Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2007., 14:09   #201
OTVARANJE OBRTA

Dobar dan,

zelim da otvorim obrt. Trgovina i usluge!

Sta mi je potrebno sve za to? U njemackoj sam zavrsijo za Autolakirera i imam diplomu.

Postoji li u hrvatskoj neka agencija koja tu cijelu papirologiju obavlja? Ako postoji ili ako netko zna kako i kome se trebam obratitii sta mi je sve potrebno bilo bi mi jako drago da napise mail na ***OBRISAN E-MAIL***

Zahvaljujem se unaprijed!

Pozdrav Vlado

Zadnje uređivanje Zafashan : 04.09.2007. at 19:00. Reason: Ne dopuštaju se postanje privatnih e-mailova, koristi PM.
 
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:49   #202
Možeš provjeriti na stranicama www.hitro.hr
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 13:05   #203
Zajednički obrt ili nešt drugo...

Neznam dal već postoji tema, ali eto trebam savjet, mišljenje...

Stari kolega s faksa i ja otvaramo obrt za početak, informatički, naime zanima me da li nam je pametnije ići u otvaranje zajedničkog obrta ili da svaki otvorimo svoj obrt i kasnije suradnju definiramo ugovorom.

Planiramo zajedno raditi, a takvi smo da bi nam skoro zasmetalo da jedan bude šef drugome il slično...

Jel ima što treće?
__________________
Tomislav Buza
tbuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 13:13   #204
Najprije trebaš vidjeti da li želiš otvoriti obrt ili doo, al ne zbog zajedničkog obavljanja djelatnosti nego čisto zbog nekih poslovnih stvari (porezi,olakšice, način poslovanja itd). Otvaranje dva odvojena obrta potražuje i veći početni kapital i veće troškove poslovanja. Ako već u startu mislite da se ne bi dobro slagali, onda je sasvim svejedno jel se radi o obrtu ili doo. Uostalom, ugovorom o ortakluku (kod obrta) možete regulirati i pravne odnose u firmi. Po mom mišljenju, za početak vam je bolje otvoriti obrt (i napraviti ugovor o ortakluku) i vidjeti kako će to ići (jeftinije je od doo, pa ako pukne ljubav, nikom ništa). Jedino što kod obrta, odgovarate vlastitom imovinom pa bi vam to mogao biti kamen spoticanja.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 13:23   #205
Krenuti ćemo sa obrtom, to smo odlučili. Vozit tako dok ne se ne okrene neka lova, odnosno "kreira" temeljni kapital pa kasnije preregistrirati u d.o.o.

Jedino kaj nas kopka jest otvaranje zajedničkog obrta, dva istovjetna vlasnika jednog obrta ili pak otvoriti dva obrta, radit zajedno po nekom ugovoru, a financije međusobno riješavati preko faktura. Čist račun druga ljubav.

Jer kod zajendičkog obrta mislim da možda s vremenom i neće izgledati fer igra, ako jedan od nas dvojice bude više pridonosio, a pravno dijelimo 50% svakome.

Mislim, imal se jednog fiktivnog partnera koji mi je nudil priču partnerstva u njegovom obrtu. Di bi ja pridonosil i radil kao partner, dakle dijelio s njim odgovornost, a kad je došlo u pitanje raspodjela zarađenog novca u tom trenutku ja sam bio sam uposlenik, a ono šef i vlasnik, drugim riječim obrt je bio on. Kratko je trajalo i nisam se upuštao u takve priče pokvarenog čovjeka.

Zanima me kako najpametnije udružiti dva relativno pametna i marljiva čovjeka u neku trgovačku zajednicu. Odlučili smo da to bude za početak obrt, al čisto zbog neugodnog iskustva iz prethodnog obrta bi se htel što više informirati po tom pitanju. Nemam više ni mjesta, a ni vremena za greške

Partneri s kojima radim (a sve obrtnici i d.o.o.) mi savjetuju da otvorimo svaki solo obrt i zajedno radimo i djelujemo kao neki cluster, udruženje.

Kaj se tiće nekih zakonskih obveza manje više svejedno nam je što se davanja tiče, jest da dva obrta više koštaju, al više novaca ostaje svakome od nas, drugim riječima imaš koliko si zaradio.

Dobro razmišljam?
__________________
Tomislav Buza
tbuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 13:28   #206
U pravu si. Čuj, kad već u startu znaš neke stvari (tipa da bi moglo doći do trzavica, a uvijek je to zbog novca naravno), onda je bolje da svaki otvori svoj obrt i napravite ugovor o suradnji. Dakle, stavite u ugovor sve moguće opcije vaše poslovne suradnje i time ste debelo pokriveni. To je u biti i najčistiji poslovni odnos i nema nesuglasica ni oko novca ni oko poslovnih odluka.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 14:18   #207
Quote:
Laurarossi kaže: Pogledaj post
U pravu si. Čuj, kad već u startu znaš neke stvari (tipa da bi moglo doći do trzavica, a uvijek je to zbog novca naravno), onda je bolje da svaki otvori svoj obrt i napravite ugovor o suradnji. Dakle, stavite u ugovor sve moguće opcije vaše poslovne suradnje i time ste debelo pokriveni. To je u biti i najčistiji poslovni odnos i nema nesuglasica ni oko novca ni oko poslovnih odluka.
hvala tako slično si i ja razmišljam
__________________
Tomislav Buza
tbuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 05:20   #208
strucna sprema,otvaranje obrta i doo

1. je li se vlastiti obrt moze otvoriti neovisno o strucnoj spremi (npr. to moze neko i sa sss?)? isto pitanje i za doo.
2. sto se tice zanimanja; je li npr. ja mogu otvorit obrt ili doo totalno van svoje branse odnosno van svog formalnog zanimanja?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 19:46   #209
Otvaranje obrta

Jel mogu otvorit obrt ak sam student? I ako ne kolko godina staža moram imat ako uopće?
xicen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 09:52   #210
doo možeš otvoriti i bez škole
za obrt mislim da moraš imati spremu, kod doo netrebaš s time da kod doo možeš staviti sve što ti padne na pamet (ja sam recimo stavio uzgoj cvijeća iako baš nisam nešto da bi radio na zemlji ali tko zna što budućnost nosi )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 04:26   #211
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
doo možeš otvoriti i bez škole
za obrt mislim da moraš imati spremu, kod doo netrebaš s time da kod doo možeš staviti sve što ti padne na pamet (ja sam recimo stavio uzgoj cvijeća iako baš nisam nešto da bi radio na zemlji ali tko zna što budućnost nosi )
ok,ali koju spremu,jel se moze otvorit obrt i sa sss spremom?
a sto se tice zanimanja odnosno struke,znaci u d.o.o. uopce nije bitno koja mi je formalna,dok u obrtu jest.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 11:27   #212
za obrt mislim da trebaš imati tu spremu (recimo za dućan trgovačku,itd) to provjeri u hitro.hr jer neznam postupak,znam samo za doo
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 00:32   #213
Za određene vrste poslova, odnosno zanimanje kojim će se obrt bavit ti treba sprema, a ako ju nemaš moraš zaposlit nekog tko ima kao voditelja il poslovođu...zavisi čime se želiš bavit...
Što se tiče d.o.o. ne trebaš nikakvu spremu...
I može SSS za obrt...
stils24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 11:54   #214
postoje ti vezani i slobodni obrti.

Slobodni obrti su ti oni za čije se obavljanje ne traži ispit o stručnoj osposobljenosti ili majstorski ispit.
Vezani su oni obrti za kod kojih se za obavljanje traži majstorski ispit.

Imaš detaljnije o ovome u Pravilniku o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (Nar. Nov., br. 87/01 i 47 /05)
YelowHammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:32   #215
Evo može tu jedno pitanje da ne otvaram novi topic...
Zanima me može li se kod otvaranja doo-a staviti npr. doo za građevinu,ugostiteljstvo i trgovinu ili trebaju biti samo slicne grane poduzetništva!
Malo sam glupo postavio pitanje ali nadam se da ćete me razumijet.
rrider is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 21:01   #216
pri upisu poduzeca na trgovacki sud upisuje se i njegova djelatnost, moze biti samo jedna a moze ih biti i vise, ti odlucujes sta i koliko ce ih biti ... mozes se istovremeno baviti uzgajanjem marsovskih tikvica i baustelom i prodajom rabljenih papuca.. sta god te volja.. sad koliko ce to izgledati ozbiljno nekome kad procita spektar djelatnosti tvog poduzeca to je druga prica...
gigi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 10:30   #217
pa ko to čita?
ja sam nabaco sve što bih jednog dana moja firma mogla raditi
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 23:30   #218
Cool

[QUOTE=ul7;10910287]ok,ali koju spremu,jel se moze otvorit obrt i sa sss spremom?
a sto se tice zanimanja odnosno struke,znaci u d.o.o. uopce nije bitno koja mi je formalna,dok u obrtu jest.


kod otvaranja obrta stručna sprema nije bitna ; upisuješ u obrtnicu djelatnosti koje hoćeš raditi, međutim kod počrtka rada određenih djelatnosti (trgovina, ugostiteljstvo...) moraš ili imati određenu sss ili majstorski ispit ili
zaposliti osobu koja to ima
otvaranje obrta za početak manjeg posla je jeftinije (cca 700 kn) i jednostavnije nego doo
ako si zaposlen također možeš otvoriti obrt
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 14:29   #219
Osnivanje putničke agencije OBRTA

Namjeravam otvoriti putničku agenciju ali kao OBRT. U zakonu stoji da se može otvoriti kao obrt pa me zanima gdje, kako i na koji način. Namjeravam potpisati ugovor s tour-operatorom ali također i prodavati vlastite aranžmane. Imam i poslovni prostor ali u obiteljskoj kući ali tu ne namjeravam raditi, već mislim raditi preko interneta. Dali zna netko dali je to moguće???
gogich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 17:11   #220
Quote:
gogich kaže: Pogledaj post
Namjeravam otvoriti putničku agenciju ali kao OBRT. U zakonu stoji da se može otvoriti kao obrt pa me zanima gdje, kako i na koji način. Namjeravam potpisati ugovor s tour-operatorom ali također i prodavati vlastite aranžmane. Imam i poslovni prostor ali u obiteljskoj kući ali tu ne namjeravam raditi, već mislim raditi preko interneta. Dali zna netko dali je to moguće???
ajde ljudi, pomagajte....
gogich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.