Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2004., 10:09   #121
Quote:
Taroth kaže:
jes... a sto ako je tebe netko tuzio a ti radis kao skladistar u propalom Diokomu?
Ako je spor radni - treba biti samo član sindikata te je pravna zaštita besplatna.

Za ostalo - treba uvesti mogućnost "pravnog osiguranja" kao što postoji zdravstveno osiguranje. Lijepo se uplaćuje u fond koji onda plaća pravnu zaštitu kada zatreba.
Vojky is offline  
Old 13.07.2004., 10:14   #122
Quote:
Vojky kaže:
Tu se slažem - odvjetnici nude usluge kao i ostali.

Zabrana reklamiranja je vrst zaštite starijih i etabliranih odvjetnika - koji imaju utjecaj u Komori. Ovako mlađi odvjetnik često u praksi ne može otvoriti ured - jer nema šanse da mu dođu stranke, već mora ići raditi za veliki ured.
jedino što ja mislm da bi si odvjetnici trebali konkurirati i cijenama.
Netko je već rekao da bi se eventualna naknada troškova mogla riješiti nekakvim paušalom (propisanom tarifom), a ti si uzmi odvjetnika po kojoj hoćeš cijeni...
iwoa is offline  
Old 13.07.2004., 10:24   #123
Quote:
iwoa kaže:
jedino što ja mislm da bi si odvjetnici trebali konkurirati i cijenama.
Netko je već rekao da bi se eventualna naknada troškova mogla riješiti nekakvim paušalom (propisanom tarifom), a ti si uzmi odvjetnika po kojoj hoćeš cijeni...
Postoje neki razlozi zbog kojih to nije tako i zbog kojih tarife postoje u svim nama pravno bliskim državama.

Ne znam za pravni sustav, pogotovo u Europi, koji omogućava slobodno formiranje cijena na takav način (osim rada na postotak uspjeha u parnici, koji je isto ograničen), niti je itko od novinara koji su ovih tjedana to pregledavali naišao na takav primjer.

Vidio sam da su neke cijene sada logičnije nego prije - npr. davanje pravnih mišljenja (pismenih) je ovisno o vrijednosti spora, nije više isto za zaoranu oranicu i spajanje dioničkih društava.
Vojky is offline  
Old 13.07.2004., 10:39   #124
Quote:
Vojky kaže:
Postoje neki razlozi zbog kojih to nije tako i zbog kojih tarife postoje u svim nama pravno bliskim državama.

Ne znam za pravni sustav, pogotovo u Europi, koji omogućava slobodno formiranje cijena na takav način (osim rada na postotak uspjeha u parnici, koji je isto ograničen), niti je itko od novinara koji su ovih tjedana to pregledavali naišao na takav primjer.

Vidio sam da su neke cijene sada logičnije nego prije - npr. davanje pravnih mišljenja (pismenih) je ovisno o vrijednosti spora, nije više isto za zaoranu oranicu i spajanje dioničkih društava.
Ako je to tako, onda na vama (odvjetnicima) ipak leži nekakva odgovornost za tako visoke cijene.
Imam svakaodnevno priliku uspoređivati standard u Njemačkoj s hrvatskim, ako već to tako moram reći. Milsim da razčike ni maloj djeci ne treba tumačiti...
iwoa is offline  
Old 13.07.2004., 10:56   #125
Quote:
iwoa kaže:
[B]Ako je to tako, onda na vama (odvjetnicima) ipak leži nekakva odgovornost za tako visoke cijene.
Cijene određuje Komora. Ja odvjetničke usluge plaćam kao i svaki drugi građanin Hrvatske.

Quote:
Imam svakaodnevno priliku uspoređivati standard u Njemačkoj s hrvatskim, ako već to tako moram reći. Milsim da razčike ni maloj djeci ne treba tumačiti...
Cijene odvjetničkih usluga - barem ako je vjerovati HTV-u - više su u Njemačkoj nego u Hrvatskoj.

Govorim o odnosima cijena - u Njemačkoj, Švicarskoj i da ne spominjemo SAD, odvjetnici su izrazito dobro plaćeni. Po dosadašnjem, sat rada odvjetnika kod nas je bio višestruko jeftiniji od sata rada servisera za automobile.

Intelektualne usluge jednostavno koštaju: odvjetničke, liječničke, dizajnerske i na to se treba naviknuti.
Vojky is offline  
Old 13.07.2004., 11:14   #126
Quote:
Vojky kaže:
Cijene određuje Komora. Ja odvjetničke usluge plaćam kao i svaki drugi građanin Hrvatske.



Govorim o odnosima cijena - u Njemačkoj, Švicarskoj i da ne spominjemo SAD, odvjetnici su izrazito dobro plaćeni. Po dosadašnjem, sat rada odvjetnika kod nas je bio višestruko jeftiniji od sata rada servisera za automobile.

Nemam auto, pa jel, ne znam jel onda nemam ni pojma...

ali imala sam posla s odvjetnikom prije donošenja novih tarifa i mogu samo reći da me je jedan običan tipski ugovor došao nešto manje od €500. Na to nije mogao utrošiti više od 3 sata , na sud nije morao ići.
Vodoinstalater mi je uzeo toliko za 3 dana rada, keramičar duplo manje za 5 dana rada...
iwoa is offline  
Old 13.07.2004., 19:23   #127
Quote:
Vojky kaže:

Vidio sam da su neke cijene sada logičnije nego prije - npr. davanje pravnih mišljenja (pismenih) je ovisno o vrijednosti spora, nije više isto za zaoranu oranicu i spajanje dioničkih društava.
Da li bi davanje misljenja trebalo imati veze sa vrijednošću spora?
Da li se to odvjetnika tiče zapravo?
Kome se onda treba dokazati vrijenost toga?

to je kao da meni netko naruci program da mu napravim, a ja mu umjesto 5.000 eur, zaracunam 50.000 jer ce vrtiti na 10 kompjutera... u ovom slucaju se radi u mom autorskom djelu, i autorskom ugovoru, pa je narucitelj vlasnik toga.

Analogija bi se mogla prenijeti na odvjetnike... posto rade za narucitelja, on je vlasnik njihovog rada, te mu odvjetnik naplacuje samo svoj trud (satnicu)
Taroth is offline  
Old 15.07.2004., 17:30   #128
hm žao mi je što do sada niste razmotrili problem i sa jedne druge perspektive a to je da će povećanje odvjetničkih usluga neminovno utjecati na povećanje korupcije i odlazak kvalitetnih ljudi iz pravosuđa (pravnika iz državnih službi)

kao što znate veliki broj odvjetnika (većinom zahvaljujući političkim vezama) pruža usluge gradovima općinama, ministarstvima, državi odnosno tijelima koje se financiraju iz džepova poreznih obve4znika
ti odvjetnici koji su i do sada previše dobivali sada će dobivati višestruko viiše ( a u mnogim slučajevima ne radi se o složenim pravnim pitanjima tako je jedan odvjetnbik iz rijeke (čitao sam u novomlistu neznam ako je istina dobivao s naslova uknjižbe zemljišta 10 000 EUra mjesečno koliko će tek sada dobivati a s tim novcima rijeka bi mogla zaposlit 10 pravnikakoji bi taj posao isto tako kvalitetno radili)
e sad što mislite kako će se ponašati sposobni prsavnici - suci, državni odvjetnici itd, što im preostaje ići u privatnike (država gubi kvalitetne ljude), uzimati mito (što je svakako neprihvatljivo) ili umrjeti od stresa na poslu dok iso vrijeme ta ista država koja njih plaća nekim odvjetnicima pruža usluge po astronomskim cijenama
pazite to je vrlo ozbiljni problem, tipa koliko je dobio odvjetnik grada zagreba za slučaj zagrebčanke a ništa nije napravio,

hrvatska je visoko korumpirana država a ovakvi otezi samo će to pospješiti

a grozim se nekih izjava na forumu koji nas žele uspoređivati sa SAD, oprostite ali mislim da nam država u kojoj osobi koja padne na cesti neće pomoći ako nema plaćeno osiguranje ne treba biti primjer,
mislim da neka socijalna prava ne treba zaboraviti (napominjem da nisam za ideju da smo svi jednaki jer nismo, i intelektualni rad i stručnjake treba nagraditi, ali ne na temelju monopola)

osobno sam protiv ove odluke jer znam da iz nje neće ništa dobro izaći iako ću možda imati osobne koristi iz nje jer sam pravničke profesije, ali ipak sam prije svega čovjek i to želim ostati jednom riječju osuda i gnušanje
__________________
www.akcijamladih.org
frko is offline  
Old 16.07.2004., 00:24   #129
frko, ja eto bez texta ostao.
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 16.07.2004., 08:49   #130
prije 3 god izgubio sam 35000 eura zbog odvjetnika jel¨ me je ubjeđivao da dobivamo parnicu, da je to sigurna stvar a ja sam se htio nagodit. Izgubio bi samo 10000 eura i smanjio sudske troškove sa 5 na 2 god suđenja. šta je najgore on je otišao radit u državni ured tako da nismo kod njega ni bili u vrijeme zadnjeg ročišta. šta ćete mi sad pametno reć.
delmariachi is offline  
Old 16.07.2004., 09:11   #131
Quote:
prije 3 god izgubio sam 35000 eura zbog odvjetnika jel¨ me je ubjeđivao da dobivamo parnicu, da je to sigurna stvar a ja sam se htio nagodit. Izgubio bi samo 10000 eura i smanjio sudske troškove sa 5 na 2 god suđenja. šta je najgore on je otišao radit u državni ured tako da nismo kod njega ni bili u vrijeme zadnjeg ročišta. šta ćete mi sad pametno reć.
dobro si proša..
po novome bi izgubio duplo više..
nn-st1 is offline  
Old 16.07.2004., 10:16   #132
Quote:
frko kaže:
[B]hm žao mi je što do sada niste razmotrili problem i sa jedne druge perspektive a to je da će povećanje odvjetničkih usluga neminovno utjecati na povećanje korupcije i odlazak kvalitetnih ljudi iz pravosuđa (pravnika iz državnih službi)
Pa, dosta ih je već i otišlo...

Neka povećaju plaće, daju dodatke na pravosudni i ljudi će radit. Kadrove treba plaćati (to se odnosi na sve struke), a ne VSS savjetnicima davati 4000 kuna. Daš ljudima 10.000 pa vidi kako će se dobri kadrovi javljat.

Quote:
kao što znate veliki broj odvjetnika (većinom zahvaljujući političkim vezama) pruža usluge gradovima općinama, ministarstvima, državi odnosno tijelima koje se financiraju iz džepova poreznih obve4znika
To se zove neprimjereno trošenje sredstava poreznih obveznika - državna uprava ima Državno odvjetništvo koje treba štititi njihove interese (a usluge istog može koristiti i lokalna samouprava), a ne angažirati odvjetnike, osim baš izuzetno. Već je i Državna revizija rekla svoje u svezi angažiranja odvjetnika za rad za državu - ali nisam vidio da je netko od prozvanih koalicijskih ministara bio smjenjen u svezi toga.

Što se lokalne tiče - država se ne smije previše petljati u njihov rad. Ali, tu je problem sasvim drugi - kod nas gradonačelnik siromašnog grada kupi Mercedes od preko 500.000 kuna (jednom Splitu je bio dosta Passat od 170.000) i - nikom ništa. Istina, u istom gradu su se žene organizirale - i prikupljaju pomoć za vrtić, jer nema ni osnovnih uvjeta za rad, umjesto da demonstriraju ispred gradskog vijeća dok barem pola vijećnika ne da ostavke kako bi se respisali novi izbori. Građani bi trebali pitati zašto ne koriste usluge Državnog odvjetništva (koliko je god to moguće!), umjesto skupih odvjetnika.

Zakon o državnom odvjetništvu:

"nadležna državna odvjetništva:

– mogu na temelju posebne punomoći zastupati u građanskim i upravnim predmetima pravne osobe u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske, te jedinice lokalne samouprave i područne (regionalne) samouprave, kada je to s obzirom na predmet postupka opravdano, a u slučaju da nadležni državni odvjetnik odbije punomoć, izvijestit će o tome višega državnog odvjetnika koji će donijeti konačnu odluku,"



Quote:
e sad što mislite kako će se ponašati sposobni prsavnici - suci, državni odvjetnici itd,
Sposobni ljudi generano idu tamo gdje ih se bolje plati. Državnu upravu je zadnjih par godina napustilo dosta vrlo kvalitetnih kadrova, upravo zbog uravnilovke i malih plaća koje NE OVISE o rezultatima rada. Naravno da se to osjeća - ali lijek je jednostavan: više platiti ljude koji kvalitetno rade svoj posao, a ne kukati kako nema kvalitetnih pravnika, informatičara, ekonomista, prevoditelja...
Vojky is offline  
Old 16.07.2004., 11:25   #133
Quote:
Vojky kaže:
Neka povećaju plaće, daju dodatke na pravosudni i ljudi će radit. Kadrove treba plaćati (to se odnosi na sve struke), a ne VSS savjetnicima davati 4000 kuna. Daš ljudima 10.000 pa vidi kako će se dobri kadrovi javljat.
Bravo! :klap:

Prvo treba nekome uzeti da bi se drugome dalo. Objasni ti ovome koji ima 3000Kn plaću zašto tamo neki službenik na sudu ima 10000Kn plaću, a parnica mu se vuče već par godina.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Old 16.07.2004., 15:44   #134
ima li ovdje netko da je uzeo staru i novu tarifu i usporedio iste?
mislim da se diglo puno prašine oko onih par gluposti koje su pisale po novinama, a koje u praksi neće značiti ništa.

Po meni će nova tarifa teže pasti osiguranjima, koja plaćaju troškove po presudama, a možda ih natjerati (pogotovo neke) da izbjegavaju sporove, iako sumnjam u to.

Povećane su tarife za smetanja posjeda, kojih ionako ima previše, i za paušalne stvari tipa razvod, radni odnosi i to za duplo.

Za predmete veće vrijednosti po novoj tarifi nagrada ispada manja, što naravno, ni u jednim novinama nije pisalo...
dr. Szmola is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.