Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 19:24   #1
Moram li se javiti na sud u Republiku Srpsku?

Ovako, ukratko,

Dobio sam poziv za sud u Modriči, u svojstvu svjedoka, protiv nekog prevaranta koji je otvarao tvrtke po Hrvatskoj, (ovdje se nije javljao na ročišta) u namjeri da uzme robu, preproda je i nikada ne plati. Uglavnom, po članu 265. st1. KZ Republike Srpske, tako bar piše u pozivu. Firma u kojoj radim je bila jedna od prevarenih. (Bar mislim da se o tome radi, budući da nikad nisam bio tamo, u republici srpskoj a nemam niti kriminalnu prošlost, pa mi jedino to pada na pamet.)

To se zbilo prije 6 godina.

Sad su ga uhvatili srbi u republici srpskoj, i vode raspravu protiv njega.

Potpisao sam poštanski obrazac kojim potvrđujem da sam primio pošiljku, ali ne i onaj sudski obrazac koji je dio koverte i vraća se sudu kao dokaz da je stranka primila poziv. Taj dio je ostao kod mene. Na pozivu je samo moje ime i prezime, i adresa, bez jmbg-a, ili OIB-a. Drugim rječima, mogao je bilo tko otvoriti telefonski imenik, i naći prvo ime i adresu koja mu padne na pamet, i pozvati tu osobu kao svedoka za nešto.

Meni se tamo baš i ne ide, pogotovo ne u republiku srpsku. Firma u kojoj radim se odavno oprostila od tih novaca. Još jednom napominjem da samo pretpostavljam da se o tome radi, jer mi ime okrivljenika ništa ne znači. Nepoznato ime, nepoznati grad, nepoznata država...

Moram li ići? Što je najgore što mi se može desiti ako ne odem? Moram li poštovati pozive druge države?

Hvala puno na odgovorima. Laik sam po pitanju prava.

ps. Nisam niti jednom spomenio, ali iz Hrvatske sam, sa hrv. državljanstvom....

Zadnje uređivanje Katrin : 23.07.2010. at 19:47.
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:50   #2
Mozes biti doveden ako ne dodjes. Mozda im i nisi toliko bitan pa te i zaborave.

Ima vec nekoliko slicnih tema, molim te da ih potrazis.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:59   #3
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Mozes biti doveden ako ne dodjes. Mozda im i nisi toliko bitan pa te i zaborave.

Ima vec nekoliko slicnih tema, molim te da ih potrazis.

Čisto iz znatiželje....

Ako Branimir Glavaš ne može biti doveden u Hrvatsku, zašto bih ja mogao biti doveden u Bosnu?
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:10   #4
Ne radi se o izrucenju, brkas stvari.

On je okrivljenik, ti si svjedok, a i to je prilicna razlika.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:28   #5
Super... dakle okrivljenika ne mogu prisiliti na odlazak, a svjedoka mogu na dolazak... O tempora, o mores!
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 15:34   #6
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Mozes biti doveden ako ne dodjes. Mozda im i nisi toliko bitan pa te i zaborave.

Ima vec nekoliko slicnih tema, molim te da ih potrazis.


nisam bas siguran u ovo...
postoji medunarodna pravna pomoc ali koliko ja znam to bi se maksimalno moglo odnositi na ispitivanje svjedoka u Hr i prosljedivanje zapisnika ali ne i na prisilno odvodenje u drugu drzavu radi svjedocenja.
inace nisam neki kaznenjak pa me slobodno uvjeri u suprotno
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 15:54   #7
Nisam ni ja... i nisam mislila da je tako dok nisam vidjela u 2 slucaja. Moguce da su bile neke posebne okolnosti, doduse.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 15:17   #8
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Mozes biti doveden ako ne dodjes. Mozda im i nisi toliko bitan pa te i zaborave.
Po kojoj normi??
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 15:26   #9
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja... i nisam mislila da je tako dok nisam vidjela u 2 slucaja. Moguce da su bile neke posebne okolnosti, doduse.


I kako bi to u praksi trebalo izgledat?

Pokuca ti policija na vrata, dopreme te do granice, tamo te preuzmu njihovi i prisile te svjedočit?

Nanashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 16:06   #10
postoji ugovor između BiH i HR o pružanju međunaradne pravne pomoći u kaznenim stvarima. odgovor ti je ovdje, čl, 27. uglavnom, siguran si. ako se odazoveš, plaćaju ti putne troškove. u pozivu ti treba pisati prilično detaljno o tvojim pravima i eventualnim obvezama.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 21:42   #11
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
postoji ugovor između BiH i HR o pružanju međunaradne pravne pomoći u kaznenim stvarima. odgovor ti je ovdje, čl, 27. uglavnom, siguran si. ako se odazoveš, plaćaju ti putne troškove. u pozivu ti treba pisati prilično detaljno o tvojim pravima i eventualnim obvezama.
Hvala na konkretnom odgovoru.
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.