Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2009., 21:35   #1041
kak se obračunavaju slobodni dani? tj. ak radim 7 dana u tjednu, jel imam pravo na jedan ili dva dana slobodno (jer će mi nedelja od 1.6. postati radna) plus, koliko se onda plaća ta nedjelja? i jel ja imam ikakva prava što se tiče tih slobodnih dana? ispada da ću dva tjedna radit bez slobodnog dana.... help help!
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 19:53   #1042
Pozdrav!
Mozda sam na krivom mjestu, ali se nekako nadam da mi mozete pomoci..
U stalnom sam radnom odnosu na neodredjeno, s time da sada koristim porodiljni dopust do 21.7.
Ono sto mene zanima je imam li pravo na godisnji nakon isteka porodiljnog ili ne...?
Mozda vazno ili nevazno, ali bila sam na cuvanju trudnoce od 12mj 2007. Znam da od prosle godine nemam pravo na godisnji, ali imam li od ove?

Hvala!
__________________
Give a girl the right shoes and she can conquer the world.
Tara_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 20:55   #1043
Quote:
Tara_24 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Mozda sam na krivom mjestu, ali se nekako nadam da mi mozete pomoci..
U stalnom sam radnom odnosu na neodredjeno, s time da sada koristim porodiljni dopust do 21.7.
Ono sto mene zanima je imam li pravo na godisnji nakon isteka porodiljnog ili ne...?
Mozda vazno ili nevazno, ali bila sam na cuvanju trudnoce od 12mj 2007. Znam da od prosle godine nemam pravo na godisnji, ali imam li od ove?

Hvala!
Imaš pravo na godišnji za 2009. godinu, ali moraš doći raditi jedan dan nakon isteka porodiljnog i naravno, ako ti poslodavac dopusti da koristiš godišnji odmor odmah po isteku porodiljnog. Tako su neki kod nas radili pa pretpostavljam da se tako može koristiti.
Yuma-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 22:17   #1044
Zastita zaposlenika od poslodavca

Pozdrav,

kao prvo zeljela bi se ispricati zbog izostanka interpunkcijskih znakova (na racunalu s kojeg pisem ih nazaost nema).

Moj problem je slijedeci:
- vec 2 god.radim u jednoj velikoj stranoj fimi kao komercijalist te sam izlozena stalnom mobingu od strane poslodavca; zapravo ne od strane same rukovodece strukture nego od svoje voditeljice kojoj sam direktno podredena.

Stanje se pogosalo ove godine kad nam je pao opseg posla no to se nije ocitovalo kod nikoga od zaposlenika osim kod mene.
Stalno pisem izvjestaje (po satima) sto i koliko radim-jedina od zaposlenika. Javno me proziva kako nista ne radim i ako je ono sto napravim ili lose ili nedovoljno dobro.
Ovih par dana sam bila a god.odmoru te sam saznala da me se iducih mj.dana premjesta kao asistenta u drugi sektor na posao "skeniranja". Moje klijente ce za tih mj.dana voditi moj kolega.
Problem u cijeloj prici je sto nasa inozemna sredisnjica kroz umrezeni sistem prati posao koji radimo te na kraju trazi odgovore o opsegu posla pojedinih komercijalista a kod mene ce tih mj.dana ostati promet "na nuli".

Moram napomenuti da po prometu (jer smo trgovacka firma) stojm dosta dobro te me se nema osnove premjestati na poslove pomocnog radika skeniranja.

Iskreno, mislim da je cijela situacija izrezirana od strane moje voditljice (direktor je na to mjesto zelio zaposliti studente, no ona je inzistirala da se stavi mene s argumetom "da nesto naucim") kako bi mi se na kraju urucio otkaz!
Moje pitanje glasi:dali ja u ovom slucaju imam pravo traziti neki aneks ugovora jer dani posao ne spada u moj opis radnog mjesta te na koji se nacin mogu zastititi od otkaza ukoliko taj isti od poslodavca trazim(anex a ne otkaz).
Inace o neugodne stuacije izmedu nas dvije su svakodnevnica i svi kolege su upoznati sa nasim (ne)odnosom koji je mene vec doveo do "samog ruba".
Na posao idem u grcu ili na normabelu, hvata me tjeskoba i napadi placa jer nikad neznam sto je danas na redu.
Ponekad na vrlo neugodan nacin komentira moje oblacenje koje je po mojem misljenju sasvim primjereno poslu koji obavljam.
Ponekad ju iritira samo moja prisutnost.

Iskreno, sama bi dala otkaz da nemam kredit na placi a i situcija je vrlo nezgodna za nalazenje novog posla

Hvala na odgovorima!
__________________
Potpis-nema ga!
Stone_Cold is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 31.05.2009., 11:37   #1045
Pozdrav svima!

Nadam se da mi možete pomoći...situacija je sljedeća...
sklopila sam ugovor o radu na određeno vrijeme (3 mjeseca) uz uvjet probnog rada...zanima me koliki mi je otkazni rok?hvala!
dexine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 12:43   #1046
Quote:
dexine kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Nadam se da mi možete pomoći...situacija je sljedeća...
sklopila sam ugovor o radu na određeno vrijeme (3 mjeseca) uz uvjet probnog rada...zanima me koliki mi je otkazni rok?hvala!
7 dana.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 14:00   #1047
hvala qwer!
dexine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 14:33   #1048
@ Tara 24

Da, u 2009. imate pravo na cijeli godišnji za tu godinu kad se vratite s rodiljnog.

Za 2008. nemate pravo jer niste radili 6 mjeseci u toj godini da bi mogli prebaciti godišnji u 2009. koji niste koristili u 2008. zbog rodiljnog.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 14:39   #1049
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post

Da, sad kad razmislim zakon spominje samo prebacivanje dijela g.o. osim pomoraca i sl.
Samo postavlja se pitanje šta ako radnik ne iskoristi jer godišnji jer ga gazda tjera da radi. Nema mi smisla da gubi pravo....
Ne, nešto si pomiješao. Tamo gdje se spominju pomorci, radi se o prebacivanju prvog dijela ili cijelog godišnjeg, što je dopušteno samo pod određenim uvjetima (jer inače je zabranjeno, osim pomorcima i drugim određenim kategorijama):
- da je prekinut ili nije korišten zbog bolovanja ili rodiljnog dopusta
- da je u godini koja prethodi onoj u kojoj se vratio na rad, radio efektivno 6 mjeseci.

Pomorcima je to baš i dopušteno, a ne zabranjeno:
"Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je bio u vojnoj službi, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini."

Ako radnik ne iskoristi godišnji krivnjom poslodavca ima pravo na naknadu štete.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 17:10   #1050
@Suey
ma to sam mislio, ali sam se nespretno izrazio. Pomorci mogu bez dodatnih uvjeta, a ostali zbog bolesti i sl.
Naknada štete mi je pala na pamet, ali mi se činilo isto nepravedno prema radniku, jer ipak ostaješ bez godišnjeg. Ili ti se naknada možda dosudi i u slobodnim danima ili takva neka solucija, da imaš odmor.

@dexine
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 18:18   #1051
da li je minimalni godišnji po pozitivnim propisima sada 18 dana ili 21 dan?
po ZR-u je 18, al čujem (sa više izvora) da je bila izmjena - temeljem ZIZ-a ili eventualno kolektivnog na razni države

dakle ako ugovorom nije određen godišnji, a radnik je radio 7 mjeseci (+mjesec dana otkaznog roka) ima li ona pravo na 11 dana ili 12 dana?(pretpostavljam da je tu i uračunata subota, pa jedan dan manje efektivno?) ili više???
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 08:26   #1052
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
@Suey
ma to sam mislio, ali sam se nespretno izrazio. Pomorci mogu bez dodatnih uvjeta, a ostali zbog bolesti i sl.
Naknada štete mi je pala na pamet, ali mi se činilo isto nepravedno prema radniku, jer ipak ostaješ bez godišnjeg. Ili ti se naknada možda dosudi i u slobodnim danima ili takva neka solucija, da imaš odmor.


Zapravo je pravilo da je poslodavac dužan omogućiti radniku godišnji odmor, a ako to ne učini, tek tada bi radnik mogao tražiti naknadu štete zbog neiskorištenog godišnjeg krivnjom poslodavca.
Uvijek mu poslodavac može dati godišnji iz prošle godine, ako je voljan, ali radnik to ne bi imao pravo tražiti.

Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 19:08   #1053
molim odgovor
radim 21.godinu u firmi i prijeti mi otkaz ugovora o radu zbog smanjenja obima posla (recesija)
zanima me koliku najnižu otpremninu po zakonu mi firma mora isplatiti. čuo sam da je to 6 bruto plaća prosjeka neznam čega
munger2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 19:47   #1054
odgovor Mungeru,

za svaku godinu rada moras dobiti minimalno 1/3 iznosa tvoje bruto place, tj. ako ti je bruto plaća npr. 9000 trebas dobiti 21*1/3*9000= 63000 kn

moje pitanje

dobio sam otkaz ugovora o radu radi financijske krize i odredili su mi pripadajucu otpremninu
obzirom da ju ne zele isplatiti misle ju kompenzirati smenjenjem takuce place i place koju moram dobiti za vrijeme 1 1/2 mjeseca otkaznog roka
smiju li mi smanjiti redovnu placu i placu za vrijeme otkaznog roka ?
Grom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 07:33   #1055
ajd i ja jedno pitanje.da li se neisplata plače može uzeti kao dovođenje u pitanje dostojanstva radnika.Naime radnik je dao osobno uvjetovani otkaz zbog povrede dost. i pod obrazloženje je navedena neisplata plače(jedne) i nije mu uručena platna lista(ni kao isplačena ni kao neisplačena plača).s druge strane,poslodavac po intervenciji drž.insp. šalje dokumentaciju i između ostaloga i odluku o osobno uvjetovanom otkazu radniku zbog nedolaska na radno mjesto.poslodavac je obavješten naknadno(u roku 8 dana pismeno)o otkazu te je u tom roku i zatražena pomoć od nadležnih institucija.problem je najveći jer situacija ide na sud.molim mišljenja onih koji bolje znaju kakva je praksa u tumačenju ZOR-a.hvala
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 09:30   #1056
trebam savjet, dobila sam ponudu za posao a plača će mi biti isplačena za cijelu godinu odjedanput, odnosno dobit ću plaču unaprijed?
koko je to moguče kod nas? firma je iz njemačke i postoji mogučnost da budem prijavljena tamo a da radim ovdje, niti to mi nije jasno, please help!
7poem is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 21:25   #1057
Problemi s ugovorom o radu

Zaposlena sam prošle godine u 8 mj. - imam ugovor o radu na određeno vrijeme, koji je bio sklopljen prvo na dva puta po 3 mj. a sada je na 6 mj.

Slučajno sam doznala iz pouzdanih izvora da mi ugovor više neće biti produžen, iako poslodavac tvrdi suprotno. Posao je takav da se radi puno prekovremenih i naravno nepisano je pravilo da se ne ide na bolovanje ako nisi "smrtno" bolestan. Zanima me da li je mene poslodavac dužan ranije obavijestiti da mi neće produžiti ugovor? U slučaju da sam na bolovanju u vrijeme isteka ugovora da li snosim kakve posljedice? Imam li nakon isteka pravo na zdravstveno osiguranje i ikakva prava na zavodu za zapošljavanje?
Poslodavac me tjera da moram do tog datuma iskoristiti sav godišnji? Ako ga ne iskoristim,a ugovor mi ne produže da li su mi dužni platiti dane niskorištenog godišnjeg?
__________________
.........
mayday112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 21:48   #1058
Ja ti mogu odgovorit na ovaj dio s zdrastvenim i zavodom.

Nakon isteka ugovora, znači ako ne dođe do produženja, smatra se da je poslodavac tebi otkazao ugovor a ne ti, što je po tebe najbolja varijanta, jer kad signu dokumenti o otkazu, i odjavi s zdravstvenog, s tim papirima ideš prvo na zdravstveno, tamo se prijavit, oni tam izdaju novu prijavu, vrijedi mj. dana, nakon toga bi trebala doći zdravstvena iskaznica.

s prijavom, ideš na zavod se prijavit, e tamo će pogledat koliko mj. imaš rada, i možda ostavriš pravo i mj. naknade (ne znam koliko uzastopni rad treba biti, tamo objasne).

a ako ti daš otkaz, na zavodu nemaš prava na naknadu, ali nisam 100% sigurna.

za ovo gore jesam, jer i ja tako prošla.

(i mene čeka u ponedjeljak prijava na zdrav. i zavod.. )
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 15:41   #1059
MOLBA/PITANJE - Rad stranaca kod fizičke osobe u RH !

Ovim putem molim sve one koji su imali sličnu situaciju ili se kuže u zakon da mi pomognu.

Slijedeći bih tjedan trebao početi s adaptacijom jedne stare kuće u Zelini (kod Zagreba). S obzirom da sam tanak s lovom, a sve ponude koje sam dobio za kompletnu adaptaciju su bezobrazno visoke, pozvao bih 3 Bosanska državljanina, da mi to odrade za 40% nižu cijenu.
Ono što me zanima je na koji način mogu to odraditi, a da ne snosim sankcije ako ih uhvate, odnosno bolje rečeno dali postoji kakva rupa u zakonu.
Moram napomenuti da su oni upoznati rizikom, te da svjesno dolaze na vlastitu odgovornost.

Hvala unaprijed i pozdrav

P:S: Isprika ako sam pogriješio podforum
gor-an is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 16:39   #1060
Pripravni rok i otkaz

Pozdrav svima,

Imam prijateljicu koja odradjuje pripravnicki staz u jednoj firmi.Ostalo joj je jos 2 mjeseca do isteka ugovora. Nedavno je pozvana na razgovor u drugu firmu s velikom vjerojatnoscu da joj ponude posao tamo.
Sada me interesira (posto u firmi u kojoj sad radi u njenom ugovoru ne stoji nista vezano uz otkazni rok) da li ima pravo dati otkaz? I ako ima koliki po zakonu otkazni rok mora odraditi?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci...
bimby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.