljadimir Putin koji bi ih sredio po čečenskom receptu za nešto više od nekoliko dana ,a preživjeli talibandići bi mu ljubili dupe,dizali spomenike i zahvaljivali što ih je oslobodio od njih samih i izveo na pravi put.
badday is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 11:48   #6
Quote:
badday kaže: Pogledaj post
Bore se oni za slobodu uzgajanja maka!
Lako njima sa ovim mlakonjama iz NATO-akoji su došli nepismenim pastirima prodavat zapadne vrednote.Trebao bi doći tovariš Vljadimir Putin koji bi ih sredio po čečenskom receptu za nešto više od nekoliko dana ,a preživjeli talibandići bi mu ljubili dupe,dizali spomenike i zahvaljivali što ih je oslobodio od njih samih i izveo na pravi put.
Mislim da pojedinci ovdje diskutiraju emocijama a ne cinjenicnim stanjem.
Prije ovoga rata,na teritoriju koji je kontrolirao Taliban,proizvodnja droge je bila totalno iskorijenjena. Jedino u dijelu zemlje koji je kontrolirala Sjeverna Alijansa,koju je finansirao zapad,proizvodnja opijuma je uspjesno cvjetala.

Putin ?? Jeli mislis da se nacin ratovanja starih sovjetskih tavarisha razlikovao od Putinovog ??
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:02   #7
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Prije ovoga rata,na teritoriju koji je kontrolirao Taliban,proizvodnja droge je bila totalno iskorijenjena. Jedino u dijelu zemlje koji je kontrolirala Sjeverna Alijansa,koju je finansirao zapad,proizvodnja opijuma je uspjesno cvjetala.
Nije točno.

Ovo je UNODC izvještaj o proizvodnji opijuma u Afganistanu za 2007. godinu kada je ona bila najveća ikad zabilježena.

Na str. 9 imaš grafikon iz kojeg se lijepo vidi kolika je bila površina pod makom, a na str. 12 procijenjenu proizvodnju opijuma.

Talibani su došli na vlast 1996, a proizvodnja opijuma je zabranjena u ljeto 2000. godine. I to nakon žetve Na kartama se također vidi gdje se opijum najviše uzgaja. A ti pogledaj tko te pokrajine kontrolira

Sažetak stanja za 2009 je objavljen, pa tko želi može pogledati.

Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Talibanska vlast je bila daleko od slobode,ali je cinjenica da ljudi,narod Afganistana,posebice zene,danas kukaju za talibanskom vlascu.

Unistavanje Budistickih spomenika jeste bio barbarski cin,u to nema sumnje. Ali jeli to jedno mjerilo kojim se talibani mogu okarakterisati primitivnijima od ostatka svijeta??
Mislim da nemamo više o čemu razgovarati.

Slike su odvratne, tko želi neka klikne.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:41   #8
http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=no&js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.af tenpost

Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Nije točno.

Ovo je UNODC izvještaj o proizvodnji opijuma u Afganistanu za 2007. godinu kada je ona bila najveća ikad zabilježena.

Na str. 9 imaš grafikon iz kojeg se lijepo vidi kolika je bila površina pod makom, a na str. 12 procijenjenu proizvodnju opijuma.

Talibani su došli na vlast 1996, a proizvodnja opijuma je zabranjena u ljeto 2000. godine. I to nakon žetve Na kartama se također vidi gdje se opijum najviše uzgaja. A ti pogledaj tko te pokrajine kontrolira

Sažetak stanja za 2009 je objavljen, pa tko želi može pogledati.



Mislim da nemamo više o čemu razgovarati.

Slike su odvratne, tko želi neka klikne.

Ja sam vec rekao da su Talibani bili daleko od demokratskog rezima,ali je cinjenica da danasnje vodje koje upravljaju tom zemljom,a koje podrzava zapad,su daleko gore za stanovnistvo te zemlje,od Talibana.

Ovo se posebice odnosi na zene koje danas nemaju ama bas nikakvu zastitu. Za vrijeme Talibana,zene koje su bile "prikladno obucene" su bile sigurne da ih se nece oteti i silovati,ili ti pak prodati u neki bordel,kojih danas ima i previse u toj zemlji.

Ovo je clanak iz norveskog lista Aften Posten (Vecernja Posta) koji pise na ovu temu. Posto ovdje sigurno niko nezna norveski,koristio sam Google prevodilac. Nije bas gramaticki ispravno ali se moze skuziti o cemu se radi. Sugovornica novinara autora ovoga clanaka je zena predsjednica zenske organizacije RAWA iz Afganistana. Izvolite procitati.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 08:19   #9
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
slobodu? zar je talibanska vlast bila sloboda? od kamenovanja do uništavanja budističkih spomenika...

snaga talibana dolazi iz zastrašivanja i manipulacije
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:01   #10
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
slobodu? zar je talibanska vlast bila sloboda? od kamenovanja do uništavanja budističkih spomenika...

Talibanska vlast je bila daleko od slobode,ali je cinjenica da ljudi,narod Afganistana,posebice zene,danas kukaju za talibanskom vlascu.

Unistavanje Budistickih spomenika jeste bio barbarski cin,u to nema sumnje. Ali jeli to jedno mjerilo kojim se talibani mogu okarakterisati primitivnijima od ostatka svijeta??

Nisuli na podrucju EX-YU unistavani spomenici na sve strane ?? Crkve dzamije,katedrale ?? Cesto prepune ljudi,pretvarane su u klaonice. Mislim,prvo se okrenimo oko sebe.

Nijeli NATO srusio na stotine kulturoloskih spomenika u starom Babilonu ??


Mislim,kako kod nas narod kaze,krivo sjedi-pravo reci ....
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 23:19   #11
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Bore se za slobodu. NATO-u nisu neprijatelji samo gerila, vec skoro sav narod.
Za boldano ide ovo
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 01:42   #12
Quote:
tanki7 kaže: Pogledaj post
Za boldano ide ovo

Jasno je što je za islamofašista sloboda, sloboda da životinjski tretira žene i djecu. Talibani su ljuti što im se ne dopušta da drže žene kao koze, bez ikakvih prava, i zato ubijaju na tržnicama, sakate, postavljaju bombe, raznose u zrak djecu, jer su žene dobile veća prava od koza, i to ne mogu podnijeti. Njihova cijela politika se temeljila na diskriminaciji i ponižavanju 50% stanovništva, i zato su tako frustrirani. Zato napadaju po Pakistanu i Afganistanu, Phil je dobro opisao te seksualne frustracije. Oni koji ih simpatiziraju, također te frustracije dijele, jer je to temelj njihove politike, ponižavanje žena, to je bit onoga za što se bore talibani i jedini razlog da ih netko podržava. Treba li pisati da je temelj talibanske politike zabrana liječenja žena, zabrana školovanja, zabrana izlaska iz kuće? Da, taliban daje veća građanska prava kozi, kozu se smije odvesti veterinaru. Ženu ne.

Zadnje uređivanje Kanzas : 11.10.2009. at 02:03.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 10:15   #13
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Jasno je što je za islamofašista sloboda, sloboda da životinjski tretira žene i djecu. Talibani su ljuti što im se ne dopušta da drže žene kao koze, bez ikakvih prava, i zato ubijaju na tržnicama, sakate, postavljaju bombe, raznose u zrak djecu, jer su žene dobile veća prava od koza, i to ne mogu podnijeti. Njihova cijela politika se temeljila na diskriminaciji i ponižavanju 50% stanovništva, i zato su tako frustrirani. Zato napadaju po Pakistanu i Afganistanu, Phil je dobro opisao te seksualne frustracije. Oni koji ih simpatiziraju, također te frustracije dijele, jer je to temelj njihove politike, ponižavanje žena, to je bit onoga za što se bore talibani i jedini razlog da ih netko podržava. Treba li pisati da je temelj talibanske politike zabrana liječenja žena, zabrana školovanja, zabrana izlaska iz kuće? Da, taliban daje veća građanska prava kozi, kozu se smije odvesti veterinaru. Ženu ne.

Da su Talibani primitivni,u to nema sumnje. Ali,cinjenica je da u danasnjem Afganistanu koji je pod kontrolom vlasti koje je zapad doveo na vlast i koje zapad smatra svojim saveznicima,zene kukaju za Talibanima i njihovom vlascu.

Britanska novinarka Yvonne Ridley je na svojoj kozi osjetila svu surovost koju su Talibani spremni iskazati prema jednoj zeni. 2001. godine ova britanka je bila zarobljena od strane Talibana. Sama cinjenica da je zena,zapadnjacki obucena a uz to i britanka,njen zivot u talibanskom zarobljenistvu je pretvorila u pakao.


Ovdje mozete procitati Observerov interview sa Yvonne Ridley (u koliko imate slabo srce ili ste osjetljivi,bolje je ne citati).
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 13:33   #14
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Ali,cinjenica je da u danasnjem Afganistanu koji je pod kontrolom vlasti koje je zapad doveo na vlast i koje zapad smatra svojim saveznicima,zene kukaju za Talibanima i njihovom vlascu.
A ti to znas iz osobnog iskustva sto jedna Afganistanka zeli, to su ti afganistanske zene osobno sapnule na uho? Koje sve idiotarije covjek nece proscitati od dzihadlija iz susjedne nam BiH, a sve u svrhu obrane svega muslimanskog. Koja patetika.
DUB 21˝ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 10:43   #15
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Jasno je što je za islamofašista sloboda, sloboda da životinjski tretira žene i djecu. Talibani su ljuti što im se ne dopušta da drže žene kao koze, bez ikakvih prava, i zato ubijaju na tržnicama, sakate, postavljaju bombe, raznose u zrak djecu, jer su žene dobile veća prava od koza, i to ne mogu podnijeti. Njihova cijela politika se temeljila na diskriminaciji i ponižavanju 50% stanovništva, i zato su tako frustrirani. Zato napadaju po Pakistanu i Afganistanu, Phil je dobro opisao te seksualne frustracije. Oni koji ih simpatiziraju, također te frustracije dijele, jer je to temelj njihove politike, ponižavanje žena, to je bit onoga za što se bore talibani i jedini razlog da ih netko podržava. Treba li pisati da je temelj talibanske politike zabrana liječenja žena, zabrana školovanja, zabrana izlaska iz kuće? Da, taliban daje veća građanska prava kozi, kozu se smije odvesti veterinaru. Ženu ne.
Bravo! Dijelimo isto gnušanje prema tom ljudskom smeću!
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 21:56   #16
A jel ti znaći išta činjenica da Amerika nijedan "pravi" rat od drugog svjetskog nije dobila? A nije to samo zato jer su ameri pičkice...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 22:27   #17
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A jel ti znaći išta činjenica da Amerika nijedan "pravi" rat od drugog svjetskog nije dobila? A nije to samo zato jer su ameri pičkice...

Neznam zbog cega Amerika nije dobila niti jedan rat od ww2 ali znam da ovdje ne ratuje samo Amerika vec i Njemacka,Francuska,Britanija,Italija,Kanada, Skandinavske zemlje.Ukratko receno,citavi mocni zapad + mnostvo manjih,manje utjecajnih zemalja, okupljenih,zajedno sa spomenutim velesilama, u organizaciju koja se zove NATO.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:02   #18
Quote:
Shahab3 kaže: Pogledaj post
Neznam zbog cega Amerika nije dobila niti jedan rat od ww2 ali znam da ovdje ne ratuje samo Amerika vec i Njemacka,Francuska,Britanija,Italija,Kanada, Skandinavske zemlje.Ukratko receno,citavi mocni zapad + mnostvo manjih,manje utjecajnih zemalja, okupljenih,zajedno sa spomenutim velesilama, u organizaciju koja se zove NATO.

Taj rat u Afganistanu je jako cudan rat. I mislim da je svima koji ozbiljnije razmisljaju o tome, biva jasno da je nemoguce postici neku "pobjedu" NATO-a. Ne samo da se ne stisavaju sukobi u Afganistanu, nego su se preselili i u susjedni Pakistan.
Opcenito, promatrajuci zbivanja u islamskim drzavama, dolazi do sve jasnijeg radikaliziranja drustva. S obzirom na drustvene i socijalne uvjete u kojima zive oni najobicniji gradani tih zemlja,nije ni cudo da ce se uvijek moci regrutirati jako dobar broj "boraca za islam" i "protiv zapadnjackog imperijalizma".

Ono sto je najzanimljivije u tim sukobima je, tko stoji financijski iza tih, kako talibanskih, tako i ostalih slicnih skupina. Jer ocito da je potrebna velika kolicina novca, da bi se moglo finacirati naoruzanje, organizirati komunikaciju izmedu pojedinih grupa, logistika,....pa i propaganda za regrutiranje novih clanova....
Mislim da Amerima i nije toliko stalo do okonacnja tih sukoba. "Borba za demokraciju" i "protiv terorizma" su parole za medije... A koji su stvarni interesi, tesko je reci sa sigurnoscu, te mozemo samo nagadati. Kada je u pitanju bio Kuvajt, pa kasnije i Irak...jasno je, da je tada Ameriku privlacila nafta.
Koji su stvarni interesi u Afganistanu?...Imam utisak da tu i tamo NATO-ovci "pokrecu koju vojnu akciju", ali da je najveci sukobu u stvari izmedu lokalnog i podjeljenog stanovnistva.
Lagos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 04:08   #19
Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Taj rat u Afganistanu je jako cudan rat. I mislim da je svima koji ozbiljnije razmisljaju o tome, biva jasno da je nemoguce postici neku "pobjedu" NATO-a.
Po mom misljenju NATO se u Afganistanu nalazi u skroz nezavidnoj poziciji. Kao sto neko rece,vrijeme radi za Talibane. Zapadne zemlje,posebice evropske zemlje,postaju umorne od toga rata i narod hoce svoju vojsku vratiti doma. Nedaj boze da su Talibani ubili za jedan dan 9 danskih ili norveskih vojnika. Cijela Danaka i Norveska bih izasla na ulice i trazila momentalno povlacenje. Znam da ove dvije pomenute zemlje nisu toliko znacajne,bar ne po ljustvu, u ovome ratu u Afganistanu,ali za samu Ameriku,za one koji zagovaraju rat,jesu jer je njima bitno da je sa njima sto vise nacija.


Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Ne samo da se ne stisavaju sukobi u Afganistanu, nego su se preselili i u susjedni Pakistan.Opcenito, promatrajuci zbivanja u islamskim drzavama, dolazi do sve jasnijeg radikaliziranja drustva. S obzirom na drustvene i socijalne uvjete u kojima zive oni najobicniji gradani tih zemlja,nije ni cudo da ce se uvijek moci regrutirati jako dobar broj "boraca za islam" i "protiv zapadnjackog imperijalizma"..
Da,tacno. Radikalizacija islamskog svijeta je stvarno ogromna. Ali zasto je to tako? Evo prije par dana sam citao u jednim skandinavskim novinama jedan clanak o izvjestaju Richarda Goldstona,juznoafrickog sudca (inace Jevreja) koji je vodio UN-ov tim koji je istrazivao izraelske zlocine u napadu na gazu.

Na 574 strane ovoga izvjestaja je dokumentovano sta se stvarno dogodilo u Gazi. UN-ova organizacija za ljudska prava je trebala da na svom zasijedanju u Ženevi prosloga tjedan glasovati o rezoluciji za osudu Izraela.Zatim je ova rezolucija trebala da se proslijedi Vijecu Sigurnosti UN-a ali je proces blokiran,tj. odgodjen za mart 2010. Jeli znas ko je blokirao rezoluciju koja bi osudila izrael?? Blokirala je "palestinak samouprava" tj Mahmoud Abbas i neke arapske zemlje. To su vjerovatno Saudijska Arabija,Emirati, Kuwait i jos neke koje zapad racuna svojim saveznicima.
Sta se iz ovoga da zakljuciti? Da rezimi u tim drzavama nisu izabrani od svog naroda vec da su izabrani i podrzani od zapada. Ovdje sam se malo udaljio malo od teme,od Afganistana i Talibana,ali od prilike situacija je skoro identicna u vecini muslimanskih zemalja,ne samo na bliskom istoku vec uopste. Mozda je Afganistanski susjed Pakistan naj kriticniji po ovom pitanju.

Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Ono sto je najzanimljivije u tim sukobima je, tko stoji financijski iza tih, kako talibanskih, tako i ostalih slicnih skupina. Jer ocito da je potrebna velika kolicina novca, da bi se moglo finacirati naoruzanje, organizirati komunikaciju izmedu pojedinih grupa, logistika,....pa i propaganda za regrutiranje novih clanova.
Narod,obicni ljudi. Novci se kupe na svakom koraku. Mada rezimi to pokusavaju da sprijece,u cemu dosta uspijevaju,ali sigurno dosta i procuri vanka. Ako zapad ima potpunu kontrolu nad rezimima,nema nad narodom.


Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Mislim da Amerima i nije toliko stalo do okonacnja tih sukoba. "Borba za demokraciju" i "protiv terorizma" su parole za medije... A koji su stvarni interesi, tesko je reci sa sigurnoscu, te mozemo samo nagadati.
Neznam,samo kazu da jednu drzavu nista ne iscrpljuje kao rat. Koliko Ameriku taj rat kosta,nije mi poznato. Sto se tice interesa,moze biti jedino strateski. Nafte nema. Mozda se ovim ratom trebao "utrijeti" teren za neka nova,veca i teza osvajanja. Irak pun amera sa jedne a Afganistan isto tako pun amera sa druge strane. U sredini Iran. Jedna od naj mocnijih muslimanskih zemalja.Neuporedivo jaca od Iraqa ili od Talibana. Svakim danom sve utjecajnija u regionu a uz to ne bas prijateljski naklonjena israelu i USA. O naftnim i plinskim bogastvima da i nepricam.
Shahab3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 01:52   #20
Quote:
Lagos kaže: Pogledaj post
Taj rat u Afganistanu je jako cudan rat. I mislim da je svima koji ozbiljnije razmisljaju o tome, biva jasno da je nemoguce postici neku "pobjedu" NATO-a.

Zamisli kakav bi rezultat proizasao iz rata gdje bi talibani imali podjednako ili skoro podjednako kvalitetno i mnogobrojno oruzje kao i "saveznici" na celu sa amerima??

Mislim da je to sasvim dovoljno da se prezentuje trenutna moc talibana na Afganistanskom tlu. Ima jedna divna stvar koja vodi te ljude.

Kazu, mi nemamo nista izgubiti...ako pobjedimo imamo slobodu, a ako poginemo imamo Dzennet (Raj).

Zadnje uređivanje necko_sa : 12.10.2009. at 02:04.
necko_sa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.